Политика
Киселова е на ход – очаква се решението й за предложението на Радев за референдум за еврото
България може да разчита на подкрепата на европейските институции за приемането на еврото, заяви Роберта Мецола
Снимка Архив
Председателят на парламента Наталия Киселова
Председателят на НС Наталия Киселова се очаква да обяви днес дали ще насрочи ли за разглеждане и гласуване предложението за референдум на президента Румен Радев.
От ГЕРБ призоваха предложението на държавния глава изобщо да не стига до гласуване нито в комисии, нито в пленарна зала, Киселова да го върни незабавно на подателя като недопустимо.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията вчера. Вносителите настояват парламентът да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове.
От управляващатата коалиция само ИТН е „за“ провеждането на референдума.
Все още не е ясно каква е позицията на парламентарната група на ДПС-ДПС. Депутатите на Ахмед Доган обявиха, че са „за“ евроинтеграцията, но не за сметка на благосъстоянието на българските граждани
България може да разчита на подкрепата на европейските институции във връзка с приемането на еврото. Въпрос на национални политики е как участието във валутния съюз да бъде популяризирано така, че гражданите да бъдат уверени, че това е крачка в правилната посока, е казала председателят на Европейския парламент Роберта Мецола на Наталия Киселова на срещата им вчера.
Източник: Offnews.bg
Политика
Брюксел не е предупреждавал, че може да ни спре за еврозоната

Министърът на образованието Красимир Вълчев отрече спекулациите, че Брюксел е предупредил страната ни, че може да спре процедурата за приемането на еврото у нас заради предложението на президента за референдум за еврото.
Това коментира в сутрешния блок на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев по повод спекулации, които излязоха в медиите в понеделник.
Предстои днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова да вземе решение дали ще насрочи за разглеждане предложението за референдум.
„Всяко общество е разделено. Не мисля, че имаме толкова разделения по темата за религията и добродетелите. За еврото имаме, защото всяка една промяна води до отрицателни реакции. Ние сме направили нашия цивилизационен избор – част сме от ЕС, имаме широка подкрепа за това. Ще ви припомня, че при влизането в ЕС покупателната способност беше около 30% от средноевропейската, а сега е 64%. Макар и бавно, подобряваме икономическото си състояние, ставаме все по-пълноправен член на ЕС“, коментира министър Вълчев.
Той коментира и актуалната тема за въвеждането на предмет „Религия и добродетели“.
„Мисля, че всички искат да живеем в едно по-проспериращо и хармонично общество. Децата ни да живеят в едно по-проспериращо и хармонично общество. Затова разчитаме на образованието и учителите. По-проспериращо общество ще имаме, ако имаме по-добра икономика и хора, които са по-добре подготвени… По-хармонично общество ще имаме, ако направим децата по-добри хора, ако има повече хармонични и обществени отношения. Това е причината ние да предлагаме този предмет“, заяви просветният министър. Той подчерта и че има нужда от подсилване на възпитателната функция на образователната система.
Образователният министър отново повтори, че това не е предмет за задължително изучаване на религия, а час, който ще бъде по възпитание и добродетели.
По думите му в Япония също са стартирали такъв предмет в отговор на тревожните обществени процеси сред младежите.
Източник: Offnews.bg
Политика
КНСБ за еврозоната: Крайният ефект ще е повишение на доходите

В нея се посочва, че Крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще, посочва КНСБ в специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната.
Синдикатите посочват още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, има други цели и интереси, а не тези на работещите.
От КНСБ припомнят дългогодишната си позиция в подкрепа за въвеждането на единната европейска валута възможно най-бързо.
В позицията се подчертава, че България е част от Банковия съюз на Европейския съюз от 5 години. Че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите.
От КНСБ изтъкват редица аргументи за присъединяване към еврозоната. Сред тях е този, че еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене.
И още – че еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските и че тази теза е потвърдена от вече присъединили се страни-членки на ЕС към Икономическия и паричен съюз, като това се отнася в особена степен за Литва, Латвия и Естония, които имат сходна икономическа и парична система като нашата.
При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80 до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването.
В позицията се подчертава, че „КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
Ако не можете да карате с 200 км, ако питате дали може преди сряда или след петък, отговорът е един и същ, обясни бившият премиер
Снимка БГНЕС/архив
И Филип Домитров обяви искането за референдум за противоконституционно
Искането на президента Румен Радев за референдум за приемането на еврото няма предмет. Няма какво да се пита – въпросът как, кога и при какви условия се влиза в еврозоната е решен с ратифицирането на договора за членство на България в ЕС.
Това заяви бившият конституционен съдия и бивш премиер Филип Димитров пред БНТ.
„Действията, които са свързани с приемането на еврото, са вече извършени. Очакваме последната стъпка, която е конвергентният доклад. След него вече сме на пистата, затова няма какво да се пита“, обясни той.
„Ако вие не можете да карате с 200 км/ч по магистралата, независимо дали питате „мога ли да карам“ или „не мога ли да карам с 200 км“, ефектът е същият. Точно така, както и ако питате дали това се отнася за преди сряда или за след петък, във всички случаи отговорът е един и същ – вие не можете да карате с 200 км“, даде пример Филип Димитров.
Когато се оценява нашата готовност, то е с оглед и на това дали държавата наистина иска да влезе в еврозоната. И когато се създава шум, това разклаща позицията на България. Надявам се влиянието на това върху конвергентния доклад да бъде като малка дупка по пътя и да бъде преодоляно, допълни Филип Димитров
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 7 дни
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит