Свят
Международният съд отхвърли жалбата на Судан срещу ОАЕ за геноцид

Международният съд на ООН отхвърли днес жалбата на Судан, обвиняващ Обединените арабски емирства (ОАЕ), че допринасят за геноцид в Дарфур, като доставят оръжия на паравоенни сили, аргументирайки се, че няма юрисдикция по въпроса, предаде Ройтерс.
Миналия месец Судан заяви пред висшия съд на ООН, че ОАЕ нарушават Конвенцията за геноцида, като подкрепят в западната суданска област Силите за бърза подкрепа (СБП), които от две години воюват срещу редовната армия. Емирствата отхвърлиха този довод.
Днес Международният съд се съгласи с аргументите на ОАЕ, отхвърли искането на Судан за извънредни мерки и реши да прекрати делото.
Поради липсата на компетентност „съдът не може да вземе отношение по същността на исковете, предявени от Судан“, се казва в резюме на решението.
ОАЕ приветстваха решението като правна победа.
„Това решение е ясно и категорично потвърждение на факта, че това дело е било напълно неоснователно. Констатацията на съда, че той не е компетентен, потвърждава, че това дело не е трябвало никога да бъде завеждано“, заяви в изявление Реем Кетайт, заместник-помощник-министър по политическите въпроси в Министерството на външните работи на ОАЕ.
„Фактите говорят сами за себе си: ОАЕ не носят никаква отговорност за конфликта в Судан. Напротив, жестокостите, извършени от воюващите страни, са добре документирани.“
С 14 срещу два гласа съдът отхвърли искането на Судан за спешни мерки за предотвратяване на геноцидни действия срещу племето масалит, което е в центъра на интензивни атаки на етническа основа от страна на паравоенните Сили за бърза подкрепа и свързаните с тях арабски милиции.
Судан обвинява ОАЕ, че въоръжават СБП, които се сражават с редовната суданска армия. ОАЕ отричат това обвинение, но някои експерти на ООН и американски конгресмени го смятат за достоверно.
Според ООН конфликтът в Судан е предизвикал най-тежката хуманитарна криза в света.
Източник: БТА
Свят
Доналд Тръмп заяви, че днес е имал „много добър и продуктивен“ телефонен разговор с турския си колега

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че днес е имал „много добър и продуктивен“ телефонен разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган и че двамата са обсъдили широк кръг от въпроси, включително войните в Украйна и ивицата Газа и ситуацията в Сирия, предаде Ройтерс.
Тръмп заяви в социалните мрежи, че Ердоган го е поканил в Турция и че освен това турският президент ще посети Вашингтон.
Президентът републиканец определи отношенията си с Ердоган по време на първия си мандат начело на Белия дом като отлични. Тръмп отбеляза, че двете страни ще си сътрудничат за спирането на войната в Украйна. „С нетърпение очаквам да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна“, пише още Тръмп в публикацията си.
Ердоган приветства усилията на САЩ за мир, заяви от своя страна канцеларията на турския президент.
Нито една от двете страни не оповести каквито и да е подробности относно специфичната роля, която се очаква да изиграе в този процес.
Откакто встъпи в длъжност, Тръмп промени американската политика спрямо Украйна и започна да настоява Киев да се съгласи със спиране на огъня. Същевременно президентът републиканец отслаби натиска върху Москва. След като многократно хвърли вината за войната върху Украйна, Тръмп неотдавна насочи част от гнева си и към руския президент Владимир Путин, като постави под съмнение искреността на желанието му да сключи споразумение за мир, отбелязва Ройтерс.
По време на днешния си разговор с Тръмп, Ердоган подчерта нуждата от безпрепятствено доставяне на хуманитарна помощ в ивицата Газа, пише в прессъобщението на канцеларията на Ердоган. Турският президент добави, че Анкара е готова да окаже подкрепа за прекратяване на сраженията и установяване на траен мир. Освен това той каза на Тръмп, че Анкара работи в подкрепа на запазването на териториалната цялост на Сирия и призова американския президент да обмисли облекчаването на санкциите срещу Дамаск.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Израел съобщи, че е нанесъл удари в Йемен ден след като хусите изстреляха ракета по израелско летище

Израелските сили за отбрана заявиха днес, че са нанесли въздушни удари срещу бунтовниците хуси в йеменския град Ходейда на Червено море. Това стана ден след като подкрепяните от Иран бунтовници изстреляха ракета, която удари главното летище на Израел, предаде АП.
Медийната служба на бунтовниците заяви, че Съединените щати и Израел са нанесли най-малко шест удара днес следобед, които са засегнали ключовото пристанище Ходейда. Други удари са нанесени по циментова фабрика в района Баджил в провинция Ходейда, съобщиха бунтовниците.
Вчера ракета, изстреляна от подкрепяните от Иран бунтовници в Йемен, спря за кратко полетите на главното международно летище в Израел. Четирима души бяха леко ранени. За първи път от началото на войната ракета попада на територията на израелското летище.
Нападението срещу международното летище „Бен-Гурион“ бе извършено часове преди министрите от израелския кабинет да гласуват за разширяване на войната в Газа, включително за завземане на ивицата Газа и оставане в палестинската територия за неопределен период от време.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
МТИ: Унгарците ще решат дали Украйна да се присъедини към ЕС, не Зеленски, заяви Петер Сиярто

Унгарският народ, а не украинският президент, ще реши дали Украйна да се присъедини към ЕС, заяви външният министър на Унгария Петер Сиярто по време на участието си в обществена дискусия, предаде агенция МТИ.
Сиярто изрази тази позиция пред участниците във форума в южния унгарски град Печ във връзка с неотдавна направеното от Зеленски предположение, че повечето унгарци вероятно ще подкрепят опита на Украйна се присъедини към ЕС.
„Не президентът на Украйна, а унгарският народ ще вземе решението…“ заяви Сиярто. Той отбеляза, че опозиционната партия ТИСА подкрепя кандидатурата на Украйна, тъй като е „член на най-проукраинската партийна група в ЕП – Европейската народна партия“.
Според министъра Брюксел иска да ускори процеса на присъединяване Украйна, а това би означавало „десетки хиляди или дори стотици хиляди украински работници“ да наводнят унгарския пазар на труда, а „украинската мафия може да използва Унгария като входна врата“.
Сиярто също така посочи, че унгарците могат да „предотвратят това“, като гласуват на предстоящия референдум по този въпрос. Каквато и позиция да заемат унгарците, „ние ще я представим“, добави Сиярто.
Министърът каза в отговор на журналистически въпрос относно евентуалното оттегляне на САЩ от преговорите за мир в Украйна, че това би било „лоша новина“. „Но засега няма такова нещо“, добави Сиярто. „Разбирам, че (САЩ) искат да предоставят на враждуващите страни повече пространство за преговори, но се надявам, че можем да разчитаме на тяхната помощ и в бъдеще, през следващите дни, седмици и месеци“, заключи унгарският министър.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МТИ)
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии