България
Министерство на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.
С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“. „Заедно напомняме, че здравето не е игра, а подобни предизвикателства могат да доведат до трайни последствия“, се посочва в съобщението на здравното министерство.
От ведомството предупреждават, че само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия – недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород. В първите секунди се наблюдават ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.
В съобщението се посочва още, че ако не се реагира незабавно, настъпват загуба на съзнание и мозъчни увреждания. Последствията могат да бъдат постоянна инвалидизация или фатален изход. Предизвикателствата в социалните мрежи, които поставят в риск живота и здравето на децата, не бива да се подценява, предупреждават от МЗ.
От здравното министерство призовават обществеността да се информира за възможните последствия.
„Да поговорим с децата си! Едно предупреждение може да спаси живот! Здравето не е игра!“, пише в съобщението.
През 2024 г. родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване. Това се посочва в доклад, изготвен от Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации. В доклада са обобщени данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Общинският съвет на Лъки прие бюджет на общината за 2025 г. от близо 8 млн. лева

Бюджетът на община Лъки за 2025 г. е близо 8 млн. лева. Финансовата рамка бе приета от Общинския съвет. Собствените приходи на администрацията са 1 млн. лева, като 217 хил. са от данъци. Близо 6 млн. лева са държавно финансиране, а 1 млн. лева са от остатък.
Капиталовата програма на общината в размер на 1,4 млн. лева, с остатъка от миналата година, е фокусирана основно върху инфраструктурни обекти, коментира кметът Валентин Симеонов. Сред най-големите инвестиции е изграждането на мост над реката в село Белица. Има един мост в центъра на селото, но той е пешеходен, отделно има намерения за развиване на екотуризъм в района, обясни кметът.
Надграждане на съществуваща подпорна стена и монтаж на предпазен парапет на ул. „Възраждане“ в центъра на града е друг проект от капиталовата програма на администрацията.
Предвиждат се още подмяна на котела на СУ „Христо Ботев“, закупуване на снегорини за населените места в общината, изграждане на подпорни стени в селата Манастир, Дряново, Белица и в Лъки, ремонти на улици и изграждане на беседки.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Министерският съвет одобри програма с 43 мерки, свързани с пътна безопасност

Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата. Тя включва 43 мерки, които ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях. Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на камионите; едновременно установяване и налагане на административни наказания; автоматизирано издаване и уведомяване за нарушения на пътя. Мерките включват още засилен технически контрол по всички пътища, където има най-много загинали и ранени, спешно обезопасяване на 36 отсечки с концентрация на пътнотранспортни произшествия, както и на още 500 км пътни участъци с повишен риск.
Записите от камери на общините и други държавни органи вече ще могат да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания. Повишаване на изискванията към превоза на деца и ученици също е сред мерките за запазване живота и здравето на подрастващите. Въвежда се също електронен констативен протокол за пътнотранспортни произшествия, при които има само материални щети.
Изпълнението на мерките е разпределено между 13 държавни структури, сред които осем министерства и пет агенции. Подпомагаща роля ще имат и всички общински и областни администрации в страната, пише още в решението.
Правителството ще извършва периодичен преглед на изпълнението на работната програма чрез конкретни измерители за постигнатите резултати, които също са част от нея. Програмата е публикувана на интернет страницата на ДА „Безопасност на движението по пътищата“, където всеки гражданин може да следи за нейното навременно изпълнение.
Промени в Закона за пътищата бяха приети на първо четене от Народното събрание на 17 април.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Министерският съвет прие промяна, с която поставя под контрол нови девет вещества, чрез включването им в забранителен списък

Министерският съвет прие промяна на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, съобщиха от правителствената пресслужба.
С промяната се поставят под контрол нови девет вещества чрез включването им в Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата е тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“.
Целта на предложените промени е поставянето на веществата под контрол за осигуряване на съответствие е международните договори, по които Република България е страна, както и за предотвратяване на трафика, разпространението и злоупотребата с тях на територията на страната, отбелязват от пресслужбата на кабинета.
Очакваният резултат от предлаганите промени е ограничаване на риска от злоупотреба с класифицираните като наркотични вещества, както и осигуряване на възможност за ефективни законови действия от страна на правоприлагащите органи, които ще доведат до намаляване на рисковете за обществото, породени от престъпления, свързани с разпространението и злоупотребата с веществата, се посочва още в съобщението.
БТА припомня, че през октомври 2024 г. Министерският съвет постави под контрол други четири вещества чрез включването им в Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“.
/АБ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“