България
Казанлъчани подкрепиха националния протест срещу войната по пътищата

Казанлъчани се присъединиха към националния протест срещу „убийствата“ на пътя, организиран от сдружение „Ангели на пътя“. Жители на общината се събраха на кръстовището на главния път I-5 на изхода от прохода Шипка с път II-56 от град Шипка за село Шейново. Те блокираха движението в участъка и поискаха спешни мерки за осигуряване на пътната безопасност, както и поемане на отговорност от страна на ресорните институции.
Дошли сме да изразим своето възмущение от бездействието на държавните органи и от това как си прехвърлят отговорността, посочи Феим Имамов, жител на село Шейново. Убеждаваме се за пореден път, че виновни няма. Всичко в най-добрия случай приключва с една оставка, а оставката не решава проблема, защото си отива един, но начинът на работа остава непрозрачен – ние искаме да има осъдени, заяви той. По думите му пътищата са в окаяно състояние, а на това място маркировката не е светлоотразителна, пътните знаци са компроментирани. Той изрази мнение, че трябва да бъде изградено кръгово кръстовище.
Това не е първият протест на рисковото кръстовище. Такива бяха организирани след тежкия пътен инцидент от август 2023 година, в който животът си изгуби 20-годишно момиче.
В момента подкрепяме националния протест в памет на Сияна, но сме тук и в памет на 20-годишната Сибел, каза Андриан Качанов, организатор на предходните два протеста край Шипка. „Аз нямам смелост да погледна нейните родители, защото като човек, който организира предните протести вярвах, че нещата ще се случат и им вдъхнах вяра и кураж, че тяхната загуба ще бъде последната на това място. Година и половина вече мина и има подменени два или три пътни знака – нищо повече“, каза той и увери, че хората ще са тук, когато е необходимо. Във всеки един момент ще зяавяваме своята позиция, подчерта Качанов.
Не ни е безразлично, няма да бъдем за последен път тук, докато не видим промяната, каза Билен Тюлекова, майка на загиналото момиче. Искаме да няма повече война на пътя, да има промяна и нещата да се оправят, да се вземат мерки, заяви тя.
Източник: БТА
България
С лекция за професията на екскурзовода в Пловдив започнаха проявите по повод Международния ден за опазване на паметниците на културата

С публична лекция на главния екскурзовод на общински институт (ОИ) „Старинен Пловдив“ Вангел Илиев в Балабановата къща на тема „Екскурзоводът – пазител на културното наследство“ започнаха проявите по повод Международния ден за опазване на паметниците на културата (18 април).
„По традиция на този ден се обръща внимание на археолозите, реставраторите, които имат изключително голям принос, а професията на екскурзовода остава в сянка. Ние сме пазители на наследството, защото сме на терен, срещаме се с туристите, поддържаме историята жива“, каза за БТА Илиев. В Общински институт „Старинен Пловдив“ работят седем екскурзовода, които водят турове и извън резервата. В последните години в града има голям наплив от испански туристи, а се усеща дефицит на колеги с този език, коментира Илиев. По думите му професията не е застрашена, но много негови колеги, които са в пенсионна възраст, продължават да практикуват.
Екскурзоводите комуникират с различен вид публика – делегации, фирмени посещения, туристически групи. Никога не се появява името на екскурзовода, а ние имаме изключително големи професионалисти, подчерта Илиев. Според него въпреки изкуствения интелект и напредването на технологиите човешкият фактор в професията е незаменим. Освен посещенията на историческите обекти, туристите търсят и разговори и за това екскурзоводът, според Илиев, трябва да е диалогов. „Те искат да разберат как живеем, социалната и здравната политика на държавата, образованието, работна заплата, възраст за пенсиониране и изчисление на пенсии. В 99,9 на сто стигаме до момента, в който казват „при нас е същото“ по отношение на проблемите. Трябва да си компетентен и в час какво се случва в държавата в сферата на политиката, икономиката“, обясни екскурзоводът.
Сред проблемите в бранша, според Илиев, е практикуването на професията от хора, които нямат лиценз. По думите му често хора от други направления решават, че ще бъдат екскурзоводи, но нямат необходимите исторически познания и ниво на чужд език. Необяснимо като понятие за него е „тур лидер“, за което масово в последно време се предлагат курсове. Работил съм с хора, които се титулуват за такива, и те просто се движат с групите и им превеждат, но не са екскурзоводи, посочи Илиев. Той припомни, че от 2016 година екскурзоводите държат изпити към Министерството на туризма, откъдето се издава пожизнен лиценз.
Като друг проблем Илиев посочи, че в България липсват различни направления в професията. Има музейни екскурзоводи и такива, които са в националния регистър, но няма тясното специализирани като в чужбина, каза екскурзоводът. Като пример той даде Чехия и Италия, където негови колеги учат за конкретен регион или епоха и нямат право да практикуват извън това направление
Вангел Илиев работи като екскурзовод от 15 години, 12 от които на свободна практика. По образование е арабист, един от тримата и единствен действащ регистриран екскурзовод с арабски език. Отделно владее френски и английски език. От четири години работи в ОИ „Старинен Пловдив“.
Източник: БТА
България
От Движение „Ние не мълчим“ заявиха в отворено писмо, че ще излязат на протест, ако не бъде отменено решението на Община Бургас за използването на пиротехника на Великден

Движение „Ние не мълчим“ ще предприеме протестни действия, ако не бъде отменено решението на Общината Бургас за използването на пиротехника навръх Великден. Това съобщиха от движението в отворено писмо до кмета на Бургас Димитър Николов, в което се изразява разочарование от намерението на Общината да отбележи празника със заря.
„На най-светлия християнски празник, в който честваме Възкресението на Божия син, нима това е начинът да покажем вярата си – чрез шум, страх и страдание? Великден е празник на надежда, мир и тишина! На молитва! На добри дела! А не на гърмежи, които плашат деца и животни, и причиняват болка там, където трябва да има утеха. Нима това е цената на празника?“, пише в писмото. От движението посочват, че е още по-неприемливо, че за тази заря ще бъдат похарчени хиляди левове от общинския бюджет. „Пари, които могат да бъдат насочени към нещо истински смислено – помощ за уязвими семейства, подслон за бездомни животни, или дейности в полза на обществото. С дълбока вяра в Божията справедливост и надежда в разума ви, ви молим да преосмислите това решение и да издадете заповед за отмяната му. Ако не получим отговора, който удовлетворява исканията ни вярвайте, че ще предприемем протестни действия и ще изразим позицията си публично, пише още в писмото.
По-рано днес общинските съветници от политическа партия „Възраждане“ в Бургас също изпратиха отворено писмо до кмета Димитър Николов и до Негово Високопреосвещенство сливенския митрополит Арсений с апел да преосмислят идеята за провеждането на заря за Великден в крайморския град. От партията посочиха, че „отпразнуването на Възкресението с фойерверки опошлява и комерсиализира все повече този празник и не кореспондира с целите на добродетелите на християнската религия, сред които е и смирението“. „Гърмежи в небето по никакъв начин няма да ни насочат към тях“, се посочва още в писмото на съветниците.
Реакциите дойдоха, след като пресцентъра на Община Бургас обявиха, че в първите минути, когато християните си казват „Христос Воскресе“ и „Воистина Воскресе“ по искане на Сливенската Митрополия небето над катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“, където ще бъде отслужена Пасхална служба, ще бъде озарено от фойерверки. В обявената от Общината празнична програма пише, че Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи в храма от 23:00 часа Възкресна полунощница и от 00:00 часа – Възкресение Христово – Пасха.
/РН/
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Брезник ще гласува размера на индивидуалните месечни възнаграждения на кмета на общината и на тези по селата

Докладна за определяне размера на индивидуалните месечни възнаграждения на кмета на Община Брезник и кметовете на населени места ще разгледат общинските съветници в Брезник днес. Точката е част от дневния ред на заседанието, публикуван на сайта на Общината. Общо 14 точки ще разгледат съветниците на заседанието с начален час 10:30 ч. в малкия салон на Народно читалище „Просвещение 1870 г.“.
По-голяма част от докладните касаят имотни въпроси и изготвяне на проекти за частични изменения на подробен устройствен план. Сред точките е и докладна записка относно определянето на размера на индивидуалните месечни възнаграждения на кмета на Община Брезник и кметовете на населени места.
Включена в заседанието е и точка свързана с допълването на програмата за управление и разпореждане с общинска собственост пред текущата година и обявяване на публичен търг за отдаване под наем на част от имот – публична общинска собственост.
На гласуване ще бъдат подложени и предоставени по електронен път доклади от председатели на читалищата в Брезнишко за осъществените дейности през миналата година. Предпоследна точка от заседанието на ОбС е приемане на отчетен доклад от Общинско дружество „Водоснабдяване“ ЕООД.
/РН/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия