Свържете се с нас

Бизнес

Марк Карни – от централен банкер до лидер на Канада

Гавин Бакън, посланик на Канада за България, Румъния и Молдова:

Канада ще се стреми да е по-малко зависима от САЩ и да развие търговията с ЕС

Какви са основните предизвикателства пред премиера Марк Карни?

Министър-председателят Карни заяви, че новото правителство на Канада ще трябва да се съсредоточи върху преструктурирането на икономиката на страната, за да стане по-малко зависима от САЩ, и върху управлението на отношенията с новата администрация във Вашингтон.

Премахването на търговските бариери между канадските провинции и запазването и развитието на свободната търговия с утвърдени глобални партньори, като Европейския съюз, също ще бъде ключов приоритет. Освен това Канада ще трябва да направи по-големи инвестиции, за да гарантира собствената си сигурност, особено в Арктика. Очакваме да работим във все по-тясно сътрудничество с нашите европейски партньори, за да се справим с предизвикателствата, породени от настоящата международна среда.

Какъв вид търговско споразумение със САЩ трябва да се стреми да договориКарни?

Основният приоритет на Канада по отношение на САЩ е да възстанови предвидимостта и стабилността на отношенията във всички области, и по-специално в търговията. Двустранните търговски отношения между Канада и САЩ са на стойност зашеметяващите 2.5 млрд. щатски долара на ден и допринасят значително за просперитета на двете страни, като поддържат милиони работни места.

През последните пет години CUSMA, Споразумението между Канада, Съединените щати и Мексико, подписано по време на първата администрация на Тръмп, осигурява справедлива и предвидима рамка за търговията между трите държави.

На търговския фронт най-спешният приоритет за Канада е премахването на неоправданите американски мита, наложени върху канадски стоки, и получаването на надежден ангажимент, че те няма да бъдат налагани отново произволно. В защита на собствената си промишленост и работници през последните два месеца Канада въведе значителни контрамерки върху американските стоки, включително реципрочни мита на обща стойност над 30 млрд. долара.

В средносрочен план очакваме, че целият спектър от въпроси, свързани с канадско-американската търговия, ще бъде обсъден в контекста на планирания преглед на споразумението между Канада, САЩ и Мексико.

Как Канада и ЕС могат да задълбочат сътрудничеството си в настоящата обстановка?

В настоящия климат на глобална несигурност Канада и ЕС трябва да укрепят всички аспекти на двустранните си връзки, като обърнат специално внимание на търговията и сигурността. Това пролича много ясно по време на разговора на министър-председателя Карни с председателя на Европейската комисия фон дер Лайен на 4 май – пред нас има големи възможности да надграждаме съществуващите ни отношения на свободна търговия и взаимно да укрепваме икономическата си сигурност.

Канада и ЕС ще трябва да работят рамо до рамо и по общите ни предизвикателства в областта на отбраната и сигурността. По-специално трябва да продължим да подкрепяме Украйна, която продължава да се противопоставя на неоправданата агресивна война на Русия. Канада се интересува и от участие в съвместни проекти по новия план ReArm Europe на Европейската комисия. В рамките на съществуващото ни сътрудничество с България в областта на отбранителната промишленост повечето от бронираните машини Stryker, закупени от българските въоръжени сили, се произвеждат в Канада и това предлага отлична платформа, от която да се разшири дейността ни.

И накрая, Канада е убедена, че най-добрият начин да засилим взаимния си просперитет е да надградим успеха на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз (CETA). Откакто беше въведено през 2017 г., СЕТА увеличи стокообмена с повече от 60%, а България в частност увеличи износа си за Канада повече от два пъти. СЕТА предлага не само намалени мита за стоки и услуги, но и достъп до възможности за възлагане на обществени поръчки, по-голяма мобилност на работната сила, защита на инвеститорите и много други. Това е балансирано, прогресивно търговско споразумение, което донесе значителни ползи и за двете страни. Ето защо Канада би приветствала ратифицирането на СЕТА от страна на България, която е една от малкото държави членки на ЕС, които все още не са го направили.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Nvidia ще пусна новия H20 чип с ограничени функции за Китай; Pinterest отчете ръст на приходите и потребителите заради AI

Nissan се отказва от плановете за завод за батерии в Япония след финансови трудности

Nissan обяви, че се отказва от изграждането на завод за литиево-желязно-фосфатни батерии в Китакюшу, Япония, за 153.3 млрд. йени (приблизително 1.1 млрд. долара), след като компанията преразгледа ефективността на инвестицията. Заводът, който трябваше да създаде около 500 работни места, беше част от стратегията за разширяване на присъствието ѝ на пазара за електрически превозни средства. Решението идва на фона на сериозни финансови проблеми за Nissan, който прогнозира рекордна нетна загуба до 750 млрд. йени за изминалата финансова година. Под ръководството на новия изпълнителен директор Иван Еспиноса компанията започна да предприема мащабни преструктурирания като съкращения на работни места и затваряне на заводи.

Канадците вече предпочитат Мексико за туризъм пред САЩ заради политиките на Тръмп

Мексико се възползва от растящия бойкот на канадските туристи към САЩ заради политиките на Доналд Тръмп. Например през март тази година броят на канадците, посещаващи страната, се е увеличил с 15.6%, а за същия период, пътуванията към САЩ са намалели с 13.5%. Авиокомпаниите като Air Canada и Air Transat пренасочват полети към Мексико, а интересът към известни дестинации като Канкун и Мексико сити се увеличава. Туризмът в Мексико, който съставлява 8.6% от БВП на страната, става все по-важен за икономиката, особено предвид икономическите затруднения от митата на Тръмп.

Британският сектор за търговия на дребно се подготвя за увеличение на цените за киберзастраховки след масови хакерски атаки

Британският ритейл сектор се изправя пред очаквано повишение на цените за киберзастраховки с около 10%. Това се случва заради многото и мащабни хакерски атаки срещу компании като Marks & Spencer, Harrods и Co-op. Експерти от BMS и Gallagher предупреждават, че застрахователите ще затегнат условията на полиците, като някои от тях дори може да започнат да се оттеглят от договори с търговци. Така например Marks & Spencer потенциално може да загуби над 40 млн. паунда. Пазарът за киберзастраховане бързо преминава от „пазар на купувача“ към рязко поскъпване, особено за бизнеси, които работят с чувствителни данни и разчитат на по-остаряла ИТ инфраструктура.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Тръмп 2: По-радикални идеи, същият хаос

Финансовата група Barclays обяви, че ежедневните данни за транзакции с кредитни карти, както и тенденциите при обявите за работа, „засега не показват сериозни поводи за притеснение относно икономическата активност в САЩ“.

Като цяло е трудно да се открие икономически показател, който да се е подобрил значително от началото на втория мандат на Тръмп. И макар че множество данни показват, че икономиката все още се държи, се наблюдава значителен спад в нагласите на бизнеса и потребителите. Макар такива нагласи невинаги да водят до реален спад в растежа, те сигнализират за възможно още по-трудно бъдеще.

Последното издание на Beige Book – проучването на Федералния резерв за икономическите условия в САЩ, показва пукнатини, особено в сектори и региони, зависими от чуждестранния туризъм, който е спаднал рязко, тъй като Тръмп засилва имиграционните ограничения по границите на САЩ.

„Големи туристически обекти, които обичайно привличат международни посетители, отбелязват спад на туристи от чужбина, особено от Канада, а летища и авиокомпании съобщават за забележим спад в броя на чуждестранните пътници в САЩ“, посочва Федералният резерв в Атланта.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

ЕС срещу миграцията – „сигурни страни“ и центрове за депортация

ЕС ще въведе минимални стандарти за тези центрове, включително независим мониторинг и изключения за непридружени непълнолетни и семейства с деца. „Предложението за създаване на центрове за връщане извън ЕС сигнализира за липса на ангажираност към международна солидарност и споделяне на отговорността, което няма да остане незабелязано от страните извън Европа и рискува да подкопае глобалната система за закрила на бежанците. Съществува реален риск сътрудничеството на ЕС за управление на миграцията да допринесе за нарушения на човешките права в транзитните страни. Например многократно е документирано как подкрепата на Италия и ЕС за прехващане в морето на хора от либийските власти е водила и продължава да води до рискове за тяхната безопасност в морето и до произволно задържане, изтезания и други тежки нарушения, когато бъдат разтоварени в Либия“, коментира още Елиза де Пиери.

Критиките

Концепцията за „центрове за връщане“ е изпълнена с правни, оперативни и политически предизвикателства. Правозащитни организации и Агенцията на ЕС за основните права предупреждават, че тези центрове рискуват да се превърнат в „зони без права“, с недостатъчен контрол и повишен риск от нарушения на човешките права. Ускорените процедури могат също така да подкопаят индивидуалната оценка и правото на справедлив процес, особено за уязвими групи или хора, бягащи от целенасочено преследване.

Съществуват и опасения за потенциални „верижни депортации“ и липса на ясни дефиниции за рисковете за сигурността, което може да доведе до произволно задържане и продължителни забрани за повторно влизане в ЕС. „Както страните от ЕС, така и страните, в които могат да бъдат създадени центрове за връщане, имат международноправни задължения, които трябва да спазват. Документирали сме нарушенията, до които са водили подобни схеми, и сме подчертавали риска, че е вероятно да възникнат още нарушения в резултат на подобни схеми в бъдеще. От първостепенно значение е всички участващи страни да извършат оценки на въздействието върху човешките права, преди да се ангажират с тези политики, и да осигурят безпрепятствен достъп на национални и международни механизми за наблюдение на човешките права до всички центрове за връщане“, казват още от Amnesty International.

С новия списък на сигурните страни и натиска за депортационни центрове ЕС залага на бързина и възпиращ ефект за управление на миграцията. Дали тези мерки ще изпълнят обещанията си, или ще породят нови правни и хуманитарни предизвикателства, ще зависи от тяхното прилагане и от контрола, на който ще бъдат подложени от съдилищата, гражданското общество и самите граждани на ЕС.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 8 минути

КЗК образува открито производство срещу Община Челопеч заради решение за модернизация на външното осветление

Святпреди 13 минути

Европа засили подкрепата си за Украйна като създаде специален трибунал, който да преследва Русия

Българияпреди 14 минути

Арест на задържан от Търговищко за отглеждане и държане с цел разпространение на марихуана потвърди Апелативният съд

Спортпреди 14 минути

Яник Синер получи най-високото отличие на италианския олимпийски комитет

Спортпреди 15 минути

Волейболните шампиони от Левски ще направят почетна обиколка преди футболния мача на „сините“ с Черно море

Българияпреди 15 минути

Социалното министерство организира информационен ден за осигурителните права за българите в испанския град Сеговия

Българияпреди 16 минути

Свободата и мирът не са даденост – за тях трябва да се борим всеки ден, заявиха участници в дискусия в Деня на Европа

Икономикапреди 16 минути

Тръмп обяви, че се надява на среща с Урсула фон дер Лайен за търговско споразумение между САЩ и ЕС

Обществопреди 17 минути

Платката за F-16 пристигна нощес по DHL, обяви Борисов

Българияпреди 18 минути

Отпускане на еднократна финансова помощ на ученици от училища в Община Симитли приеха общинските съветници

Святпреди 19 минути

От ареста в Хага до бюлетината в Давао – каква е съдбата на бившия филипински президент Родриго Дутерте

Българияпреди 20 минути

Монтана ще бъде домакин на Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения

Балканипреди 5 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Балканипреди 5 дни

Кандидатката за президент на Румъния Елена Ласкони обяви, че ще продължи да се бори срещу „корумпираната и прогнила система“

Политикапреди 4 дни

Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска

Святпреди 4 дни

Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници

Обществопреди 3 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Икономикапреди 5 дни

Британската централна банка ще намали лихвите на фона на влиянието на американските мита, смятат икономисти

Балканипреди 5 дни

Независимият кандидат за президент на Румъния Даниел Фунериу: Гласувах за Румъния, ориентирана към Запада

Икономикапреди 5 дни

Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата неутралност при производство на енергия, смята министър Станков

Балканипреди 5 дни

Първи резултати от екзитпол в Румъния: Джордже Симион е на първо място

Икономикапреди 4 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 4 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 3 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Новини