Темида
КС отмени решение на парламента за 1 млрд. лв.

Конституционният съд отмени решение на Народното събрание, с което преди време бе възложено на тогавашния финансов министър Асен Василев да покрие оперативния дефицит от 1 млрд. лв. във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ до 31 март 2024 г.
Все още не са известни мотивите на конституционалистите.
Въпросното вече отменено решението получи подкрепа от ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“, БСП и ИТН и с мотив „стабилизиране не електроенергийната система“. Тогава вносителите му Делян Добрев, Искра Михайлова, Станислав Анастасов, Драгомир Стойнев и Павела Митова се аргументираха с факта, че бизнесът трябва да получи компенсация в размер на 100% от разликата между реалната средномесечна цена на пазар „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) и праг от 180 лв./MWh, като това да се случи със задна дата – от 1 юли до края на 2024 г.
То бе оспорено от правителството на Николай Денков, което изтъкна, че с него парламентът е нарушил разделението на властите и принципа на правовата държава, защото на практика с решение е пренаписал бюджета за 2024 г.
Междувременно КС образува дело по искането на Върховния административен съд за обявяване за противоконституционна на забраната Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната система, както и на прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор.
То е възложено на доклад на новоизбрания конституционен съдия Орлин Колев.
Искането за сезиране на КС е на и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов. Той оспори решението на Пленума на ВСС за прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор като поиска от ВАС да сезира КС за обявяване за противоконституционни две разпоредби от Закона за съдебната власт.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Съдът: Лена Бориславова може само да бъде глобена

Делото за документно престъпление срещу депутатката от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) Лена Бориславова може в най-лошия за нея случай да завърши с глоба.
Софийският районен съд реши делото срещу Лена Бориславова да се гледа само по административния ред, т.е. не се търси наказателна отговорност, а само административна. Бориславова е обвинена за документална измама. Решението подлежи на обжалване.
Според адвокат Даниела Доковска, защитник на Бориславова, в обвинителния акт има допуснати съществени, но отстраними грешки. Тя призова съда да го върне на прокуратурата, за да се поправят.
Според съдията не може да се приеме, че разследването е насочено изначално към Лена Бориславова. То е било образувано по един член от Наказателния кодекс, а на Бориславова са повдигнати обвинения по друг.
Съдът каза също, че дори да е било допуснато нарушение, ако процесното разследване е започнало, докато Бориславова е била с политически имунитет, то това нарушение не би било отстранимо, тъй като разследването не може да бъде повторно започнато отначало.
Лена Борислава е обвинена за това, че в периода от 13.05.2021 г. до 14.05.2021 г. в София при условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на сдружение, а действително не били положени от тях.
Източник: Offnews.bg
Темида
Синът на Стоян Александров и негов приятел на съд за убийство, носели си и празен ковчег

Софийска градска прокуратура повдигна днес обвинение пред Софийски градски съд срещу Александър Кинов и Петър Александров за извършено отвличане с употреба на сила и за предумишлено убийство, съобщи СГП.
Според обвинителния акт двамата били в много добри приятелски отношения. Споделяли проблемите си и си помагали. Жертвата Кирил Русев се занимавал със строително-монтажни работи. Той имал финансови отношения с бившия финансов министър Стоян Александров, баща на Петър Александров, които впоследствие завършили с изпълнително дело и запор на имуществото на дружеството, собственост на бащата. Размерът на задължението с лихвата бил 759 145.53 лв, според СГП.
През 2020 г. бащата почина и синът му наследява дружествата, а претенциите, които жертвата имала към тях, му пречели. Затова обвиняемият решил да поиска от жертвата отказ от гражданските претенции, а в случай, че той не се съгласи, решил да го убие. Той споделил плана с приятеля си, който решил да му помогне в извършване на убийството. Последният бил управител на траурна агенция и предложил да транспортира и укрие трупа, както и да помогне в заличаването на следите от престъплението.
СГП твърди, че двамата обвиняеми решили да примамят жертвата в имот в ж.к. „Надежда“, собственост на дружество, което притежавал и управлявал Петър Александров и – ако Кирил Русев не желае да влезе доброволно в имота, да го отвлекат. На 03.01.2024 г. Кинов, който не се познавал с пострадалия, му се обадил по телефона да го попита дали ще поеме ремонт на къща в ж.к. „Надежда“ и двамата се уговорили за оглед на следващия ден.
От прокуратурата посочват, че на 04.01.2024 г., около 12,11 ч. Кинов пристигнал на адреса в ж.к. „Надежда“. Носел белезници и черен полиетиленов чувал с цип. По-рано същия ден паркирал бус, собственост на погребалната агенция, в близост до къщата в ж. к. „Надежда“, в багажника на който бил сложил празен ковчег. Около 12,11 ч. дошъл и Петър Александров, който носел огнестрелно оръжие със заглушител и документи с изявления от името на пострадалия до частен съдебен изпълнител за прекратяване на изпълнително производство. Двамата обвиняеми внесли празния ковчег и полиетиленовия чувал в къщата преди да дойде Кирил Русев. Кинов излязъл да го посрещне. Пред входа на къщата Кинов изненадващо за Кирил Русев му нанесъл няколко удара в областта на корема и му сложил белезници. Петър Александров се приближил и двамата обвиняеми хванали пострадалия и го вкарали в къщата, влачейки го. Замъкнали го против волята му до втория етаж и го сложили на стол. Петър Александров показал на Кирил Русев предварително подготвените документи, последният нищо не казал. През това време Кинов започнал да нанася удари по тялото и главата на жертвата, но Кирил Русев категорично отказал разговор във връзка с представените му документи. В неустановен момент между 15,00 и 16,00 ч., Александров произвел два изстрела към жертвата с огнестрелно оръжие с монтиран заглушител, едното с входна рана на гръдния кош в ляво и второто с входна рана в областта на дясното бедро. Смъртта на Кирил Русев настъпила в следствие на остра кръвозагуба и набиране на кръв и въздух в лявата гръдна половина от причинените му две слепи огнестрелни наранявания.
Според обвинението, двамата обвиняеми почистили къщата, поставили тялото в черния чувал, а него в приготвения ковчег. Ковчегът натоварили в буса. Александров облякъл якето на жертвата, взел документите ѝ и тръгнал към Република Сърбия, както бил предварителния план, минал през кв. „Горна баня“ и качил Кинов. Двамата обвиняеми напуснали страната през ГКПП „Стезимировци“, като Кинов се представил с документите на убития. В изпълнение на планираното, той изхвърлил телефона на жертвата в кофа за боклук, след което се върнали в България около 20,55 ч. на 04.01.2024 г., като Кинов влязъл с личните си документи за самоличност.
От СГП посочват, че на 05.01.2024 г. Кинов със съдействие на приятел закарал тялото до погребална агенция, като казал на приятеля си да не отваря ковчега, защото мъртвият бил болен от „ковид“, не дал документи за тялото и обяснил, че по-късно ще си ги оправи сам. Тялото на Кирил Русев било оставено в хладилна камера. Междувременно на 05.01.2024 г. майката на убития подала сигнал в 06 РУ-СДВР за изчезването му. Тялото на Кирил Русев било намерено именно в камера на погребалната агенция.
По делото са разпитани 40 свидетели, събрани и изследвани са множество веществени доказателства, назначените експертизи са извършени от 34 вещи лица. Разноските по делото в хода на досъдебното производство възлизат на 61 308.73 лв.
На 09.01.2024 г. съдът взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо двамата обвиняеми по искане на СГП.
Впоследствие мерките за неотклонение на обвиняемите са променени – Александър Кинов е с „домашен арест“, а Петър Александров – с „парична гаранция“.
Предстои насрочване от СГС на разпоредително заседание по делото.
Източник: Offnews.bg
Темида
4 години затвор за прокурорския син от Перник
Снимка БГНЕС
Васил Михайлов в съда
Четири години затвор получи Васил Михайлов – прокурорския син от Перник – от Софийския районен съд.
Присъдата бе прочетена на първа инстанция и от прокуратурата веднага съобщиха, че ще обжалват и ще настояват за по-тежко наказание.
Васил Михайлов е син на прокурора Бисер Михайлов.
Подсъдимият бе признат за виновен за причиняване на телесни повреди и хулигански прояви. Един от обвинителните актове бе за четири закани за убийство на бившата му приятелка, отправени през 2022 и 2023 г.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Икономикапреди 1 седмица
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 1 седмица
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 1 седмица
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 1 седмица
Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ