Свържете се с нас

Икономика

Мануела Несъл, ръководител на офиса на ЕБВР в България: Трябва да създадем кохорта от успешни стартъп примери в България

Програмата на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за подкрепа на младите и стартиращи компании „Стар Венчър“ (Star Venture) е вече официално с разширен обхват към България и Румъния. Първата кохорта (в практиката на донорски и друг вид програми за насърчаване на предприемачеството думата се употребява със значението на партида от подбрани за участие в програма компании, бел. авт.) от изцяло български компании ще се състои от шест дружества. Те са избрани измежду общо 60 заявки за участие, а профилът им е широкообхватен. Това съобщи в интервю за БТА ръководителят на офиса на ЕБВР в България Мануела Несъл по повод стъпването на програмата в България. 

За банката не е от значение сферата на дейност на компанията, а нагласата на екипа ѝ, подчерта Несъл. 

Тя е убедена, че със „Стар Венчър“ ЕБВР ще подкрепи развитието на българската предприемаческа среда посредством експертизата, предоставяните бизнес съвети и включването на местните стартъпи в международна мрежа от над 350 компании, преминали вече през програмата на банката. Една от целите на програмата, наред с желанието да заложи на успешни компании, е да насърчи и способността на екосистемата да се самовъзпроизвежда.  

Според Мануела Несъл решението за стъпването на българския пазар не е закъсняло, а е резултат от поетапен процес по разширяване на обхвата на програмата. 

Следва пълният текст на интервюто:

Какво представлява програмата „Стар Венчър“- конкуренция или сътрудничество в мрежа на всички екосистеми в региона на ЕБВР? 

– Става дума за конкуренция. Имаме 60 кандидатствали компании по програмата, по която разполагаме с едва 6 места за стартъпи, които искат да се възползват от предлаганите 40 000 евро под формата на специално насочени към нововъзникващите предприятия бизнес консултации. 

Предлагаме още менторство. То се осъществява от първокласни професионалисти, които са наясно как стартъпите могат да растат, как да получат най-добрия достъп до капитал и нови пазари. 

Но освен това е и мрежа от различни компании, които са преминали вече през програмата. Това всъщност показва инициативата през призмата на сътрудничеството. Така че щом веднъж сте част от програмата, може да се възползвате от сътрудничеството с конкурентни компании от страната, от съседни страни. Дадохме начало на програмата в Румъния през миналата седмица. Така че може да се възползвате от съседни пазари и от размяната на опит с компании от предишните кохорти. 

Предвидени са и онлайн сесии с представители от „Кеймбридж“, които да помогнат на компаниите да подобрят техните стратегии и да им предоставят специфични анализи за бизнес моделите им. Затова си сътрудничим с “Кеймбридж“ и достъпът на компаниите до подобни задълбочени аналитични доклади за техния бизнес модел е от голяма полза за тях. 

В заключение ще кажа, че е въпрос на конкуренция, но и на сътрудничество. 

Програмата „Стар Венчър“ на ЕБВР се разширява към България шест години след нейното оповестяване през 2019 година. Защо това решение отне толкова много време? 

– Не бих казала, че решението отне толкова дълго време. Започнахме пилотно през 2019 в някои от страните от нашия регион. ЕБВР присъства с операции в над 26 страни и продължаваме да растем. Разширихме програмата и към други държави. Но програмата е зависима и от дарителското финансиране. Ето защо отне известно време за нейното разгръщане. Първите кохорти бяха съставени от компании от няколко страни. Преди това имаше участници от България в тези кохорти. Досега имаме 350 компании, сътрудничим си с 36 акселератора и програмата вече покрива всички 26 пазара. Миналата седмица (7 април, бел. авт.) обявихме началото на програмата за България и Румъния. 

Бих казала, че става дума за поетапно разгръщане на програмата, а не за забавяне.   

Как оценявате степента на зрялост на екосистемата в България? 

– Зависи от призмата, през която я оценявате. ЕБВР работи на 26 пазара, присъстваме на пазари, които са в много по-малка степен развити. Така погледнато, България със сигурност представлява много напреднал пазар, със стабилна екосистема. Тук има 23 различни фонда за дялово и рисково финансиране (венчър фондове – бел авт.). Има примери за стартъпи, добра менторска мрежа, акселератори, няколко ангели-инвеститори. 

Но са налице и ограничения. България е малък пазар и компаниите, които възникват тук, не могат да разчитат на него. Затова много от тях поглеждат към Европа и САЩ. 

Липсва и капитал, който да подкрепя растежа. Когато компаниите навлязат във фазата на ускорен растеж, те се сблъскват с ограничения достъп до финансиране на местно равнище. За тях е по-трудно да получат нужния им капитал. 

Бих посочила още, че можем да подобрим екосистемата като такава – нужно е сътрудничество с университетите и академичната общност, нужно е непрекъснато общуване и менторство от страна на успели стартъпи. 

Нуждаете се и от образовани и въодушевени младежи, които да станат предприемачи, да се опитат да бъдат такива и да имат възможност за проба-грешка.

Смятам, че това прави една екосистема добра. Има още какво да се свърши тук. 

Вие вече споменахте някои от силните и слабите страни на екосистемата в България. Но ако трябва да обобщите някои от тях, на какво ще акцентирате? 

– Смятам, че има три направления, в които трябва да се работи. Малкият размер на страната е едно такова направление. Това е слабост, но не можете да увеличите нейните размери, но пък може да се помисли върху сътрудничеството – с Румъния, със страните от Западните Балкани, с Гърция, да изглежда така сякаш е един цял пазар. А компаниите да бъдат улеснявани в изпробването на своите продукти в този регион, който да им осигури и по-голям достъп до възможни клиенти – не само до 6 милиона българи, а до 45 милиона души в региона. 

Разбира се, тук опираме и до законодателството, защото е нужен улеснен достъп до другите пазари, трябва да се улесни трансферът на технологии, да се работи в сътрудничество с академичната общност, за което вече говорих. И това е второто направление – законодателство, което да подобрява и да улеснява стартъпите. 

На трето място ще изведа необходимостта от още финансиране. Вече споменах за липсата на капитал, нужен да подкрепи растежа, но са нужни и действия, които да улеснят набирането на средства на ранен етап, защо не и посредством краудфъндинг, така че да се разгърне сред физическите лица, а хората на улицата да знаят, че могат да инвестират средства в тази сфера – през пазара, през съществуващия BEAM-пазар (пазарен сегмент за привличане на средства за растеж на малки и средни предприятия на Българската фондова борса при по-облекчени за компаниите условия – бел. авт.). 

Със своята програма „Стар Венчър“ в ЕБВР притежавате експертиза, натрупана от присъствието на инициативата на 26 пазара. Къде ще поставите българската екосистема в класация на всички пазари, в които присъства ЕБВР? 

– В сравнение със страните, в които оперира ЕБВР – от Полша и Прибалтика до Централна Азия – имаме същата програма и за Таджикистан, България е доста напреднала. Изглежда много добре спрямо други пазари. Програмата осигурява достъп до повече съвети и експертиза. Нужни са повече акселератори и програми, консултиращи компаниите как да успеят, какво им е нужно за успеха. И в тази посока може да допринесем със „Стар Венчър“ така, че да има истории на успеха, успешни предприемачи, които да станат ментори на следващото поколение от предприемачи. 

С какво ще допринесете за развитието на екосистемата в България? 

– Трябва да създадем кохорта от успешни примери, искаме да се напаснем със съществуващата екосистема. Сътрудничим си с други акселератори и с тукашната общност на рисковите и дялови инвеститори. Искаме да сме убедени, че малките компании ще получат нужния им бизнес съвет, че имат достъп до ментори и вземайки правилни решения, ще растат и навлизат на нови пазари, да набират средства и после да споделят с други тези истории на следващите предприемачи, да се превърнат в ментори, а дори и в инвеститори. Много е важно за страната да има тези големи цели на успех и да се тръби за това – за възможността да се развива бизнес идея и че това е възможно. 

Надявам се да създадем успешни компании, а тези шест, които подбрахме сега, да споделят своя опит нататък. Освен това ще се възползват и от досега им до 360 компании, с които вече разполагаме в нашата венчър система, като се сдобият с информация, наставления и обмяна на опит. 

Какъв е дизайнът и размерът на портфолиото ви в България и как то ще се променя с времето? 

– Искам да кажа две неща. Първото е, че за момента това е финансирана с донорство програма и сме много доволни, че с нас са „ТайуанБизнес – Техникъл Кооперейшън фънд“ (TaiwanBusiness – Technical Cooperation Fund), подкрепящ програмата. Разбира се, от значение тук е дали това финансиране, на разположение от ЕС и други донори като „Тайуан Бизнес“, ще расте занапред. Това е от финансова гледна точка. 

Иначе спрямо състава от компании в портфолиото ни ние следваме агностичен спрямо секторите подход. Повсеместна практика в програмата „Стар Венчър“ е да имаме портфейл с 43 процента зелен или устойчив бизнес, 50 процента да бъдат ръководени от млади хора на възраст под 35 години, 34 на сто от жени. Присъствието на технологични компании от най-различни области е значително. 

А това, което наблюдаваме в България, след обявеното начало на „Стар Венчър“ миналия понеделник (7 април, бел. авт.) е наличието на компании от многообразни сектори като дрехи втора употреба, анализ на образи, цифрово здравеопазване, киберсигурност, но също така и в производството на „зелени“ керемиди и сензори за устойчивост. Наистина широк обхват. 

Една от компаниите, която единодушно стана лидер на журито и е в подбора, е „Нолд“ (Nold) – в бизнеса с мода „втора ръка“. Това е платформа, която си сътрудничи с установени модни марки и е ръководен от жени бизнес. Зелен бизнес е, защото става дума за устойчива мода. Досега компанията е привличала финансиране с успех, а ние ще ги подкрепим в тяхната стратегия за растеж, както и в изготвянето на подходящо финансово планиране. Споделиха ни, че възнамеряват да наемат човек на длъжност главен финансов директор или да получат достъп до услуги на финансови директори. Защото младите компании често не разполагат с кой знае какви ресурси и много често основателят е навсякъде. Считаме, че успяха да ни кажат много точно как се опитват да достигнат до пазара, какво са постигнали досега и как смятат да растат. Така че „Нолд“ е единият от бизнесите. Съвсем скоро ще обявим имената и на останалите пет компании. 

За нас от значение е не от кой сектор сте, а каква е нагласата ви. Вярвам, че бъдещето пред програмата ще бъде светло.  

Източник: БТА

Икономика

Годишната инфлация в ЕС се забавя до 2,5 на сто в ЕС, а в еврозоната – до 2,2 на сто, по данни на Евростат

Темпът на нарастване на цените в Европейския съюз се забавя до 2,5 на сто през март спрямо същия месец на 2024 г. През февруари той бе 2,7 на сто. В еврозоната инфлацията също намалява – до 2,2 на сто през март при 2,3 на сто през предходния месец. Това сочат най-новите оценки на европейската статистическа агенция Евростат, публикувана днес на официалния й сайт.

Инфлацията в България през март се ускорява до 4 на сто през март от 3,9 на сто през февруари.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Тръмп обяви, че цените на почти всички продукти в САЩ се понижават заради „рекордните“ митнически приходи

Цените на повечето продукти в САЩ и инфлацията се понижават, тъй като властите в страната събират „рекордни“ митнически приходи. Това обяви американският президент Доналд Тръмп късно снощи, цитиран от Ройтерс. 

„САЩ получават РЕКОРДНИ СУМИ от митата, като цените на почти всички продукти се понижават, включително на бензина и на хранителните стоки. По същия начин и ИНФЛАЦИЯТА се понижава“, пише Тръмп в социалната си мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social). 

Финансови анализатори посочват, че не става ясно дали Тръмп има предвид митническите приходи, които САЩ получават на федерално равнище или друг показател. Те обаче отбелязват, че по-високите мита върху вноса в САЩ вероятно ще доведат до повишаване на цените на вносните продукти на американския пазар.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Актуални въпроси за функционирането на пазара на природен газ в България бяха обсъдени на работна среща в КЕВР

Актуални въпроси за функционирането на пазара на природен газ у нас бяха обсъдени на работна среща на председателя на Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски с представители на Българска асоциация „Природен газ“ (БАПГ), съобщиха от регулатора.

Срещата беше по искане на браншовата организация. В нея са взели участие водещи газови дружества в сектора – „Овергаз мрежи“, „Арес газ“, „Газ инженеринг“. От регулатора присъстваха членовете на Комисията в състав „Енергетика“ Благой Голубарев и Таско Ерменков, и експерти.

В разговора бяха засегнати широк кръг въпроси, свързани с предложения за промяна в Правилата за търговия с природен газ, мястото на „Булгаргаз“ на газовия пазар, условията за доставка от обществения доставчик, състоянието на балансиращия пазар на природен газ. Председателят на КЕВР Пламен Младеновски отбеляза, че експертите на регулатора са започнали работа по изменение на Правилата за търговия с природен газ, като вземат под внимание направените предложения както от страна на БАПГ, така и на „Булгаргаз“. 

„Стремежът ни е да търсим балансирано решение, което да удовлетворява заинтересованите страни и да допринася за подобряване работата на националния газов пазар“, каза Младеновски. По негово предложение, когато регулаторът изготви предложенията за промени в Правилата за търговия, те ще бъдат обсъдени на оперативна среща с участието на експерти на КЕВР в дирекция „Природен газ“ и газовите дружества, в т.ч. и „Булгаргаз“. Предвижда се това да стане още преди насрочване на общественото обсъждане, като целта е заинтересованите страни да постигнат предварително съгласие по нормативните промени, информират от регулатора.

От БАПГ на срещата бяха поставени и други теми, свързани с функционирането на газовия пазар – променящия се брой на потребителите в резултат на моментните по-благоприятни цени на електрическата енергия за отопление, последици от преминаване от месечно към тримесечно определяне на цена на газа за регулиран пазар, промяна в Наредба 2 за регулиране на цените на природния газ, подаване на сигнали за нарушения и злоупотреби по европейския регламент относно интегритета и прозрачността на пазара на едро с енергия (REMIT).

КЕВР проведе на 1 октомври миналата година обществено обсъждане на проект на изменения и допълнения на Наредба 2 за регулиране на цените на природния газ, съобщиха тогава от регулатора. С промените в наредбата се регламентират правила, свързани с признаване и възстановяване на разходи, произтичащи от наложени на енергийни предприятия задължения към обществото.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 48 минути

Транспортната комисия започна обединяването на пет проекта за промени на Закона за движението по пътищата и даде срок от 28 дни до второто четене

Българияпреди 49 минути

Образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, но и в административен капацитет, каза Камелия Горненска от Община Плевен

Българияпреди 49 минути

„Възраждане“ излязоха с декларация срещу идеята за въвеждане на дигитално евро

Икономикапреди 49 минути

Годишната инфлация в ЕС се забавя до 2,5 на сто в ЕС, а в еврозоната – до 2,2 на сто, по данни на Евростат

Балканипреди 50 минути

Крайнодесният кандидат Джордже Симион остава фаворит за президентските избори в Румъния, а Никушор Дан е втори, според ново проучване

Спортпреди 53 минути

Кампанията на БФС „С Маргаритка на мач“ даде неочаквано добър ефект, глобите по доклади са рекордно малки за последните десет кръга

Спортпреди 54 минути

Диего Дедура-Паломеро влезе в историята след победата си в първия кръг на турнира по тенис в Мюнхен

Темидапреди 55 минути

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лв. обезщетение

Българияпреди 56 минути

Засилено полицейско присъствие ще има в област Благоевград за предстоящите празници, съобщиха от ОДМВР – Благоевград

Святпреди 57 минути

Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Българияпреди един час

Засилено присъствие на полицията ще има по пътищата в почивните дни

Спортпреди един час

Една от дъщерите на Диего Марадона свидетелства в процеса срещу седем медицински специалисти, обвинени в небрежност

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Политикапреди 4 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Новини