Свържете се с нас

Здраве

Лекарският съюз предупреди за срив в здравната система

Последните седмици сме свидетели как цели региони в страната остават без базово здравно обслужване на населението, закриват се отделения по акушерство и гинекология, спират прием педиатрични отделения. За случващото се сега, Българският лекарски съюз (БЛС) предупреждава вече десетилетие, заявявайки многократно, че ако не се вземат мерки ще настъпи срив в системата и за съжаление, сега го наблюдаваме с очите си, пишат в позиция от съсловната организация.

От БЛС подчертават, че здравната система е недофинансирана от години, липсват регионални политики и такива за кадрово обезпечаване в системата на здравеопазване в България. Погрешни са твърденията за свръх много пари отделяни за здраве, на които Съсловната организация винаги се е противопоставяла и цифрите го доказват.

Затварят за родилки АГ отделението в пернишката болница

България все още е държавата с най-нисък дял от БВП за финансиране на здравеопазване от ЕС и с най-ниската здравноосигурителна вноска, припомнят от БЛС.

Синдикат поиска среща с премиера след пореден акт на агресия срещу лекар

Отново обръщаме внимание, че абсолютният брой на лекари, медицински сестри и акушерки не е точния показател за кадрова обезпеченост. От години настояваме да се анализира и възрастовата характеристика на работещите в здравната система, която показва, че здравеопазването се крепи на работещи пенсионери. Ето защо още веднъж призоваваме обществото и политиците в България да се обърнат с лице към тези проблеми и да помислят за решаването им. Един от начините за това е повишаване на здравната вноска, повишаване на процента от БВП, който се отделя за здравеопазване. Сред останалите мерки са промени в начина по който се обучават и квалифицират медицински сестри и акушерки, така че професията да стане привлекателна от една страна а от друга да позволи активната им работа още по време на обучението. Необходимо е доразвиване на системата от стимули за подкрепа на болници, които са единствени в общината, за да не бъдат зависими толкова много от това колко пациенти имат и др. мерки, посочват от Българския лекарски съюз.

От съсловната организация настояват за спешни мерки за гарантиране на стабилността на системата.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Организиране на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ, бяха сред акцентите на работна среща в Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН), съобщиха от агенцията.

Целта е да се повиши на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България.

Срещата е организирана от Иванка Динева, изпълнителен директор на ИАМН, а участие са взели доц. Петко Стефановски, управител на Национална здравноосигурителна каса – НЗОК, д-р Иван Маджаров, зам.-председател на Български лекарски съюз (БЛС), д-р Ваньо Витков, зам.-председател на Столична Колегия на БЛС, проф. Венцислава Пенчева, зам.-ректор на Медицински университет – София, Петър Цинцарски от Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Български младежки Червен кръст / Bulgarian Red Cross Youth и представители на университети от страната.

Участниците са се договорили да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България.

Инициативите ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност.

Присъстващите на срещата се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, съобщават от ИАМН. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

ЕК създава съвет за киберсигурност в здравеопазването

ЕК

Снимка БГНЕС

Европейска комисия

Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят към нов консултативен съвет по киберсигурността в здравеопазването. Предвижда се съветът да се състои от 15 специалисти, които да работят за защитата на компютърните системи на болниците в ЕС, предаде БТА.

Специалистите ще дават съвети на ЕК и европейския център по киберсигурност, за да се приложи техният опит в опазването на компютърните мрежи и да се осигури бърза реакция при необходимост от защита на данните на пациентите и продължаване на работата по предоставяне на здравни грижи в случай на посегателство. В съобщение на ЕК се отбелязва, че това е необходимо на фона на нарастващите кибератаки.

Участниците в съвета трябва да имат поне осем години опит в здравеопазването или киберсигурността. Те ще се събират поне веднъж годишно и ще работят без възнаграждение в лично качество, или като представители на организации в посочените области, с мандат от две години, който ще може да бъде подновяван. Кандидатурите се очакват до 23 май, се допълва в съобщението.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Откриха причинителя на чревните инфекции в Банско

Повишената заболеваемост от стомашно-чревни разстройства в Банско е причинена от норовируси. Това показват пробите от отпадната и питейната вода, които изследва екип експерти от групата „Микробиологични рискове в околната среда“ при СУ „Климент Охридски“

Пробите са взети на място на 23 април и са изследвани в същия ден, уточняват учените.

В отпадната вода на града са идентифицирани норовируси, генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл. В по-ниски концентрации са открити ентеровируси. Предвид клиничното състояние на заболелите, е голяма вероятността норовирусите да са причинител на настоящата епидемия, посочват от „Микробиологични рискове в околната среда“.

В питейната вода не са открити вирусни или бактериални патогени, а индикаторните химични показатели също са в норма.

Заразяването с норовируси води до некървава диария, повръщане, болки в стомаха, температура и понякога главоболие, които обикновено преминават до 48 часа, а усложненията са редки. Патогенът се разпространява по фекално-орален път, т.е. заразена храна или вода, близък контакт с болни или аерозоли отделяни от тях, споделяне на малки общи помещения и др.

Важно е да се знае, че норовирусите са устойчиви на спиртните препарати за дезинфекция. Няма специфично лечение. Основната превенция е поддържане на добра лична и обществена хигиена, която започва с правилно измиване на ръцете с вода и сапун, подчертава Сергей Иванов, член на екипа учени.

„Микробиологични рискове в околната среда“ е част от проекта SUMMIT на Софийския университет. Лабораторията е единствената в България която изолира и идентифицира вируси от околната среда. Основната дейност е мониторинг на отпадните води за наблюдение на епидемиологичната обстановка в големите градове на България.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 36 минути

Апелативният съд във Варна отчита съществен ръст за миналата година на делата за пътнотранспортни произшествия

Българияпреди 37 минути

България подкрепи кандидатурата на бившия министър на туризма на Египет Халед ал Енани за поста на генерален директор на ЮНЕСКО, съобщи МВнР

Българияпреди 38 минути

Разходите за отбрана обсъдиха министър Атанас Запрянов и посланикът на Словения Наташа Бергел

Святпреди 38 минути

Срещата между Уиткоф и Путин продължи 3 часа, разговорите бяха конструктивни, каза помощник на руския президент

Святпреди 40 минути

Тръмп повтори, че е говорил с китайския президент, след като Пекин отрече Китай и САЩ да водят търговски преговори

Българияпреди 41 минути

За първи път Стара Загора ще е домакин на „Панаир на Доброто“

Балканипреди 46 минути

Сърбия предлага да бъде домакин на годишната среща на Международния валутен фонд през 2029 г.

Икономикапреди 52 минути

Индексите на Българската фондова борса се повишават за пореден ден

Българияпреди 53 минути

Кметът на община Брезник издаде заповед срещу разхищение на питейна вода, като глобите варират от 500 до 2000 лв.

Святпреди 53 минути

Агенцията на ООН за бежанците намали подкрепата си за украинци, които бягат от районите около фронтовите линии

Българияпреди 57 минути

Орхан Юсеинов е освободен от поста заместник областен управител на Ямбол

Българияпреди 60 минути

Рокади в „Метрополитен“ – Стоян Братоев е освободен като изпълнителен директор на дружеството

Святпреди 4 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 4 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 4 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Обществопреди 4 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди 4 дни

„Ти Джи ком 24“: Последните мигове от живота на папа Франциск

Святпреди 4 дни

Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Новини