Свържете се с нас

Свят

Крехкото прекратяване на огъня между Индия и Пакистан се запазва

Крехко примирие се запази днес между Индия и Пакистан, след като през нощта между въоръжените сили на двете страни се водеха боеве, а президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще работи за намиране на решение по отношение на Кашмир, предаде Ройтерс.

Заклетите съперници бяха въвлечени в интензивна стрелба в продължение на четири дни, което е най-тежкият сблъсък от близо три десетилетия насам, с ракети и безпилотни летателни апарати по военни обекти и военни инсталации, при което десетки хора бяха убити.

Споразумение за прекратяване на огъня беше постигнато след дипломация и натиск от страна на САЩ, но в рамките на няколко часа в индийския Кашмир, център на голяма част от събитията, се разрази артилерийски огън.

Взривове от системи за противовъздушна отбрана отекнаха в градовете близо до границата, подобно на предишните две вечери. 

Късно в събота Индия заяви, че Пакистан е нарушил постигнатото споразумение за прекратяване на огъня и че индийските въоръжени сили са били инструктирани да се „справят решително“ с всяко нарушение.

В отговор Пакистан заяви, че се е ангажирал с прекратяването на огъня и обвини Индия за нарушенията.

На разсъмване сраженията и експлозиите, за които бе съобщено през нощта, бяха затихнали.

/ПЙ/

Източник: БТА

Свят

Тръмп каза, че ще подпише указ за намаляване на цените на лекарствата в САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще подпише днес указ за намаляване на цените на лекарствата, отпускани по лекарско предписание, до нивото, което плащат другите страни с високи доходи, като според него това ще бъде с 30 до 80 процента по-малко, предаде Ройтерс.

В публикация в социалната мрежа „Трут Соушъл“ Тръмп заяви, че ще подпише указ за прилагане на така нареченото ценообразуване на „най-облагодетелстваната нация“ или международно референтно ценообразуване.

САЩ плащат най-много в света за много лекарства, отпускани с рецепта, често почти три пъти повече от другите развити страни, посочва Ройтерс. Тръмп заяви, че иска да премахне тази разлика, но не е уточнил публично как и не предостави подробности в поста си.

„За първи път от много години ще се въведе СПРАВЕДЛИВОСТ В АМЕРИКА!“, каза той.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Великобритания ще бъде днес домакин на среща на външни министри от ЕС, посветена на Украйна и отбраната

Британският министър на външните работи ще се срещне днес със свои европейски колеги, за да обсъди подкрепата за Украйна и засиленото регионално сътрудничество в областта на отбраната в навечерието на срещата на върха на министър-председателя Киър Стармър с лидерите на Европейския съюз следващата седмица, предаде Ройтерс.

Министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами ще проведе разговори с външните министри на Франция, Италия, Германия, Испания, Полша и ЕС, съобщи Форин Офис.

„Изправени сме пред момент, който се случва веднъж на поколение за колективната сигурност на нашия континент“, се казва в изявление на Лами. „Предизвикателството, пред което сме изправени днес, не се отнася само до бъдещето на Украйна – то е от екзистенциално значение за цяла Европа.“

В изявлението се допълва, че Лами планира да обяви допълнителни санкции, насочени срещу поддръжници на руската инвазия в Украйна.

Лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Полша отидоха в Киев в събота, за да подкрепят призива на Украйна за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня в събота, с подкрепата на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Те също така заплашиха президента Владимир Путин с „масивни“ нови санкции, ако не приеме в рамките на няколко дни. Вчера Путин предложи преки преговори с Украйна с цел прекратяване на войната.

На срещата на върха с лидерите на ЕС на 19 май Стармър се надява да сключи ново споразумение за отбрана с блока и да подобри търговските връзки след Брекзит, след като Тръмп разклати съюзите в областта на сигурността и търговията, отбелязва Ройтерс.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Индия и Пакистан обявиха прекратяване на огъня, но рискът от възобновяване на конфликта остава

След като в продължение на четири дни Индия и Пакистан си разменяха интензивни въздушни удари, американският президент на Доналд Тръмп в събота заяви, че двете страни са се договорили за пълно и незабавно прекратяване на огъня.

„След дълга нощ на преговори с посредничеството на САЩ, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете страни за проявения здрав разум“, заяви в събота Тръмп в публикация в социалната си мрежа „Трут Соушъл“. 

Въпреки това Делхи обвини Пакистан в „многократни нарушения“ на примирието, а тази вечер индийската армия съобщи, че е ликвидирала повече от 100 екстремисти на територията на Пакистан и в контролираната от Исламабад част от Кашмир. Някои анализатори се опасяват, че рискът от ескалация остава. 

Напрежението между Делхи и Исламабад се изостри до краен предел, след като на 22 април екстремисти нападнаха контролираната от Индия част на Кашмир и убиха 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години. 

Ескалация на конфликта

След атаката в Кашмир Индия обвини Пакистан, че укрива отговорните терористични формирования, а Исламабад отрече да има каквато и да е връзка с този акт. Делхи предприе редица наказателни мерки, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани и предприе масирани антитерористични операции в Кашмир.

Още в първите дни след атаката срещу индийски туристи край гр. Пахалгам властите в индийската част на Кашмир заявиха, че са предприели масирана акция срещу терористи и техни симпатизанти, като разрушиха жилищата на заподозрени, щурмуваха убежища на предполагаеми екстремисти, и задържаха съмнителни лица за разпити. Но военното напрежение между двете страни ескалира, след като в сряда индийската армия обяви, че е предприела въздушна операция срещу „терористични обекти в Пакистан и контролираните от Пакистан части от Кашмир“. Индийската армия посочи, че е унищожила девет терористични обекта в Пакистан и контролираните от Пакистан части от Кашмир в рамките на близо 25-минутна операция с кодово име „Синдур“, допълва индийската новинарска агенция ПТИ.   

По данни на пакистанските власти в ранните часове на 7 май индийските ВВС са нанесли над 20 удара по шест пакистански обекта, включително язовири и хидроенергийни съоръжения. Пакистанската армия се зарече, че ще отговори на нападението, припомня Ройтерс. Освен това Пакистан заяви, че в сряда е свалил пет индийски изтребителя, но Делхи не потвърди тази информация.

Последва поредица от размяна на удари с ракети, дронове и артилерия. Всеки ден официални представители на Индия и Пакистан подчертаваха, че не искат война и че са удовлетворени от постигнатите военни успехи, пише в. „Ню Йорк Таймс“. Всяка нощ бяха нанасяни удари все по-навътре в Индия и Пакистан, а жителите на Кашмир съобщаваха за прекъсвания на електрозахранването, тежки обстрели и прелитащи над главите им дронове и ракети, допълва американското издание.

В четвъртък Индия заяви, че е осуетила нападение с пакистански дронове и ракети срещу повече от 10 града в страната. Индийската армия също така обяви, че е поразила пакистански системи за противовъздушна отбрана. Пакистан от своя страна каза, че е свалил 25 индийски безпилотни самолета, навлезли във въздушното му пространство.

На следващия ден Индия заяви, че е била атакувана от пакистанската армия с между 300 и 400 дрона. В събота сутринта, часове преди да бъде обявено прекратяването на огъня, нещата изглеждаха още по-страшни, коментира „Ню Йорк Таймс“. Пакистан заяви, че Индия е насочила ракети към три негови военновъздушни бази, включително и към особено важен обект на военновъздушните сили край Исламабад. Местни жители разказаха, че са чули поне три силни експлозии. След няколко часа пакистанската армия съобщи, че е нанесла удари по няколко индийски военни обекта и че е следвала принципа „око за око“. 

Смесицата от слухове, противоречиви твърдения и дезинформация затруднява определянето на точния характер на сраженията и техните жертви, отбелязва „Ню Йорк Таймс“.

Извън общественото полезрение 

Сблъсъците между Пакистан и Индия до голяма степен останаха далеч от обхвата на общественото полезрение, посочва Асошиейтед Прес. Двете армии предприемаха ударите и контраударите си късно през нощта или рано сутринта. С изключение на атаките с дронове в четвъртък, нападенията се извършваха предимно далеч от гъсто населени градски центрове. Това показва, че нито една от страните няма желание да навреди значително на населението на другата, отбелязва АП. 

Нито една от страните не е мотивирана от съревнование за ресурси, пише още американската агенция. Пакистан разполага с огромни богатства от полезни изкопаеми, но Делхи не се интересува от тях. В Индия преобладават хиндуистите, а населението на Пакистан е предимно мюсюлманско и между двете страни има сериозни идеологически различия, но Делхи и Исламабад не се стремят към взаимен контрол или влияние, добавя АП. Освен това нито една от двете страни не разкрива ядрения си потенциал, но се смята, че всяка от тях разполага с между 170 и 180 бойни глави с малък, дълъг и среден обсег. 

„Пакистан и Индия разполагат с достатъчно ядрени оръжия, за да се унищожат взаимно няколко пъти“, каза за АП анализаторът по въпросите на сигурността Сайед Мохамед Али, който работи в Исламабад. Арсеналите са отбранителен ход за предотвратяване и възпиране на по-нататъшни боеве, защото „нито една от страните не може да си позволи да започне такава война“, добави пакистанският експерт.  

Усилия за дипломатическо решение 

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви в четвъртък пред телевизия „Фокс Нюз“ по повод ескалацията на военните сблъсъци между Индия и Пакистан, че „по принцип това не е работа“ на САЩ и че Вашингтон би посъветвал и двете страни да прекратят сраженията. Въпреки това се оказа, че през следващите дни той и американският държавен секретар Марко Рубио са се занимавали детайлно със ситуацията. И то по същата причина, поради която Бил Клинтън през 1999 г. трябваше да се справи с друг голям конфликт между Индия и Пакистан – страхът, че бързо може да се стигне до размяна на ядрени удари, коментира в. „Ню Йорк Таймс“.

„През последните 48 часа Ванс и аз разговаряхме с високопоставени индийски и пакистански официални лица, включително с премиерите Нарендра Моди и Шехбаз Шариф, министъра на външните работи (на Индия) Субрахманям Джайшанкар, началника на щаба на армията (на Пакистан) Асим Мунир и съветниците по националната сигурност Аджит Довал и Асим Малик“, написа в събота американският държавен секретар в социалната мрежа „Екс“

„Имам удоволствието да съобщя, че правителствата на Индия и Пакистан се споразумяха за незабавно прекратяване на огъня и за започване на преговори по широк кръг от въпроси на неутрално място. Приветстваме премиерите Моди и Шариф за тяхната мъдрост, благоразумие и държавническо поведение при избора на пътя на мира“, добави Рубио.

Индийският външен министър заяви, че началниците на военните операции на двете страни са постигнали съгласие по споразумението за прекратяване на огъня по време на разговори, състояли се в събота следобед, а следващите консултации са насрочени за 12 май, предаде новинарска агенция ПТИ.  

Междувременно пакистанският премиер направи обръщение към нацията в което обяви „победа“ над Индия и изрази надежда за съдържателен диалог с Делхи за разрешаването на всички въпроси, припомня ДПА

Още същата вечер Омар Абдула, главен министър на администрирания от Индия Кашмир, публикува в „Екс“ видео, на което се вижда трасиращ огън на фона на нощното небе и се чуват звуци от артилерия. „Какво по дяволите се случи с прекратяването на огъня“, написа той.  

Индийският външен министър Викрам Мисри заяви пред репортери в събота вечерта, че Пакистан многократно е нарушил примирието и че индийските въоръжени сили са предприели „подходящ отговор“, предаде в. „Вашингтон Пост“. Пакистанският министър на информацията Атаулла Тарар нарече обвинението „неоснователно“, допълва американското издание. 

На следващата вечер индийската армия заяви, че е нанесла удари по територията на Пакистан и по контролирания от Исламабад сектор от Кашмир и че е ликвидирала над 100 екстремисти, включително командири, предаде АП. Това засили опасенията, че Индия и Пакистан отново може да започне интензивна размяна на удари.

Рискът от ескалация остава 

Индия и Пакистан като че ли отново се отдръпнаха от ръба на пропастта, но в хаотичния четиридневен сблъсък на ядрените врагове имаше толкова новости и толкова много от основните фактори остават нестабилни, че няма основания да се смята, че примирието представлява връщане към старите модели на сдържаност, коментира „Ню Йорк Таймс“.

Началото на четиридневните въздушни сражения бе поставено с вълни от удари и зенитни залпове с модерни оръжия. Скоро двете армии започнаха да изпращат и дронове към линията на контрол в Кашмир, както и по протежение на обширната индийско-пакистанска граница. Пакистански дронове влязоха дълбоко в Северна Индия, като и двете страни поставиха под изпитание системите си за противовъздушна отбрана, допълва американското издание.

„Ако се върнем назад в историята, много от индийско-пакистанските конфликти са били прекратявани в резултат на външна намеса“, каза за „Ню Йорк Таймс“ военният историк и стратегически анализатор Сринат Рагаван. Той отбеляза, че и двете страни не разполагат със значителна военнопромишлена база и че разчитат на вноса на оръжие, което от своя страна отново може да направи външния натиск ефективно средство за умиротворяване. Но този път позициите на Делхи и Исламабад изглеждат по-крайни.

„Мисля, че има по-силна решимост от страна на индийското правителство да се увери, че пакистанците няма да почувстват, че могат просто да се измъкнат“, коментира Рагаван. „Това определено е свързано с ескалация. Изглежда, всяка от страните смята, че не може да допусне всичко да завърши с усещането на другата, че по някакъв начин е взела надмощие“, заключи военният експерт.  

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 50 минути

Тръмп каза, че ще подпише указ за намаляване на цените на лекарствата в САЩ

Святпреди един час

Великобритания ще бъде днес домакин на среща на външни министри от ЕС, посветена на Украйна и отбраната

Святпреди 2 часа

Индия и Пакистан обявиха прекратяване на огъня, но рискът от възобновяване на конфликта остава

Святпреди 2 часа

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Святпреди 3 часа

Бившата управляваща партия на Бангладеш разкритикува решението на правителството да забрани дейността ѝ

Святпреди 3 часа

Тръмп се завръща в един променен Персийски залив, пише в.“Нешънъл”

Святпреди 3 часа

Щрихи от визитата на бразилския президент в Москва за 80-годишнината от края на Втората световна война

Спортпреди 3 часа

Ерик Дайър обяви, че напуска Байерн (Мюнхен) и ще премине във френския Монако

Святпреди 3 часа

ПТИ: Министърът на отбраната на Индия откри завод за производство на ракети „БрахМос“

Балканипреди 4 часа

Управляващата партия в Албания нарече „произволно и грешно“ решението на ЦИК за публикуване на резултатите от машинния вот утре

Спортпреди 4 часа

Тодор Стойчев и Емма Нейкова станаха шампиони на сабя за Европейската купа по фехтовка до 23 години в София

Святпреди 4 часа

„Хамас“ заяви, че ще освободи последния жив американски заложник в Газа като част от усилията за прекратяване на огъня

Балканипреди 3 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 3 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 3 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 3 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Бизнеспреди 5 дни

Нова война | Индия нанесе удари по Пакистан

Балканипреди 3 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Спортпреди 3 дни

Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“

Икономикапреди 4 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 07.05.2025

Икономикапреди 4 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Политикапреди 4 дни

Позиция на МВнР по повод твърденията на Путин, че България е виновна за войната

Святпреди 4 дни

Северна Корея изстреля неидентифицирана балистична ракета

Българияпреди 4 дни

Временно се променя организацията на движение по магистрала „Тракия“ заради ремонти

Новини