България
Конституцията е живо право от голямо значение, а не формално писан акт, каза Наталия Киселова на кръгла маса в Пловдивския университет

Конституцията е живо право от голямо значение, а не формално писан акт. Това заяви пред студенти и преподаватели от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова. Тя бе сред гостите на тридневен форум, посветен на Деня на Конституцията – 16 април, съобщиха от висшето учебно заведение.
Киселова коментира промените в основния закон от 2023 г. Според нея тези промени са били опит да се даде възможност на Народното събрание да търси изход от политически кризи, но сегашната норма не е била добре премислена, като в парламента се концентрира прекомерна власт.
Най-голямата заплаха е, че промяната в Конституцията беше конюнктурна, подчерта на кръглата маса съветникът на президента по правните въпроси Крум Зарков. Темата на срещата бе „Еволюция на Конституцията“, а модератор беше преподавателят от ПУ доц. Христо Паунов. Според него основният закон все пак има механизми за самосъхранение, макар те да са частично разклатени.
Дните на конституцията в ПУ продължават и утре. Отново в Заседателната зала на Ректората от 9:00 часа студенти ще представят проекти, разработени с помощта на изкуствен интелект в рамките на интерактивен панел под мотото „Изкуствен интелект и Конституция“. На същото място в 12:00 часа започва лекция-дискусия на тема „(Без)спорните промени в Конституцията“ с гост-лектор доцент Христо Паунов и организатори ELSA – Пловдив. След това от 15 часа в зала „Компас“ студенти ще представят свои есета по академично писане. Темата на този академичен форум е „Справедливост и право“.
По-рано днес пред журналисти Киселова коментира, че работата на Народното събрание (НС), макар и по-бавно, е потръгнала и вотът на недоверие не би я затруднил. По думите й вотът е инструмент, който опозицията може да използва, и е част от нормалната парламентарна практика.
/ТНП/
Източник: БТА
България
За втора поредна година Радомир се присъединява към националната кампания „Община без отпадъци“

За втора поредна година Радомир се присъединява към националната кампания „Община без отпадъци“, съобщиха от администрацията.
На 26 април се организира почистване във всички населени места в общината. Желаещите да участват него, е необходимо да сформират доброволческа група и да определят свой координатор. Той от своя страна трябва да регистрира себе си и останалите чрез попълване на посочен в сайта на Общината електронен формуляр. Записването става и с обаждане в отдел „Екология“ или на имейл адрес: [email protected].
Организаторите поясняват, че е необходимо да бъде заявено от колко души се състои групата, както и кое обществено място ще бъде почистено в съответния ден. Това се прави с цел, за да може на участващите да бъдат предоставени ръкавици и чували, а събраните от тях отпадъци да бъдат извозени в края на кампанията.
От администрация уточняват, че кметовете и кметските наместници във всяко населено място са координатори на инициативата. Към същите хората могат да се обръщат за съдействие и въпроси.
От Общината допълват още, че събраните след инициативата боклуци трябва да бъдат поставяни в съдовете за битови отпадъци или в чували до тях. За целта от местната администрация ще раздадат безплатно найлонови чували на доброволците, за да се избегне вторично замърсяване.
Кампанията „Община за отпадъци“ се провежда за втора поредна година в Радомир и Радомирско. Пилотното ѝ издание се проведе в няколко етапа. То включваше освен почистване и облагородяване на всяко населено място, и образователна кампания по отношение на разделно събиране на отпадъци.
/ВД/
Източник: БТА
България
Нека всеки от нас да се стреми да помага на нуждаещите се и да прощава на тези, които са съгрешили, както ни учи християнската религия, заявява Наталия Киселова

Честито Възкресение Христово! Днес, обединени от силата на вярата ни в изкупителната саможертва на Иисус Христос, отново празнуваме заедно и сме вдъхновени от Неговото Възкресение. Нека то ни помогне да творим добри дела. Това се посочва в поздрав, разпространен от пресцентъра на парламента, на председателя на Народното събрание Наталия Киселова по повод Великден.
„Нека на Великден всеки да почувства топлината и сплотеността в дома си! Нека обичта към ближния ни дава сили да работим за по-доброто бъдеще на всички наши сънародници. Нека всеки от нас да се стреми да помага на нуждаещите се и да прощава на тези, които са съгрешили, както ни учи християнската религия. Христос воскресе! Нека да има здраве, щастие и благоденствие във всеки дом!“, допълва още Наталия Киселова.
/ВД/
Източник: БТА
България
В България има ръст на заболяванията, предавани от кърлежи и комари, предлагат промени в наредбата за дезинфекции, дезинсекции и дератизации

В България, след пандемията от COVID-19, се наблюдава ръст в броя на регистрираните случаи на трансмисивни заболявания и завръщане към предепидемични стойности на заболяемостта при лаймска борелиоза и марсилска треска. Това се посочва в мотивите на проект на Наредба за промяна на Наредба № 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, публикуван за обществено обсъждане.
През 2023 г. регистрираните случаи на векторно-предавани инфекции в страната са 295, включително 10 внесени случаи на малария. От началото на 2024 г. броят на докладваните заболели е 419, като се наблюдава съществен ръст в заболелите от лаймска борелиоза и западнонилска треска, съответно 2 и 31 пъти. Това определя важността на услугите по дезинфекция, дезинсекция и дератизация за защита здравето и безопасността на хората, които следва да са ефективни и навременни.
Проектът на нормативен акт има за цел да прецизира текстовете, отнасящи се до дейностите по дезинфекции, дезинсекции и дератизации. Това ще подпомогне провеждането на навременна обработка при появата на вредители и намаляване на тяхната численост и свързаните с това възможности за заразяване на хора, с оглед нарастване на заболелите от трансмисивните инфекции и тяхната обществена значимост, се посочва в мотивите.
С оглед пълнота на нормативната уредба и на дейностите по дезинсекция и дератизация, са разписани допълнителни текстове, разделящи дейностите на профилактични, недопускащи появата на вредители и такива, които се провеждат след наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им, се посочва още в мотивите.
Въвежда се изискването за провеждане на наблюдение, като част от дейностите по дезинсекция и дератизация, чрез което периодично и систематично да се извършва редовно проследяване на определен вредител, неговата активност и динамика на числеността му.
Физическите и юридическите лица, стопанисващи и ползващи обектите, попадащи в обхвата на наредбата, следва да осигуряват извършването на разписаните дейности (профилактични и изтребителни), насочени към намаляване на вредителите и евентуален контакт на гражданите с тях.
С проекта на наредба се прецизират текстовете, свързани с дейностите и изискванията към физическите и юридическите лица, които осъществяват дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДДД) . Въвежда се условие за териториалното разположение на обектите, в които даден ръководител дезинфекции, дезинсекции и дератизации осъществява своята дейност, като е посочено, че те следва да са в не повече от три административни области. Това ще гарантира качество на дейността на ръководителя и възможност за реално осъществяване на контрол и физическо присъствие.
По отношение лицата, които могат да придобият квалификация за ръководител на ДДД, са изменени текстовете, отнасящи се до професионалното направление за висше образование с цел по-голяма прецизност и премахване на необосновано ограничение. В обучението за придобиване на квалификация за ръководител на ДДД се допускат хора с образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност „Медицина“, с висше образование по специалност от професионално направление „Ветеринарна медицина“, „Растителна защита“, „Растениевъдство“, „Биологически науки“, „Химически науки“ или хора с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“ по специалност „Инспектор по обществено здраве“.“
Предвид, че с наредбата е въведено изискването за вписване в публична база данни на физическите и юридическите лица, които изпълняват дейности по ДДД, се създава нова алинея, с която се посочва, че само вписаните лица могат да изпълняват такива дейности в обектите, които попадат в обхвата на нормативния акт.
Срокът за обществено обсъждане е до 19 май.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести