Европа
Министрите на външните работи и на отбраната от ЕС се събират в Брюксел

Министрите на външните работи и отбраната на Европейския съюз се събират в Брюксел, за да обсъдят продължаващите сражения в Украйна, отбранителните способности на обединението и ескалиращото напрежение в Близкия изток.
В днешното редовно месечно заседание на Съвет „Външни работи“ на ЕС ще участва министърът на външните работи Георг Георгиев, съобщиха от ведомството на своя сайт.
Министрите на външните работи ще подпишат официално 17-ия пакет от санкции на ЕС за Русия заради войната ѝ в Украйна. Те са насочени към така наречения „руски сенчест флот“.
Тези често незастраховани кораби с неясна собственост помагат на Русия да избягва западните ограничения върху износа ѝ на петрол.
Лични санкции, като забрани за влизане в ЕС и замразяване на авоари, са предвидени за повече от десет случая. Има и планове да се наложат ограничения на няколко десетки компании, които участват в заобикалянето на руските санкции.
Очаква се украинският външен министър Андрий Сибига да се срещне със своите колеги от ЕС чрез видеовръзка, след като преговорите в Истанбул между украински и руски пратеници за прекратяването на бойните действия, предложено от Киев, не доведоха до конкретни резултати.
Министрите на външните работи ще обсъдят последните събития в Близкия изток, включително в ивицата Газа и Сирия.
Министрите на отбраната ще проведат дискусия относно военната подкрепа на ЕС за Украйна.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров ще се присъедини към консултациите чрез видеовръзка, а генералният секретар на НАТО Марк Рюте се очаква да се присъедини лично към разговорите в Брюксел, отбелязва ДПА.
Министрите на отбраната ще обсъдят и как да подобрят отбранителния капацитет на ЕС и да увеличат военните разходи, включително предложението за фонд за отбрана в размер на 150 млрд. евро.
Източник: Offnews.bg
Европа
Бивш шеф на НАТО настоява Европа да отделя за отбрана по 4% от БВП
Снимка БТА/АП
Андрес Фог Расмусен
Европа трябва драстично да увеличи разходите си за отбрана, обяви бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, цитиран от ДПА и БТА.
Военните разходи трябва да бъдат увеличени до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП), каза Расмусен в речта си при откриването на осмата Копенхагенска годишна среща на високо равнище за демокрация.
Той не спести критики към политиката на САЩ.
„Днес ценностите, които защитаваме заедно, биват заменяни с думи от нашите учебници по история: териториална експанзия, сфери на влияние, историята се пише от победителите, и разбира се, Америка на първо място“, каза бившият премиер на Дания, без да назовава американския президент Доналд Тръмп.
Расмусен коментира и руския лидер Владимир Путин.
„Познавам Путин. Той е насочил поглед към територията на НАТО. Нашето разузнаване казва същото. Не можем да го спрем само с укрепване на нашите способности за възпиране“, обяви Расмусен.
Форумът, за чиято организация бившият генерален секретар на НАТО има основен принос, е днес и утре. Сред лекторите са върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас и бившият премиер и министър на външните работи на Великобритания Дейвид Камерън.
Расмусен беше премиер на Дания от 2001 до 2009 г. и след това генерален секретар на алианса до 2014 г.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Европа
ЕС е налял стотици милиони евро на критика на съюза Илън Мъск

Европейският съюз е платил стотици милиони евро на най-богатия човек на планетата Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп и е силно критичен към блока за различни проекти – от станции за зареждане на електромобили до изстрелване на сателити, съобщава Франс прес, цитирана от БТА.
Това финансиране беше оповестено публично от Европейската комисия след искане на евродепутат.
Според списъка, с който АФП се е запознала, милиардерът е получил около 159 милиона евро, за да развие през 2023 г. мрежата си от зарядни устройства за електромобили „Тесла“ (Tesla) на Стария континент.
ЕС, който отговаря за европейската глобална навигационна спътникова система (ГНСС) „Галилео“, е подписал и договор със „СпейсЕкс“ (SpaceX), собственост на Илон Мъск, за изстрелване на спътници през 2024 г. Договорът е на стойност 197 млн. долара или около 177 млн. евро.
До октомври 2023 г. изпълнителният орган на ЕС излъчваше и платена реклама в социалната мрежа Х, контролът върху която Мъск пое през пролетта на 2023 г.
„Това е недопустимо!“, избухна еводепутатът Даниел Фройнд, който инициира искането. Германският евродепутат от „Зелените“ призова ЕК да спре финансирането на Илон Мъск, „явен враг на ЕС и нашите основни ценности.“
Най-богатият човек на планетата обвинява редовно Европа в цензура заради разследването на Еврокомисията срещу социалната мрежа Х за нарушаване на правилата на блока в областта на цифровите услуги.
Мъск се намеси многократно и в европейската политика през последните месеци, най-вече посредством недвусмислената подкрепа за крайната десница в Германия, припомня АФП.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Европа
Готви ли се Унгария за война?

На 8 май 2025 г. изтече запис от поверителна среща на унгарския министър на отбраната Кристоф Салаи-Бобровнички с правителствени служители и офицери отпреди две години. На записа министърът казва:
Петият кабинет „Орбан“ е решен да изгради наистина ефективна, боеспособна унгарска армия. Тоест слагаме край на досегашната си миролюбива политика, тоест преставаме с миролюбивия манталитет и влизаме в нулевата фаза на пътя към война.
Думите на Салаи-Бобровнички са от април 2023, година след началото на пълномащабното нашествие на Русия в Украйна. Публично достояние те станаха благодарение на унгарския евродепутат и опозиционер Петер Могьор. Скоро след срещата министърът е назначил ген. Габор Боронди за шеф на комисия за реформи в армията, чиято основна цел е уволняването на пронатовски офицери и замяната им с кадри, лоялни на първо място към правителството.
Около 9 май 2025 украинските власти съобщават, че са разкрили унгарска разузнавателна мрежа в Закарпатската област, където има унгарскоезично малцинство на украинска територия. По преценка на украинското правителство, унгарските агенти са се опитвали да съберат информация за нагласите на местното население към Унгария, нейното правителство и евентуалното присъединяване на областта към дунавската република.
Унгария и Украйна имат обща граница. Традиционният унгарски национализъм (аналогично с българския) смята, че Унгария граничи отвсякъде със себе си, като една от страните, наказани за загубата на Първата световна война през 1918 г. За Унгария Трианонският договор е сравним с това, което Ньой представлява за България. Правителствата на Виктор Орбан наблягат на тези чувства в своите кампании.
В началото на април 2025 Унгария сключи договор за военно сътрудничество със Сърбия. Въпреки че Сърбия не е част от НАТО и ЕС, този договор отговаря на унгарската външна политика в момента, доколкото и двете страни са виждани като проруски и антизападно настроени. Същевременно опозицията в Унгария и мощните, продължителни студентски протести в Сърбия тръгват от обвинения в корупция и отслабват властта съответно на Орбан и сръбския президент Вучич. Евентуално извънредно или дори военно положение би укрепило позициите на унгарското и сръбското ръковоство.
Почти едновременно с унгарско-сръбското споразумение силно проевропейските и лоялни към НАТО правителства на Хърватска и Албания сключиха аналогичен договор. Образуваха се два микроблока. Изглежда, че Сърбия и Унгария стоят срещу Хърватска и Албания. Сърбия все още има амбиции за ревизия на границите в Босна и Косово, а Унгария иска да се отклони от общата европейска политика на край на териториалните претенции към съседи.
Разбирателството между Сърбия и Унгария е донякъде парадоксално заради продължаващата сръбска власт над Банат или Воеводина – исторически унгарска провинция до 1918 г. Но предвид общия проруски и антиевропейски уклон на двете правителства, Унгария на Орбан изглежда подбира съюзниците и противниците си. Унгарските претенции може и да не са само към украинската Закарпатска област: в зависимост от резултата на втория кръг от румънските президентски избори на 18 май 2025, Унгария може да прояви интерес и към унгарскоезичното малцинство на румънска територия.
Само по себе си е тревожно, че държава в НАТО и ЕС може да демонстрира такава липса на лоялност към блоковете, в които членува. Сближаването с Русия и проруски настроената власт на Вучич в Сърбия е нов етап във вече дългогодишното отдалечаване на Будапеща от общата европейска политика. Има разлика обаче между нелоялно поведение и открита война. Изтеклите думи на министър Салаи-Бобровнички показват рисковете, пред които е изправен Европейският съюз и може би още едно предизвикателство към вече достатъчно изстрадалата на война Украйна.
Във всеки случай, поведението на Унгария, Сърбия (и донякъде на Словакия) насърчава антиевропейските и проруски агенти на влияние в България – страна, която има интерес от продължаващи добри отношения с Румъния, а е чувствително близо до руско-украинския конфликт. Българската сигурност е под въпрос заради черноморските връзки с Русия и общата граница с унгарската съюзничка Сърбия.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 7 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами