Свържете се с нас

Икономика

Корпоративните фалити растат от Европа до Япония

Корпоративните фалити в Япония са се увеличили с 5,7 на сто през април спрямо година по-рано до 828, което е най-високото ниво за месеца от 11 години насам, тъй като фирмите се борят с недостига на работна ръка и високите цени, показва проучване на консултантска компания, цитирано от Киодо.

Данните отчитат фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 400 долара – бел. ред.), уточнява в. „Джапан таймс“. 

Фалитите, свързани с недостига на работна ръка, са 36 или рекордно висок брой за месец април от 2013 г. насам, откогато са налични сравними данни. Свързаните с повишаването на цените банкрути същевременно са 56.

По браншове най-много фалити са регистрирани в сектора на услугите, включително ресторантите – 292, което е с 10,6 на сто повече на годишна основа, следван от строителния сектор със 152 обявени фалита, и търговията на дребно със 106, според „Токио Шоко рисърч“ (Tokyo Shoko Research).

Служител на компанията за пазарни проучвания предупреди за предизвикателствата, пред които са изправени малките и средните предприятия в Япония при осигуряването на достатъчно служители, тъй като те не могат да се придържат към нивото на увеличение на заплатите, наблюдавано в големите компании.

Последните официални данни показаха, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Япония се е свил с 0,7 на сто през първите три месеца на 2025 г. спрямо същия период на миналата година. Това е първият период на икономически спад от първото тримесечие на 2024 г. насам и отразява слабото потребление и спада в износа, което указва, че японската икономика е започнала да губи импулса от чуждестранното търсене, дори преди обявените от президента Доналд Тръмп на 2 април мита върху вноса в САЩ. 

Каква е ситуацията в Европа

На европейско ниво последните данни, обявени от Евростат, показват, че през първото тримесечие на 2025 г. спрямо последното тримесечие на 2024 г. фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката – най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги, но са намалели в строителството и транспорта.

Най-сериозен ръст на подадените декларации за фалит за периода има в Гърция (35,9 на сто), Швеция (22,7 на сто) и Естония (20,4 на сто). Най-голям спад е отчетен в Кипър (70 на сто), Малта (66,6 на сто) и Латвия (21 на сто). В България през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. компаниите, подали декларации за фалит, са намалели с 5,9 на сто, според европейската статистическа служба. 

В държава като Австрия, в която е регистриран ръст на фалитите през първото тримесечие на 2025 г., засегнатите сектори се оказват сходни с тези в Япония. Секторът на търговията на дребно в Австрия води с 299 случая на несъстоятелност, следван от строителството с 250 и ресторантьорството – 167. Общо са регистрирани 1134 случая на корпоративна несъстоятелност. Това е с 3,94 процента повече в сравнение със същия период на 2024 г., когато са отчетени рекордни нива на несъстоятелност, по данни на Алпийската кредитна асоциация. Като се включат и многото откази за обявяване в несъстоятелност поради липса на активи за покриване на разходите (861 случая, или ръст с 50,79 процента), броят на фирмите в колективна несъстоятелност се увеличава до 1995, което е с 20 процента повече от предходната година, сочат данните на асоциацията. 

Фалитите в България

У нас през първото тримесечие на 2025 г. влезлите в процедура по несъстоятелност фирми, в това число и обявените в несъстоятелност, са 1091, съобщи Националният статистически институт (НСИ). В сравнение с четвъртото тримесечие на 2024 г. влезлите в процедура по фалит, включително обявените в несъстоятелност, намаляват с 6,4 на сто. В сравнение със същото тримесечие на 2024 г. обаче банкрутиралите се увеличават с 10 на сто. Най-голям брой от тях през първото тримесечие на 2025 г. попадат в сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ – 88,5 на сто. 

Две на сто увеличаване на дружествата, обявяващи несъстоятелност в България както за 2025 г., така и през и 2026 година, прогнозираха експертите на „Алианц Трейд“ (Allianz Trade) в свой доклад в края на март тази година. Според анализаторите това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6 на сто и 3 на сто. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди кризата с пандемията от КОВИД-19 – съответно със 7 на сто и 9 на сто, посочват от компанията.

„Заради спецификите в българското законодателство и тежките и дълги процедури за обявяване на несъстоятелност, ние следим тенденциите с внимание, но винаги в по-разширения контекст на промените в поведението на разплащане на българските фирми. Макар в сравнение със силно изразения ръст на фалитите на глобално ниво през миналите две години ситуацията у нас да изглежда по-спокойна, това не бива да ни носи излишно успокоение, защото има ясна паралелна тенденция за увеличаване на сроковете за издължаване на български фирми, а проблемните сектори се увеличават“, обясняват експертите на „Алианц Трейд“ в България.

У нас традиционно транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и междуфирмена задлъжнялост – сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90-120 дни. Като цяло строителството и земеделието запазват нивото си на просрочия, без да се забелязва тенденция в посока несъстоятелност, но малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка. Ръст бележат просрочията при малките земеделски производители, които или не успяват да реализират продукцията си, или изпитват недостиг на средства поради лизинг на техника и/или банкови заеми. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон. В хранителния сектор и по-конкретно в месната индустрия се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.

Така въпреки че на вътрешния пазар към момента не се отчита ясен ръст на случаите на несъстоятелност, длъжниците все по-често съобщават за сключени споразумения с Националната агенция за приходите за разсрочване на публичните им задължения, особено в транспортния сектор и строителството. Проверките показват, че все по-често се прибягва и до продажба или промяна в собствеността на фирмата (излизане или замяна на съдружник, промяна на формата). Длъжници все по-често информират и за реформи в бизнеса им, което води до допълнително забавяне в погасяването на дълговете. 

Фактор за просрочията и невъзможност за обслужване на дълговете, особено при малките фирми, е и междуфирмената задлъжнялост, която у нас бележи ръст до нива от 90 до 150 дни.

Експертите на „Алианц Трейд“ в България докладват за ясен ръст на забавените плащания и при случаи на експорт на български компании. Според доклада допълнително усложняване на икономическата ситуация на глобално и регионално ниво през следващите години може да се очаква и при запазване на инфлацията и високите лихви по кредитите, а това ще направи оцеляването на бизнесите още по-сложно.

Прогнозният ръст на фалитите в света през 2025 г. води след себе си и реален риск за 2,3 млн. работни места, алармират още експертите.

Източник: БТА

Икономика

„Стара планина холд“ с годишен спад на продажбите от 7,5 на сто за периода януари – април

„Стара планина холд“ АД отчита консолидирани продажби за първите четири месеца на 2025 г. от 89,94 млн. лева, което е спад от 7,5 на сто в сравнение с продажбите през същия период на 2024 година. Финансовият отчет на дружеството е публикуван на интернет страницата на Българската фондова борса (БФБ).

Ръководството на „Стара планина холд“ АД предвижда продажбите за първите пет месеца на 2025 година да достигнат 112,99 млн. лева, с което би се отчело понижение от 4,18 на сто спрямо същия период на 2024 година.

БТА припомня, че вчера „М+С Хидравлик“ АД, „Елхим-Искра“ АД, „Българска роза“ АД и „Хидравлични елементи и системи“ АД, които са част от „Стара планина холд“ АД, публикуваха отчетите си за април.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Близо 2800 дружества и еднолични търговци са подали годишните си декларации в офиса на НАП в Шумен

Близо 2800 дружества и еднолични търговци вече са подали годишните си декларации в офиса в Шумен на Националната агенция за приходите (НАП). Над 650 данъчни декларации са подадени от физически лица, извършващи дейност като търговци, включително едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, съобщи Радостина Петрова – гл. инспектор по приходите в Отдел „Селекция“ към Дирекция „Контрол“ на Териториална дирекция (ТД) Варна, офис Шумен на НАП.

До края на юни самоосигуряващите се лица, които извършват дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация Образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски. 

От НАП напомнят, че 30 юни е последният ден и за деклариране и плащане на корпоративен данък, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия, както и на данъка върху дейността от опериране на кораби. 

Общо над 758 000 са гражданите в страната, подали декларациите си пред НАП до полунощ на 30 април, когато изтече и крайният срок за физическите лица да декларират данъка върху доходите си. В офис Шумен на НАП в законоустановения срок са постъпили повече от 14 300 декларации от физически лица.

Подаването на данъчните и осигурителни декларации и документи от страна на дружествата, както и плащането към бюджета, се извършват онлайн, чрез Портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП).

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да бъде получена от сайта на НАП  или на телефони: 0700 18 700; 02 9859 6801, информира гл. инспектор Радостина Петрова.

Както БТА съобщи, от постъпилите в офис Шумен близо 500 данъчни декларации, почти 40 процента са подадени през Портала за електронни услуги, останалите са приети в шуменския офис за обслужване на клиенти, една декларация е постъпила чрез пощенски оператор, информира гл. инспектор Радостина Петрова на 23 януари.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Петролът леко поскъпва в азиатската търговия след ръст на запасите от суровината в САЩ

Цените на петрола нараснаха минимално в азиатската търговия. Във фокуса на инвеститорите са предстоящите преговори между САЩ и Иран за иранската ядрена програма, както и най-новите данни за американските запаси от суров петрол, предаде Ройтерс.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се повишиха с 4 цента до 64,95 долара за барел.

Котировките на американския лек суров петрол поскъпнаха с 10 цента до 61,67 долара за барел.

И двата бенчмарка спаднаха по-рано през сесията, след като данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ показаха неочаквано увеличение на запасите от суров петрол и горива през миналата седмица. Вносът на суров петрол в САЩ е достигнал шестседмичен връх, а търсенето на бензин и дестилати се е понижило.

Американските запаси от суров петрол са се увеличили с 1,3 милиона барела до 443,2 милиона барела през седмицата, приключила на 16 май, съобщи агенцията.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 39 минути

В България механизмът за съдебното предаване на дете е неефективен и родители с години не виждат децата си, каза за БТА Георги Дичев

Святпреди 41 минути

Четирима души, включително сътрудник на Франс прес, бяха задържани по време на протест в Буенос Айрес

Българияпреди 41 минути

Хората трябва отдавна да са разбрали, че не бива да възприемат социалните платформи като медии, каза Руслан Стефанов от ЦИД

Икономикапреди 44 минути

„Стара планина холд“ с годишен спад на продажбите от 7,5 на сто за периода януари – април

Здравепреди 46 минути

Откриха паметна плоча на анестезиолога проф. Милан Миланов

Спортпреди 50 минути

Над 500 деца са се регистрирали в рамките на шест дни за кампанията на ПФЛ „Финалът започва с децата“

Святпреди 54 минути

Израел „няма да се предаде на терора“, каза израелският външен министър след убийството на двама служители на израелското посолство в САЩ

Икономикапреди 54 минути

Близо 2800 дружества и еднолични търговци са подали годишните си декларации в офиса на НАП в Шумен

Обществопреди 54 минути

Kaufland и Red Bull вдигат градуса до 20 юли

Българияпреди 57 минути

Мигранти са евакуирани при пожар в центъра за бежанци в Харманли

Здравепреди един час

Д-р Тотев: Анексът към рамковия договор няма да промени качеството на здравната грижа

Святпреди един час

Израел казва, че е облекчил блокадата на хуманитарна помощ в ивицата Газа, но гладуващите палестинци все още чакат, пише в. „Ню Йорк таймс“

Българияпреди 5 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 5 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 5 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 4 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Балканипреди 3 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 3 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Святпреди 5 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 5 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Българияпреди 5 дни

Акад. Христо Григоров е преизбран за председател на Българския Червен кръст

Икономикапреди 5 дни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в страната да „погълне“ по-високите мита и да не вдига цените

Обществопреди 5 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Новини