Свържете се с нас

Свят

Казинформ: Президентът на Словения пристигна в Астана

В президентството в Астана се проведе тържествена церемония по посрещането на президента на Словения Наташа Пирц Мусар, пристигнала на официално посещение в Казахстан, предаде националната новинарска агенция Казинформ.

Президентите представиха членовете на делегациите си, след което началникът на почетната гвардейска рота изнесе приветствен рапорт. Мероприятието се съпроводи с изпълнение на държавните химни на Казахстан и Словения. След церемонията държавните глави преминаха в залата за преговори.

По-рано беше съобщено, че по време на посещението на президента на Словения се планират преговори с нейния казахстански колега Касъм-Жомарт Токаев, на които ще се обсъдят ключовите въпроси на взаимното сътрудничество в търговско-икономическата, инвестиционната, транспортната и културно-хуманитарната сфера.

Особено внимание ще се обърне върху развитието на отношенията в бизнеса. В рамките на посещението ще се проведе и казахстанско-словенски бизнесфорум.

Словения активно прокарва инициативи по защита на екосистемите и устойчивото развитие. Въпросното посещение ще стане важна крачка в укрепването на двустранните отношения, включително в сферите на екологията, икономиката и хуманитарните инициативи.

(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и Казинформ)

/ЛМ/

Източник: БТА

Свят

Премиерът на Норвегия ще се срещне с американския президент Тръмп във Вашингтон в четвъртък

Министър-председателят на Норвегия Юнас Гар Стьоре ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в американската столица Вашингтон в четвъртък, предаде Ройтерс, като се позова на официално съобщение от канцеларията на премиера.

Сред темите на планираните разговори в Белия дом са ситуацията по сигурността, НАТО и войната в Украйна, уточниха от кабинета на Гар Стьоре.

Ше бъдат засегнати и икономически въпроси, се допълва в изявлението.

„Сътрудничеството между Норвегия и САЩ е в редица област. Съединените щати са важен търговски партньор на Норвегия. Очаквам да разговаряме за области, в които можем да си сътрудничим дори още по-тясно в бъдеще“, заяви Стьоре. 

Правителството на Тръмп обяви мита от 15 процента за стоки, внасяни от Норвегия в САЩ, в рамките на широк спектър от действия в областта на търговията с партньори по света.

/ИТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Судан върви към фактическо разделение

Една донорска конференция, която се състоя миналата седмица в Лондон, послужи като мрачно напомняне – две години от избухването на конфликта в Судан. Оставаща сравнително встрани от вниманието на международната общност, съсредоточила се върху войните в Украйна и Близкия изток, тази държава в Североизточна Африка, която е трета по площ на континента, стана сцена на най-тежката хуманитарна катастрофа с вътрешно разселване на хора в света.

Конфликтът, избухнал на 15 април 2023 г., продължава, без да се вижда изход на хоризонта, отбелязва Франс прес.

А равносметката е плашеща: най-малко 28 хиляди убити, макар че реалният брой на жертвите вероятно е много по-висок (според някои оценки още от миналата година загиналите са 150 хиляди – бел. ред.); повече от 14 милиона души (или близо 30 процента от 48-милионното население на Судан – бел. ред.) бяха принудени да напуснат домовете си, а в цели райони цари масов глад, обобщава Асошиейтед прес.

Редовната армия, която воюва срещу паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), обяви миналия месец, че е установила пълен контрол над столицата Хартум. Този успех като че ли дойде закономерно след методичния напредък на суданските въоръжени сили под командването на генерал Абдел Фатах ал Бурхан през последните месеци, който е отчитан от Асошиейтед прес. Той позволи на армията да затвърди контрола си върху частта от Судан на източния бряг на река Нил.

СБП обаче не показват никакво намерение да сложат оръжия. Водени от Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемети – впрочем някогашен заместник на Бурхан, преди да се обърне срещу него – паравоенните продължават да контролират части от Судан и имат съюзници. Нещо много символично: навръх втората годишнина от избухването на конфликта те обявиха формирането на паралелно правителство.

При това СБП се опитват да превземат Ел Фашер – последния голям град в обширната западна област Дарфур, който все още се изплъзва от контрола им, посочва Би Би Си. Ако операцията се увенчае с успех, паравоенните де факто ще затвърдят контрола си над западната част на Судан.

Това неминуемо предизвика опасения от фактическо разделение на страната на две. Асоциациите с други африкански държави, и най-вече съседна Либия, са неизбежни. Още повече че са налице редица от необходимите условия – съществуването на голям брой фракции, преследващи своите тесни интереси, и намесата на външни сили – макар че има местна специфика и разлики.

АП прогнозира, че превземането на суданската столица от редовната армия отваря нова глава от войната, разделяйки де факто страната на зони, контролирани от въоръжените сили и СБП. Още повече че паравоенните предвиждат Судан да бъде „светска, демократична и децентрализирана държава“, с „доброволна интеграция на нейната територия и общности“ – сигнал към многобройните судански групи, които искат автономия от Хартум.

А само преди няколко години Бурхан и Хемети се съюзиха, за да провалят прехода на страната към цивилно управление след свалянето от власт на дългогодишния диктатор Омар ал Башир с народен бунт през 2019 г., преди обаче напрежението да експлодира в кръвопролитна борба за власт между двамата.

Впрочем СБП изникнаха от придобилите мрачна слава милиции джанджауид (в превод от арабски „дяволи на коне“ – бел. ред.). Мобилизирани от Башир и съставени от етнически араби, те се прочуха със своите зверства срещу чернокожи по време на зловещия конфликт в Дарфур преди две десетилетия.

Подобно на обвиненията срещу джанджауид в началото на този век, администрацията на предишния президента на САЩ Джо Байдън каза, че СБП извършват геноцид в Дарфур – нещо, което паравоенните отрекоха – и наложи санкции на Хемети, припомня Асошиейтед прес.

Редовната армия също е обвинявана в жестокости, но и тя отрича да извършва зверства.

Институтът за изследване на войната коментира на сайта си, че държави като Иран, Русия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) разпалват конфликта в ущърб на интересите на Съединените щати в Червено море. Всяка от тези външни сили преследва свои собствени интереси.

Така например, отбелязва базираният във Вашингтон мозъчен тръст, Иран иска да се сдобие в Судан с военноморска база, за да може да подкрепя атаките, извършвани от хусите – свързана с него йеменска групировка – срещу кораби в Червено море.

Що се отнася до Русия, тя също се стреми към военноморска база в Судан, но по друга причина – за да укрепи логистичните си коридори към Африка и да проектира мощ в Червено море, смятат американските анализатори.

Подобно на Техеран и Москва, Египет също подкрепя в съседната държава редовната армия. Целта му, от една страна, е да не допусне разпространение на конфликта и приток на бежанци, а, от друга – да противодейства на ОАЕ, както и на Етиопия. Впрочем Египет има сложни отношения и с Етиопия.

Турция също поддържа в Судан редовната армия, за да се противопостави на влиянието на Емирствата.

Всяка от четирите външни сили, застанали на страната на Бурхан, преследва свои икономически интереси.

ОАЕ, за които пък се твърди, че подкрепят Хемети, се стремят към повече инвестиции и увеличаване на търговията със Судан.

Петте държави снабдяват своите съюзници в Судан с различни оръжия, на първо място дронове. Впрочем безпилотните летателни апарати се утвърдиха през последните години като ключов фактор във военните конфликти.

И така, като че ли няма изгледи за скорошно прекратяване на огъня и за започване на сериозни преговори за уреждане на конфликта в Судан. Нито един от двата лагера не изглежда склонен на компромиси, а вниманието на международната общност като цяло е насочено към други войни. По всичко изглежда, че от решаващо значение ще се окаже ситуацията на терен. А тя като че ли загатва, поне на този етап, за фактическо разделение на страната.

Това буди сериозно безпокойство, още повече предвид историческия опит с отделянето през 2011 г. на Южен Судан, който стана най-новата държава в света, само за да попадне в плен на кръвопролитни вътрешни междуособици.

Освен това все по-разнородният и сложен характер на враждуващите лагери, част от които са разнообразни милиции, прави уравнението още по-сложно. И загатва, че когато мирът настъпи един ден, Судан още дълго време ще бъде в плен на несигурността и нестабилността, тъй като тези милиции, разполагащи с оръжия и подкрепата на влиятелни политически фактори, ще поискат своето.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Украйна обяви, че е свалила 42 руски дрона тази нощ, изстреляни са и три ракети

Украинските сили за отбрана са свалили 42 руски дрона тази нощ, предаде Укринформ, като се позова на информация на военновъздушните сили на Украйна в приложението „Телеграм“.

47 безпилотни летателни апарата, изпратени като примамки, са изгубили посоката си благодарение на действията на украинските подразделения за радиоелектронна борба, като междувеменно не са нанесли щети, уточнява ведомството.

Русия е атакувала с общо 96 дрона и три ракети, като са повредени обекти на украинска територия в Харковска, Днепропетровска и Черкаска област, информира Ройтерс, цитирайки украинските ВВС.

В 00:00 ч. днес изтече срокът на обявеното от руския президент Владимир Путин великденско спиране на огъня. Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушаването му.

/ИТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 58 минути

Организация на частни собственици на горски площи във Франция се надига срещу кражбите на дървен материал в страната

Спортпреди един час

„Поражението от Болоня няма да ни отклони от нашия път към титлата“, гарантира треньорът на Интер (Милано) Симоне Индзаги

Святпреди един час

Премиерът на Норвегия ще се срещне с американския президент Тръмп във Вашингтон в четвъртък

Българияпреди един час

Близо 6000 контрабандни „вейп“ цигари откриха митническите служители при проверка на пратка в София

Спортпреди един час

Оклахома Сити постигна петата най-убедителна победа в историята на плейофите на НБА, Стеф Къри вкара 31 точки за Голдън Стейт

Святпреди един час

Судан върви към фактическо разделение

Българияпреди един час

Условията за туризъм в планините са добри

Святпреди 2 часа

Украйна обяви, че е свалила 42 руски дрона тази нощ, изстреляни са и три ракети

Спортпреди 2 часа

Джанпиеро Гасперини не съжалява за пропуснатия шанс Аталанта да се бори за шампионската титла

Обществопреди 2 часа

Стотици на литийното шествие с чудотворната икона на Света Богородица

Святпреди 2 часа

Пентагонът отрече министърът на отбраната Хегсет да е споделял поверителна информация в приложението за съобщения „Сигнал“

Балканипреди 2 часа

Председателят на сръбския парламент: Блокадата на РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор

Балканипреди 5 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 5 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Святпреди 5 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Святпреди 2 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Политикапреди 5 дни

Борисов стана борец срещу Магнитски – Пеевски бил натопен по доноси, “тече процес“ по отмяната

Икономикапреди 5 дни

Бюджетът за 2025 г. на община Тунджа предвижда най-мащабната до момента промяна в облика на населените й места, заяви кметът Станчо Ставрев

Икономикапреди 4 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Обществопреди 4 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 4 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Обществопреди 4 дни

Голямото пътуване започва днес, промени в движението и много полицаи на пътя

Обществопреди 4 дни

Еврокомисар Марта Кос: Черна гора и Албания ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК

Българияпреди 4 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Новини