Икономика
Министрите на финансите на ЕС обсъждат идеи за финансиране на европейската отбрана

Финансовите министри на страните от ЕС са изразили интерес днес към идеята за съвместен отбранителен фонд, който да купува и притежава отбранително оборудване, но някои все пак са заявили, че ЕС трябва първо да разгледа съществуващите възможности за финансиране, преди да създаде нови, предаде Ройтерс.
Темата е обсъдена като част от европейските усилия за подготовка за евентуална атака от страна на Русия, тъй като правителствата на ЕС осъзнават, че вече не могат да разчитат изцяло на САЩ за своята сигурност.
Министрите са обсъдили идея, представена от мозъчния тръст „Брьогел“, според която група от членки и нечленки на ЕС могат да създадат междуправителствен фонд с внесен капитал, който да взема кредити от пазара, и чрез него съвместно да купуват и притежават скъпо военно оборудване.
Участието на страни, начленуващи в ЕС, е важно за мнозина в блока, тъй като ще позволи участието в механизма на страни със силни отбранителни способности като Великобритания, Норвегия, Канада или Украйна.
Фондът, наречен Европейски механизъм за отбрана, ще предостави отговор на притесненнията на силно задлъжнели страни, защото дългът, поет за заплащане на оборудването, ще бъде за сметка на механизма, а не на отделните държави.
„Повечето министри проявиха интерес към предложението на „Брьогел“, каза полският министър на финансите Анджей Домански, който председателстваше разговорите.
Някои държави като Франция, Германия и Белгия обаче заявиха, че ЕС трябва първо да разгледа съществуващите инструменти, като Европейската инвестиционна банка, Европейския фонд за отбрана и плана ReArm Europe, преди да създава нови инструменти.
В рамките на плана ReArm Europe ЕС се стреми да увеличи военните си разходи с 800 милиарда евро през следващите четири години чрез разхлабване на фискалните правила по отношение на инвестициите в отбрана и съвместно вземане на кредити за големи отбранителни проекти за сметка на бюджета на ЕС.
Източник: БТА
Икономика
Пекарна от брезнишкото с. Ноевци бе домакин на Великденска работилница

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци днес бе домакин на Великденска работилница по месене на хляб и боядисване на яйца.
„Това, което направихме днес на Лазаровден, е една Великденска работилничка с децата на Перник. На родителите обяснихме как се прави квас, как правим нашия хляб. Боядисвахме яйца, както някога са го правили родителите ни с куркума, коприва, лучени люспи“, казаха за БТА собствениците на пекарната Боряна и Марин Цветкови.
Те взимат решението преди години да се върнат в родния си край, в с. Ноевци. Двамата дълги години са работили в сферата на строителството в Бургас. Без почти никакъв професионален опит в печивата, семейство Цветкови решават, че ще опитат нещо ново за тях. Използват изцяло български продукти. Тяхната цел е да се популяризира българското производство, за това и във фирмения им магазин в пернишкия мол се предлагат млечни и месни продукти от малки ферми.
„Искаме колкото се може повече чисти продукти да има в магазина, искаме да върнем стария добре познат вкус. За това и мотото на нашата пекарна е „Вкусът на нашето детство“, коментира още Марин Цветков.
Рецептите са взаимствани от стария тефтер на бабата на Боряна Цветкова. „Не е лесно, защото сме само двамата с Боряна. Ставам в 22:00 ч., за да направя заготовките, защото на хлябът с квас му е нужно повече време. Марина става в един през нощта, за да ми помага“, коментира още пекарят.
Двамата казаха, че все повече хора се завръщат и търсят българското. „Това е страст. От малка с майка ми месим хляб, то просто е закодирано в нас“, допълни Боряна Цветкова. Бабините локумки се месят и завиват на ръка, това също отнема много от време. „Търсенето на този тип сладки е много голямо. На една смяна или може да се каже един работен ден, ние произвеждаме до 300 хляба, наред с това са и сладките и курабиите, които правим ръчно, както баниците и закуските“, добави Боряна. Двамата коментираха бързо сменящите се тенденции относно отричането на бялата захар и брашното, както и ползването на маята, свинската мас и други продукти. Те са на мнение, че нищо не е вредно, ако се консумира в умерени количества и производството му е екологично чисто.
Пекарната, която се намира в с. Ноевци често си партнира с местното училище и детска градина, където децата ги посещават и се запознават с процесите на месене и втасване. Преди големите празници също организират работилници за месене на меденки или други видове печива.
Източник: БТА
Икономика
България е с водеща позиция в ЕС в отбранителната индустрия, каза министър Дилов

Отбранителната индустрия е в изключително добро състояние и с отлични перспективи за развитие, особено по отношение на конкурентоспособността и индустриалния капацитет. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов в предаването „bTV Репортерите“. По думите му България се нарежда на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по този показател.
Министър Дилов посочи, че по последни данни секторът формира около 4 процента от брутния вътрешен продукт на страната.
(Следва)
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Чуждестранните студенти все по-често избират да останат в Нидерландия

Все повече чуждестранни студенти остават в Нидерландия след края на следването си, като освен това е по-вероятно те да получават по-високи доходи от нидерландските висшисти, пише сайтът „Ню“. Изследователите отчитат, че 40 процента от чуждестранните студенти, випуск 2017 г., все още живеят в Нидерландия една година след завършването си. Към 2022 г., когато са завършили университета, това са били почти 60 процента от дипломантите, обхванати от проучването.
Нидерландия все още е най-предпочитаната от българските кандидат-студенти държава за следване в чужбина.
„Нуфик“ (Nuffic), организация за интернационализация на образованието, изследва статуса на всички завършили студенти на пазара на труда и житейската им ситуация всяка година след дипломирането. След пет години повечето от завършилите наистина напускат страната, като три четвърти от тях вече не живеят в Нидерландия. Въпреки това делът на тези, са останали, също се увеличава.
Отдавна се води дебат за броя на чуждестранните студенти в университетите в Нидерландия. Управляващата коалиция иска да ограничи броя на чуждестранните студенти, отчасти защото те заемат жилища и места в университетите вместо нидерландски младежи, пише сайтът. Но още преди кабинетът да се намеси, броят на студентите, които остават да работят в страната, вече се увеличава. „Всяка година от 2018 г. нататък виждате все повече и повече студенти, които остават, в сравнение с предходната година. Все още не разполагаме с достатъчно данни, за да кажем дали тази тенденция се запазва и след по-дълъг период (пет години), но определено се наблюдава тенденция“, обяснява изследователката Ече Арат.
Забележително е и как се справят чуждестранните студенти на пазара на труда. В категорията с най-високи доходи вече са по-голяма част, отколкото сред нидерландските висшисти. Това отчасти се дължи на избраната област на обучение, казва изследователката от „Нуфик“. „Международните студенти по-често избират области на обучение, в които имат добри позиции на пазара на труда. Като например инженерство или финансов сектор“, обяснява Арат.
Завършилите висше образование в тези сектори също така е по-вероятно да останат в Нидерландия след завършване на образованието си, показват новите данни. Почти две трети от студентите по инженерни науки продължават да живеят в Нидерландия година след завършването си.
„Ако можете да си намерите работа в сектора, в който учите, е много по-лесно да решите да останете да живеете в Нидерландия“, казва координаторът на изследването Александра Венекенс от Института „Ратенау“. „Ако броят на студентите по инженерни специалности се увеличи, повече студенти също ще останат в Нидерландия“, допълва експертът. Тя обаче не може да каже дали сегашният процент на чуждестранните студенти, които остават, е достатъчен. „Трябва да проведем най-вече социалната дискусия по този въпрос“, обяснява тя.
Трябва да вземем предвид и обратите в икономиката, смята Венекенс. „В един момент има по-голяма нужда от таланти в определени сектори, например зелена енергия или определени технологии. Тогава трябва да заложите на тези специалности“, препоръчва тя.
Според изследователите е трудно данните от Нидерландия да се сравняват с други държави, най-вече защото другите страни отчитат само студентите от неевропейски държави.
Езикът също играе важна роля. Например студентите, които не са германци, трябва да знаят немски език, преди да започнат да учат в Германия. Така за тях е по-лесно да си намерят работа след завършването си, заключава публикацията в „Ню“.
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 1 седмица
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 1 седмица
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 1 седмица
Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ