Свят
Китай подновява оранжевата тревога за силни бури

Китайският метеорологичен орган поднови днес издадената оранжева тревога за силни бури, които се очаква да обхванат северните региони и крайбрежните райони през уикенда, предаде агенция Синхуа.
Националният метеорологичен център на Китай (НМЦ) съобщи, че в продължение на 24 часа от 8.00 ч. днес ветрове със сила до 13-а степен (37,0-41,4 м/сек) по националната скала за ветровете ще засегнат части от Вътрешна Монголия, Шанси, Хъбей и Пекин.
В части от Бохайския залив, Жълто море и Източнокитайско море също ще има ветрове със сила до 13, според същия източник.
Подновена беше и жълтата тревога за снежни бури, като прогнозите предвиждат снеговалежи от 20 до 28 милиметра в части от Вътрешна Монголия и Цзилин.
Метеорологичният център поднови и синята тревога за пясъчни бури, които ще засегнат Синцзян-уйгурския автономен окръг.
НМЦ съветва обществеността в засегнатите региони да вземе всички необходими предпазни мерки.
В Китай има четиристепенна система за предупреждение за времето, като червеният код представлява най-сериозното предупреждение, следвано от оранжево, жълто и синьо.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Еманюел Макрон заяви, че ще опита да привлече във Франция учени от цял свят

Еманюел Макрон призова „учените от цял свят“ да „изберат Франция“ и Европа, като ги покани на среща на 5 май – опит да привлече американския научноизследователски сектор, застрашен от политиката на Доналд Тръмп, съобщи АФП.
„Тук, във Франция, научните изследвания са приоритет, иновациите – част от културата, а науката – хоризонт без граници“, увери френският президент в публикация в социалната мрежа Екс.
По данни от обкръжението му, на 5 май той ще събере „голямата изследователска общност“ на среща, чиито контури все още не са напълно ясни.
Успоредно с това правителството стартира в четвъртък платформа под името Choose France for Science, представена в прессъобщение като „първа стъпка в подготовката за привличане на чуждестранни учени“.
След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари, учени и университети в САЩ се оказват под прицел на неговото правителство и се опасяват за бъдещето си – академичните и изследователските свободи са подкопавани, а финансирането – драстично съкратено.
Все повече учени или млади изследователи започват да обмислят напускане на страната, която досега се смяташе за рай за науката в много области.
Във Франция министърът на висшето образование и научните изследвания Филип Батист още в началото на март е поискал от университетите да разработят начини за тяхното посрещане.
„Докато международната обстановка днес създава условия за безпрецедентна вълна на мобилност сред учените по света, Франция има амбицията да се утвърди като място, което да ги приеме – ако решат да продължат работата си в Европа – възползвайки се от екосистемата и научната инфраструктура на страната“, заявяват Филип Батист, министърката на образованието Елизабет Борн и генералният секретар по инвестициите Брюно Бонел в съобщението от четвъртък.
Източник: БТА
Свят
Американски конгресмени посетиха Сирия за пръв път след падането на Башар Асад

Двама американски конгресмени пристигнаха в Дамаск за среща със сирийски официални лица. Това е първото посещение на членове на законодателния орган на САЩ в Сирия след свалянето през декември на режима на президента Башар Асад от бунтовническа коалиция, предвождана от ислямистите, предаде Ройтерс.
Двамата политици са конгресмените от американската Камара на представителите Кори Милс от Флорида, който е член на Комисията по външна политика и въоръжените сили на Камарата, и Мартин Стъцман от Индиана. И двамата са членове на Републиканската партия на президента Доналд Тръмп.
Днес Милс се срещна с новия сирийски президент Ахмед аш Шараа, каза човек от делегацията. В рамките на 90-минутния разговор те са обсъдили американските санкции и Иран.
Според същия източник утре Стъцман също ще се срещне с Шараа, който все още присъства в санкционния списък на САЩ и ООН заради връзките си в миналото с Ал Каида.
Помолен да коментира срещата си с лидер, който е санкциониран от Вашингтон, Стъцман се аргументира, посочвайки като пример диалога между Тръмп и ръководителите на Северна Корея и Иран.
„Не бива да ни е страх да разговаряме с когото и да било“, каза той и добави, че няма търпение да се запознае с вижданията на Сирия за справянето с чуждестранните бойци и създаването на широко представително управление, което да отразява в максимална степен богатото етническо многообразие на населението ѝ.
Съставеното от ислямистите ново правителство в Дамаск настоява САЩ и Европа да премахнат изцяло санкциите, за да може сирийската икономика да се възстанови от последиците от над десетгодишната гражданска война.
Милс и Стъцман обиколиха части от сирийската столица, разрушени от войната, срещнаха се с християнски религиозни лидери и възнамеряват да разговарят и с министри от сирийското правителство.
„Открива се възможност – подобни възможности се откриват веднъж в живота“, каза Стъцман пред Ройтерс. „Не искам Сирия да бъде тласната в обятията на Китай или обратно в тези на Русия и Иран.“
Миналия месец САЩ представиха на Сирия списък с условия, които трябва да бъдат изпълнени в замяна на частична отмяна на санкциите – включително да се отстранят чуждестранните бойци от ръководните длъжности – но като цяло диалогът досега на правителството „Тръмп“ с новите управници може да бъде определен като нулев, отбелязва Ройтерс.
Посещението на конгресмените беше организирано от Сирийско-американския съюз за мир и благоденствие, неправителствена организация.
Стъцман каза, че сирийците в Дамаск са му разказали за израелските удари в Сирия, мишена на които станаха военни обекти в Южна Сирия и в околностите на столицата. Израел разположи и сухопътни войски в някои части на Южна Сирия и лобира пред САЩ Сирия да бъде държана слаба и децентрализирана.
„Надеждата ми е в Сирия да се установи власт, която да работи за народа си – а между Израел и Сирия да се създадат здрави отношения. И вярвам, че това е възможно, наистина вярвам“, посочи той.
Източник: БТА
Свят
Администрацията на Тръмп поиска от Харвард да ѝ предостави документи относно чуждестранно финансиране и връзки

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че е поискала от университета „Харвард“ да ѝ предостави документи относно чуждестранното финансиране за срок от десет години назад, както и за някои чуждестранни връзки, предаде Ройтерс.
Администрацията на Тръмп започна кампания срещу елитни американски университети, включително Харвард, заради пропалестинските протести на територията на тези институции, както и редица други въпроси, като например правата на транссексуалните и програмите за многообразие, равенство и приобщаване.
Тръмп заплашва, че ще отнеме федералното финансиране на университетите. Защитници на човешките права осъждат това, което те наричат атаки от страна на администрацията срещу свободата на словото и академичната свобода.
Американските закони изискват университетите да докладват даренията от чуждестранни източници, надвишаващи 250 000 долара годишно.
В писмо до ректора на Харвард Алън Гарбър американското Министерство на образованието твърди, че университетът е подал „непълна и неточна“ информация между 2014 г. и 2019 година.
„Днешното искане за документи представлява първата стъпка на администрацията на Тръмп, за да се гарантира, че Харвард не е манипулиран и не следва волята на чуждестранни субекти“, се казва в изявление на министъра на образованието Линда Макмеън. В позицията не се посочват доказателства, че нещо подобно се случва, отбелязва Ройтерс.
Университетът „Харвард“ заяви, че подава тази информация от десетилетия, „като част от непрекъснатото спазване на закона“.
„Както се изисква, в докладите на Харвард е включена информация за подаръци и договори с чуждестранни източници, превишаващи 250 000 долара годишно“, добави Университетът. По думите му в това се включват договори за предоставяне на образование, друг вид обучение и академични публикации.
Администрацията на Тръмп е поискала в рамките на 30 дни да ѝ бъде предоставена информация за изключени чуждестранни студени в рамките на последните десет години, за изследователската дейност на изключените студенти, както и списъци с гостуващи изследователи, студенти и преподаватели в Харвард, които са свързани с чуждестранни правителства.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“