Балкани
Кандидатът за президент на Румъния Джордже Симион: Русия има интерес да ни разделя и го прави много добре

Русия има интерес да ни разделя и го прави много добре, заяви кандидатът за президент на Румъния на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион, цитиран от Аджепрес. Той направи изказването на среща на върха на румънските бизнес лидери в Букурещ.
„Всички трябва да седнем на една маса, когато тази бъркотия, лудостта и постоянният фонов шум приключат. Вярвам, че Русия наистина има интерес да ни разделя и го прави много добре чрез анулирането на тези избори, като ни държи в различни лагери и като поддържа румънско-румънската война“, коментира лидерът на АУР.
Той призова присъстващите да се откажат от предразсъдъците.
„Има някои предприемачи, които започнаха активно да се включват в това да казват на служителите какво да правят, как да го правят. Лъжат ги, плашат ги, че съм допринесъл за обезценяването на леята и така нататък. Помислете много внимателно какво правите, защото утре всички трябва да си хванем ръцете и да започнем да възстановяваме Румъния“, добави Джордже Симион.
Той направи оценка и за участието на страната в международната политика.
„Аз съм напълно недоволен от начина, по който се развива нашето стратегическо партньорство досега. То се фокусира повече върху отбраната, върху военната индустрия, малко стомана, малко алуминий и вярвам, че можем да направим много повече с това партньорство. Като предимства, нашето членство, след дълги опити, в Шенгенското пространство, е възможност за чуждестранните инвеститори и вярвам, че можем да направим повече, като започнем от нашата дипломация, от посланици, от консули, от онези икономически аташета и от всички държавни институции, които да бъдат, така да се каже, user-friendly, business-friendly”, посочи Джордже Симион.
Той твърди, че Европейският съюз трябва отново да стане общо икономическо пространство, пространство за движение на хора и стоки.
„Румъния трябва да играе активна роля, да не чака индикации от Европейската комисия, а да предлага на комисията. Можем да привлечем много повече средства и е в наш интерес да защитим Европейски съюз обединен с всички 27 съставни страни, Европейски съюз, който се фокусира върху просперитета и икономиката, а не върху изменението на климата, не върху операциите за промяна на пола на децата, не върху създаването на европейска армия. Имаме НАТО, той е най-мощният алианс в света, воден от нашия стратегически партньор САЩ, това е достатъчно. Именно затова нашият план е да достигнем до румънския вот, до демокрацията, до вота на останалите граждани на Европейския съюз и да бъдем свързани с администрацията на Съединените щати“, добави Джордже Симион.
Източник: БТА
Балкани
Профилът в Екс на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу беше блокиран в Турция

Достъпът до профила на затворения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, основният политически съперник на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, е блокиран в Турция в отговор на съдебно искане, се казва в съобщение в профила му в социалните мрежи от днес, предаде Ройтерс.
Полицията задържа Имамоглу на 19 март, което предизвика най-големите протести в Турция от десетилетие. Той беше поставен под арест четири дни по-късно в очакване на съдебен процес по обвинения в корупция, които той отрича.
Опозиционните партии нарекоха ареста му политизиран и антидемократичен.
Профилът на Имамоглу в Екс има близо 10 милиона последователи.
Известният турски адвокат Гьоненч Гюркайнак заяви в Екс, че подава, по искане на Екс, възражение срещу решението на съда за блокиране на достъпа до профила.
Подробности за решението не бяха съобщени веднага.
Проучвания на общественото мнение показват, че обществената подкрепа за Имамоглу е нараснала още повече след ареста му за сметка на тази към Ердоган, което засилва убеждението, че той ще бъде основният съперник на Ердоган на следващите президентски избори, които се очаква да се проведат през 2028 г., отбелязва агенцията.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Инфлацията в Северна Македония се забавя за втори пореден месец

Инфлацията на потребителските цени в Република Северна Македония се забави за втори пореден месец през април до най-ниското си ниво от седем месеца, показват предварителни данни на статистическата служба на балканската страна, предаде ДПА.
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) се е повишил с 2,6 процента на годишна база след увеличение от 2,7 процента през март. Инфлацията достигна пик от 5 процента през февруари.
Последният темп на инфлация е най-ниският от септември миналата година, когато беше на същото ниво.
Транспортните разходи са намалели за втори пореден месец. Разходите за комуникации са се повишили с 0,1 процента след близо 2 процента ръст през предходния месец. Инфлацията на хранителните продукти се е забавила до 1,5 процента от около 2 процента през март.
ИПЦ се е повишил с 0,6 процента на месечна база през април, след спад от 1,3 процента през предходния месец. Увеличението е най-бързото от пет месеца насам.
Сред основните компоненти транспортът е регистрирал месечно увеличение на разходите с 5,1 процента, цените на дрехите и обувките са се повишили с 1,5 процента, а тези в групата „Отдих и култура“ са по-високи с 1,4 процента.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Земетресението от 6,2 в района на Истанбул на 23 април е освободило 12 процента от натрупаното напрежение, показва доклад

Земетресението от 6,2 в района на Истанбул на 23 април е освободило приблизително 12 процента от натрупаното сеизмично напрежение, показва предварителният доклад за труса, изготвен от групата на Центъра за изследвания и практики в областта на управлението на бедствия (MATAM), съобщи турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
Според доклада районът, в който е станало земетресението, се намира при разломния сегмент Кумбургаз, който за последен път е предизвикал земетресение през 1766 г. Със земетресението от 6,2 са били освободени 12 процента от енергията, натрупана оттогава, показват изчисленията, публикувани в доклада.
Директорът на МАТАМ проф. Дженк Ялтърак заяви, че целият сегмент Кумбургаз е дълъг 80 километра, като при труса от 6,2 е имало движение от около 30 сантиметра само в малка част от разлома.
„Въпреки това в същия район се е натрупало напрежение от 3,7 метра. Това не е предвестник на голямо земетресение, но също така е погрешно да се твърди, че напрежението е било освободено. По-голямата част от разлома все още е на мястото си“, обясни още той.
Земетресение с магнитуд 6,2 в Мраморно море разтърси Истанбул и по-широкия регион на 23 април и бе усетено и в България. Трусът не причини човешки жертви и сериозни разрушения.
/ВН/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева
-
Политикапреди 1 седмица
Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите