Свържете се с нас

Здраве

Кога се пие витамин Д – сутрин или вечер

Това е една от най-полезните добавки, която можем да приемаме. Ключовият за правилното функциониране на телата ни натурален витамин д може да бъде открит в яйцата, черния дроб и рибеното масло, но основният му източник е слънчевата светлина.

Недостигът му води до множество потенциални рискове от заболявания – диабет, множествена склероза, хипертония, сърдечно-съдови заболявания, Паркинсон и т.н. Затова правилната дозировка витамин д е от голямо значение за нашето здраве.

Кога е най-добре да приемаме витамин Д – сутрин или вечер?

Най-добро време за витамин д е сутрин, най-късно по обяд. Причината е, че потиска меланина, който поражда в телата ни чувство за умора и желание за сън. Ефектът му сън би могъл да доведе до нарушение в качеството му при по-чувствителни организми.

Затова е препоръчително да приемете витамин Д на гладно или след хранене на закуска – така полезните съставки ще бъдат усвоени добре и навреме, така че да бъдете максимално енергични и свежи през деня.

Приемът на витамин Д при деца има различен ефект от този на витамин при възрастни. Той има силата да регулира нивата на инсулин в кръвта, затова и е препоръчителен при възрастни, застрашени от развиване на диабет.

Малчуганите обаче също се радват на множество ползи при редовен прием – повишен естествен имунитет, добро психично здраве и стабилно развитие на белодробната и сърдечната функция, особено при засилен растеж.

Витамин Д и имунитетът в човешкото тяло са пряко свързани – добре е да изкарваме по един курс прием на добавката при смяната на сезоните – най-вече, когато преминаваме от топъл към студен/мрачен климат (с по-малко слънчева светлина).

Как се пие витамин Д?

Можете да си осигурете нужното количество от тази ценна добавка чрез: витамин Д капки или таблетки, пазарът предоставя богат избор.

Ако все пак не желаете да приемате добавки, може да подбирате в менюто си повече храни с витамин Д. Всъщност именно промяна в ежедневното ви меню е най-добрият начин да осигурите на организма си необходимото количество витамин Д при дефицит, защото по този начин той се усвоява най-трайно и дълбоко.

Няма много противопоказания, важно е обаче да не предозирате (хипервитаминоза) и да следите времето на прием – както вече изтъкнахме, е добре това да се случва до обяд. Консултирайте приема с лекар.

Накратко – той повече ползи за човешките дух и тяло, отколкото бихте могли да си представите. Много полезна комбинация от добавки е витамин Д и калций, защото при едновременен прием се усилва ефектът и усвояването на полезните съставки в организма.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Робот за прохождане помага на деца във Варна

Високотехнологичен робот за прохождане и асистирана рехабилитация при нарушения в походката помага при двигателни нарушения в Дома за медико-социални грижи за деца – Варна (ДМСГД – Варна).

Апаратът бе представен днес от директора на лечебния комплекс д-р Стефка Джанкова. Апаратурата на стойност 187 000 лева е произведена в Швейцария и закупена изцяло с дарителски средства.

„Благодарим сърдечно на Даниела Йорданова и Вили Димова, които инициираха тази кампания. Признателни сме на всички дарители, направили реалност възможността деца с проблеми в моториката от цяла България да получат нов шанс за пълноценен живот, уповавайки се на опита на нашите специалисти и напредъка на технологиите“, коментира д-р Джанкова.

„Благодаря на всички дарители в България, които въпреки трудните времена продължават да са съпричастни към болките и страданията на другите“, каза Даниела Йорданова, организатор на кампанията. Тя изказа и признателността си към екипа на ДМСГД – Варна, за всеотдайността в работата с малките пациенти.

Роботът е уникален за Варна и региона. Подходящ е за пациенти с минимална височина – 135 см. и максимална височина – 200 см., с максимална телесна маса – до 135 кг, стана ясно от думите на д-р Нели Николова, ръководител на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в ДМСГД – Варна.

„С него целим прохождане, трениране на походката, създаване на правилен модел на ходене, укрепване позицията на таза, на долните крайници, равновесие и координация. Подходящ е за деца с нарушена моторика от различно естество – всички форми на детска церебрална парализа, вродени, генетични, невромускулни и ортопедични заболявания. Противопоказан е за деца с епилепсия, нарушена костна плътност и при сериозни ограничения на движенията в ставите“, обясни още д-р Николова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Кога пчелите събират манов мед

Това е един от най-ценните видове мед, добиван в България. За разлика от традиционния нектарен продукт, той не се събира от цветовете на растенията, а от сладка лепкава течност, наречена медена роса.

Какво е медена роса?

Пчелите събират тази течност от листата и стъблата на дърветата. Тя се отделя от някои насекоми, които се хранят със сока на растенията. След това пчелите я преработват в тъмния, ароматен и богат на полезни вещества манов мед.

Сезонност на мановия мед – кога се добива?

Пчелите го събират предимно през летните месеци, най-често от юни до август, когато условията са подходящи – топло време, влажност и наличие на растителни източници на манов мед. Основно това се случва в планински райони, където пчеларството се развива устойчиво и природата е чиста и разнообразна. Точно заради това мановият мед в България се счита за особено качествен и търсен както на местния, така и на международния пазар.

Дървета за манов мед и неговият произход

Мед от иглолистни дървета като бор, ела и смърч е характерен за нашите планини. По тях често се развиват насекоми, отделящи манов нектар.

Разлика между манов и пчелен мед

Основната  разлика се крие в произхода. Докато пчелният идва от цветен нектар, вторият се получава от медената роса. Той е по-тъмен, с по-силен вкус (леко горчив), съдържа повече минерали и витамини и има уникални лечебни свойства, които го правят подходящ за различни приложения.

Състав и свойства 

Съставът на мановия мед включва голямо количество минерали – желязо, калций, магнезий, калий, витамин C и антиоксиданти. Това го прави отличен избор за укрепване на организма. Едно от най-ценните качества са антибактериалните свойства на мановия мед, които подпомагат борбата с инфекции и възпаления.

Ползи и приложения

Сред най-популярните приложения на мановия мед са:

• Подобряване на имунната система;
• Облекчаване на кашлица и хрема;
• Засилване на енергията и тонуса;
• Успокояване на стомашно-чревния тракт;
• Спомага заздравяването на кожни раздразнения, екземи, изгаряния и др.

Манов мед за деца е подходящ в малки количества – около 15 грама на ден, след 1-годишна възраст, като естествено средство за подсилване на организма, ако разбира се няма наличие на алергична реакция.

Традиционно и биологично производство

Биологичен манов мед се добива в райони без пестициди, като се използват екологични методи на пчеларство. Много пчелари в страната се ориентират към този подход, който съчетава грижа за пчелите, природата и крайния потребител. Манов мед в традиционната медицина е използван от векове за лечение на настинки, анемия и слаб имунитет.

Накратко – той е истинско съкровище на българската природа, събирано в планински райони през лятото. Неговите полезни свойства, уникален състав и дълга история го превръщат в предпочитан избор за здравословно хранене и натурална профилактика. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Криза за медсестри в цяла Европа

Здравният сектор в Европа се задъхва от старост – както сред пациентите, така и при работната ръка. Недостигът на обучен персонал, част от по-широка тенденция в много сектори на икономиката, засяга особено силно работниците в здравния сектор. В същото време все повече хора се нуждаят от грижи, пише днес Европейският нюзрум.

Недостигът на работна ръка е особено разпространен в сектори с тежки условия на труд, като здравеопазването и дългосрочните грижи. Малките инвестиции, съчетани с въздействието на пандемията от коронавирус и пазара на труда, разделен по отношение на пола, допринасят за недостига на работници в здравеопазването и дългосрочните грижи – сектор, в който застаряващото население и работна сила в ЕС също ще изострят допълнително този недостиг през следващите години.“, се посочва в доклад на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд „Юрофаунд“ за 2023 г.

Дотук ситуацията изглежда зле. Положението е сходно във всички държави членки на ЕС, както и в страните, които се стремят да се присъединят към блока. Държавите се борят с едни и същи проблеми.

Застаряващо население

Демографските промени в ЕС са големи, като според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 2024 г. делът на населението на възраст 65 и повече години се е увеличил от 16% през 2000 г. до над 21% през 2023 г. Прогнозите сочат по-нататъшно нарастване до почти 30% до 2050 г.

Данните от Италия предвиждат точно този сценарий. Според доклада „Меридиано Санита“ на мозъчния тръст „Теха“ това излага на риск системата на здравеопазването: Дори в момента на възрастните хора се падат около 60% от националните разходи за здравеопазване, въпреки че представляват само 25% от населението.

Във Франция статистическата служба предупреди, че поради застаряването на населението и очакваното нарастване на хроничните заболявания се очаква нуждата от медицински сестри да нарасне с около 55% до 2040 г., което значително ще изпревари нарастването на броя на медицинските сестри.

Новият министър на здравеопазването на Германия Нина Варкен призова за по-добри условия на труд за здравните работници, за да се полагат по-добри грижи за застаряващото население на страната.

Застаряваща работна сила

Подобно на населението като цяло, средната възраст на хората, полагащи грижи, също се увеличава.

Във Франция Националната асоциация на медицинските сестри предупреди през март, че въпреки увеличаването на броя на сестрите работната сила няма да може да отговори на бъдещите нужди от здравни грижи. Към 1 март броят на регистрираните медицински сестри е 565 553, като 87% от тях са жени. Средната възраст „е около 40 години“, заяви председателката на асоциацията Силвен Мазиер-Торан. 12 000 медицински сестри са на възраст над 60 години. „Препоръчваме да се предвиждат нуждите и да не се чака, докато останем в безизходица“, предупреди тя.

В България средната възраст на медицинските сестри през 2024 г. е 49 години, сочат данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Около 20% от медицинските сестри в България вече са в пенсионна възраст, докато в други държави членки на ЕС, този процент е едва 4%, отбеляза председателката на организацията Петя Недкова. От 2015 г. насам броят на медицинските сестри е спаднал с 30 процента и е стигнал около 22 000 през миналата година.

В Испания 49 791 медицински сестри са на възраст между 55 и 64 години, като се очаква те да се пенсионират през следващите десет години, сочи проучване, което е извършено от Испанския институт за изследване на медицинските грижи. Испанските медицински сестри продължават да изостават от Европа с показател от 6,3 специалисти на 1000 жители, което означава недостиг на близо 123 000 медицински сестри.

Претоварване

Броят на лекарите и медицинските сестри, които се падат на един пациент, варира в широки граници в Европа. Трудно е да се обобщят статистическите данни, но средната стойност за ЕС е около 4 лекари на 1000 жители. За медицинските сестри този показател е близо 9.

В Хърватия има около 4,6 медицински сестри на 1000 жители. Недостигът означава, че наличният персонал работи на изключително дълги смени с минимални почивки, което води до високи нива на стрес и прегаряне.

През април френски здравни работници и роднини на самоубили се колеги подадоха жалба срещу двама министри заради „смъртоносните условия на труд“ в държавните болници, които според тях са причина за самоубийствата, съобщи техният адвокат.

В Испания медицински лица изтъкнаха недостига на финансиране и персонал, което води до удължаване на чакането за прием. Всеки лекар в Испания извършва средно 6906 консултации годишно, което означава 28 консултации на ден. За медицинските сестри този брой е 4104 (16,6 на ден).

Разпределение на хората, полагащи грижи

Болниците и лекарите често са концентрирани в градските райони, докато в други региони съотношението лекар/медицинска сестра/пациент е ниско.

Във Франция в покрайнините на големите мегаполюси и някои гранични региони обикновено има по-малко лечебни заведения. През април лекари и студенти по медицина протестираха срещу предложен законопроект, който има за цел да регулира местата, където лекарите могат да установят практиката си, за да се бори с недостига.

В България една от всеки пет медицински сестри работи в столицата София.

В Хърватия броят на лекарите на 1000 жители е близо до средния за Европа, но те са разпределени неравномерно, като има недостиг в селските райони и на островите.

В Португалия съотношението е 5,6 лекари на 1000 жители, но тази цифра включва всички регистрирани лекари, независимо дали практикуват, което може да изкриви сравнението. Селските райони срещат по-големи трудности при привличането и задържането на здравни специалисти, което води до неравнопоставеност в достъпа до грижи.

Миграция на лекари и медицински сестри

Ниските заплати, лошите условия на труд и ограничените възможности за професионално развитие карат лекарите и медицинските сестри да търсят по-добра работа в чужбина.

Между 2019 г. и 2024 г. повече от 6000 лекари са напуснали Националната здравна служба на Португалия, което изостря недостига на човешки ресурси, особено в критични области като акушерството и педиатрията. Много специалисти избират да работят в частния сектор или в чужбина в търсене на по-добри условия на труд и заплащане.

В Босна и Херцеговина от години се наблюдава непрекъснат отлив на здравни специалисти. Според оценки на здравните институти и международни организации през последното десетилетие страната са напуснали повече от 4000 медицински сестри и медицински техници и близо 2000 лекари.

Хърватия се бори с масово напускане на лекари и медицински сестри, които се насочват към по-добре платена работа в чужбина. Според данни на Хърватската медицинска асоциация от миналата година за десетте години от присъединяването на Хърватия към ЕС на 1 юли 2013 г. общо 1214 лекари от малко над 16 000 лекари са напуснали Хърватия. Според изчисления от 2024 г. има недостиг на около 4000 медицински сестри.

Повечето лекари и медицински сестри са заминали за Германия, Австрия, Ирландия и Швеция. След значителното увеличение на заплатите обаче изтичането на кадри се забави.

В Словения също се наблюдава отлив на медицински персонал към други държави. Изчисленията на Камарата на медицинските сестри за 2022 г. показват, че има недостиг от 20 до 25% от медицинските сестри. Липсват и достатъчно лекари, медицински сестри в домовете за възрастни хора и фармацевти. Досега Словения е можела да използва персонал от бивша Югославия, но този резерв се изчерпва.

Германия е в основата на миграцията в здравеопазването. Според официалната статистика около 20% от болногледачите в болниците, домовете за възрастни хора и мобилните сестрински грижи идват от чужбина.

Достатъчно ли е просто да се харчат пари, за да се реши проблемът?

Програмата EU4Health, която първоначално бе приета в отговор на пандемията от коронавирус, предоставя финансова подкрепа за здравния сектор. Във финансовата рамка за периода 2021-2027 г. по нея се отпускат 4,4 млрд. евро за укрепване на здравните системи. Въпреки че средствата са насочени предимно към засилване на устойчивостта на ЕС към заплахи за здравето, лечение на рак и фармацевтична стратегия, някои държави ги насочват и към здравните си работници.

Босна и Херцеговина, която е кандидат-членка на ЕС, също се присъедини към програмата през юли 2024 г., като по този начин страната за първи път получи достъп до средства на ЕС, насочени към укрепване на устойчивостта на здравната система и дигитализацията ѝ, както и към осигуряване на допълнително обучение за здравните работници. Въпреки че това са първоначални стъпки, се очаква наличните средства да допринесат за модернизиране на оборудването, подобряване на условията на труд и въвеждане на програми за професионално развитие.

От своя страна, Словения използва частично финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост за справяне с недостига на работна ръка в здравеопазването, тъй като планът предвижда специално финансиране за укрепване на компетенциите на здравния персонал, за да се гарантира качеството на услугите и дигитализирането на здравната система.

Много от мерките за справяне с недостига на кадри в секторите на здравеопазването и дългосрочните грижи са насочени към заплащането и условията на труд, посочва „Юрофаунд“ в доклада си за 2023 година. Въпреки че инициативите за справяне с проблема с ниските заплати в някои страни от Централна и Източна Европа, като Хърватия, са помогнали да се намали броят на хората, които смятат да работят в чужбина, съсредоточаването само върху заплащането често е недостатъчно.

Лошите условия на труд затрудняват набирането на персонал. „Трябва да се справим с недоволството от общественото здравеопазване и произтичащите от това трудности при набирането на специалисти, с пика на пенсионната крива, особено за някои профили“, посочи наскоро министърът на здравеопазването на Италия Орацио Скилачи.

В доклада на „Юрофаунд“ се препоръчва да се разгледат и други фактори, свързани с качеството на живот, които правят работата по-привлекателна, като образователна инфраструктура, по-голяма самостоятелност по отношение на работното време, достъп до обучение и кариерно развитие.

Въпреки че тези опити се отнасят предимно до професионалните грижи, съществува и аспектът на неформалните грижи, който ще става все по-важен със застаряването на населението в Европа. Още сега нуждите от грижи не са задоволени за много хора. Все повече възрастни хора ще се нуждаят от грижи в домове за възрастни хора, в техните домове или в домовете на семействата им. Тези грижи често се полагат от членовете на семейството.

Според мозъчния тръст „Брюгел“ жените ще бъдат тези, които ще загубят най-много, ако не бъдат предприети мерки за подготовка на системите за дългосрочни грижи за предстоящото нарастване на търсенето, тъй като грижите, както официални, така и неофициални, се полагат предимно от жени. Жените са по-склонни да намалят работното си време, тъй като имат неплатени задължения за полагане на грижи вкъщи. В целия ЕС повече от три четвърти от професионалните медицински сестри са жени.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Обществопреди 28 минути

Лидл България показва цените на своите продукти и в евро

Българияпреди 30 минути

Двама турски граждани са обвинени за пренос на недекларирана валута за общо над 1 млн. лева през ГКПП „Капитан Андреево“

Спортпреди 31 минути

Волейболните шампионки от Марица бяха приветствани в пловдивския общински съвет

Икономикапреди 34 минути

Уверено мога да заявя, че България е готова да въведе еврото от 1 януари 2026 година, каза министърът на финансите Теменужка Петкова

Българияпреди 34 минути

Съвещания, свързани с предстоящото маркиране на насажденията, провеждат горските стопанства на територията на Южноцентралното държавно предприятие

Българияпреди 35 минути

С ден на отворените врати в Историческия музей започна празникът на Горна Оряховица, днес се честват 155 години от обявяването му за град

Българияпреди 36 минути

През 2024 г. във Върховния административен съд са приключени 13 512 дела

Българияпреди 40 минути

Полицията в Белоградчик разследва кражба на 250 литра дизелово гориво от румънски товарен автомобил

Спортпреди 42 минути

Байер Леверкузен постигна принципно споразумение с Брентфорд за привличането на вратаря Марк Флекен

Българияпреди 43 минути

Първи юни в Стара Загора събира децата и техните кучета на празник на приятелството и грижата

Икономикапреди 46 минути

Централната банка на Южна Корея понижи основната лихва с 25 базисни пункта до 2,5 на сто

Българияпреди 50 минути

Софийският адвокатски съвет обяви ефективен протест в защита на адвокатския труд, чрез спиране на работа със системата на правна помощ

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Спортпреди 5 дни

Динко Динев отпадна на полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Сърбия

Святпреди 5 дни

Русия обяви, че е превзела три населени места в Източна Украйна

Святпреди 4 дни

Френската прокуратура отказа да разреши на основателя на „Телеграм“ да пътува до Осло

Спортпреди 5 дни

Димитър Янакиев отпадна в първия кръг на турнир по бадминтон в Австрия

Спортпреди 4 дни

Рубен Аморим съобщил на играчите на Манчестър Юнайтед, че остава в клуба

Балканипреди 4 дни

Черногорското правителство планира да въведе седемчасов работен ден

Спортпреди 4 дни

Пари Сен Жермен триумфира с Купата на Франция

Спортпреди 4 дни

Луис Енрике: „Спечелването на Купата на Франция е перфектна подготовка за Шампионската лига“

Българияпреди 4 дни

Тежка катастрофа с жертва е станала сутринта в района на град Кресна

Святпреди 4 дни

Венецуелски опозиционери пристигнаха в САЩ след година в аржентинското посолство, днес във Венецуела се провеждат избори

Святпреди 4 дни

Страните от АСЕАН трябва да ускорят интеграцията си и да останат единни, за да се справят с митата на САЩ, заяви малайзийският външен министър

Новини