Свържете се с нас

Балкани

Капитан-лейтенант Чигдем Йозен от турските ВМС: Чаках кораба „Св. св. Кирил и Методий“ да влезе в Босфора

При завръщането си от третата експедиция до Антарктида българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“(НИК 421) хвърли котва за няколко дни в истанбулското пристанище Тузла, където се намира Висшето военноморско училище на Република Турция.

В един от тези дни Чигдем Йозен, капитан-лейтенант от Военноморските сили на Турция, посети българския кораб. Състоя се вълнуваща среща с част от личния състав начело с командира на кораба капитан втори ранг Радко Муевски. 

Познанството им с капитан Муевски датира от Варна. Капитан Йозен е първият турски морски офицер, преминал успешно курса „Плаване в полярни условия“ във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна през октомври 2024 г. По професия тя е инженер-океанолог с научна степен доктор. От 2017 г. е офицер във военноморските сили на Турция.

При посещението на палубата на „Св. св. Кирил и Методий“ в Тузла капитан-лейтенант Йозен се отзова на молбата да сподели пред БТА впечатленията от участието си в работата в курса и сътрудничеството с българските си колеги.

„За мен бе много вълнуващо да участвам в курса. Бяхме общо 10 души, включително двама колеги от Румъния. Обучението беше задълбочено и се проведе по запомнящ се начин, подкрепено бе с много визуални материали. В рамките на програмата ни бе предоставена ценна информация за пътуването до Антарктида, за живота там, условията на околната среда и всички други неща, които трябва да знаете“,каза тя.

Теоретичната и практическата част на курса във ВМУ-Варна са били проведени от гост-лектора, контраадмирал от резерва Марсело Тарапов от Военноморските сили на Аржентина, който по думите ѝ е споделил с курсистите богатия си опит.

Един от най-вълнуващите и запомнящи се етапи в курса е бил практическата част, споделя капитан Йозен.

„Част от обучението бе на кораба „Св. св. Кирил и Методий“, на който се намираме в момента. Облякохме непромокаеми костюми, които бяха много удобни. С  корабни лодки се потопихме се във водата, отработихме учение за спасяване на човек. Учението беше много интензивно, трябва да се отбележи и много добре организирано. В рамките на програмата на курса ни бе представена презентация на експедициите в Антарктика, осъществени от българския военен научноизследователски кораб. Тази година успешно е  осъществена третата антарктическа експедиция, за което ги поздравявам. И съм благодарна,че ми се предостави шанс да участвам в курса. Запознахме се много нагледни материали, събрани по време на експедициите, разкриващи ежедневието на Антарктика, научихме много неща – например за коренните обитатели на Антарктика, пингвините, каква трябва да бъде подговката, медицинското обслужване, неща, придобити от практиката на българските експедиции. В края на курса получих сертификат за успешно завършен курс по навигация в Антарктика. За мен беше добър шанс да участвам и съм изключително благодарна“,посочи тя.

Капитан-лейтенант Чигдем Йозен подчерта, че курсът във ВМУ-Варна е бил особено полезен по отношение на международното сътрудничество и споделянето на информация.

„Информацията, получена в антарктическия навигационен курс във Варна, може да се използва в следващите експедии за обогатяване на информираността. Определено може да се каже, че съм готова да участвам в антарктическа експедиция благодарение на познанията от курса, много от които са запечатаха в съзнанието ми“, казва тя.

Капитан-лейтенант  Чигдем Йозен е съхранила много добри впечатления от България, която е посетила за пръв път миналата година.

„Пътувахме с кола, страната много ми хареса. Варна е много красив, спокоен и сигурен град, Черно море е прекрасно. Хората са приветливи и отзивчиви. С готовност бих  се включила в полярна експедиция в Антарктика –  разбира се, ако се получи одобрение от командването на военноморските сили. Както е казал Ататюрк, „Науката е най-верният пътеводител в живота“, разказа турският моряк.

Преди да се разделим сподели и един емоционален момент.

„Аз знаех кога е отплавал корабът „Св. св. Кирил и Методий“ и очаквах кога ще влезе в Босфора. Забелязах го отдалеч, в първия момент се поколебах дали е той, след това изпратих есемес до колега, с когото бяхме в курса със запитване и той ми отговори – да в момента плаваме в Босфора. Предадох моите поздравления на целия екипаж и беше много приятно. Обмислям заедно със семейството си това лято пак да посетя България”, каза пред БТА капитан-лейтенант Чигдем Йозен.

Първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се завърна в петък, 11 април, във Варна от успешно завършилата трета експедиция до Антарктида.

Корабът и екипажът бе посрещнат с военен ритуал на морската гара Варна.

Източник: БТА

Балкани

Паспорт на български гражданин е намерен на мястото на инцидента с микробуса, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц

Паспорт на 53-годишен български гражданин с инициали Ю. Х. Б. е намерен на мястото на инцидента с товарния микробус, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц, съобщи за БТА ръководителят на румънския Департамент за извънредни ситуации и създател на системата за спешна помощ д-р Раед Арафат.

По-рано тази вечер Аджепрес и Диджи24 съобщиха, че българин е управлявал микробуса и е бил сам в превозното средство. 

След операция, продължила няколко часа, водолази извадиха от реката потъналия бус и откриха една жертва, за която се предполага, че е шофьорът. В момента те извършват допълнителен оглед на района с подводен дрон. 

По първоначална информация микробусът е излетял от платното след опит да избегне сблъсък с друго превозно средство и е паднал в реката. Шофьорът на лекия автомобил в катастрофата е откаран в болница.

/ИТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Депутат от партията на Ердоган предложи Невруз да стане официален празник в Турция

Депутатът от управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Серкан Байрам внесе предложение в турския парламент, в което се предвижда обявяването на 21 март (празникът Невруз) за официален празник в страната, предаде ТРТ Хабер. 

„Множество хора празнуват Невруз по целия свят, в тюркските страни и в нашата страна. Невруз означава нов ден. Невруз означава прераждане. Невруз означава обединение, солидарност и братство. (…) Днес отправям предложение за обявяването на Невруз за официален празник и в нашата страна“, се казва в обръщението на Байрам, с което днес депутатът внесе предложението си в турския парламент.

„Нашето желание е този ден да бъде обявен за национален празник, съгласно очакванията на хората и установяването на мира и толерантността в нашата страна. Очаквам подкрепата на всички партии“ заяви още Байрам, подчертавайки, че турския президент Ердоган е засегнал темата по време на тазгодишните чествания на празника. 

Невруз се счита за един от най-древните празници с историческо, културно и религиозно значение на тюркските и мюсюлмански общности в страните от Централна Азия, Близкия изток, Кавказ и Балканите. През 2009 година празникът бе включен от ЮНЕСКО в списъка на световното нематериално културно-историческо наследство. 

Невруз се чества и като кюрдската Нова година от милиони кюрди. Според различни източници кюрдите в Турция са между 12-15 милиона души, което се равнява на 15-20 процента от населението на страната. Компактни групи кюрди населяват Югоизточен Анадол с център град Диарбекир и Източен Анадол.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Започва реставрацията на основния купол на храма „Света София“ в Истанбул

Започват реставрационни дейности по основния купол на храма „Света София“ в Истанбул, съобщи турският министър на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой, цитиран от изданието „Йени Шафак“. 

В публикация в социалните мрежи Ерсой заяви, че „реставрационните дейности няма да попречат на молещите се, като в същото време ще подсилят и консервират 14-вековната сграда“. 

От изявлението на Ерсой става ясно, че реставраторите планират да покрият купола от външната му страна със специална желязна конструкция, която трябва да осигури защита от метеорологичните условия и да улесни работата им. Елементите на покрива на сградата ще бъдат поправени или заменени с нови, като това ще бъде извършено с изключително внимание, се посочва още в публикацията на министъра. 

В същото време във вътрешната част на сградата ще бъде изградена площадка извисяваща се на 41 метра над земята. Тя ще се издига на четири колони, като по този начин ще отнема минимална част от пространството, което се използва за молитва. От площадката реставраторите ще имат достъп до мозайките от вътрешната страна на купола, които също ще бъдат консервирани и укрепени, става ясно от съобщението на Ерсой. 

Света София, която е определена от ЮНЕСКО като паметник с общочовешка ценност, е служила като църква в продължение на 916 г. След превземането на Константинопол през 1453 г. от войските на османския султан Мехмед Втори (Завоевателя) е превърната в джамия. С декрет на Ататюрк и решение на Министерския съвет през 1934 г. е превърната в национален музей. Като такъв остава до преди 5 години.

На 10 юли 2020 година, с решение на Държавния съвет е отменен статутът й на музей и същият ден с указ на президента Реджеп Тайип Ердоган Света София отново е отворена като джамия.

На 24 юли 2020 година с внушителна ислямска церемония с участието на президента и Министерския съвет бе отслужен първият от 86 години намаз в храма.

От 2023 г. насам турската държава извършва обща реставрация на сградата, както и на целия комплекс около нея, като започващият ремонт на купола е една от основните стъпки в проекта за възстановяване и консервиране на храма. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 38 минути

Макрон каза, че иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава и Израел

Спортпреди 41 минути

Лудогорец се наложи над Хебър в исторически мач и дръпна с 14 точки пред Левски

Обществопреди 49 минути

Микробус падна в Дунав. Има и жертва

Спортпреди 55 минути

Рубльов и Руне се класираха за втория кръг на турнира по тенис в Барселона

Спортпреди 55 минути

Лудогорец победи Хебър в Пазарджик

Балканипреди 57 минути

Паспорт на български гражданин е намерен на мястото на инцидента с микробуса, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц

Спортпреди един час

ЦСКА надви Локомотив Авиа в мач номер четири в мъжкото волейболно първенство

Спортпреди един час

Христо Златински отново застава начело на дублиращия отбор на Локомотив (Пловдив)

Святпреди един час

Украйна каза, че Русия е изстреляла и тази вечер ракета по град Суми

Балканипреди един час

Депутат от партията на Ердоган предложи Невруз да стане официален празник в Турция

Спортпреди един час

Балкан надигра Спартак Плевен като домакин в Националната баскетболна лига

Балканипреди един час

Започва реставрацията на основния купол на храма „Света София“ в Истанбул

Бизнеспреди 4 дни

Голямото търговско надцакване

Бизнеспреди 4 дни

Какво означава отлагането на високите мита на Тръмп за глобалната търговия

Бизнеспреди 4 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Бизнеспреди 3 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Балканипреди 2 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 3 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Обществопреди 2 дни

Кампания събира дарения за самотни възрастни хора преди Великден

Политикапреди 2 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Обществопреди 2 дни

От 1 юни трудовата книжка става електронен документ

Политикапреди 2 дни

Желязков пред Ердоган: Отношенията между България и Турция са гаранция за опазването на външните европейски граници

Обществопреди 2 дни

Погребаха атентатора от “Сарафово“ на гробище за загинали бойци на “Хизбула“

Икономикапреди 2 дни

Министрите на финансите на ЕС обсъждат идеи за финансиране на европейската отбрана

Новини