Свят
Лондон иска обяснения от Китай, след като на британска депутатка бе отказано да влезе в Хонконг

Британският външен министър Дейвид Лами заяви, че е дълбоко обезпокоен, след като на британски депутат бе отказано да посети в Хонконг. Лами съобщи, че спешно ще повдигне въпроса пред китайските власти, предаде Франс прес.
Тази седмица Вира Хобхаус заяви, че е първият член на британския парламент, на когото е било отказано посещение в Хонконг, откакто бившата британска колония беше върната на Китай през 1997 г.
Хобхаус е член на Интерпарламентарния алианс за Китай, който обединява парламентаристи от няколко държави, работещи за демокрацията, особено в контекста на заплахите за човешките права от страна на Пекин, отбелязва АФП.
В. „Сънди таймс“ съобщи, че 65-годишната депутатка Хобхаус е пътувала до Хонконг в четвъртък, за да посети новородения си внук. Според вестника паспортът ѝ е бил конфискуван, разпитана е за целта на посещението си, а багажът ѝ е бил претърсен.
„Аз съм първият депутат, на когото е отказано да влезе в Хонконг от 1997 г. насам. Властите не ми дадоха никакво обяснение“, заяви депутатът в социалната мрежа „Блускай“.
От 2017 г. Хобхаус е избрана за депутат от малката опозиционна партия „Либерални демократи“.
„Дълбоко обезпокоително е, че на член на парламента, който е на лично пътуване, се отказва достъп в Хонконг“, посочва в своето изявление външният министър Дейвид Лами. „Спешно ще повдигнем този въпрос пред властите в Хонконг и Пекин, за да потърсим обяснение“, добави той.
„Неприемливо е на член на парламента да бъде отказано влизане само защото изразява възгледите си като член на парламента. Неоправданите ограничения на свободата на движение могат само да навредят на международната репутация на Хонконг“, посочи още министърът.
Източник: БТА
Свят
Макрон каза, че иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава и Израел

Френският президент Еманюел Макрон заяви днес, че иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава и Израел, предаде Франс прес.
Френският лидер планира това да се случи на конференция на ООН в Ню Йорк, на която Франция ще е съпредседател заедно със Саудитска Арабия.
„Това, което искаме да инициираме, е серия от още признавания (на палестинска държава), но също и признаване на Израел от държави, които понастоящем не го признават“, каза Макрон на изложба в Института на арабския свят, посветена на ивицата Газа.
Френският лидер каза още, че утре ще разговаря по този въпрос с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Украйна каза, че Русия е изстреляла и тази вечер ракета по град Суми

Украинските военновъздушни сили обявиха, че руска ракета е била изстреляна и тази вечер по украинския град Суми, предаде Ройтерс.
Това се случва ден след като руска ракетна атака причини смъртта на най-малко 35 души (по последни данни) в този град в Североизточна Украйна. Ранени бяха над 100 души.
Обществената телевизия „Суспилне“ информира за взривове в Суми. Към този момент няма информация за жертви и щети, посочва Ройтерс.
Днес през деня градът е бил обстрелван от руските сили и с дронове.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Сирийският лидер и ливанският премиер обсъдиха делимитирането на границата между двете страни след прекратяването на огъня

Сирийският лидер Ахмед аш Шараа и ливанският министър-председател Науаф Салам, който е на посещение в Сирия, обсъдиха днес делимитирането на границата между двете държави по суша и вода, близо месец след споразумението за прекратяване на огъня, предаде Ройтерс.
„Тази визита отваря нова страница във взаимоотношенията на двете страни на основата на взаимното уважение, възстановяването на доверието и добросъседството“, посочи Салам в изявление, разпространено от неговата канцелария.
Откакто на 8 декември миналата година бунтовнически групировки свалиха от власт сирийския президент Башар Асад – съюзник на Иран и на ливанската шиитска групировка „Хизбула“, планинските гранични райони на двете страни се превърнаха в арена на ожесточени взаимни нападения.
Последните сблъсъци бяха миналия месец, когато силите на новата сирийска власт влязоха в размяна на огън с ливански военнослужещи и въоръжени групировки в Североизточен Ливан.
Сирия обвини бойци на „Хизбула“ в навлизане на нейна територия, припомни Ройтерс. Шиитското движение отхвърли тези твърдения.
Двете страни обсъдиха днес и участта на арестуваните или обявените за изчезнали ливанци в Сирия. Ливан твърди, че над 700 негови граждани са в сирийски затвори в резултат от намесата на Сирия в гражданската война в Ливан между 1975 и 1990 г.
По време на по-голямата част от половинвековното управление на фамилия Асад Сирия имаше значително влияние върху събитията в Ливан, като поддържаше военно присъствие там близо 30 години.
Лидерите на Сирия и Ливан се споразумяха днес да си сътрудничат и в икономическата сфера, допълва Ройтерс.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 6 дни
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Обществопреди 1 седмица
13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 6 дни
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 6 дни
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 7 дни
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия