Политика
Кметът на София Васил Терзиев откри българското издание на B40

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”.
“Сега повече от всякога, в контекста на разделение и неприемлива агресия, трябва да преосмислим нашите предизвикателства като споделени възможности. Бъдещето няма да чака нашето сътрудничество – бъдещето зависи от нашето сътрудничество – и срамните събития, случили се в София само преди два дни, са още едно доказателство, че трябва да действаме сега. За мен лично това не е просто среща. Това е повратна точка.” Това каза новият президент на B40 – кметът на София Васил Терзиев.
Той прие председателството на B40, с което столицата ни пое щафетата от Тирана начело на инициативата. Фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на Европейския съюз.
“Радвам се да видя моя добър приятел Васил Терзиев, който като млад визионер ще отведе B40 на ново ниво. Заедно, с участието на нашите наблюдатели и нашите партньори от уважавани глобални организации, ще изградим по-устойчиво и проспериращо бъдеще. B40 е повече от дипломатическа инициатива; това е инструмент за справедливост, просперитет и демократично управление на Балканите”. Това каза кметът на Истанбул и основател на мрежата B40 Екрем Имамоглу в приветственото си слово.
Зам.-кметът на София по направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов приветства участниците във форума и заяви, че градовете са изправени пред общи предизвикателства и затова трябва да бъдат обединени. В присъствието на посланика на Украйна в България г-жа Олеся Илашчук той беше категоричен, че градовете от B40 подкрепят Украйна.
15 нови членове се присъединиха към мрежата на B40 по време на откриването на софийското домакинство на инициативата. Така те са вече общо 73 града от 12 балкански държави.
Форумът продължава днес и утре (24 и 25 февруари) с дискусии за повишаване на регионалната климатична устойчивост чрез устойчиво градско развитие и зелени енергийни проекти, насърчаване на практики за включващо (инклузивно) управлене, технологични решения за по-умно управление, както и намиране на баланса между технологични иновации и гарантиране на киберсигурността.
Подобряване на търговския обмен, туризма и културните връзки също ще бъдат обсъдени в специален панел по време на софийското домакинство на B40.
Фокус на работата на София през годината ще бъде и активната дейност на четирите работни групи. Работните групи са платформа за съвместна работа между градовете, където участниците обменят опит, идеи и добри практики. Целта им е да насърчат сътрудничеството и сближаването на градовете чрез разработване на общи решения за конкретни теми, като икономическо развитие, устойчивост, култура, инфраструктура и социална интеграция. Чрез тази съвместна работа градовете имат възможност да се вдъхновят взаимно, да се учат един от друг и да създадат иновативни стратегии, които ще допринесат за по-добро развитие и качество на живот както на местно, така и на международно ниво.
Организацията B40 поставя акцент върху ролята на местната власт за устойчиви и позитивни промени, като фокусира усилията си върху партньорства в области като икономика, справяне с глобални предизвикателства като изменението на климата, зелените политики и дигиталната трансформация, образованието и културата и други актуални въпроси.
Източник: Offnews.bg
Политика
Желязков с равносметка за първите 100 дни на управление
Снимка БГНЕС
Министър-председателят Росен Желязков
Тази седмица правителството навършва 100 дни, в които е приело своята програма, бюджет и е оцеляло при два вота на недоверие, отчете премиерът Росен Желязков преди началото на заседанието на Министерския съвет.
„За 100 дни приехме своите програма и бюджет, преминахме през два вота на недоверие. Те бяха насочени срещу ясната политическа цел на правителството – която ще следваме до успешната реализация. Администрацията трябва да бъде изпълнител на политическа визия“, допълни той.
Желязков отбеляза още, че стоте дни са термин, в който не е правило да се дава толеранс, а поглеждайки назад, да се види дали кабинетът може да дефинира своя капитал. По думите му много ясно трябва да се комуникира с обществото относно приоритетите и ресурсите, както и за стадия на изпълнението им, защото така се изгражда или срива доверието.
В рамките на месец мнозинството успя да преодолее два вота на недоверие срещу него. Първият беше внесен от „Възраждане“ и подкрепен от „Величие“ и МЕЧ, а мотивът беше провал във външната политика. Вторият вот на недоверие беше внесен от МЕЧ с подкрепата на „Възраждане“ и „Величие“ на тема корупция. По време на гласуването фракцията на Ахмед Доган ДПС-ДПС подкрепи вота.
Това се случи след като ДПС-ДПС решиха да оттеглят подкрепата си за кабинета „Желязков“. Решението бе взето след съвместно заседание на парламентарната група и Централното оперативно бюро. Мотивите – институциите се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима.
Стана ясно и че от „Величие“ готвят трети вот на недоверие. Основен мотив ще бъде кризата с боклука.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Повече кандидати за парламента и по-малко пари за предизборните кампании

Повече кандидати за парламента и по-малко пари за финансирането на предизборните кампании. Това показва сравнението на два поредни избора за Народно събрание – от 9 юни 2024 г. и от 2 април 2023 г.
Според данните от одитните доклади на Сметната палата, на 9 юни 2024 г. общият размер на финансиране на кампанията на всички 31 участници в изборите е 6 967 862 лв. Година и два месеца по-рано в състезанието за народни представители са участвали общо 23 партии, коалиции и инициативни комитети, като са разполагали със 7 355 607 лв.
Привлечените от партиите средства за предизборни кампании са намалели с 387 745 лева, но пък участниците са се увеличили с осем.
След изборите на 9 юни 2024 г. Сметната палата е одитирала 24 участника – 14 политически партии (ПП) и 10 коалиции от партии (КП). Общият размер на финансиране на одитираните участници е близо 6,7 млн. лв. Седем неодитирани участници – 6 политически партии и една коалиция от партии, са разполагали с 280 309 лв.
Данните са от одитния доклад на Сметната палата за извършен одит за съответствие на декларираните приходи и извършените разходи във връзка с предизборната кампания на участниците в изборите за народни представители за Народно събрание, проведени на 09.06.2024 г.
Документът е публикуван на интернет страницата на одитната институция.
При извършения одит е установено:
– Всички одитирани политически партии и коалиции са спазили срока, регламентиран в Изборния кодекс (ИК), за представяне пред Сметната палата на отчет за приходите, разходите и поетите задължения за плащане във връзка с предизборната кампания.
– Представените отчети са изготвени по образеца, утвърден от Сметната палата, приложени са извлеченията от банковите сметки за обслужване на предизборната кампания на всеки участник, както и декларации за произход на дарени и предоставени средства от физически лица.
– Спазено от всички участници е изискването финансирането на приходите и разходите за предизборната кампания в размер над 1 000 лв. да се извършва по банков път.
– Спазено от всички участници е изискването за общия размер на финансирането на предизборната кампания (3 000 000 лв. за партия и за коалиция от партии).
Не са установени нарушения на ИК от 16 одитирани участници в изборите – 10 политически партии и 6 коалиции.
Приходи
От установения общ размер на приходите на одитираните участници в изборите от 6, 6 млн. лв., 2,6 млн. лв. са за партиите, а близо 4 млн. лв. – за коалициите. Шестнадесет от одитираните участници отчитат средства за медийни пакети в общ размер от 564 862 лв. (според информация от Централната избирателна комисия).
Приходите на партиите са формирани от:
– собствени средства – 1,8 млн. лв.
– дарения от физически лица – 305 852 лв.
– предоставени средства от кандидати – 181 988 лв.
– средства за медийни пакети по реда на чл. 178 от ИК – 324 780 лв.
Коалициите са получили приходи от:
– собствени средства на политическите партии, участващи в тях – 2,7 млн. лв.
– дарения – 204 594 лв.
– финансирания от кандидати – 811 986 лв.
– средства за медийни пакети по реда на чл. 178 от ИК – 240 082 лв.
Дарения
Одитът установява, че проверените участници в изборите са получили общо 361 дарения от физически лица и финансирания от кандидати, надвишаващи минималната работна заплата (за одитирания период тя е 933 лв.), за които всички дарители/кандидати са представили декларации за произход на средствата.
При проверка на тези декларации е установено, че в 4 не е посочен произход на средствата, което е нарушение на изискването за деклариране съгласно чл. 169 от ИК.
В 123 от декларациите е посочен произход на средствата от трудови доходи, а в 82 случая дарените средства са от спестявания или лични. Но във всички тези общо 205 декларации няма информация за работодателя/източника на средствата.
В 6 от декларациите е посочен произход на средствата от дивидент, като в 3 от тях няма данни за наименованието на юридическото лице и единния идентификационен код (ЕИК), под който е вписано дружеството, а в останалите 3 – липсва информация за ЕИК на юридическото лице.
В 7 от декларациите е посочен произход на средствата от продажба или наем на имот, продажба на дружествени дялове, договор за заем или собствен бизнес, но липсва поясняваща информация, изискваща се съгласно образците на декларации, утвърдени от Сметната палата.
В общо 226 декларации за произход на дарени/предоставени средства няма информация за периода на генериране на доходите/натрупване на спестяванията.
За 172 физически лица, предоставили или дарили средства над 1 000 лв., е изискана информация от Националната агенция за приходите (НАП) и Националния осигурителен институт (НОИ) и е извършена проверка за съответствие на размера на предоставените или дарените средства с доходите им.
За 17 от тях е установено, че наличната информация за размера на доходите не покрива напълно размера на дарените/предоставени средства. Проверката обхваща само периода от произвеждането на предходните избори от същия вид до деня на подаване на съответната декларация, съгласно Изборния кодекс. Предвидените в ИК източници на информация не позволяват да бъдат проследени всички данни за доходи от чужбина, за спестявания в банки и други, които е напълно вероятно конкретните лица да притежават.
Разходи
Извършените разходи от одитираните участници в изборите са в общ размер на 5,4 млн. лв., като партиите са похарчили 2,6 млн. лв., а коалициите – 2,8 млн. лв.
Най-голям дял в общия размер на разходите имат плащанията за външни услуги – 4,7 млн. лева (88 на сто).
– За медийни услуги – близо 3 млн. лева.
– за консултантски услуги – 21 909 лв.;
– за плакати, флаери, диплянки, брошури – 763 215 лв.;
– за масови прояви (публични събрания, концерти и др.) – 74 037 лв.;
– за пощенски и куриерски услуги, телефони – 12 779 лв.;
– за наеми за помещения, транспортни средства, рекламни съоръжения – 871 484 лв.;
– други разходи за външни услуги – 41 028 лв.
Одиторският екип е проверил и анализирал информация от 282 доставчици за предоставени от тях стоки и услуги във връзка с предизборната кампания. В резултат от проверката на получената информация от доставчиците и представената счетоводна документация от одитираните участници, са установени неотчетени разходи, в т.ч. поети задължения за получени стоки/услуги за предизборната кампания, от пет партии и пет коалиции в общ размер 83 258 лв., и неотчетени приходи от единадесет партии и седем коалиции в общ размер на 121 939 лв.
Към датата на извършване на одита една партия и пет коалиции имат неразплатени задължения към доставчици на стоки и услуги в общ размер на 83 793 лв.
Нарушения
– Не е предоставена информация за 11 дарения, включваща имената на дарителите, вида, целта и размера на направените дарения (две партии и една коалиция)
– Не е представена декларация на дарител за произход на дарените средства на стойност над една минимална работна заплата (една партия).
– Не е представена на информация за 19 финансирания със средства на кандидати (една партия и две коалиции).
– Не са представени общо 15 декларации на кандидати за произход на предоставените от тях средства на стойност над една минимална работна заплата (една партия и две коалиции)
– Не е представена информация относно наименованията на общо 6 рекламни агенции, с които са работили участници в предизборната кампания (една партия и две коалиции).
– Набирани са средства за финансиране на предизборната кампания след приключването ѝ (една партия и две коалиции).
Във връзка с медийни публикации за пътнотранспортен инцидент с автомобил на Националната служба за охрана (НСО), осигуряващ охрана на участник в изборите, Сметната палата е проверила спазена ли е разпоредбата от Изборния кодекс, която забранява на политическите субекти в предизборната кампания безплатно да ползват публичен административен ресурс (бюджетни средства, помещения, автомобили, самолети, оборудване и други движими и недвижими вещи – държавна или общинска собственост, както и труда на служителите в администрацията).
След поискана от началника на НСО информация за участници в изборите и/или техни представители, за които в периода от откриване на предизборната кампания на 10.05.2024 г. до нейното приключване на 07.06.2024 г. е осигурена защита по реда на Закона за Националната служба за охрана (ЗНСО) и след направен анализ на относимите нормативни актове, следва да се приеме, че автомобилите на НСО са средство за осъществяване на дейността по охрана при спазване на принципа за непрекъснатост на охраната и политически неутралитет.
Специалната ѝ регламентация в ЗНСО, като елемент от дейността по защита на националната сигурност принципно изключва прилагането на забраната на ИК за безплатно ползване на публичен административен ресурс.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Терзиев отговори на Бонев: Не става с популизъм и резки завои, София не се променя с думи

Промяната в София не може да се случи с популизъм и резки завои, а с последователност, устойчивост и търпение. София не се променя със силни думи на пресконференции, а с ежедневна, трудна, понякога невидима, но смислена работа.
Така кметът на София Васил Терзиев коментира решението на Спаси София да се оттегли от управленската коалиция в Столична община и да снеме доверието си от него.
Във фейсбук Терзиев написа:
Уважавам правото на всяка политическа сила да изразява своите позиции и да следва пътя, който смята за правилен. Решението на „Спаси София“ да се оттегли от управленската коалиция е техен избор, но и сериозна отговорност пред софиянци – защото гражданите очакват не конфликти, а резултати. Очакват действия, които да подобряват реално живота им, а не политически демонстрации.
Избран съм с ясен мандат – да донеса дългосрочна промяна в начина, по който се управлява София. Това включва:
• повече прозрачност и отчетност в работата на администрацията,
• реформа на процеса за възлагане на обществени поръчки и по-ефективно използване на публичните средства,
• фокус върху кварталите и ежедневните проблеми на хората,
• модернизация на градската инфраструктура,
• развитие на устойчив и достъпен обществен транспорт,
• и не на последно място – по-чиста, по-зелена и по-подредена София.
Тази промяна не може да се случи с популизъм и резки завои, а с последователност, устойчивост и търпение. София не се променя със силни думи на пресконференции, а с ежедневна, трудна, понякога невидима, но смислена работа.
Вече има конкретни резултати, с които можем да се гордеем. Ще ги разясним отново в следващите дни.
Разбирам, че темпото не винаги отговаря на очакванията. Самият аз също бих искал много от нещата да се случват по-бързо. Но нека не забравяме – проблемите, които се опитваме да решим, са се натрупвали повече от 20 години. И те не могат да бъдат премахнати за една година с магическа пръчка. Ние нямаме мнозинство в СОС. Затова подхождаме отговорно – без да обещаваме невъзможното, а като планираме, действаме и носим отговорност.
Вярвам, че с диалог, разум и воля, можем да работим съвместно с всички, които имат желание за истинска промяна – независимо дали са част от коалиция или не. София има нужда от партньорство, не от политическо състезание по критики.
И нека не забравяме – както гражданите, така и историята ще отсъдят кой наистина работи за интересите на града и кой обслужва икономически или партийни зависимости. Това ще проличи най-ясно при всяко гласуване в Столичния общински съвет – по бюджета, по инвестициите в кварталите, по темите за презастрояването, транспорта, чистотата и социалните услуги.
Призовавам гражданите да следят внимателно тези гласувания. Там се вижда кой наистина защитава обществения интерес и кой просто говори за него.
Вчера от ПП и ДБ подкрепиха кмета Васил Терзиев.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката