Икономика
КЗК образува открито производство срещу АПИ заради решение за избор на изпълнител на система за анализ на данни за метеорологични условия

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) по жалба на фирма. Решението на КЗК е публикувано на интернет страницата ѝ.
Жалбата е подадена от „Контракс“ АД срещу решението на АПИ за избор на изпълнител за изграждане на система за автоматизирано събиране и анализ на данни за метеорологични условия и контрол на състоянието на пътната настилка. Жалбата е внесена по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) в частта му за сроковете за подаване на оферти за участие в процедури.
По жалба на „ВиК инфраструктурно проектиране“ ЕООД КЗК образува открито производство срещу решението на Община Цар Калоян за изготвяне на работен проект и осъществяване на авторски надзор при изпълнение на строително-монтажни дейности за реконструкция на водопроводната мрежа в село Езерче. Жалбата е по реда на ЗОП.
КЗК образува открито производство срещу Спортно училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе по жалба на „Интерполис“ ЕООД срещу решението за изпълнение на инженеринг (проектиране, изпълнение на строително-монтажни дейности и изпълнение на авторски надзор) за ремонт на общежитие. Жалбата е по реда на ЗОП
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Тридесет „Сини флага“ ще има за българския туризъм тази година

С тридесет „Сини флага“ ще бъде отличено Българското черноморско крайбрежие през идния сезон, когато се навършват 30 години от присъждането на първото отличие за страната, съобщиха от Българското движение „Син флаг“.
Като представител за България на Програмата „Син флаг“, националното ни движение е получило резултатите от заседанието на международното жури на Програмата в Копенхаген, което е разгледало кандидатурите за наградата в туризма, и е взело решение кои световни плажове, пристанища и туристически кораби да бъдат отличени през 2025 година. Членове на журито са представители на Екологичната програма на Обединените нации (UNEP), Световната организация по туризъм (UN Tourism), Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (UNESCO), Европейската екологична агенция (EEA), Международната федерация по водно спасяване (ILS), Международния съвет на асоциациите на морската индустрия (ICOMIA), Европейската мрежа за достъпен туризъм (ENAT) и Фондацията за екологично образование (FEE).
Пилотният Син флаг е издигнат с ритуал на плажа на Слънчев бряг пред хотел „Европа“ на 4 юли 1995 г. в 11:59:25 ч.
През 2025 сред най-добрите плажове и яхтени пристанища в глобален мащаб се надеждат и българските носители на престижната световна награда „Син флаг“ – плажовете на Бялата лагуна, Албена, Кранево Север, Златни пясъци, Слънчев ден, хижа „Черноморец“, Бяла Юг, Обзор-Централен, Козлука, Робинзон, Свети Влас-Изток, Свети Влас-Нов, Свети Влас-Централен, Слънчев бряг-Север, Слънчев бряг-Централен, Слънчев бряг-Юг, Несебър-Юг, Поморие-Изток, къмпинг „Черноморец“, Созопол-Централен, Созопол-Харманите, Дюни, Дюни-Юг, Аркутино, Бутамята, както и пристанищата – Марина „Диневи“, Поморие, Сарафово, Крайморие, Ченгене скеле.
Българско движение поздравява победителите в световната надпревара, които заслужиха наградите си „Син флаг“ заради високото ниво на услугите и условията, които предоставят, упоритата си работа през целия сезон по спазване на критериите на Програмата, за грижата си за своите посетители и за природата, за усилията в управлението на обектите си по устойчив и отговорен начин, с респект към околната среда.
Наградата „Син флаг“ е от съществено значение за екологичната устойчивост на Българското Черноморие, защото насърчава устойчивото управление, има образователен ефект, пример е за подражание, стимулира екотуризма, съдейства за запазване на биоразнообразието, посочват от организацията.
Съществува пряка зависимост между степента на развитие на туризма и интереса към един район или една държава и броят на присъдените сини флагове. Пример за това са първенците в класацията – Испания – 747, Гърция – 617, Турция – 614, Италия – 566, Франция – 503, Португалия – 440, които имат най-много флагове и се радват на завидна посещаемост, посочват от Българското движение „Син флаг“. На сайта на Програмата www.blueflag.global са публикувани данни и за българските носители на флага.
От националното движение призовават отговорните институции, ангажирани с развитието на туризма в България – Министерството на туризма, областните управи, общините и бизнеса, да мотивират участието на всички плажове и яхтени пристанища в Програмата. Движението отправя покана и към всички концесионери да се включат в нея.
Източник: БТА
Икономика
Втори прием на заявления за подпомагане по интервенциите в сектор „Пчеларство“ у нас ще бъде отворен от 7 до 22 май

От 7 до 22 май се отваря втори прием по интервенциите в сектор „Пчеларство“ за 2025 г., съобщиха от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Това ще предостави възможност на земеделските стопани, които не са подали заявление за подпомагане през първия прием, да заявят финансова помощ през втория.
Съгласно доклад на министъра на земеделието и храните, финансовият ресурс определен за втория прием за 2025 г. по интервенциите, е в размер на над 3,7 млн. лева.
На интернет страницата на ДФЗ в „Схеми и мерки за подпомагане“ в секция „Пчеларство“ – Интервенции в сектора на пчеларството 2025 г. е публикувана и заповед на министъра на земеделието и храните, съдържаща списък с разходите/активите, за които има определени референтни цени за финансовата 2025 г. Към датата на подаване на заявлението за подпомагане за включените в списъка разходи/активи, кандидатът представя една оферта. За всички останали разходи/активи, за които няма определени референтни цени, се представят три съпоставими оферти.
Заявления за подпомагане се подават единствено чрез Системата за електронни услуги (СЕУ). През СЕУ ще се осъществява и цялата комуникация между администрацията и бенефициерите на ДФЗ.
За допълнителни въпроси и разяснение при попълване на заявлението в СЕУ кандидатите могат да се обръщат към експертите от ДФ „Земеделие“ на телефон 02/8187690 от 09:00 до 17:30 часа в работните дни.
БТА припомня, че от 31 март до 31 юли пчеларите могат да кандидатстват за кредити от Държавен фонд „Земеделие“ за реализиране на одобрените им проекти по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 г. – 2027 г. в сектора. Приемът се осъществява чрез СЕУ.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Министерството на земеделието и храните определи ставките за обвързаното подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) определи ставките за подпомагане по интервенциите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024, съобщиха от ведомството.
Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар по интервенцията за подпомагане на доходите за плодове е в размер на 1836,07 лева за първите 30 хектара и 1224,06 лева на хектар за останалите допустими площи.
По интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване ставката е в размер на 679,99 лева на хектар.
Стопаните, кандидатствали по интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжани), ще получат по 1993,43 лева на хектар за първите 30 хектара и по 1328,95 лева на хектар за останалите допустими площи.
Ставките за подпомагане за зеленчуци (пипер) са в размер на 2265,52 лева на хектар за първите 30 хектара и 1510,35 лева на хектар за над 30-ия хектар.
По обвързано с производството подпомагане за зеленчуци (лук и чесън) за 2024 г. сумата е 1284,77 лева на хектар за първите 30 хектара и 856,52 лева на хектар за над 30-ия хектар.
В рамките на интервенцията за обвързано производство за семена от картофи производителите ще получат по 1529,44 лева на хектар.
Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар за зеленчуци (моркови, зеле, дини и пъпеши) е на стойност от 863,66 лева на хектар за първите 30 допустими хектара и 575,77 лева на хектар за останалите площи.
По интервенцията за оранжерийно производство ставката е в размер на 16 007,13 лева на хектар.
Субсидията по интервенцията за плодове и зеленчуци в планинските райони е 2375,48 лева на хектар.
Плащането ще се извърши в сроковете, посочени в утвърдения индикативен график на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).
БТА припомня, че директните плащания за Кампания 2024 започнаха през февруари с агроекологичните и биологични интервенции, свързани с животни и пчелни семейства. През март бяха извършени плащания по преходното национално доплащане за тютюн (ПНДТ), по интервенциите на площ, по които стопаните са заявили най-голям интерес (Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост (ДП-ОПДУ) и Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения (НР). Очаква се деветте интервенции за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци да бъдат разплатени до края на април.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ