Свържете се с нас

Балкани

Косовският президент Вьоса Османи подчерта готовността на страната за европейска интеграция на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща

Президентът на Косово Вьоса Османи заяви, че Косово е готово за европейска интеграция, като настоя за приоритетно разглеждане на кандидатурата на страната за членство в ЕС, след като се срещна по-рано днес в Прищина с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, предаде Косовското радио и телевизия.

След срещата, която се проведе при закрити врата, Коща и Османи дадоха съвместна пресконференция, на която Османи подчерта, че визията на Коща относно разширяването на ЕС е „по-важна от всякога“.

„Косово е готово да се придвижи напред по пътя към европейската си интеграция. Нашите институции стават все по-силни с всяка изминала година“, отбеляза Османи, подчертавайки, че е време за конкретни стъпки относно европейската интеграция на Косово. 

Османи каза още, че в разговорите си с Коща е повдигнала въпросите за приоритетното разглеждане на кандидатурата на страната за членство в ЕС и отмяната на санкциите, наложени на Косово от страна на ЕС. 

Косово подаде молба за членство в ЕС през 2022 г., но кандидатурата му е в застой поради липсата на консенсус между 27-те членки, тъй като пет държави от ЕС – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания – не признават косовската независимост.

По-късно днес се очаква Коща да се срещне с досегашния премиер на Косово Албин Курти, отбеляза Косовското радио и телевизия.

/СГ/

Източник: БТА

Балкани

Посещение на папа Лъв Четиринадесети би превърнало турския град Изник в туристически и поклоннически център, смята експерт

Евентуално посещение на папа Лъв Четиринадесети в Турция, свързано с 1400-та годишнина от Първия вселенски събор в Никея (днешния турски град Изник), би превърнало града в туристически и поклоннически център, смята представителят на Асоциацията на туристическите агенции (TURSAB) Мурат Сарачоглу, предаде Анадолската агенция. 

Сарачоглу изрази надежда, че новоизбраният папа може да избере Изник за място на първото си посещение в чужбина, тъй като предшественикът му Франциск е планирал да посети Турция за годишнината от Никейския събор през 325 г. – ключов момент в историята на християнството и във формулирането на християнското учение.

„Подобно посещение би означавало огромно международно събитие не само за Изник, но и за окръг Бурса. (…) Това би означавало, че нашият град ще бъде представен пред целия свят“, отбеляза Сарачоглу, подчертавайки, че при подобна визита се очаква в Изник да пристигнат около 2000 духовници от целия свят. 

„Ако това посещение се осъществи Изник ще се превърне в поклоннически център, който ще привлича множество туристи“, допълни още Сарачоглу, подчертавайки, че местните власти и турското Министерство на културата и туризма продължават подготовката за евентуалното посещение на новия папа. 

Посещението на папа Франциск в Изник беше очаквано на 21 май. Градът вложи сериозни ресурси в подготовката на посещението, но след смъртта на Франциск и избора на новия папа плановете остават несигурни.

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: Румънски студенти по медицинско биоинженерство показват, че едно изображение струва хиляда думи

Група студенти от Факултета по медицинско биоинженерство на Университета по медицина и фармация „Григоре Т. Попа“ в Яш показа, че едно изображение струва хиляда думи и начинът, по който се лекуват трудни медицински случаи, може да бъде променен с помощта на 3D принтер, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.

Студентите от Яш, участващи в Европейското изложение за творчество и иновации – EUROINVENT 2025 , показват, че 3D ултразвук, ЯМР или компютърна томография могат да помогнат както на лекарите, така и на родителите да разберат как изглежда бебето в утробата.

„Ние отпечатваме 3D модели от ултразвук, ЯМР и компютърна томография. Желанието ни беше да предоставим много по-добра визуализация. Когато сме ограничени от 2D равнина, трябва да достигнем както 3D равнината, така и физическата равнина, за да можем да симулираме тези случаи. Това става за пръв път в Румъния. Имаше няколко опита, но в определен момент те спираха да се развиват. Опитваме се да отидем по-далеч, т.е. да направим метода на отпечатване по-лесен и по-интуитивен, така че да няма толкова много обработка на данни и да го направим по-достъпен“, каза за Аджерпрес Козмин Маня, студент в четвърти курс във Факултета по медицинско биоинженерство.

Всички знаем, че „отвътре“ не сме същите като отвън и науката е показала, че изображенията „имат шум“ и могат да изкривят реалността, така че понякога лекарите може да се окажат изненадани, когато оперират някого. Студентите демонстрират, че не само с 3D ултразвук, но и с 3D принтери хирургът може да види реалния образ на анатомията на пациента, за да може да избере как да реши проблема, преди да влезе в операционната и да постави ръката си върху скалпела.

„Могат да бъдат и сувенири за хора, които искат да имат сувенир с бебето си, но могат да бъдат полезни и при фетална хирургия, например, когато има вродени аномалии, които изискват операция по време на вътреутробния период и хирургът може да се намеси, така че дефектът да бъде коригиран в утробата на майката. Хирургическата част може да се планира през вътреутробния период, така че да не се случи нищо неочаквано и в същото време да се съкрати времето на операцията и да се увеличи успехът на операцията“, така Козмин Маня обясни ролята на 3D принтираните модели.

Според бъдещия медицински биоинженер по този начин рискът от неуспешна операция значително намалява.

Той и колегите му от Факултета по медицинско биоинженерство, участващи в проекта, решават да заснемат ултразвука, да го поставят в специализиран софтуер, след което да обработят 3D модела и да го отпечатат.

„Трябва обработка, защото ултразвукът има много шум на заден план и при 3D отпечатването се появяват много нежелани елементи. Ето защо трябва да обработим малко, за да го направим годен за печат и да придадем формата, която искаме, за да можем да разберем какво има там“, каза Козмин Маня.

Според неговите колеги такива сложни операции могат да се правят не само в големите университетски центрове, но и в по-малки болници в страната.

„Нуждаете се от биоинженер, който да обработва данните, и болницата да има 3D принтер. (…) Отпечатването може да се извърши доста бързо. Това означава, че пациентът идва днес, хоспитализиран е и утре може да се направи операцията, ако е спешно. Ако се търси по-задълбочено изследване, може да отнеме една седмица в зависимост от решението на хирургичния екип. Обработката на CT може да отнеме до 8 часа, нормален работен ден“, казва колегата му Флорин Богдан Попа.

Студентите обясняват, че подобни 3D отпечатани модели са полезни и когато лекарите имат сложни случаи.

„Те може да бъдат полезни и за други деформации или вродени аномалии, като например сърцето, ако е с патологии, които се срещат при едно на 100 000 или едно на милион. Възможно е да има случаи, когато не може пациент да се премести в болница, където се правят сложни операции, а хирургът няма необходимия опит. Тогава предлагаме подход, при който е възможно да се планира хирургическата част и в същото време както хирургът, така и пациентът могат да видят какво се случва“, каза Флорин Богдан Попа.

3D отпечатан модел след фетално ултразвуково сканиране беше представен от студентите от Факултета по медицинско биоинженерство на Университета по медицина и фармация в Яш на Европейското изложение за творчество и иновации (EUROINVENT), едно от най-високо оценяваните събития в Европа в областта на изобретенията, творчеството и иновациите. 

В изложението са представени над 640 изобретения, научни проекти и иновативни приложения от 37 държави от различни области – инженерство, медицина, селско стопанство, околна среда, приложни изкуства, образование. Събитието е насочено не само към специалистите, но и към широката общественост. Посетителите могат да открият авангардни технологии и да разговарят директно с изобретателите, като по този начин имат възможност да разберат по-добре ролята на изследванията и науката в ежедневието.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)   

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Раждаемостта в Турция продължава да спада, показва проучване на турската статистика

Раждаемостта в Турция продължава да спада, като достига коефициент от 1,48 през изминалата година, оставайки далеч под нивото на възпроизводство на населението от 2,10, сочи проучване на Турския статистически институт (ТЮРКСТАТ), цитирано от „Хюриет дейли нюз“. 

Според проучването данните показват продължаване на демографските тенденции за спад в нивата на раждаемост, които достигат исторически минимум през 2024 г. По данни на ТЮРКСТАТ през 2001 г. коефициентът на раждаемост в Турция е бил 2,38, като тенденциите за намаляване са се засилили значително от 2014 г. насам. 

През 2024 г. броят на живородените деца в Турция е 937 559, сочи още проучването. 

В същото време едва 10 окръга в страната отбелязват коефициент на раждаемост над 2,10, а общо в общо 57 окръга коефициентът е под 1,50, сочат още данните. 

Въпреки негативните тенденции и продължителния спад в раждаемостта в Турция, страната остава над средното ниво в страните от ЕС от 1,38, посочва „Хюриет дейли нюз“. 

На фона на спада в раждаемостта властите предприемат редица мерки за подпомагане на младите семейства, като предвиждат увеличаване на отпуска по майчинство, възможности за гъвкаво работно време и дистанционна работа, увеличаване на броя на безплатните детски ясли и детски градини и други. От началото на годината турското правителство въведе и нова програма, която цели да окаже финансова подкрепа на младите семейства. В рамките на програмата родителите получават еднократна помощ от 5000 лири (225 лева) за първо дете, по 1500 лири (70 лева) месечно за второ дете до навършването на пет години, както и по 5000 лири месечно за всяко следващо дете до навършване на пет години, посочва още „Хюриет дейли нюз“. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 9 минути

Зеленски е напът за турската столица, съобщи високопоставен украински служител

Святпреди 49 минути

Израел привиква за обяснения испанския посланик заради коментари на Санчес

Святпреди един час

АКП: Премиерът на Камбоджа потвърди забраната за инвестиции в електронни цигари

Святпреди един час

ТПС: Израелските учени използваха кучета, които да подушват рака преди появата на симптомите му

Святпреди един час

КАБАР: Киргизстан бележи спад на случаите на морбили

Святпреди 2 часа

Тръмп няма да пътува за Турция за участие в преговорите между Русия и Украйна, каза американски представител

Святпреди 2 часа

Путин утвърди състава на руската делегация, която ще замине за Турция за преговори с Украйна, но самият той няма да участва в разговорите

Святпреди 3 часа

Перуанската президентка Болуарте назначи министъра на правосъдието за премиер

Балканипреди 3 часа

Посещение на папа Лъв Четиринадесети би превърнало турския град Изник в туристически и поклоннически център, смята експерт

Спортпреди 3 часа

Цинвън Чжън елиминира Арина Сабаленка на четвъртфиналите на турнира по тенис в Рим

Святпреди 3 часа

Държавният департамент на САЩ одобри възможна продажба на ракети на Турция

Балканипреди 4 часа

Аджерпрес: Румънски студенти по медицинско биоинженерство показват, че едно изображение струва хиляда думи

Българияпреди един ден

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 5 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Спортпреди 4 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 5 дни

САЩ и Китай ще проведат търговски преговори в Швейцария

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Святпреди 4 дни

Ирански и американски представители се събират в Оман днес за четвъртия кръг ядрени преговори

Святпреди 5 дни

Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу военни обекти в Индия

Икономикапреди 5 дни

Цените на пшеницата по световните борси са почти без промяна тази седмица, докато при царевицата се наблюдава низходящ тренд, според ССБ

Спортпреди 5 дни

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Българияпреди 5 дни

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Новини