Балкани
Кипър е започнал да връща мигранти в Сирия, твърди кипърски вестник

Сирийското правителство се е съгласило да приема обратно мигранти, които се опитват да достигнат до бреговете на Кипър, съобщава в електронното си издание кипърският в. „Филелефтерос“. Това е станало след консултации между Никозия и Дамаск, като по информация на вестника първите връщания на нелегални мигранти вече са били осъществени.
Става въпрос за пътниците на два плавателни съда с курс към брега на Кипър, установени в петък и в събота от кипърската брегова охрана. На борда им е имало общо 62 сирийски мигранти – 34 на първия и 28 на втория. Съдовете са били спрени, след което пътуващите в тях, както обикновено, се опитали да ги потопят, за да бъдат спасени от кипърските власти и да си осигурят влизане в Република Кипър.
Вместо обаче да бъдат откарани както обикновено в кипърски пристанища, за първи път е бил задействан каналът за сътрудничество със сирийските власти, които се съгласили мигрантите да бъдат върнати и ги приели в пристанището Тартус.
Решаващо за тази възможност е обстоятелството, че Сирия вече се смята за сигурна страна, което позволява репатриране на гражданите ѝ, пише „Филелефтерос“ (въпреки че официално решение за обявяването на Сирия за сигурна страна на произход от страна на ЕС няма – б.ред.).
В публикацията се твърди, че сирийските власти са дали уверения, че мигрантите няма да бъдат подложени на преследване заради опита им да напуснат страната, както и че правосъдието ще предприеме действия срещу трафикантите, които взимат между 4 хиляди и 7 хиляди долара за прехвърлянето на един човек в Кипър.
Мнозина от мигрантите дори знаят при кой работодател ще започнат нелегално работа в Кипър, което свидетелства за добре организираните мрежи за трафик на хора.
Според информация на кипърската телевизия Сигма от миналата седмица Република Кипър е започнала да отхвърля молби за убежище от сирийски мигранти, след като миналата година замрази разглеждането им.
По сведения от източник на телевизията се смята, че особено сирийските сунити, ако не са лично преследвани в родината си, нямат основателни причини да получат убежище.
Телевизията съобщава, че кипърските власти ще разгледат досиетата на сирийските кандидати за убежище, както и на тези, на които е предоставена допълнителна защита, и които вече нямат право на убежище.
Източник: БТА
Балкани
След разпускането на ПКК ще бъдат нужни практически стъпки, които Анкара ще следи, каза турският външен министър

Турският външен министър Хакан Фидан каза днес, че трябва да бъдат предприети практически стъпки след решение на обявената за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК) да се разпусне и Анкара ще ги следи отблизо, съобщи Анадолската агенция и Франс прес.
Ако решението да бъде разпусната ПКК бъде приложено „искрено, то ще бъде много полезно за всички, за нашето бъдеще“, каза Фидан на обща пресконференция в Анкара с колегите си от Йордания и Сирия Айман Сафади и Асад аш Шибани.
По думите му това решение е „много важно за трайния мир и стабилност в нашия регион“.
Разбира се, ще трябва да бъдат предприети практически стъпки и ние ще ги следим отблизо, добави Фидан.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва още в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Тежко пострадала след срутването на козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад е извън опасност

Тежко пострадала и хоспитализирана жена след срутването на козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година е извън опасност за живота, съобщиха от Клиничния център на Войводина, пишат сръбските медии.
В момента по-нататъшното ѝ лечение ще продължи в рехабилитационен център, казаха лекуващите й лекари, като уточниха, че на пациентката трябва да бъде поставена протеза на крака.
В резултат на срутването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, 14 души загубиха живота си на място, а трима бяха приети с тежки наранявания в болница, като двама по-късно починаха.
Трагедията в Нови Сад предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади. В рамките на протестните действия студентите блокираха около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в северния сръбски град се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочването на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с номинари, които досега не са били част от политическия живот на страната.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Европейската комисия призова всички страни да се възползват от възможността да работят за мир след решението за разпускане на ПКК

Европейската комисия призова днес всички страни „да се възползват от възможността“ да работят за мир след решението на Кюрдската работническа партия (ПКК) да се разпусне и да сложи край на въоръжената си борба срещу Турция, предаде Франс прес.
„Европейският съюз смята, че започването на надежден мирен процес, насочен към намиране на политическо решение на кюрдския въпрос, представлява положителен етап към постигането на мирно и трайно решение“, заяви говорителят на Европейската комисия Ануар Ел Ануни.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/СУ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ