Икономика
Минимално нарастване на икономиката на Германия през тази година прогнозират водещи институти

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия ще нарасне само с 0,1 на сто през тази година. Това сочи пролетната прогноза на водещи германски изследователи, представена в прессъобщение до БТА от икономическия институт „Ифо“ (Ifo), една от научните организации, изготвили прогнозата.
Сред тях са и Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ към Университета в Мюнхен, Институтът за икономически проучвания в Хале (IWH), Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI), Австрийският институт за икономически проучвания ВИФО (WIFO), Институтът по въпросите на световната икономика в Кил (IfW Kiel), както и Институтът за съвременни изследвания във Виена.
Научните организации очакват БВП на Германия да се повиши с 1,3 на сто през 2026 година.
В краткосрочен план обаче новата търговска политика на САЩ и непредсказуемите действия на администрацията във Вашингтон оказват натиск върху икономиката на Германия, сочат авторите на анализа.
Митата върху вноса в САЩ на алуминий, стомана и превозни средства вероятно ще забавят растежа на германския БВП през тази и през идната година с по 0,1 процентни пункта.
Конкретните ефекти от митата обаче е трудно да бъдат определени количествено, тъй като тарифните ставки никога не са били повишавани толкова рязко в условията на глобализация на световната икономика, посочват изследователите.
„Геополитическото напрежение и протекционистката търговска политика на САЩ изострят и без това напрегнатата икономическа ситуация в Германия“, подчертава Торстен Шмит, водещ анализатор към Института за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI).
„Освен това германските предприятия са изправени пред засилена международна конкуренция, особено от страна на компаниите в Китай. Не на последно място, структурните слабости, сред които са недостигът на квалифицирана работна сила и значителните бюрократични пречки, се отразяват негативно на растежа (на икономиката – бел. ред.)“, посочва още Торстен Шмит.
Ситуацията на пазара на труда в Германия се влошава значително. От средата на 2022 г. насам броят на безработните е нараснал с 20 на сто. Това се равнява на повече от 400 000 души. По този начин равнището на безработица се е повишило от 5 на сто на 6,3 на сто. Най-сериозна загуба на работни места е отчетена в производствения сектор, в строителството и в сферата на бизнес услугите. В същото време трудовата заетост в германския публичен сектор, в сферата на образованието и на здравеопазването, продължава да се увеличава, отбелязват авторите на проучването. Те очакват безработицата в Германия да нарасне през идните месеци. Нейното равнище ще остане устойчиво, докато икономическата ситуация в страната не се подобри през 2026 г., посочват изследователите.
Те отбелязват, че Германия има структурни икономически проблеми. Те не могат да бъдат решени просто чрез увеличаване на държавните разходи, изтъкват анализаторите.
Според тях част от решението на тези проблеми е предприемането на спешни реформи за повишаване на производствения капацитет в страната.
Изследователите отбелязват още, че системата за социално осигуряване в Германия трябва да бъде адаптирана към демографските промени, за да бъде прекратено рязкото нарастване разходите, които не са свързани с изплащането на трудови възнаграждения.
Източник: БТА
Икономика
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

От днес посетителите на италианския град Венеция трябва да заплащат входна такса в размер до 10 евро за еднодневно посещение на града, което е двойно повече от сумата, която се събираше при въвеждането на схемата миналата година, съобщи ДПА.
Таксата се прилага през всички дни до първия уикенд на май, а след това през всички уикенди от петък до неделя до края на юли.
Общо тази година таксата ще се изисква за 54 дни, което е почти два пъти повече от миналата година.
Посетителите трябва да получат QR код онлайн преди пристигането си и да го изтеглят на мобилния си телефон.
През 2024 г. Венеция стана първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно на музей.
Тези, които нямат билет, рискуват да бъдат глобени с до 300 евро.
Системата остава до голяма степен непроменена спрямо миналата година, но сега плащането се изисква по-често и в по-висок размер.
Лицата, направили ранни резервации, могат да влязат в града срещу 5 евро, докато посетителите в последния момент ще платят 10 евро, отбелязва ДПА.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
Цената на яйцата е без промяна, основни храни, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в седмицата преди Великден, по данни на ДКСБТ

Цената на яйцата остава без промяна, основни храни, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в седмицата преди Великден, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повишава с 0,79 процента до 2,418 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,399 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.
Яйцата (размер М) запазват цената си и тази седмица също се търгуват по 0,36 лева за брой на едро.
Цената на кравето сирене се качва с 0,6 на сто до 11,53 лева за килограм, докато кашкавалът „Витоша“ поевтинява с 0,2 на сто до 18,42 лева за килограм.
Пилешкото месо поскъпва с 1,7 на сто до 6,75 лева за килограм. Поевтиняват киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) – с 2 на сто и се купува по 1,38 лева за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) – с 0,8 на сто до 2,41 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) е нагоре с 1,8 на сто и то се предлага по 3,17 лева за брой.
Цената на ориза се покачва с 1,3 на сто до 3,36 лева за килограм, на лещата – с 0,2 на сто до 4,47 лева за килограм. Зрелият фасул отстъпва с с 0,7 на сто до 4,42 лева за килограм. Цената на брашното тип 500 се вдига с 1 на сто до 1,47 лева за килограм. Олиото също поскъпва – с 2,3 на сто до 3,26 лева за литър, докато захарта пада с 1,9 на сто до 1,78 лева за килограм.
Всички плодове и зеленчуци, наблюдавани към момента от ДКСБТ, без пресните картофи и зеления пипер, поскъпват на борсите у нас през седмицата, показват още данните.
От зеленчуците най-много поскъпват зелената салата, която е с 18,9 на сто нагоре и се търгува по 0,92 лева за брой, и репите – с 11 на сто до 1,09 лева за брой.
Цената на зелето се вдига с 6,3 на сто до 1,65 лева за килограм, а на морковите – с 6,9 на сто до 1,27 лева за килограм. Картофите поскъпват с 5 на сто до 1,38 лева за килограм, докато пресните губят 6,4 на сто до 3,95 лева за килограм.
Доматите са нагоре с 1,1 на сто до 3,00 лева за килограм, краставиците – с 4,9 на сто до 2,93 лева за килограм, зрелият лук кромид – със 7,2 на сто до 1,25 лева за килограм. Цената на зеления пипер спада с 1,3 на сто до 5,68 лева за килограм.
От плодовете портокалите поскъпват с 4,9 на сто до 2,26 лева за килограм, лимоните – с 3,3 на сто до 2,76 лева за килограм. По-скъпи са също ябълките – с 0,4 на сто до 1,89 лева за килограм, както и бананите – с 0,6 на сто, и се търгуват по 2,84 лева за килограм.
Източник: БТА
Икономика
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че очаква да бъде постигнат напредък при сключването на търговски споразумения с други страни. Той добави обаче, че „не бърза“ да сключи подобни сделки, тъй като митата, които е наложил, генерират значителни приходи, предаде Асошиейтед прес.
Той изрази „100 процента увереност“ в постигането на търговско споразумение по продължаващия митнически спор с ЕС.
Тръмп коментира търговската си политика по време на срещата си в Белия дом с премиера на Италия Джорджа Мелони.
„Няма да имаме проблем да сключим сделка с Европа или с някой друг, тъй като имаме нещо, което всеки иска“, заяви президентът на САЩ, цитиран от Ройтерс.
От своя страна Мелони каза, че „е сигурна, че ще сключат сделка“ относно митата, отбелязва Ройтерс.
Тя заяви, че ще покани Тръмп да посети Италия. Италианският премиер също така посочи, че очаква Италия да обяви на следващата среща на НАТО през юни, че ще успее да изпълни изискването на алианса всяка страна членка да отделя 2 процента от брутния си вътрешен продукт за разходи за отбрана.
„Имаме много добри отношения заедно и като държави“, каза Тръмп.
„Ще постигнем сделка с Китай (за митата – бел. ред.)“, заяви още американският президент. Той посочи, че очаква да бъдат наложени „значителни“ базови мита върху вноса на редица стоки.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 7 дни
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%