Свържете се с нас

Общество

Коя смартфон камера снима най-добре

Понякога приемаме за даденост колко добре снимат съвременните смартфони. Просто насочваме обектива и натискаме един бутон с надеждата да уловим момент или пейзаж, без значение колко предизвикателна може да е ситуацията. Камерите на смартфоните вече са много усъвършенствани и могат да направят почти всяко изображение или видео да излязат с правилна експозиция, с високо ниво на детайли и страхотни цветове, което помага да се преодолеят оптичните ограничения на компактното устройство. Въпросът е как да надградим оттук нататък резултатите, които вече са близки до перфектни?

Производителите на смартфони отдават все по-голямо значение на използването на изкуствен интелект в най-новите флагмани, за да подобрят потребителското изживяване, особено това с камерата. Samsung Galaxy S25 Ultra например набляга на богат набор от AI инструменти за фотография, които могат да ръководят процеса на заснемане от начало до край. Това включва и възможности за редактиране, които позволяват на потребителите да преоразмеряват или местят обекти след улавянето на кадъра. Най-новите телефони Google Pixel също използват AI технологии, които позволяват корекции на снимките с функции като „Best Take“ или „Magic Eraser“. Чрез тях могат да се смесват елементи от различни снимки, да се променят изражения на лицето или да се изтриват нежелани обекти.

Макар смартфоните практически да поставят камера в ръцете на всеки, повечето потребители не са фотографи и много устройства дори не предлагат опции за регулиране на определени параметри. Тук идва и ролята на изкуствения интелект, който си проправя път във все повече аспекти от живота ни. Нека накратко да разгледаме и какво е неговото приложение в камерите на телефоните.

Какво ни дава изкуственият интелект в мобилната фотография?

Малцина се замислят, но още преди да натиснем бутона за снимка, нашият смартфон вече е започнал да „работи“ – анализира сцената, разпознава обекти и автоматично настройва параметрите на камерата. Целта? Да създаде снимка, която ще ни хареса още при първия поглед.

Всъщност снимките и видеата са резултат от изчисления, които разчитат на определени AI елементи, като компютърно зрение и алгоритми за заснемане и обработка на изображения. Първо ще обясним какво означава това по сложния начин, а след това ще кажем и как може абсолютно всеки да си отговори на въпроса: “Коя камера снима по-добре?”.

Как смартфоните разпознават какво снимаме?

Колко добре една машина се учи зависи най-вече от качеството на данните, с които разполага. При смартфоните това означава, че камерата – благодарение на алгоритми за компютърно зрение (а това само по себе си е форма на изкуствен интелект) – трябва да може да разпознае сцената правилно. Тя извлича информация от снимките и видеоклиповете, за да адаптира начина, по който ги обработва. С други думи, камерата трябва точно да разграничи основния обект от фона, за да създаде по-добър и по-естествен резултат.

Това, което позволява на компютъра или устройството да извлича тази информация, се нарича невронна мрежа. С тяхна помощ компютрите могат да различават и разпознават изображения по същия начин, както хората. Има много различни видове невронни мрежи, но основният модел на машинно обучение, използван за изображения, е известен като конволюционна невронна мрежа (CNN), която прекарва снимките през филтри. Те се използват за семантично сегментиране, при което всеки пиксел в кадъра се категоризира в клас или обект.

Семантичното сегментиране и етикетирането на изображения са едни от най-сложните задачи в света на компютърното зрение. За да могат камерите да „виждат“ сцените и обектите така, както ги възприемат хората, са нужни огромни бази данни с прецизно означени изображения. Това етикетиране – тоест отбелязване какво точно се вижда на всяка снимка – все още изисква човешка намеса. Затова много компании създават и продават такива специализирани колекции от изображения. Те се използват за обучение на изкуствен интелект и разработване на модели, които по-късно могат да бъдат приложени в различни продукти и технологии. В случая с мобилната фотография това означава смартфон камери, които автоматично разпознават сцени и обекти (например храна, пейзаж, портрет) и оптимизират настройките за по-добри снимки.

Технологията напредва изключително бързо и днес някои производители на чипове вече вграждат семантично сегментиране директно в най-новите си процесори. Това позволява на камерата „да разбира“ какво вижда още докато прави снимка или видео – например дали става дума за лице, небе, растение или животно – и съответно да адаптира обработката за по-добър краен резултат. Този процес е известен като семантично сегментиране в реално време или, казано по-просто, интелигентна обработка на изображения според съдържанието им. Например – ако правите селфи на фона на ярко небе, камерата ще разпознае лицето като основен обект и автоматично ще изсветли кожата, така че детайлите да се запазят, без небето да доминира или лицето да остане в сянка.

Лесният начин да разберем кой телефон колко добре снима

В крайна сметка, всичко опира до резултата. Когато избираме следващия си телефон, най-важното е да разберем кой от моделите, които разглеждаме, снима най-добре. Единият начин е да отидем в магазина и да тестваме на място, но това не е дотам удачно. От една страна, може да правим снимки само около масата, където са изложени устройствата, което ще ни даде много ограничена представа за качеството, а може и конкретният модел, който искаме, дори да не е наличен.

Друг начин е да потърсим отговор на въпросите си онлайн. Има множество сайтове, които правят сравнения между различните модели, но не са много тези, които предлагат по-подробна информация и по-изчерпателни тестове от DXOMARK. Френската независима лаборатория е компания с традиции в оценката на качеството на снимки от 2003 г. насам. Целта ѝ е да предостави на потребителите обективна, професионална и разбираема оценка на представянето на устройствата – събрана в едно ясно и лесно за интерпретация число.

Всички сложни тестове, които DXOMARK провежда, се обобщават в едно финално число, както и в оценки по типични сценарии на използване – резултати, които можем лесно да сравним с тези на други модели. Така бързо и ясно се ориентираме кой телефон се представя по-добре в определена категория. Основните компоненти, които се оценяват, са три – камера, дисплей и батерия.

И все пак – трябва да отбележим, че сайтът на лабораторията е на английски език, а това може да затрудни някои потребители при навигацията. А и дори да изберем идеалния модел според тестовете, следващата стъпка е да открием и най-добрата оферта за покупка – задача, която също не е за подценяване. За да осигури на своите клиенти още по-добро потребителско изживяване, още през миналата година Yettel сключи партньорство с френската компания DXOMARK и интегрира нейните оценки директно в онлайн магазина си. В описанието на почти всеки смартфон в каталога на телекома могат да се видят съответните резултати от тестовете на DXOMARK, а допълнителната информация е изцяло преведена на български език. Така всеки може лесно да разбере кой модел има по-добра камера, по-качествен дисплей или по-добра батерия – без да се налага да търси информацията в чужди сайтове.


Подобно партньорство е от значителна полза за потребителите, помагайки им лесно и бързо да направят най-информирания избор при покупката на следващото си устройство. До края на април 2025 г. Yettel предлага и специална онлайн оферта за смартфони с високи DXOMARK оценки в категориите камера, дисплей и батерия. Отстъпките са валидни само при покупка в брой, в комбинация с план Total или Total Unlimited.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Навършват се сто години от атентата в църквата „Света Неделя“

Кметът на София Васил Терзиев ще открие днес изложбата „Отломки от един следобед“, посветена на 100-годишнината от атентата в храм „Света Неделя“. 

Организатор е Фондация „За отбелязване на 100 годишнината от атентата в катедрален храм „Света Неделя“ гр. София“ и се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община и със съдействието на Платформа за европейска памет и съвест, Държавна Агенция „Архиви“, Българска национална телевизия, Нов Български Университет и Американски Университет в България.

В създаването на концепцията за изграждане на арт инсталацията, пресъздаваща символично атмосферата около площада след атентата в катедралния храм „Света Неделя“ /Свети Крал/ са участвали екипи от историци, общественици, архитекти, художници и дизайнери. Инсталацията представя документални факти от атентата под формата на текстови и снимков материал, разположени върху различни по форма и големина елементи, символизиращи отломки от стените на разрушената църква. 

Цялата информация ще бъде представена и на английски език. Изложбата ще бъде свободно достъпна за всички желаещи да я разгледат от 16 април до 16 май. 

Атентатът в храм „Света Неделя“ е най-големият терористичен акт в българската история, в който 134 души загиват на място, а 79 от около 500-те ранени умират по-късно от раните си, с което броят на жертвите достига 213. 

След преврата на 9 юни 1923 г., убийството на лидера на БЗНС Александър Стамболийски и потушаването на Септемврийското въстание, БКП, под натиска на Коминтерна, решава да продължи въоръжената борба чрез терористични акции. През зимата на 1924-1925 г. са извършени няколко покушения, в планинските проходи действат чети. В края на 1924 г. е взето решение за извършване на голям атентат, с който да се „обезглави“ властта. За тази цел бившият член на БКП и клисар на софийската катедрала „Света Неделя“ Петър Задгорски помага на заговорниците да укрият на тавана на храма оръжия и боеприпаси.

До освещаването на храм-паметника „Св. Александър Невски“ църквата „Света Неделя“ е софийска катедрала. Построена през 1863 г. на мястото на стар параклис, в който е погребан сръбският крал Стефан Урош Трети Милутин, тя е наричана още „Свети Крал“. Поради този факт военната организация на БКП, под ръководството на Коста Янков, племенник на Райна Княгиня и зет на Димитър Благоев, взима решение да се убие достатъчно високопоставен политик, чието опело би събрало в катедралния храм цялото ръководство на политическия елит. Изборът пада върху о. з. ген. Коста Георгиев, депутат от Демократическия сговор, който на 14 април в 20 часа е застрелян до църквата „Свети Седмочисленици“, където отива на вечерна служба с дъщеря си. Погребението му започва в 15 часа на 16 април в църквата „Света Неделя“, присъстват Александър Цанков начело с министрите си, много народни представители и офицери. Липсва цар Борис Трети, срещу който два дни по-рано е извършен атентат в прохода Арабаконак.

Взривът се случва в 15:23 ч., докато софийският митрополит Стефан води церемонията в храма. Куполът на катедралата се срутва и много хора умират под развалините. Между ранените са премиерът Цанков, вътрешният министър ген. Русев, подпредседателят на Народното събрание Борис Вазов, както и Андрей Ляпчев, Атанас Буров и военният министър ген. Вълков. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Паяк вдигна колата на Снежина Петрова, изпусна я върху паркирани автомобили

Екшънът се разиграва в центъра на София, докато актисата играе моноспектакъла си „Една българка“

Снежина Петрова

Снимка БГНЕС/архив

Снежина Петрова

„Паяк“ от Центъра за градска мобилност вдигна колата на актрисата Снежина Петрова, докато тя играе в пиесата „Една българка“ в НДК.  

Репатракът обърнал колата, ударил я в дърво и я изпуснал върху две паркирани коли. Екшънът се е разиграл в центъра на столицата, съобщи бТВ. 

„Мислех, че съм си паркирала в зоната, защото имам стикер за тази зона и заварвам тук голям екшън – колата е вдигана, въртяна, блъскана в дървета и в други коли… Просто са вдигнали колата и тя се е блъснала в дърветата. Зачудих се защо са я вдигнали, след като са ѝ сложили скоба“, разказва актрисата.

От общинската фирма заявиха, че щетите, описани в протокола на КАТ, ще бъдат покрити от застрахователното дружество, с което ЦГМ има сключен договор.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Слънчево и топло, утре – почти лято

Времето се затопля

Снимка Архив

Времето се затопля

Слънчево и топло ще е времето днес. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток.

Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София около 21 градуса, според прогнозата за НИМХ.

Над планините ще бъде предимно слънчево, след обяд с развитие на купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа силен юг-югозападен вятър. Ще се затопли и максималната температура на 1200 метра ще е около 15°, а на 2000 метра – около 8 градуса. 

Край морето също ще грее слънце, но след обяд. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Термометрите на брега обаче ще се качат едва до 13°, а в морето – до 9°-10 градуса. 

Утре ще се затопли още и максималните температури ще стигнат 25 градуса. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 17 минути

Транспортната комисия започна обединяването на пет проекта за промени на Закона за движението по пътищата и даде срок от 28 дни до второто четене

Българияпреди 18 минути

Образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, но и в административен капацитет, каза Камелия Горненска от Община Плевен

Българияпреди 18 минути

„Възраждане“ излязоха с декларация срещу идеята за въвеждане на дигитално евро

Икономикапреди 18 минути

Годишната инфлация в ЕС се забавя до 2,5 на сто в ЕС, а в еврозоната – до 2,2 на сто, по данни на Евростат

Балканипреди 19 минути

Крайнодесният кандидат Джордже Симион остава фаворит за президентските избори в Румъния, а Никушор Дан е втори, според ново проучване

Спортпреди 22 минути

Кампанията на БФС „С Маргаритка на мач“ даде неочаквано добър ефект, глобите по доклади са рекордно малки за последните десет кръга

Спортпреди 23 минути

Диего Дедура-Паломеро влезе в историята след победата си в първия кръг на турнира по тенис в Мюнхен

Темидапреди 24 минути

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лв. обезщетение

Българияпреди 25 минути

Засилено полицейско присъствие ще има в област Благоевград за предстоящите празници, съобщиха от ОДМВР – Благоевград

Святпреди 26 минути

Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Българияпреди 30 минути

Засилено присъствие на полицията ще има по пътищата в почивните дни

Спортпреди 33 минути

Една от дъщерите на Диего Марадона свидетелства в процеса срещу седем медицински специалисти, обвинени в небрежност

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Политикапреди 4 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Новини