Свържете се с нас

Бизнес

Козовете на Европа срещу руската икономика

Русия може да се надява на повече от премахването на американските санкции върху енергийния ѝ износ, който е основният ѝ източник на приходи. САЩ подкрепят ценовия таван на Г-7, който забранява на застрахователи, корабоплавателни компании и банки в групата на развитите икономики да спомагат продажбата на руски суров петрол, освен ако цената му не е под 60 долара за барел. Преди края на мандата си Джо Байдън също така включи в черен списък 155 танкера, превозвали руски петрол. Кремъл обаче намери нови кораби, както и нови пристанища, където да акостира, и ценовият таван се оказа с по-малък ефект от очакваното. След спад през януари износът на петрол от страната се възстанови до 3.5 млн. барела дневно и е над нивата от 2021 г. Премахване на санкциите не би донесло особен допълнителен стимул.

При природния газ пространството за подобрение също е ограничено. Вдигането на санкциите срещу Arctic LNG 2, водещия руски проект за втечнен природен газ, може да помогне за пренасочване на част от износа, но вероятно това няма да стане преди 2026 г., когато се очаква глобален излишък на газ. А самият Путин през 2022 г. затвори най-големия руски газопровод към Европа. Дори Русия да иска да продава отново, Европа решава дали да купува.

А какво би означавало премахването на американските ограничения за износ? От 2022 г. насам Русия заобикаля рестрикциите, като набавя заместители от Китай или пренасочва стоки през Централна Азия. Много от ценните артикули, които не успява да намери – например високотехнологични машини – преди идваха от Европа. Има някои стоки с двойно предназначение, които могат да се използват както за военни, така и за граждански цели и които основно идват от САЩ. Но ограниченията върху износа на компоненти за оръжията вероятно ще останат в сила, дори останалите да бъдат премахнати.

Обратно в разплащанията, но не съвсем

Втората област, в която Русия се надява да постигне напредък, са международните разплащания. Изключването на нейните банки от мрежите на Mastercard и Visa от системата за съобщения SWIFT и от „кореспондентската“ мрежа, която обработва доларовите транзакции в САЩ, затрудни международните ѝ финансови операции. Тези мерки например възпрепятстват руските компании да получават твърда валута от Китай и Индия, основните купувачи на руски петрол, а това отслабва рублата. Освен това те блокират достъпа на Русия до 274 млрд. евро активи на нейната централна банка, които са замразени на Запад.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Историческият полет на Blue Origin с първия изцяло женски екипаж; Meta с обвинения в монопол

Meta с обвинения в умишлен монопол чрез придобиване на конкуренти

Федералната търговска комисия на САЩ обвини Meta, че чрез придобиванията на Instagram и WhatsApp умишлено е елиминирала конкуренцията и е изградила монопол. Приложенията на компанията заемат общо 85% от времето, което потребителите прекарват в социални приложения. Като доказателство бяха представени имейли от собственика Марк Зукърбърг, в които признава, че двете платформи представляват сериозна заплаха за Facebook и че компанията е обмисляла стратегията „купи или унищожи“. Ако съдът осъди Meta, тя може да бъде принудена да се раздели с двете приложения. Делото се разглежда като ключов момент в борбата срещу монополите в технологичния сектор при управлението на Доналд Тръмп.

Исторически полет за Blue Origin, която изстреля първия изцяло женски екипаж в космоса

На 14 април Blue Origin постигна историческо постижение, като изстреля в космоса първия изцяло женски екипаж на ракетата New Shepard. Шестчленният екип, воден от Лорън Санчес, която е съпруга на собственика Безос, включваше поп звездата Кейти Пери, журналистката Гейл Кинг, активистката за граждански права Аманда Нгуен, аерокосмическия инженер Айша Боу, както и филмовия продуцент Кериан Флин. Полетът продължи около 11 минути и достигна линията Карман, която се счита за международно граница с космоса, като екипажът имаше възможност да изпита безтегловност и да наблюдава Земята от космоса.

Ryanair може да отложи доставките на самолети заради митата на Тръмп

Ryanair обмисля да отложи доставката на 25 нови самолета от Boeing заради риска от по-високи цени, причинени от новите мита, наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Според главния изпълнителен директор Майкъл О’Лиъри авиокомпанията няма спешна нужда от машините преди пролетта на 2026 г. и би изчакала „здравият разум да надделее“. Новите 10% мита върху вноса на самолети, както и допълнителните 25% върху стомана и алуминий вече оказват натиск върху аерокосмическия сектор и нарушават глобалните вериги за доставки. Тази несигурност създава големи сътресения в индустрията, която от десетилетия функционира без сериозни търговски бариери.

Beiersdorf с ръст в продажбите през първото тримесечие въпреки трудностите в Китай

Германският производител на потребителски стоки Beiersdorf отчете лек ръст в продажбите за първото тримесечие, като приходите достигат 2.69 млрд. евро, и надминаха прогнозите на анализаторите. Продажбите на Nivea, основната марка на компанията, са нараснали с 2.5%, докато дерматологичната дивизия е регистрирала ръст от 11.4% заради доброто представяне на пазарите в Северна Америка. В същото време продажбите на луксозната марка La Prairie са спаднали с 17.5% главно заради трудностите на китайския пазар.

Atlas Holdings купува De La Rue за 263 млн. паунда

Американската частна инвестиционна фирма Atlas Holdings ще придобие британския производител на банкноти De La Rue за 263 млн. паунда. Сделката предлага 16% премия спрямо последната търговска цена на акциите на компанията и ще се осъществи изцяло в парични плащания. От борда на De La Rue я определиха като „справедлива и разумна“. Преди това компанията получи предложение за поглъщане от консорциум, ръководен от британския финансист Еди Труел, но предпочете офертата на Atlas Holdings.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Харвард не се поддаде на натиска на Тръмп, той им спря 2.2 млрд. долара финансиране

„Нарушаването на учебния процес, което тормози кампусите през последните години, е неприемливо“, се казва в изявлението на Съвместната работна група на администрацията на Белия дом. „Тормозът над еврейски студенти е недопустим. Време е елитните университети да се отнесат сериозно към проблема и да се ангажират със значима промяна, ако искат да продължат да получават подкрепата на данъкоплатците.“

Колумбийският университет, който е изправен пред загубата на 400 млн. долара федерално финансиране, миналия месец се съгласи на големи отстъпки, поискани от правителството, включително да установи нов надзор над своя департамент за близкоизточни, южноазиатски и африкански изследвания.

Отговорът на Харвард

Решението на Белия дом идва и след като в понеделник следобед президентът на Харвард Алън Гарбър заяви, че отхвърля исканията на администрацията от миналата седмица, които той осъди като стремеж към „пряко държавно регулиране на „интелектуалните условия“ в Харвард“, пише Financial Times.

Гарбър заяви, че в петък вечерта администрацията на Тръмп е изпратила „актуализиран и разширен списък с искания“, придружен от предупреждение, че институцията „трябва да се съобрази“, за да запази „финансовите си отношения“ с правителството.

„Информирахме администрацията чрез нашия правен съветник, че няма да приемем предложеното от тях споразумение“, заяви Гарбър в писмо до харвардската общност, публикувано в понеделник. „Университетът няма да се откаже от своята независимост или от конституционните си права“. „Въпреки че някои от исканията, изложени от правителството, са насочени към борба с антисемитизма, по-голямата част от тях представляват пряко правителствено регулиране на „интелектуалните условия“ в Харвард“, добави той.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

„Ако натиснете един лост и се натъкнете на друг, няма да сте в по-добра ситуация, отколкото когато сте започнали“, твърди Бол. Въпреки това консултантите отбелязват, че увеличените мита са накарали много компании да преосмислят начините, по които балансират митническите и данъчните стратегии, за да се справят с нарастващите разходи.

Какво казват експертите

Андрю Силиано, ръководител на практиката по търговия и митници в KPMG, посочва, че мултинационалните компании вероятно ще разгледат отново своите политики за данъчна стратегия, известни като споразумения за трансферни цени, които регулират цените между дъщерни дружества в различни юрисдикции. Според него има вариант компаниите да открият, че имат възможност да намалят цените за дъщерни дружества в САЩ след увеличаването на митата. Въпреки това той предупреждава, че съществува риск стратегиите да бъдат оспорвани от митническите власти, и допълни, че това е сложно и рисковано, ако не се направи правилно.

Всичко това поставя компаниите в ситуация, в която трябва внимателно да балансират между съществуващите си стратегии, за да се избегнат сериозни рискове и да минимизират въздействието на новите търговски условия, наложени от Тръмп.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 9 минути

Реал Мадрид ще насочи усилията си към привличането на Ерлинг Холанд

Балканипреди 21 минути

Производители на плодове и зеленчуци в Румъния призовават за помощ от държавата след два периода с измръзвания

Спортпреди 27 минути

Лидерът Добруджа надигра Етър като гост в последен мач от 31-ия кръг във Втора лига

Българияпреди 30 минути

Учебна евакуация при земетресение се проведе в Първо основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев

Спортпреди 30 минути

Издържахме психически, категоричен е треньорът на волейболния Левски София Николай Желязков след достигането до плейофа за титлата в първенството

Спортпреди 30 минути

Саудитска Арабия обмисля закупуването на отбор от Формула 1

Балканипреди 35 минути

Стачкуващи таксиметрови шофьори се опитаха да влязат в министерството на транспорта в Атина

Българияпреди 38 минути

Над 40 вида животни, запазване на застрашени видове и занятия с публиката са в плановете за развитие на зоопарка в Пловдив

Святпреди 38 минути

АФП: Разпускането на Американската агенция за международно развитие е катастрофа за здравеопазването в Африка

Спортпреди 38 минути

Левски София се класира за финала в първенството по волейбол

Святпреди 43 минути

Нетаняху посети Северна Газа, а „Хамас“ каза, че e загубил връзка с групата, която държи последния американски заложник в Газа

Спортпреди 47 минути

Манчестър Юнайтед набеляза вратаря на Саутхямптън за заместник на Онана

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 5 дни

Голямото търговско надцакване

Бизнеспреди 5 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Политикапреди 3 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 3 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 3 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Балканипреди 3 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 4 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 4 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 3 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Святпреди 3 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Новини