Икономика
„Мерцедес-Бенц“ представи нов концептуален луксозен ван

Германският автомобилен производител „Мерцедес-Бенц“ (Mercedes-Benz) представи нова концепция за електрически луксозни ванове, под наименованието „Вижън Ви“ (Vision V), информира Ройтерс.
По време на събитие в Шанхай ръководителят на концерна Ола Келениус заяви, че моделите „Вижън Ви“ ще се произвеждат и в Китай.
Според специализираното издание „Аутоуик“ (Autoweek) акцентът на новите модели е върху високотехнологичния интериор. За пасажерите на задните места оборудването ще включва 65-инчов екран и аудио система с 42 говорителя.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Пловдив е естественият избор за домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм на UN Tourism, заяви министър Боршош

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе редица срещи в Пловдив във връзка с подготовката на домакинството на България тази есен на Деветата глобална конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), съобщиха от Министерството. Това беше официално потвърдено след подписването на писмо за намерение между министъра на туризма и генералния секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили по време на официална среща в София през февруари 2025 г.
Министърът, придружен от кмета Костадин Димитров, заместник-кмета Пламен Панов, експерти от общината и министерството, посети ключови места в Пловдив, подходящи за провеждане на големи събития, включително културни и образователни институции. Обиколката на делегацията започна с оглед на „Международен панаир Пловдив“, където главният директор доц. д-р Иван Соколов подчерта ролята на панаира като водеща платформа за иновации и бизнес в Югоизточна Европа. Последваха срещи с директора на Драматичен театър Пловдив Сюзанна Арутюнян-Василевска, с управителя на Дом на културата „Борис Христов“ Петя Щерева, както и с Университета по хранителни технологии в лицето на председателя на настоятелството доц. д-р инж. Пламен Молов и ректора проф.д.н. инж.Галин Иванов. Те представиха стратегическите цели на университета и ресурсите, с които висшето училище може да допринесе в организацията на Глобалната винена конференция.
„Радвам се, че местните партньори показват сериозна ангажираност и съм уверен, че заедно ще предложим една незабравима програма и конференция, подготвена на световно ниво“, заяви министър Боршош и добави: „Пловдив е естественият избор за домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм на UN Tourism. Град с богата културна история, модерна градска среда и с утвърдена позиция като един от водещите винарски региони в страната. Тази комбинация го прави наистина подходящ за събитие, което обединява туризъм, култура и устойчиво развитие“.
От Министерството припомнят, че Пловдив е обявен за най-добра столица на виното в Европа за 2025 г., според проучване на туристическата организация European Best Destinations, а списание Wine Enthusiast избра именно Пловдив и региона за една от 10-те най-добри дестинации за винен туризъм.
В края на обиколката министър Боршош и Димитров, заедно с представителите на министерството и общината, анализираха локациите, дискутираха културната програма, съпътстващите събития и уъркшопи, логистични детайли, както и възможностите за настаняване на делегатите от цял свят, според строгите правила и стандарти на Световната организация по туризъм към ООН. Срещата затвърди ангажираността на всички страни към качествена организация и безупречно провеждане на предстоящата Глобална винена конференция, посочват от ведомството.
В края на февруари, във връзка с домакинството на България на Глобалната конференция за винен туризъм на UN Tourism, министър Мирослав Боршош и генералният секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили посетиха най-стария град в Европа. Двамата проведоха работна среща с кмета на Пловдив, Костадин Димитров, на която бяха очертани първите стъпки по подготовката на събитието. „Избрахме Пловдив за домакин на Деветата Глобална конференция на Световната организация по туризъм. България спечели признанието на специализираната агенция към ООН в конкуренция с много страни и съм горд с този успех. Това е изключителна възможност да представим страната си като привлекателна дестинация за винен туризъм пред най-големите световни медии и авторитети в този сектор“, заяви тогава министър Боршош.
Източник: БТА
Икономика
БТА и Българската минно-геоложка камара подписаха договор за дългосрочно сътрудничество

Българската телеграфна агенция (БТА) и Българската браншова камара на търговските дружества от проучването, добива и преработката на минерални суровини – Българската минно-геоложка камара (БМГК), подписаха договор за дългосрочно сътрудничество. Церемонията се състоя в Националния пресклуб на БТА.
„Днес е Денят на Земята – 22 април. Отбелязва се в България от 1993 година. За първи път е започнала традицията този ден да се чества в Северна Америка през 1970 година. Ние използваме деня, за да разширим кръга на партньорите на БТА с малко по-особен поглед към Земята. В недрата на Земята има богатства, за които си струва също да разказваме“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той добави, че Българската минно-геоложка камара е основана през 1991 година и включва 85 членове – някои от най-мощните индустриални предприятия в страната.
Генералният директор подчерта, че това е поредната браншова организация, с която БТА сключва договор за системно партньорство. Това означава, че всяка седмица в информационния поток на Агенцията ще се публикуват материали за дейността на Камарата, с уредени авторски права за видео и фото съдържание. „Идеята е да представяме този важен отрасъл за българската икономика много по-системно“, коментира още Кирил Вълчев.
Генералният директор припомни, че до момента БТА има сключени договори с осем двустранни камари – с Германо-българската индустриално-търговска камара, Българо-Молдовската търговско-промишлена палата, Българо-румънската търговска камара, Френско-българската търговска и индустриална камара, Американската търговска камара в България, Българо-саудитската търговска камара, Българско-турската търговско-индустриална камара и с Японско-българската бизнес асоциация. Подписани са също и безсрочни споразумения с браншови организации в сферата на туризма (обединени в Конфедерация на българския туристически бизнес), електромобилността, лозаро-винарството, земеделските земи, текстилната и кожарската индустрия, Аграрната камара, Сдружението за модерна търговия, Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, Аутомотив клъстера, Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, както и с Ветеринарния съюз. Подобни договори БТА е сключила и със сдружения в сферата на културата – композиторите, артистите, филмовите дейци, журналистите, Асоциация „Българска книга“, както и със синдикалните и работодателски организации.
„Вече сме натрупали традиция и разчитаме, че Българската минно-геоложка камара ще ни помогне да обогатим емисията на специализираната ни редакция Икономика“, добави Вълчев. Той отбеляза, че БТА публикува с имената на компаниите, тъй като информацията за това „кой ни говори“ не представлява реклама. Когато става въпрос за нови инвестиции, инициативи, продукти или разширяване на производства, 85-те членове на БМГК ще могат да бъдат представяни с имената си. Освен това, значителна част от материалите ще се публикуват и на английски език.
Изпълнителният директор и член на Управителния съвет на БМГК доц. инж. Драгомир Драганов заяви, че партньорството с БТА през годините е ключово, тъй като информацията достига до широка аудитория по безпристрастен, акуратен и целенасочен начин. Според него през последните шест месеца общественото съзнание все повече осъзнава необходимостта от добива на природни ресурси. Той припомни, че в България добивът на суровини има древна история. „В България добивът на суровини е бил изключително важен за икономиката. След Освобождението и световните войни, добивът на подземни богатства е единствената индустрия, която е вадила както България, така и Европа от следвоенните кризи“, отбеляза Драганов.
Изпълнителният директор на БМГК подчерта, че правилното информиране ще бъде бъдещето на партньорството между БМГК и БТА. Той добави, че в последно време все по-често се говори за критични суровини и редкоземни метали – ресурси, които използваме днес и ще използваме утре. Те са наричани „критични“, защото потреблението изпреварва добива и геоложкото проучване.
„В Деня на Земята смея да твърдя, че българската минна индустрия и европейската са на първо място в света по екологична съобразност и минимални щети върху околната среда“, заяви Драганов. Той припомни, че БМГК е член на Европейската минна асоциация още от учредяването й. Основен приоритет на Камарата като обществена организация е провеждането на политики в сферата на добива и ускоряването на достъпа до суровини.
Източник: БТА
Икономика
Броят на икономически активните граждани в област Търговище се увеличава

Броят на икономически активните граждани в област Търговище се увеличава. През 2024 г. коефициентът на икономическа активност достига 73,3 на сто, което представлява увеличение с 0,9 процентни пункта в сравнение с предходната година, съобщават от отдел „Статистически изследвания – Търговище“ при Териториално статистическо бюро (ТСБ) – Североизток.
Общият брой на заетите на пазара на труда в региона на Търговище през миналата година е 42 500 души, сред които 23 700 мъже и 18 800 жени.
Делът на заетите на пазара на труда, които са с висше образование, достига 30 процента от всички трудещи се. Със средно образование са 55,8 процента, а с основно или с по-ниско – 14,2 на сто, сочат още статистическите данни.
От Териториалното статистическо бюро в Търговище съобщават още, че през 2024 г. в областта е имало 3800 безработни лица, на възраст от 15 до 64 навършени години. Коефициентът на безработица в тази възрастова група достига 8,9 процента, при 4,2 процента средно за страната. В сравнение с 2023 г. коефициентът намалява с 2,4 процентни пункта.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес