България
Мигранти са евакуирани при пожар в центъра за бежанци в Харманли

Мигранти са били евакуирани при пожар в Регистрационно-приемателния център (РПЦ) за бежанци в Харманли, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Хасково. Сигнал за задимено хале с мирис на изгорели кабели в РПЦ е бил подаден вчера в 2:10 часа в местното Районно управление на МВР от охраната на лагера.
Незабавно от халето са евакуирани намиращите се там мигранти. Пострадали няма. Служителите са установили, че щетите са в коридор, където частично е изгорял хънтър (плоскост на окчен таван) и две алуминиеви врати. Огнеборците са изяснили, че пожарът е тръгнал от намиращи се над хънтъра два кабела. Работата по изясняване причините за пожара продължава, образувано е досъдебно производство, допълват от полицията.
Последният подобен инцидент в РПЦ-Харманли бе на 21 февруари 2017 година. Тогава 270 кандидати за хуманитарен статут бяха изведени на безопасно място при пожар в ползвана за склад стая също в хале.
/ТТ/
Източник: БТА
България
България категорично осъжда всички форми на антисемитско насилие, заяви МВнР след убийството на двама служители на израелското посолство в САЩ
България
Направена бе първа копка по рекултивацията на клетка от Регионалния център за управление на отпадъците край Кърджали

Със символична първа копка бе дадено началото на техническата и биологична рекултивацията на Клетка 1 в Регионалния център за управление на отпадъците в Кърджали, където се депонират битовите отпадъци на осем общини – Кърджали, Джебел, Кирково, Ардино, Крумовград, Черноочене, Момчилград и Ивайловград. Рекултивацията трябва да приключи до края на март 2026 г.
Регионалният център за управление на отпадъците край Кърджали е с капацитет 648 148 тона отпадъци, като съгласно комплексното му разрешително, на площ от над 40 хектара ще бъдат изградени общо пет клетки. Към днешна дата в експлоатация са Клетка 2 и Клетка 3 с общ капацитет от 325 013 тона отпадъци. Остатъчният им експлоатационен срок е приблизително седем години.
Клетка 1, чиято рекултивация започна днес, е с преустановена експлоатация. Община Кърджали има готов технически проект за изграждане на Клетка 4, с капацитет 153 343 тона депониран отпадък и очакван период на експлоатация – 10 години. „Техническата рекултивация е свързана с крайното оформяне на Клетка 1“, каза пред присъстващите заместник-кметът Даниел Делчев. Той обясни, че оформеното тяло на отпадъците ще се запечатва с рекултивационен слой. Ще бъде направен газов дренаж; запечатващ пласт; дренажна система за атмосферни води; рекултивиращ пласт.
„Ползите от рекултивацията са свързани и с подобряване на защитата и опазването на биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура“, каза още Делчев. Той допълни, че в резултат от изпълнението на проекта ще бъдат рехабилитирани 1,49 хектара земя, която ще се използва за зелена площ.
Рекултивацията е по проект „Рекултивация на клетка 1 на Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Кърджали, Джебел, Кирково, Ардино, Крумовград, Черноочене, Момчилград и Ивайловград“, на стойност малко над 1,5 млн.лв. Проектът се изпълнява по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Бенефициент е Община Кърджали.
Сред присъстващите на първата копка бяха заместник-кметът Даниел Делчев, заместник-областният управител Кадир Муарем, представители на ползващите сметището общини, на изпълнителя – дружеството по закона за задълженията и договорите „ПСП Кънстръкшън” – Петър Пешев и Бехчед Касим, общински съветници.
Източник: БТА
България
В Разлог ще има мобилен пункт за събиране на опасни отпадъци от домакинствата в общината

В Разлог ще има мобилен пункт за събиране на опасни отпадъци от домакинствата в общината, съобщиха от пресцентъра на институцията и уточниха, че кампанията е съвместно с „БалБок Инженеринг АД“, които изпълняват услугата.
Част от опасните битови отпадъци, които ще могат да се изхвърлят, са живачни термометри и живак, луминесцентни тръби, бои, политура, лакове, праймери, разделители за боя, терпентин и лепила. Пунктът ще бъде разположен на улица ,,Стефан Стамболов” ( до сградата на общинската администрация) на 27 май (вторник) от 10:00 до 16:00 часа.
Изхвърлянето на опасните битови отпадъци в общия поток смесени отпадъци създава риск за здравето на хората, замърсява околната среда и нарушава нормалната експлоатация на депата, посочват от Община Разлог.
БТА припомня, че в началото на месец април в Благоевград, Кюстнедил и Дупница се състоя такава кампания. Организираното събиране на опасни отпадъци от домакинствата е започнало през януари 2012 година със системата на „БалБок Инженеринг“ в Столичната община. През 2014 година, с включването на общини от страната, се е положило началото на националната система, която непрекъснато се разраства, и до момента от нея се възползват над 2,5 млн. жители, припомнят от фирма „БалБок Инженеринг АД“.
/ВД/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Европапреди 1 седмица
ЕС е налял стотици милиони евро на критика на съюза Илън Мъск
-
Икономикапреди 1 седмица
МЗХ облекчава земеделските стопани при подаване на заявления за искане за помощ