Свържете се с нас

Балкани

Косовският парламент е с неясна съдба след изборите на 9 февруари

Прекратеното вчера учредително заседание на косовския парламент се превърна в гореща тема в медиите в Косово.

Докладът на временната комисия за проверка на мандатите на депутатите и кворума получи недостатъчна подкрепа – само 52 гласа „за“ при 119 от 120 депутати – въпреки че потвърди валидността на мандатите и наличието на кворум и препоръча учредителното заседание да продължи. Документът беше част от първата точка в дневния ред на първото заседание на новата законодателна власт в страната, като след него трябваше да се състоят полагането на клетва от новите народни представители, изборът на председател на парламента и избирането на неговите заместници.

Според косовския информационен портал „Калдзо“ прекратяването на учредителното заседание на парламента още на първата точка от дневния ред е „безпрецедентен случай в досегашната парламентарна практика в страната“.

Сесията беше закрита от временния председател на парламента Авни Дехари, който заяви, че ще информира президента на Косово Вьоса Османи, която да каже как да се процедира от тук насетне, пише информационната агенция „Економия онлайн“.

Гласувалите „против“ доклада опозиционни партии в предния парламент на Косово аргументираха действията си с липсващата оставка на досегашния министър-председател Албин Курти и правителството му, които са преизбрани за депутати, като нарекоха това „противоконституционно“ (Мемли Красничи, лидер на Демократическата партия на Косово (ДПК/PDK) и „седене на два стола“ (Рамуш Харадинай, лидер на „Алианс за бъдещето на Косово“ (АБК/AAK). 

Въпреки че Курти изпрати писмо до секретариата на парламента по време на учредителното заседание, в което се посочва, че той и кабинетът му подават оставка, заседанието беше закрито.

Като друга причина за гласуването „против“ беше посочено и това, че документът не съдържа точните данни от Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово и че документацията, в която премиерът е подал оставка, не е била разпространена своевременно (Арменд Земай от Демократичния съюз на Косово (ДСК/LDK).

Според информация на „Калдзо“ депутатите от „Сръбска листа“ са гласували с „въздържал се“.

След заседанието Албин Курти обвини опозицията за „вътрешно нападение над институциите“, информира вестник „Коха диторе“.

„Опозиционните депутати от ДПК, ДСК, (най-голямата партия на косовските сърби) „Сръбска листа“ и ААК (…) на едно напълно формално и техническо гласуване, което се базира на документация на ЦИК, се разбунтуваха срещу клетвата на депутатите и учредяването на деветата законодателна власт. Това е вътрешно нападение над институциите срещу Република Косово и демократичните избори. Това е невиждано в страната ни и много отвъд нея“, написа Курти.

Еуген Цаколи от мрежата от неправителствени организации „Демокрацията в действие“ (DnV) заяви пред „Економия онлайн“, че отговорността за по-нататъшните действия в парламента се пада на политическите партии, а не на президента, тъй като не е в правомощията ѝ да бъде консултант или да дава съвети във връзка с депутатите, а единствено да свиква учредително заседание.

Той допълни, че временните председателстващи, най-младият и най-старият депутат в залата, трябва да свикат ново заседание най-късно 48 часа след провала на учредителното заседание, т.е. до четвъртък преди обед.

Според Цаколи е възможно работата на косовския парламент да бъде блокирана при избора на председателя му, тъй като няма законово установен срок, в който спечелилата изборите партия, в случая Движение „Самоопределение“ (LVV) на Курти, трябва да предложи кандидат за председател на парламента.

Бившият косовски съдия Кадри Крюезиу заяви пред телевизия „Клан Косова“, че времето за учредяване на парламента и формиране на ново правителство в Косово може да отнеме до два месеца. Той допълни, че ако общо двамата мандатоносители по конституция върнат неизпълнени мандати, страната може да отиде на предсрочни избори в рамките на два месеца след връщането на втория мандат. „Тази блокада (на парламента) не е юридическа, нито конституционна. Политическа блокада е“, заяви Крюезиу по повод вчерашните събития в парламента.

Анализаторът Мухамет Хайрулаху заяви за Косовското радио и телевизия, че със случилото се вчера страната е попаднала в международните новини, създавайки си лош образ.

Според резултатите от изборите за косовски парламент на 9 февруари лявото националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на досегашния премиер Албин Курти печели 48 места в 120-местния парламент на Косово. След него се подреждат дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места и коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай, АБК – ИНИЦИАТИВА (AAK – NISMA), с 8 места.

В косовския парламент 20 места са гарантирани за малцинствените общности – сърби, турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани – без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в него. От тях 10, най-голям брой, са запазени за етническите сърби в страната.

Най-голямата партия на косовските сърби – „Сръбска листа“ – получава 9 от запазените 10 места. Последното, десето място за сръбската общност, се заема от партията на министъра на общностите и завръщането в досегашното правителство на Косово Ненад Рашич – гражданската инициатива „За свобода, справедливост и оцеляване“ (GI SPO).

От резултатите следва, че нито една партия няма да може самостоятелно да състави правителство, а за новата изпълнителна власт в страната ще трябва да се формира коалиция, отбелязва албанската редакция на Радио Свободна Европа.

Източник: БТА

Балкани

Босненският съд отново изпрати искане до Интерпол за издаване на международна заповед за арест на Милорад Додик

Съдът на Босна и Херцеговина изпрати искане до Интерпол за преразглеждане на решението да не се издава международна заповед за ареста на лидера на босненските сърби Милорад Додик, съобщи босненското издание „Дневни аваз“.

„Съдът (на Босна и Херцеговина) може към момента само да потвърди информацията, че е изпратено искане за преразглеждане решението за отхвърляне на искането за издаване на международна заповед за арест“, посочиха от съда пред изданието.

На 26 февруари президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, както и на председателя на парламента Ненад Стевандич и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович.

В началото на този месец Съдът на Босна и Херцеговина поиска от Интерпол да го включи в списъка си с издирвани лица, но организацията отхвърли искането на Сараево. Според наличната информация Интерпол е решил така, като се е позовал на член 3 от своя устав, който забранява намеса в случаи, които имат „политическа, военна, религиозна или расова основа“.

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Комитетът на Съвета на Европа срещу изтезанията инспектира Турция на фона на репресиите срещу протестиращите заради ареста на кмета на Истанбул

Комитетът на Европейска конвенция за предотвратяване на истезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа извърши непланирано посещение в Турция, след като стотици лица бяха задържани по време на национални протести срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу миналия месец, съобщи вчера новинарският уебсайт „TR724“.

В общественото пространство е налице широко разпространена критика относно задържането и предполагаемото малтретиране на стотици протестиращи, които излязоха на улицата след задържането на Имамоглу на 19 март и последвалия му арест, подчертава „TR724“. Арестът на кмета по обвинения в корупция предизвика широкомащабни демонстрации в Истанбул и в цялата страна, като хиляди протестираха срещу това – според опозиционните лидери – политически мотивирано действие.

Според писмено изявление, публикувано на уебсайта на Конвенцията в понеделник, основната цел на посещението от 7 до 11 април е била да се проучи отношението и гаранциите, предоставени на лицата, задържани от полицията, особено в контекста на публичните демонстрации, провеждани от 19 март насам.

Делегацията, водена от президента на Конвенцията Алън Мичъл, посети големи полицейски центрове за задържане в Анкара и Истанбул. Групата също така проведе целенасочени посещения в затворническите кампуси „Метрис“, „Мармара“ и „Синкан“ в Истанбул и Анкара, предимно за да интервюира лица, наскоро задържани в предварителния арест.

По време на посещението си делегацията проведе консултации с министъра на правосъдието Йълмаз Тунч и заместник-министъра на вътрешните работи Мюнир Каралоглу, като се срещна и с високопоставени служители на затворническата администрация и министерството на вътрешните работи. Техните дискусии бяха съсредоточени върху последните практики за сигурност, процедурите за задържане и условията в затворите.

Имаше широко разпространени твърдения, че задържаните – включително студенти, журналисти и общински служители – са били подложени на малтретиране, лоши условия и незаконни претърсвания със събличане. Министърът на правосъдието на Турция отхвърли тези твърдения.

Делегацията, която сподели предварителните си констатации с турските власти в края на посещението, се очаква да публикува окончателния си доклад през следващите месеци. Докладът ще оцени доколко отношението на Турция към лица, лишени от свобода, съответства на международните стандарти за правата на човека.

Близо 2000 души, включително студенти, бяха задържани по време на най-мащабните вълнения в Турция от повече от десетилетие, като над 270 бяха официално арестувани, припомня изданието „Търкиш минът“.

Изявление от Главната прокуратура на Истанбул разкри миналата седмица, че са повдигнати наказателни обвинения срещу 819 души като част от 20 разследвания, започнали в отговор на протестите срещу ареста на Имамоглу. Те са обвинени в нарушаване на турския закон за публични събрания и демонстрации.

Мнозина казват, че арестът на Имамоглу е политически мотивиран, за да отстрани кмета на Истанбул като конкурент на следващите президентски избори, насрочени за 2028 г.

Групи за правата на човека, включително Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), многократно алармираха за влошаването на състоянието на правата на човека в Турция. През последните години са подадени стотици жалби за изтезания, докато жертвите и техните адвокати казват, че рядко се провеждат разследвания и извършителите почти никога не биват преследвани.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, академичната общност и преподавателите

Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, които настояват институциите в Сърбия да бъдат подведени под отговорност за смъртта на 16 души при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад, както и искането за разследване на използването на звуково оръжие по време на протестен митинг в Белград на 15 март, предаде регионалната телевизия Ен1.

Това се казва в Декларация за подкрепа на студентите, преподавателите и академичната общност, която беше единодушно приета на Изборното събрание на Асоциация „Фулбрайт и приятели“ на 15 април.

Асоциацията, която освен стипендианти на „Фулбрайт“, обединява и всички получатели на образователни стипендии, финансирани от правителството на САЩ, осъжда кампанията за дисквалификация, оклеветяване и сплашване на ръководството на университите и факултетите, преподавателите и студентите.

Особено остро се осъжда систематичната медийна кампания срещу ректора на Белградския университет Владан Джокич, физическото нападение срещу декана на Философския факултет в Ниш Наталия Йованович, както и неадекватните действия на полицията и прокуратурата въз основа на наказателната жалба срещу декана на Икономическия факултет на Белградския университет Жаклина Стоянович, се посочва в декларацията.

В декларацията се посочва още, че с незаконното приемане на Указ за изменение на Указа за нормите и стандартите за условия на труд на университетите и факултетите, правителството на Сърбия по същество спря финансирането на научноизследователската дейност в университетите в Сърбия. Асоциацията настоява сръбското правителство възможно най-бързо да отмени измененията на регламента, които, според нея, са приети незаконно и имат вредни последици за научната дейност, а следователно и за общото развитие на Сърбия.

„Сдружението подкрепя и борбата на педагозите за подобряване на статута им, както и статута и качеството на образованието. Вместо сплашване и засилване на репресиите, ние призоваваме правителството да отчете недоволството на голяма част от гражданите от сегашния начин на управление и да предприеме необходимите мерки за разрешаване на дълбоката политическа криза по безконфликтен начин, възможно най-бързо“, завършва Декларацията.

Трагедията в Нови Сад от 1 ноември миналата година предизвика вълна от протести в цялата страна, водени главно от студентите. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на местната жп гара е ключово искане на протестиращите. Месец по-късно правителството и президентът на Сърбия обявиха, че пълната документация е публикувана и обществено достъпна, но под натиска на протестите многократно се появяваха нови документи.

Студентите настояват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

Пауло Нога и Станислав Шопов се срещнаха със студенти от НСА

Икономикапреди един час

Как да празнуваме Великден по-хуманно и с мисъл за животните, съветва Фондация „Четири лапи“

Спортпреди един час

Божидар Митрев и Светослав Вуцов положиха изпит на „Герена“

Българияпреди един час

Великденски фермерски и занаятчийски базар ще бъде открит утре в Силистра

Святпреди един час

Русия заяви, че нейните сили са превзели селище в Донецка област

Българияпреди един час

„БСП-Обединена левица“ ще постави въпроса с изграждането на ветрогеноратори в морето в Съвета за съвместно управление, каза Румен Петков

Балканипреди един час

Босненският съд отново изпрати искане до Интерпол за издаване на международна заповед за арест на Милорад Додик

Обществопреди един час

Пребили 14-годишно момче до метростанция, майката му алармира за бездействие на институциите

Българияпреди един час

Реализирани са редица проекти за повишаване капацитета на преподаватели и студенти, каза директорът на Педагогически колеж – Плевен

Икономикапреди един час

Европейската комисия подготвя и ще представи в началото на лятото извънредния доклад за готовността на България за еврозоната

Българияпреди един час

В Кърджали ще се извърши първото за годината пръскане срещу кърлежи и комари

Българияпреди един час

Предвиждаме изключително сериозно затягане на режима на арбитражните съдилища в България, обяви правосъдният министър Георги Георгиев

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Святпреди 4 дни

Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Политикапреди 4 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Новини