Балкани
КНА: Кипърският президент приветства еврокомисар Шуица и каза, че ЕС трябва да подпише споразумение с Ливан, подобно на това с Египет

Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис каза, че заедно с президента на Франция и министър-председателя на Гърция възнамеряват да изпратят писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно необходимостта от започване на преговори с Ливан, за да може да бъде подписано споразумение, подобно на това, подписано от ръководителя на ЕК с Египет, определяйки това споразумение като успешно, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Тази сутрин Христодулидис приветства еврокомисаря за Средиземноморието Дубравка Шуица в президентския дворец в присъствието на заместник-министъра по европейските въпроси Марилена Рауна.
В изказването си той изтъкна, че Кипър подкрепя създаването на средиземноморския портфейл в Европейската комисия.
Той добави, че един от приоритетите на кипърското председателство на ЕС е да доближи ЕС до Средиземноморието и по-широкия район на Близкия изток, отбелязвайки, че регионът е изправен пред много предизвикателства като например миграцията, но в същото време има и много възможности.
От своя страна Шуица посочи голямото значение на региона на Близкия изток и Източното Средиземноморие за Европа, като подчерта решимостта на ЕС да допринесе за смекчаване на предизвикателствата, пред които е регионът е изправен.
В изявления пред медиите след срещата Шуица каза, че е имала важна среща с кипърския президент, отбелязвайки, че това е първото й официално посещение в качеството й на комисар за Средиземноморието.
„Смятаме Кипър за много важна страна в Източното Средиземноморие и много важна за целия регион“, каза тя.
Шуица добави, че Кипър играе много важна роля, ключова роля в тази част на Средиземноморието, „и е много важно да бъдем в контакт и да работим заедно върху развитието, което ще има последствия и отражение както върху региона, така и върху самия Кипър“.
В отговор на въпрос тя каза, че с кипърския президент са обсъдили миграцията, както и въпроси, свързани с енергетиката и търговията.
„Ще видим как ще се развие ситуацията със Сирия, но се надяваме на най-доброто. Това също, както казах, ще има последствия за ситуацията тук“, каза тя.
Помолена да коментира факта, че Кипър е изолирана страна членка по отношение на енергетиката и дали ЕС може да я подкрепи, Шуица каза, че ЕС подкрепя Кипър с различни средства и по различни начини. Тя добави, че има проекти за междусистемна връзка между Израел, Гърция и Кипър, а също и с Египет, като ЕК следи развитието по въпроса и „ние, разбира се, ще съдействаме и помагаме на наша страна членка, каквато е Кипър“.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Хърватските въоръжени сили започват сезона на горските пожари без четири самолета, съобщи министерството на отбраната

В началото на сезона на горските пожари хърватските въоръжени сили би трябвало да разполагат с 8 от 12 самолета, а останалите се очаква да бъдат доставени от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети (ZTC) в средата на юни, съобщи Министерството на отбраната днес, като от Центъра заявиха, че има споразумение за 11 самолета, предаде агенция ХИНА.
Броят на самолетите е посочен в доклад, представен на министъра на отбраната Иван Анушич от началника на Генералния щаб Тихомир Кундид.
„Докладът ясно посочва, че до 1 юни поне три самолета „Еър Трактор“ (Air Tractor) няма да бъдат оперативно налични, както и един самолет „Канадеър“ (Canadair)“, съобщи министерството.
Сезонът на горските пожари започва на 1 юни, като дотогава армията би трябвало да разполагат с пет противопожарни самолета „Канадеър“ и три противопожарни самолета „Еър Трактор“.
В доклада Кундид посочва, че един противопожарен самолет „Канадеър“ ще бъде изпратен за ремонт в началото на юли, което означава, че всичките шест „Канадеър“ няма да бъдат на разположение през целия сезон на горските пожари според министерството.
Министерството критикува Центъра за ремонт и поддръжка на самолети за „участие в полемика и опит да противоречи на министър Анушич“, който получава докладите си от Кундид.
„Центърът за ремонт и поддръжка на самолети не посочва крайни срокове за доставка на противопожарните самолети никъде. Готовността на въоръжените сили за сезона на горските пожари е от 1 юни и се очаква Центърът за ремонт и поддръжка на самолети да достави три „Еър Трактор“ и един „Канадеър“ до 15 юни“, съобщи министерството.
Центърът за ремонт и поддръжка на самолети заяви, че ще достави общо 11 самолета за тазгодишния сезон на горските пожари, същият брой, доставен през предходните два сезона на горски пожари.
„В Програмата за дейности за прилагане на специални мерки за противопожарна защита за 2025 г. са планирани до пет „Канадеър“ и до шест „Еър Трактор“. Шестият „Канадеър“, споменат по-горе, не е планиран за тазгодишния сезон на горски пожари“, посочиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
Досега два противопожарни самолета „Канадеър“ са предадени, третият е във фаза на предаване, работата по четвъртия е в напреднал етап на завършване, а работата по петия е започнала, съобщиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
Що се отнася до противопожарните самолети „Еър Трактор“, четири са доставени, петият е във фаза на предаване, а шестият преминава през годишна техническа проверка, добавиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
Балкани
Румъния е отпуснала 587 милиона долара помощ за развитие през 2024 г.

Румъния е отпуснала миналата година официална помощ за развитие в размер на 587 милиона долара, което е най-високата сума до момента, съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитирана от румънското Министерство на външните работи, предаде Аджерпрес.
В сравнение с 2023 г. размерът на помощта за развитие, отпусната от Румъния, е нараснал с 14 процента.
Основен бенефициент на румънската помощ за развитие през миналата година е била Република Молдова – 76,6 милиона долара. Осъществените дейности са допринесли за укрепването на институционалния капацитет на Република Молдова с оглед на процеса по присъединяване към ЕС, както и в усилията за преодоляване на последиците от агресията на Русия в Украйна, отбелязва Аджерпрес.
Постоянното сътрудничество на Румъния с Украйна, страните от Западните Балкани, Африка и Близкия изток е продължило и през 2024 г. в съответствие с целите на Многогодишната стратегическа програма за международно сътрудничество за развитие и хуманитарна помощ 2024-2027 г., посочва агенцията.
Румъния е участвала в усилията за смекчаване на последиците от хуманитарната криза в ивицата Газа, действайки в тясно сътрудническо със своите международни партньори за евакуация и предоставяне на медицинско лечение за цивилни палестинци в болници в Румъния, информира още Аджерпрес.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Архивът от негативи, предмети и документи на италианския фотограф Пиетро Маруби, който е основател на първото албанско фотостудио „Маруби“ (1856-1959 г.) в северния албански град Шкодра, и приелия фамилията му помощник Кел Маруби стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”, предаде АТА.
Новината беше съобщена от министъра на икономиката, културата и иновациите на Албания Бленди Гонджя, който определи включването на архива „Маруби“ в регистъра на ЮНЕСКО като исторически момент за албанската култура.
„Едно от най-ценните богатства на нашата национална памет вече е обявено за световно наследство!“, написа Гонджя в социалните мрежи.
Той допълни, че това не е просто оценка за приноса на династията Маруби, която е поставила основите на албанската фотография, но също така и изключителна оценка за Шкодра – градът, който е дал живот на изкуството, културата и паметта на една нация.
Директорът на Националния музей на фотографията „Маруби“ в Шкодра Лучиан Бедани каза, че „това е страхотна новина за албанското културно наследство и уникалния принос, който династията Маруби има към световната история на фотографията“.
„Исторически момент и за албанското изкуство и голяма крачка напред за приноса, който Шкодра е дала към културата в Албания. Сега тя ще има своя отпечатък и върху световната култура. Благодаря на всички сътрудници, които направиха възможно това историческо постижение за албанското културно наследство“, подчерта той.
Регистърът на ЮНЕСКО „Паметта на света“ има за цел да запази и популяризира най-важните документи от човешката история по целия свят, отбелязва АТА.
Под закрилата на ЮНЕСКО – в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството – са също албанският „Танц от Тропоя“, албанската носия джублета, трансхуманното пастирство (заедно с други страни), както и античният град Бутринт, градовете Берат и Гирокастра и певческата традиция изополифония.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“