Икономика
Министерството на земеделието и храните определи ставките за обвързаното подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) определи ставките за подпомагане по интервенциите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024, съобщиха от ведомството.
Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар по интервенцията за подпомагане на доходите за плодове е в размер на 1836,07 лева за първите 30 хектара и 1224,06 лева на хектар за останалите допустими площи.
По интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване ставката е в размер на 679,99 лева на хектар.
Стопаните, кандидатствали по интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжани), ще получат по 1993,43 лева на хектар за първите 30 хектара и по 1328,95 лева на хектар за останалите допустими площи.
Ставките за подпомагане за зеленчуци (пипер) са в размер на 2265,52 лева на хектар за първите 30 хектара и 1510,35 лева на хектар за над 30-ия хектар.
По обвързано с производството подпомагане за зеленчуци (лук и чесън) за 2024 г. сумата е 1284,77 лева на хектар за първите 30 хектара и 856,52 лева на хектар за над 30-ия хектар.
В рамките на интервенцията за обвързано производство за семена от картофи производителите ще получат по 1529,44 лева на хектар.
Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар за зеленчуци (моркови, зеле, дини и пъпеши) е на стойност от 863,66 лева на хектар за първите 30 допустими хектара и 575,77 лева на хектар за останалите площи.
По интервенцията за оранжерийно производство ставката е в размер на 16 007,13 лева на хектар.
Субсидията по интервенцията за плодове и зеленчуци в планинските райони е 2375,48 лева на хектар.
Плащането ще се извърши в сроковете, посочени в утвърдения индикативен график на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).
БТА припомня, че директните плащания за Кампания 2024 започнаха през февруари с агроекологичните и биологични интервенции, свързани с животни и пчелни семейства. През март бяха извършени плащания по преходното национално доплащане за тютюн (ПНДТ), по интервенциите на площ, по които стопаните са заявили най-голям интерес (Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост (ДП-ОПДУ) и Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения (НР). Очаква се деветте интервенции за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци да бъдат разплатени до края на април.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на Българската фондова борса се повишават за пореден ден

Индексите на Българската фондова борса днес се повишават за пореден ден, сочат данните на борсовата платформа.
Основният индекс на Българската фондова борса, SOFIX, се вдига с 0,31 на сто до 888,88 пункта в днешната търговия. Широкият измерител BGBX40 добавя 0,25 на сто до 170,55 пункта, а пазарът „Бийм“ се качва с 0,82 на сто до 88,02 пункта.
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 156 000 лева. На пазара MTF BSE International, на който се продават акции на световни компании, оборотът е за над 135 000 лева. На пазара „Бийм“ са продадени книжа за над 11 000 лева.
Акциите на „Първа Инвестиционна Банка“ АД отстъпват с 0,50 на сто и се продават по 3,96 лева едната, а тези на „Централна Кооперативна Банка“ АД остават без промяна и се търгуват по 1,57 лева на брой.
Акциите на „Сирма Груп Холд“ АД остават без промяна и се купуват по 1,09 лева за брой. Тези на „Софарма“ АД поскъпват с 0,34 на сто и се търгуват по 5,86 лева на ценна книга.
Акциите на „Агрия Груп Холд“ АД добавят 2,78 на сто и се продават по 22,20 лева едната, а тези на „Българска фондова борса“ АД наддават с 1,32 на сто в днешната търговия и се продават по 7,65 лева за брой.
Акциите на „Химимпорт“ АД остават без промяна и се продават по 0,70 лева за брой.
На пазара „Бийм“ стойността на акциите на „Ай Ти Еф груп“ АД расте с 5,50 на сто до 5,75 лева за брой, а тези на „ИмПулс растеж“ АД се качват с 1,43 на сто до 1,42 лева за ценна книга.
Източник: БТА
Икономика
Биткойнът премина прага от 95 000 за първи път от края на февруари

Курсът на биткойна днес премина прага от 95 000 долара за първи път от 24 февруари.
На платформата „Битстамп“ най-популярната криптовалута се търгуваше за 95 375 долара към 17:10 ч. българско време, което е повишение с 2,66 на сто. Малко по-късно котировкит елеко се понижиха.
Етерът, втората по популярност криптовалута също поскъпва – с 1,13 на сто до 1777,5 долара към 17:30 ч. българско време.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър

Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) от днес е назначен инж. Георги Георгиев, съобщиха от Министерството.
Георги Георгиев е инженер по геодезия. Завършил е Университета по архитектура, строителство и геодезия с магистърска степен. От началото на кариерата си работи в сферата на геодезията, кадастъра, устройственото планиране и инвестиционното проектиране. Участвал е в изработването на специализирани карти и кадастрални планове на населени места, подробни и специализирани устройствени планове, инвестиционни проекти. В периода 2016-2024 г. е бил началник на отдел „Геодезически и кадастрални дейности“ в Направление „Архитектура и градоустройство“, както и председател на Общинския експертен съвет по устройство на територията на Столична община за разглеждане проекти, свързани с геодезическите и кадастрални дейности.
През месец септември 2024 г. инж. Георгиев е назначен за директор на дирекция „Информационни технологии и пространствени данни“ на АГКК. През това време е ръководил реализирането на един от най-големите проекти на Агенцията – „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“, в резултат на който е внедрена новата кадастрално-информационна административна система.
Основни приоритети в работата на инж. Георгиев ще бъдат ускоряване на процедурите по създаване на кадастрални карти и регистри за територията на страната; изменение на ЗКИР и подзаконовите актове с цел оптимизация на процесите и намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса; подобряване на административното обслужване и изпълнение на кадастралните услуги в нормативните срокове, както и автоматизация на връзката с Имотния регистър.
През септември 2024 г. със заповед на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството тогава инж. Виолета Коритарова за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър бе назначен инж. Милен Димиев. „Трябва да докажем, че АГКК може да бъде отново една от институциите, предлагаща най-добрите електронни услуги“, каза министър Коритарова при представянето на новия директор пред екипа на агенцията, цитирана от пресцентъра на ведомството тогава.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ