Икономика
Кръгла масa „Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще“ ще се състои в София на 9 април

Кръгла масa „Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще“, посветена на кадровата криза в туристическия сектор, организира Българската хотелска асоциация, ще се състои на 9 април от 13:00 ч. в „Гранд хотел София“, съобщиха от организацията.
Кадровата криза в туристическия сектор достига критични нива, като по различни данни до 70 процента от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал, посочват от асоциацията. Това води до икономически загуби, които могат да се изчислят на близо 1 милиард лева годишно от нереализиран туристически потенциал. Българският хотелски бизнес, който е ключов двигател на националната икономика, е изправен пред сериозно предизвикателство, въпреки сериозното повишаване на заплатите в сектора през последните години, изтъкват от Асоциацията.
Организацията е създадена с цел да обедини и да представи адекватно интересите на хотелиерския бранш. За разлика от други организации в сектора, които обединяват широк спектър от бизнеси с различни интереси, Българската хотелска асоциация се фокусира изключително върху развитието на хотелиерските услуги и работи за решаване на проблемите в бранша не с лозунги, протести и ултиматуми, а с диалог и предлагане на конкретни, работещи решения, посочват от асоциацията.
Водена от тези принципи, Българската хотелска асоциация организира стратегическа кръгла маса, която ще се фокусира върху няколко основни теми: задълбочен анализ на кадровата криза, обсъждане на икономическите последствия, разработване на конкретни мерки за предстоящия летен сезон 2025 и създаване на междуинституционално сътрудничество за устойчиви решения. На кръглата маса ще присъстват както водещи представители на хотелиерския бизнес в България, така и представители на законодателната и изпълнителната власт, които имат отношение към ефективното решаване на поставените проблеми.
На събитието ще бъдат представени различни модели за осигуряване на целогодишна заетост за кадрите, базирани на работещи практики от други пазари, които се намират в подобна ситуация. Ползите от подобни подходи включват задържане на квалифицирани кадри в страната, увеличаване на потреблението, постъпления в здравната и пенсионната система и подобряване на имиджа на България като туристическа дестинация, отбелязват от Асоциацията.
Сред другите важни теми, които ще бъдат обсъдени, са възможностите за облекчаване на визовия режим за туристи и работници, възвръщането на загубените след пандемията позиции на традиционни пазари, развитието на нови пазари като Турция, Узбекистан, Косово, Скандинавия и Испания, подобряването на инфраструктурата за удължаване на сезона и адаптирането на образователните програми към съвременните нужди на туристическия сектор.
Приоритетите на Българската хотелска асоциация включват популяризиране на приноса на хотелите в икономиката, подкрепа за ефективни управленски политики в областта на туризма, развитие на публично-частни партньорства, подобряване на взаимоотношенията с институциите и обмен на информация между членовете за добри практики в бранша.
„Международните партньори изискват гаранции за стабилност на обслужването, а неспособността да се осигури това може да доведе до загуба на пазарни позиции. Затова ние от Българската хотелска асоциация вярваме, че само чрез общи усилия на всички заинтересовани страни може да бъде гарантирано, че българският туризъм ще продължи да бъде конкурентоспособен на международния пазар“, посочва Веселин Данев, председател на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, цитиран в прессъобщението.
Кръглата маса „Туризмът в криза: Хора, решения, бъдеще“ е важна стъпка към разрешаването на един от най-сериозните проблеми в туристическия сектор и осигуряването на устойчиво развитие на българския туризъм в бъдеще, отбелязват организаторите й.
Източник: БТА
Икономика
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Някои от най-големите търговци на дребно в САЩ този месец са изправени пред бойкоти, организирани от потребителски организации. Организациите обвиняват веригите, че избягват плащането на корпоративни данъци, неоправдано вдигат цените и отменят някои инициативи, свързани с расовото разнообразие.
Така наречената кампания „икономическо затъмнение“ срещу търговските вериги, организирана от сдружението „Народен съюз САЩ“ (People’s Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание „Нюзуик“.
Бойкотите, които се провеждат вече няколко седмици и засягат и някои известни потребителски марки в САЩ, са част от продължаващ национален протест срещу това, което организаторите на инициативата описват като системно икономическо неравенство и намаляваща корпоративна отчетност.
Пред бойкот от страна на потребителите през април са изправени най-голямата верига за търговия на дребно в САЩ „Уолмарт“ (Walmart) и компания за храни „Дженерал Милс“ (General Mill), обвинявани, че дават приоритет на печалбите си пред служителите и общностите.
„Става въпрос за дисциплина и осъзнатост. Колкото по-малко им даваме, толкова повече сила си връщаме“, посочват от „Народен съюз САЩ“ на официалната си страница.
Веригата „Уолмарт“, която има 4605 търговски обекта в страната, бе бойкотирана от 7 април до 14 април заради нарастващите цени и решението на компанията да намали програмите си за расово разнообразие, справедливост и включване, изтъкват организаторите.
Това засегна всички операции на „Уолмарт“, включително физическите магазини, онлайн пазаруването, както и свързаните с компанията марки.
За понеделник, 21 април, е планирана подобна едноседмична акция и срещу „Дженерал Милс“. Потребителите са помолени да избягват марките на компанията като зърнените закуски „Чериос“ (Cheerios) и продуктите „Бети Крокър“ (Betty Crocker).
По време на великденските празници – от 18 до 20 април, „Народен съюз САЩ“ организира по-широк тридневен бойкот, като призовава американците да спрат всякакви покупки от големите търговци на дребно и онлайн платформи. Целта е да се насочи вниманието към отмяната на програмите за расово разнообразие, справедливост и включване на корпорациите.
Организаторите призовават потребителите да подкрепят местните фирми, като същевременно избягват гиганти в търговията на дребно като „Уолмарт“, „Амазон“ (Amazon) и „Таргет“ (Target).
Някои големи вериги в САЩ, сред които „Костко“ (Costco), „Самс клуб“ (Sam’s Club) и „Мейсис“ (Macy’s), съобщиха, че са готови да затворят в съботата, 20 април. Очаква се други компании като „Уолмарт“ и „Хоум депо“ (Home Depot) да останат отворени.
„Тези корпорации не плащат своя справедлив дял от данъците. Те експлоатират семейства, смазват малкия бизнес и продължават да печелят от неравенството и икономическия контрол“, заяви основателят на „Народен съюз САЩ“ Джон Шварц.
Говорител на „Уолмарт“ по-рано съобщи, че веригата „помага на хората да пестят пари и да живеят по-добре“.
„Като едни от най-големите корпоративни данъкоплатци в страната, ние не само плащаме своя справедлив дял, ние сме мултипликатор на икономическа сила, който укрепва общностите в цялата страна чрез създаване на работни места, растеж на доставчиците и дарения за над 1,7 милиарда долара през миналата година“, изтъкват от компанията.
Бойкотите този месец са част от кампания, за която е планирано да продължи и през лятото, с предстоящи бойкоти на „Амазон“, „Таргет“ и „МакДоналдс“ (McDonald’s).
Някои финансови експерти обаче се съмняват, че бойкотите ще окажат дългосрочно въздействие върху бизнеса на корпорациите.
„Мисля, че ще имат минимално въздействие поради факта, че „Уолмарт“ може да е единственият магазин в някои градове“, смята Кевин Томпсън, главен изпълнителен директор на компанията за финансово планиране „9ай кепитал груп“ (9i Capital Group).
„Уолмарт“ почти унищожи малките вериги за хранителни стоки в цялата страна и с продължаващата консолидация в сектора конкуренцията може да продължи да намалява“, добавя той.
По данни на списание „Форчън“, „Уолмарт“ е най-голямата по приходи компания в САЩ с оборот от 648 млрд. долара през 2024 г. и около 2,1 милиона служители.
Източник: БТА
Икономика
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Комисията за паричната политика на Централната банка на Египет (ЦБЕ) намали основната лихва за първи път от повече от четири години, съобщи в. “Ал Ахрам”.
Понижението с 225 базисни пункта става в ситуация на повишена глобална несигурност и опасения за устойчивостта на икономическия растеж в световен мащаб на фона на нарушения на веригите на доставка и спад на цените на петрола. Този външен натиск е сред мотивите за решението на Комисията, която има за цел да защити египетската икономика от неблагоприятни глобални събития.
Още един аргумент е значителното забавяне на инфлацията. Годишната обща инфлация в северноафриканската страна спадна до 12,8 процента през февруари и 13,6 процента през март тази година.
Намалението е първата промяна на лихвения процент от март 2024 г. , когато ЦБЕ повиши лихвите с 600 базисни пункта и освободи курса на местната валута спрямо долара в изпълнение на споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) за отпускане на финансова помощ в размер на общо 8 милиарда долара.
Централната банка предприе курс на затягане на монетарната политика през март 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Оттогава основният лихвен процент беше вдигнат с общо 1900 базисни пункта, от които 800 пункта през 2024 г.
Въпреки глобалните и регионалните предизвикателствата, икономиката на Египет показва признаци на стабилност. Според предварителните данни растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) е надминал 4,3 процента през последната четвърт на 2024 г. Резултатът се дължи най-вече на непетролните производствени сектори, както и на търговията и туризма.
/ДИ/
Източник: БТА
Икономика
Индонезия ще увеличи вноса от САЩ и ще намали поръчките от други страни

Индонезия ще увеличи вноса на американски храни и стоки и ще намали поръчките от страни, от които югоизточната азиатска държава в момента купува тези продукти, заяви главният икономически министър Аирланга Хартарто пред репортери във Вашингтон, съобщи Ройтерс.
Аирланга е в САЩ като част от делегация от високопоставени представители на Индоназия за срещи с американските им колеги за разговори по 32%-ните мита върху индонезийския износ, чието прилагане беше спряно за 90 дни.
Индонезия е предложила да увеличи вноса си от САЩ с до 19 млрд. долара, включително около 10 млрд. долара за внос на енергия, за да премахне търговския си излишък с Вашингтон и да избегне митата, с налагането на които заплаши администрацията на президента Доналд Тръмп.
„Индонезия също така планира да купува селскостопански продукти, включително пшеница, соя и соев шрот, и да увеличи покупките на капиталови стоки от САЩ“, заяви Аирлангга по време на пресконференция. „Ние ще подкрепим решението на правителството, стига пазарните цени и конкурентоспособността да са съгласувани“, каза Ратна Сари Лопис, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на пшеничено брашно пред Ройтерс.
По данни на асоциацията, Австралия осигурява 40% от вноса на пшеница в Индонезия през 2024 г., а 26% идват от Украйна и 16% от Канада. Вносът от САЩ е бил малко под 4%.
Индонезия също така ще работи върху критичните минерали и ще опрости процедурите, свързани с вноса на американски градинарски продукти, информира Ройтерс.
След среща с търговския представител на САЩ и министъра на търговията, двете страни се споразумяха да завършат преговорите в рамките на следващите 60 дни.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%