България
Крахът на евроатлантизма означава надежда, че може да има Европа, в която нациите си сътрудничат и не са подчинени, каза Петър Волгин

Крахът на евроатлантизма означава надежда за това, че може да има една Европа, в която нациите да си сътрудничат, а не да са подчинени на този диктат, който идва от Брюксел и брюкселските началници. Това каза българският евродепутат Петър Волгин от групата на „Европа на суверенните нации“ при представянето на книгата си „Европа след края на евроатлантизма“.
Не случайно избрах това заглавие, защото винаги съм смятал, че това нещо, което се нарича евроатлантизъм, убива Европа. Колкото повече Европа потъваше в този евроатлантически, много засмукващ слой, толкова по-нищо не оставаше от нея. Заради това съм толкова радостен сега, че евроатлантизмът си заминава. Въпросът, разбира се, е какво следва, какво идва след него, коментира Волгин.
Вярвам, че Европа може да бъде място на сътрудничество между различните държави и народи, но това, което е в момента, това, което съществува като ЕС, като вид централизиран механизъм, командван от Брюксел, не спомага за сътрудничество, а за допълнителния разпад. Хората, които управляват Европа, са всичко друго, но не и хора, които могат да ни смаят със своя интелект. Това е много тъжно, че тази антиселекция действа на такова високо ниво, каза още евродепутатът.
В книгата са събрани текстове и интервюта на автора, посочват издателите от „Изток запад“. Волгин отбелязва, че в тома му има три основни сюжета: „Първият е свързан с отношенията на европейските държави със Съединените щати. Втората тема засяга състоянието на българския политически живот и, разбира се, на медиите в България. И третият акцент в книгата е поставен върху Русия“, добавят издателите.
Източник: БТА
България
Елхи от коледната украса на София са засадени в няколко парка в столицата, съобщи кметът Терзиев

Елхи от коледната украса на София са засадени на територията на парк „Възраждане“, „Борисова градина“, в Южния парк и пред метростанция „Васил Левски“. Те бяха част от шестото издание на кампанията „Елхи на таланта“, която проведохме в партньорство с Фондация „Стоян Камбарев“ в Южния парк. Това съобщи във Фейсбук столичният кмет Васил Терзиев. Той разказа, че след края на кампанията фондация „Стоян Камбарев“ е дарила на София 41 от коледните елхи.
Както се грижим за тези млади дръвчета – да растат и да красят София за години напред, така трябва да подкрепяме и развиваме талантите на нашите деца, коментира той.
„Кампанията е пример как можем да обединим празничния дух с грижата за околната среда и подкрепата за тези, които имат нужда и носят бъдещето в себе си“, посочи още кметът. Радвам се, че коледната украса на София се превърна в дългосрочна инвестиция в зелената ни столица и в бъдещето на нашите талантливи деца, добави той.
Засаждането на над 1600 широколистни и иглолистни дървета и декоративни храсти по булеварди, улици и в паркове и градини във всички райони на територията на общината започна Столичната община в началото на месеца. Дейностите са част от годишния план за обновяване на зеленината в града, който предвижда още оформяне на корони и торене на растителността в града.
/БИ/
Източник: БТА
България
Близо 300 деца от Кърджали и региона бяха прегледани само до обяд в рамките на Програма „Детско здраве“

Специалисти по детски болести от София прегледаха близо 300 деца само до обяд в рамките на Програма „Детско здраве“, в която участват водещи медици от Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н.И.Пирогов“ и лекари от Столична лекарска колегия (СЛК).
Предварително записани за безплатните прегледи са 360 деца, но очакваме те да бъдат повече, като докато има деца, лекарите ще преглеждат, каза пред журналисти председателят на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев и припомни, че последно кампанията е обхванала около 500 деца до 18 години от региона.
На пресконференция д-р Меджидиев, домакините – кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, изпълнителният директор на Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Ат. Дафовски“, където се извършват прегледите, проф. Тодор Черкезов, директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ д-р Валентин Димитров и заместник-председателят на СЛК д-р Ваньо Видков обясниха същността на Програма „Детско здраве“ и нейната цел.
Отчетено бе, че за 13 години, откакто съществува програмата, са били прегледани повече от 28 хиляди деца от цялата страна, като в годините инициативата надгражда с увеличаващия се брой лекари, които се включват безвъзмездно в нея, за да преглеждат безплатно децата.
„Това не са обикновени профилактични прегледи, а високо специализирани. При тях се търси интердисциплинарния подход. Едно дете може да премине през няколко кабинета, а когато има по-усложнено състояние, може да бъде прегледано едновременно, паралелно от няколко специалисти“, каза д-р Меджидиев. Той допълни, че в програмата са се включили и дентални лекари, които за първи път преглеждат днес в Кърджали и които ще продължат и занапред.
„Усилията ни са да доведем по-високоспециализирана медицинска помощ, като всеки път се повишава нивото, защото влизат нови специалности и най-важното е, че тези нови специалисти влизат по желание. Те идват и отделят от собственото си време, защото виждат, че има смисъл“, каза директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ д-р Валентин Димитров.
Директорът на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ проф. Тодор Черкезов уточни, че екипът на „Детско здраве“ е в родопския град за четвърти път, този път по инициатива на кмета Ерол Мюмюн, като припомни, че първият път специалистите са били петима, а днес те са 17.
„В тези условия и с подкрепата на такъв мощен медицински комплекс, какъвто е „Пирогов“, като Софийска лекарска колегия, най-голямата лекарска колегия в страната, ние се чувстваме по-уверени, че ще се справяме и в бъдеще с проблемите на детското здраве, а и не само“, каза още той.
Кметът Ерол Мюмюн подчерта, че децата са основен приоритет пред общинското ръководство, за това пред медиите той отправи нова покана към екипа на програма „Детско здраве“ за следващо скорошно посещение, както и за дългосрочни съвместни инициатива. „Нека не се ограничаваме само с детско здравеопазване, защото здравето е важно за всички“, каза още той.
В аванс пред медиите бе казано, че се обсъжда идея в Кърджали през есента да се проведе голям форум, посветен на детското здраве. Идеята е на него да бъдат поканени общопрактикуващите лекари и педиатри от регионите, където се е реализирала програмата и пред тях да се представи направеният анализ – къде с какви патологии се е сблъскал всеки един от специалистите от „Детско здраве“ при прегледите из страната.
„Те вече имат свой анализ, а идеята е да сме в помощ на лекарите по регионите, тъй като те са пряко до тези дечица и продължават да се грижат за тях и да ги наблюдават“, каза д-р Асен Меджидиев.
Източник: БТА
България
Нови 20 широколистни дръвчета засадиха служители на разградско предприятие

Нови 20 широколистни дръвчета засадиха служители на АДМ Разград ЕАД. Дръвчетата са от вида шестил, съобщи за БТА административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова. Тя обясни, че това е поредна залесителна акция на работещите в разградското дружество, като този път фиданките са засадени по околовръстния път за ж.к. „Орел“, южно от пътното платно.
Засаждането на дръвчетата е проведено в рамките на обявената от АДМ Глобална Седмица на Земята. Акцията е организирана съвместно от комитета по доброволчество „Алая“ и Отдела по безопасност към завода. „Залесяването бе поредното от множество мероприятия и активности, проведени през Седмицата на Земята, като всяко от тях се радваше на повишената активност от страна на служителите“, посочи Ахмедова. Тя добави, че в инициативата са се включили 25 служители на предприятието и четирима служители от фирмата подизпълнител към завода „Валли 10“. Партньори на мероприятието са били служители на Дирекция „Екология, ред и сигурност“ към Община Разград и Общинското предприятие „Паркстрой“. С тяхната професионална помощ е определено мястото за залесяване, видът на дръвчетата за засаждане, както и подготовката и координацията на акцията.
През пролетта на миналата година служители на предприятието и техните семейства засадиха 70 широколистни дръвчета от видовете чинар, липа, бреза, ясен и шестил в градския парк в Разград. „АДМ Разград“ участва и в инициативи за почистване на замърсени зони в региона и за подпомагане на засегнати хора и населени места при бедствени ситуации.
Доброволческите инициативи ще бъдат приоритет и през новата година за служителите на разградското дружество АДМ Разград. Работещите в предприятието ще продължат да инвестират в различни инициативи с благородна кауза в подкрепа на местната общност, каза също Ахмедова.
/БИ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години