Свържете се с нас

Култура

Лейди Гага тръгва на турне и в Европа

Лейди Гага обяви, че това лято и през есента тръгва на международното си турне „Mayhem Ball Tour“ в подкрепа на високо оценения от критиката запис „Mayhem“ от 2025 г. В средата на северноамериканската част от турнето родената в Ню Йорк певица ще участва в своеобразно завръщане у дома, когато ще оглави концертите си в „Медисън Скуеър Гардън“. Трите ѝ концерта в Манхатън ще се състоят в петък, 22 август, събота, 23 август и вторник, 26 август, предаде actualno.com

Други забележителни спирки на неотдавнашната водеща на „SNL“ и музикален гост включват T-Mobile Arena в Лас Вегас (16 и 18 юли), Kaseya Center в Маями (31 август и 1 септември) и United Center в Чикаго (15 и 17 септември). Това турне „Mayhem“ е предимно в зали, докато турнето „Chromatica Ball Tour“ през 2022 г. беше почти изцяло на стадиони и включваше концерт на MetLife Stadium в Ийст Ръдърфорд, Ню Джърси. Според 14-кратната носителка на „Грами“ това е било умишлено. „Този път избрахме зали, за да ми даде възможност да контролирам детайлите на шоуто по начин, по който просто не можеш на стадионите – и честно казано, нямам търпение“, сподели 38-годишната Гага в Instagram. „Това шоу е замислено като театрално и наелектризиращо изживяване, което ще вдъхне живот на „Mayhem“ точно както си го представям.“

Преди турнето енигматичната поп звезда ще бъде хедлайнер на 2025 Coachella Music and Arts Festival през април тази година заедно с големи имена като Charli XCX, Green Day, Post Malone и др.

Пълна програма на турнето на Лейди Гага с всички обявени до момента дати

График на концертите на Лейди Гага през 2025

11-13 април, Coachella в Индио, Калифорния
18-20 април, Coachella в Индио, Калифорния
16 юли, T-Mobile Arena в Лас Вегас
18 юли, T-Mobile Arena в Лас Вегас
6 август, Climate Pledge Arena в Сиатъл
7 август, Climate Pledge Arena в Сиатъл
22 август, Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк
23 август, Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк
26 август, Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк
31 август, Kaseya Center в Маями
1 септември, Kaseya Center в Маями
10 септември, Scotiabank Arena в Торонто, Канада
11 септември, Scotiabank Arena в Торонто, Канада
15 септември, United Center в Чикаго
17 септември, United Center в Чикаго
29 септември, O2 Arena в Лондон, Великобритания
30 септември, O2 Arena в Лондон, Великобритания
2 октомври, O2 Arena в Лондон, Великобритания
7 октомври, зала Co-op Live в Манчестър, Великобритания
12 и 13 октомври, Стокхолм, Швеция
19 и 20 октомври, Милано, Италия
28 и 29 октомври, Барселона, Испания
4 и 5 ноември, Берлин, Германия
9 ноември, Амстердам, Нидерландия
11 ноември, Антверпен, Белгия
13 и 14 ноември, Лион, Франция
17, 18 и 20 ноември, Париж, Франция

За новия албум „Mayhem“

На 7 март Лейди Гага пусна своя седми студиен албум „Mayhem“. Енергичният, максималистичен денс поп запис, който мнозина с право наричат завръщане към формата, рядко си взима дъх (с изключение на последните две песни, които преминават в територията на баладите). В продължение на 53 минути Гага усилено предоставя характерните си мощни вокали върху блестящи синтезатори, ударни перкусии и понякога епични китарни рифове. И, да, това е взрив, пише „New York Post“.

Сред отличаващите се тук са химнът, електро „Disease“, диско джемът „Abracadabra“, страховитият, хипнотичен боп „Killah“, блестящият „Zombieboy“ и „Don’t Call Tonight“.

И все пак водещият сингъл е дуетът на Гага с Бруно Марс „Die With A Smile“. Завладяваща, но интимна и вълнуващо романтична, прочувствената мелодия се съчетава перфектно като оптимистичен контрапункт на нейната „Shallow“. Тя е от съществено значение и вероятно ще се превърне в основна част от турнетата на Gaga през следващите няколко десетилетия.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Култура

Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени по следите на Акустиката на България

Истинската си любов към прекрасни места в България реших да съчетая с моята любов към музиката. Това каза актьорът и музикант Стефан Вълдобрев по повод проекта му с „Обичайните заподозрени“, наречен „Акустиката на България“. Той беше представен днес в националния пресклуб на БТА.

„Това е един проект, за който се вълнувам като за първи учебен ден. Защото повече от шест или седем години очаквам този момент и се готвя за него. Тръгна като една хрумка, като една идея, обикаляйки из страната. По време на многобройните ни турнета и участия, аз винаги си открадвам някакво време, за да обикалям и да виждам такива прекрасни места в България, които много ме зареждат и вдъхновяват, уравновесяват ме и ме хармонизират. В един момент, развих някаква почти наркотична зависимост от тези пътувания. И дори да нямаме участия, просто се качвам на колата и отивам някъде просто ей така, да зяпам. Имам си в багажника един режисьорски стол, разтварям го, вадя китарата, съзерцавам и след трийсет минути продължавам. Но има толкова много красиви места в България, че ми се налага да спирам на всеки завой“, разказва Вълдобрев.

„Съвсем случайно, в една от крепостите, които обикалях, ритнах едно камъче и чух реверберацията отсреща от стените. После плеснах с ръце, за да я усетя и ми хрумна идеята защо следващият албум, който направим с „Обичайните заподозрени“, вместо в студийна среда, да не бъде записан в именно такава среда, на някои от тези знакови и близки до сърцето ми места. Точно там на това място си представих перкусии, на други места си представих соло китари или пък вокали. После си помислих кои са тези места, които най-много са свързани с мен. Те са стотици в България, но моята цел не беше да бъдат като стоте туристически обекта, а само тези, които са лично свързани с моята биография и са допринесли за развитието ми. Това са около 26-27 места“, допълва музикантът.

„Когато разбрах, че родът на майка ми е произлязъл от село Добърско, веднага свързах църквата (в селото) с този проект. Има тракийски могили, на които сме играли като деца, без да знаем, че отдолу има съкровища като главата на Севт, например. Църквата в Земен, Перперикон, крепостта Овеч, църкви в Търново, Античния театър в Пловдив, както и голямата базилика – все емоционално свързани с мен места, Бегликташ, крепостта Букелон“, казва още Вълдобрев. По думите му в „Акустиката на България“, освен музика, ще има и снимков материал: „Идеята ми е всичко да се оформи в един двоен албум – като книга с твърди корици, където са освен снимките и песните, ще има и моите описания на тези места, и какво ме свързва с тях. И евентуално документален филм, който ще се снима от оператор през цялото време“. Не си представям това да се случи до края на годината, а да стане бавно и вкусно, казва още той.

Вълдобрев добави, че все още не е решил дали да не настрои инструментите на 432 херца, както било навремето: „Хилядолетия наред инструментите са били настроени на тази честота, защото тя е божествената честота. От сравнително скоро, след 1935 г., оркестрите настройват инструментите си на 440, дори на 442 херца. Изчислили са, че това напряга хората и ги прави по-агресивни“. Вие връщате българската музика на Орфеева честота, обобщи Кирил Вълчев.

„На мен лично всичко това ми звучи ужасно интересно. Аз също обичам най-различни кътчета из България. Даже веднага си представих как свиря с цигулка някъде из България. При мен нещата се случват така, че все повече и повече се връщам към цигулката, което не знам дали е добре, понеже има прекалено добър китарист в групата“, коментира Иван Лечев.

За Мирослав Иванов най-зареждащото нещо винаги е било да общува с интересни хора: „И когато видиш човек с толкова искри в очите, както е Стефчо в момента за този проект, няма как да не се чувствам запален и с цялото си сърце да не съм зад него“.

„Аз си мисля за хората, които ще слушат тази музика. Те ще възприемат тази идея много емоционално, защото ще усетят не само музиката, но и самите места, където тя е записана. А за мен това е много ценно – когато музиката носи послания и спомени“, смята Стоян Янкулов-Стунджи. „Има места в България, където тишината е почти свещена, и кара всеки тон да прозвучи с огромно значение. Да твориш сред природата е изключително освобождаващо. Там няма стени, няма бариери. Ти си сам с музиката. Понякога имам усещането, че ние не създаваме музиката, а тя съществува в природата и ние само я улавяме“, казва още той.

„Когато Стефан ми очерта в много пунктирани линии първоначалната идея за проекта, си казах, че това няма как да стане. Това са труднодостъпни планини, пещери, църкви. Умът не ми побираше как ще стане записът. Но постепенно, той има силата да убеждава с един поглед, който хем не търпи възражения, хем много леко те убеждава, с мека сила. И в крайна сметка аз сега се вълнувам от това нещо, което предстои, наистина, защото си представям как един контрабас би звучал, акомпаниран от щурци и цикади, и някакви други пойни птички. Това би било нещо, което ще ми се случи за първи път, а най-вероятно и за последен“, коментира Веселин Веселинов-Еко.

„БТА ще участва в проекта, чрез който група музиканти ще се опитат да вдъхновят младите българи от различни селища в България, където БТА присъства с национални пресклубове, като им предостави един различен поглед към забележителни места, край които те живеят“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.

„Ние, може би, 20 години чакаме една такава идея да се роди и благодарим на Стефан, че я направи, и че ни покани да сме партньори в този страхотен проект, и идеята, защото откакто стартира „БГ радио“ нашето мото е „Модерният български дух, който познава своите традиции“. Стефан, с тази идея, отива доста по-надълбоко при българския дух – до енергията на тези места и това ще е много силен проект, с много отговорност от тяхна страна. Ние сме готови да разпространим аудиото от тези записи и да стигнат до нашите милиони слушатели, които са от всички тези места. Очакваме, ако не тази година, поне догодина да открием наградите на „БГ радио“ с песен от този проект“, каза Николай Янчувичин, изпълнителен директор на „БГ радио“.

,Вярвам, че начинът, по който ще се съчетаят музиката със звуците от природата, ще бъде по един модерен, много красив и някак си много достъпен начин. Иначе си имаме работа с хора, които в момента, в който донесат песен в „БГ радио“, няколко дни по-късно тя става хит. Припомням, че песента „По-полека“ слушателите обявиха за песен на изминалото десетилетие“, припомни Атанас Стоянов от “БГ радио“.

„Искам да изразя огромната подкрепа на министър Бачев и целия ни екип за това толкова интересна и вълнуваща инициатива. Аз като археолог мога да ви уверя, че ние, музейниците, хората, които се занимаваме с културното наследство, винаги мечтаем да намерим най-добрия начин да срещнем миналото със съвременното изкуство. Това е т.нар. социализация на културното наследство. И този проект е пример за това“, каза заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев припомни, че през последните четири години БТА започна партньорства с големи музиканти като Лили Иванова, „Фондацията“, Хилда Казасян: „Направихме концерт с български състави на Деси Добрева в Одеса по повод Деня на бесарабските българи и си партнираме за нейните концерти в страната и чужбина. Сключихме наскоро подобен договор с Илия Луков, който пое ангажимент, подобно на Деси Добрева, безвъзмездно да направи организирани от националния пресклуб на БТА в Одеса (Украйна) и Тараклия (Молдова), няколко концерта за българските общности там, отново по повод Деня на бесарабските българи на 29 октомври. Партньори сме с „Пеещи артисти“. В сферата на музикалното изкуство имаме още 18 договора с Националната музикална академия проф. „Панчо Владигеров“, с Академията за музикално танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив, с Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, със Съюза на българските композитори, със сдружението „Музикаутор“, със Софийската филхармония, Софийската опера и балет, държавните опери в Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора, Държавен музикален и балетен център в София, Театрално-музикалния продуцентски център във Варна, в чиито състав е и варненската опера, с „Кантус фирмус“, които организират „Европейски музикален фестивал“, с фондация „Пиано екстраваганца“ и Людмил Ангелов, с музикалните фестивали, организирани от община Русе – „Мартенски музикални дни“, Самоков – международен джазфестивал „Д-р Емил Илиев“, с Банско и асоциацията на фестивалите в България – за джаз фестивала там“.

„Ще припомня, че през годините, след възстановяването на списание „ЛИК“ с постоянна месечна периодичност, издадохме почти дузина броеве, посветени на българската музика. Първият беше за „Мартенски музикални дни“ (март, 2022), следващият беше за Лили Иванова, за „Щурците“, „Бургас и морето“, „Аполония“, Михаил Белчев и 130-ата годишнина на Софийската филхармония, за музикалната фамилия Казасян, за Панчо Владигеров, за великия бас Борис Христов. Сега, към този дълъг списък, ще прибавим партньорство със Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, каза още Кирил Вълчев.

След пресконференцията „Обичайните заподозрени“ разгледаха обновения нюзрум на БТА, както и новите зали с архивите на националната информационна агенция. На място, музикантите се вдъхновиха от акустиката на помещенията и решиха, че те също могат да станат част от местата, на които ще се реализира „Акустиката на България“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Култура

“И аз слязох“ е най-важната ми книга, казва Владимир Зарев за новия си роман

Корица на ''И аз слязох''

Снимка Хермес

Корица на “И аз слязох“

„И аз слязох“ е най-важната ми книга. В нея се опитах да предам целия мой духовен опит, който съм трупал в продължение на 50 години. Това казва Владимир Зарев за новия си роман. Премиерата е на 15 април в книжния център „Гринуич“, съобщават издателите от „Хермес“.

Събитието ще е с участието на Георги Каприев и Митко Новков.

„Аз непрекъснато съм разсъждавал върху това по каква причина темата за разпятието на Исус Христос продължава да вълнува хората 2000 години по-късно. По каква причина тази история има толкова трайно и необикновено присъствие в духовния живот на цялото човечество“, отбелязва авторът.

По думите му една от причините да се вълнува от излизането на „И аз слязох“ е, че „ако Бог не реши нещо друго, това ще е последният ми роман“.

Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. Завършил е „Българска филология“ в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в списанието за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор. Зарев е автор на книгите „Денят на нетърпението“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Лето 1850“, „Светове“, „Разруха“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Орлов мост“, „Чудовището“, „Объркани в свободата“ и др. Измежду романите му особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“. Действието в романите се открива през 1890 г. и завършва в наши дни. Трилогията е преведена на немски език и вече има няколко издания в Австрия и Германия. Той е носител на националните литературни награди „Иван Вазов“ и „Елин Пелин“. През 2017 г. е удостоен с Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“, а през 2019 г. получава от президента орден „Стара планина“ – първа степен, за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. От 2021 г. Зарев е академик на БАН. През 2022 г. писателят е удостоен с награда „Перото“ за цялостен принос към българския литературен контекст.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Култура

“Салон на изкуствата“ в НДК след 10 годишно прекъсване

„Диалог на цветове и мисли“ е слоганът на тазгодишния „Салон на изкуствата“. Фестивалът „Салон на изкуствата“, продуциран от Националния дворец на културата (НДК), се възобновява след 10-годишно прекъсване. Темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие, съобщават организаторите.

По думите им основен акцент е преходът от минало към бъдеще и традицията като мост между тях. Фестивалът се очаква да представи няколко изложби, детска програма, литературни събития, фестивал на светлините, моноспектакъл и опознавателен тур, разкриващ част от „скритите съкровища“ на НДК, разказват организаторите. Те припомнят, че рестартирането на „Салон на изкуствата“ е било предшествано от изложбата „Haute couture – haute soudure“ на скулптора Живко Седларски през септември миналата година.

През 2025 г. фестивалът ще започне с експозицията „Процесия“ на проф. Станислав Памукчиев. Откриването ще е на 23 април в НДК. На 21 май проф. Греди Асса ще покаже изложбата „Преди, сега и утре“.

„Литературен салон“, осъществен от Националния център за книгата към НДК, предвижда беседи с българските автори Антония Апостолова и Николай Терзийски на 13 и 14 май. Международният фестивал „Столица Литература“, организиран от фондация „Елизабет Костова“, ще гостува на „Салон на изкуствата“ през юни.

В рамките на „Театрален салон“ на 7 юни в театър „Азарян“ ще бъде представен моноспектакъл на Ицхак Финци.

Част от програмата на фестивала е още международният хартиен арт фест (3-23 юни). В изложбени пространства на НДК ще бъдат показани творби на над 70 автори от 20 държави, демонстриращи оригинални концепции и подходи към хартията като артистичен медиум под мотото „Дух и Материя“.

Фасадата на двореца ще се превърне за пореден път в художествено пано за светлинни композиции в международен конкурс, част от фестивала Lunar (8-11 май). Тур „Скритите съкровища на Двореца“ ще се състои на 28 юни, като ще разкрие на посетителите част от безценните произведения, разположени в комплекса, разказват организаторите.

„Основен акцент в XXII фестивално издание е допирът на младите и децата с големите творци – с онези, които са способни да запалят творческата искра в новото поколение, една линия, която Националният дворец на културата започна през миналата година с „Дворецът на куклите и децата“.

В настоящия „Детски салон“, който отново ще се проведе през юни, малчуганите ще летят във въображаеми светове с писателя Марин Трошанов и илюстратора Петър Станимиров, ще слушат джаз за деца и ще съпреживяват приказните истории на куклените театри Бургас и Стара Загора. А всичко това сред оригинална изложба от обложки на детски плочи, част от Международното триенале на сценичния плакат“, допълват от екипа на фестивала.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 27 минути

„Купа Верея“ събира над 100 състезатели по карате киокушин в Стара Загора

Спортпреди 29 минути

Стефанос Циципас продължава защитата на титлата си на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Монте Карло

Българияпреди 29 минути

Ямболската полиция е на първо място в страната по разкриване на престъпления през 2024 г., отчетоха от областната дирекция на МВР

Спортпреди 31 минути

Екитике за равенството с Тотнъм: „Айнтрахт свърши добра работа“

Балканипреди 35 минути

Румъния е пряко заинтересована от прекратяване на конфликта в Украйна и финализиране на мирно споразумение, заяви министърът на отбраната

Българияпреди 35 минути

Андрей Цеков е получил закана, че ще има проблеми, ако продължава да споменава Иван Мирински, каза Кирил Петков

Спортпреди 40 минути

Стара Загора приема втория кръг от Българския екстремен ендуро шампионат

Икономикапреди 41 минути

Доларът поевтинява спрямо водещите валути

Святпреди 46 минути

Американски издания коментират ескалацията на търговската война между САЩ и Китай

Българияпреди 47 минути

На 12 сигнала за паднали клони и дървета са се отзовали екипите на пожарната в област Разград заради силния вятър

Спортпреди 55 минути

Героят за Будьо Глимт – Салтнес: „Всеки, който беше на стадиона, ще помни този мач до края на живота си“

Икономикапреди 56 минути

Първата в света 3D-принтирана конструкция на жп гара бе завършена за една седмица в Япония

Обществопреди 5 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Спортпреди 4 дни

Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие

Българияпреди 4 дни

Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Политикапреди 5 дни

Сачева: Борисов ще реши докога ще има правителство

Политикапреди 5 дни

ДСБ иска предварителни избори за кандидат-президент на демократите

Бизнеспреди 4 дни

Ще влязат ли САЩ в рецесия заради митата на Тръмп

Бизнеспреди 4 дни

Ще станат ли корабите новите чипове

Икономикапреди 4 дни

Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Икономикапреди 4 дни

Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българияпреди 4 дни

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

Българияпреди 4 дни

Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград

Политикапреди 4 дни

Софийският Мордор: Само 10% от съоръженията в столичния ТЕЦ работят

Новини