Свържете се с нас

Общество

Какво се прави на Цветница

Пролетният празник Цветница се чества винаги в неделята преди Великден. Тази година се пада на 13 април. Цветница в България се нарича още Връбница или Цветна неделя, а в западните църкви – Палмова неделя.  

Цветница – символика

Обичаите на празника символизират посрещането на Исус Христос с палмови клонки и цветя, когато той пристига в Йерусалим на магаре, след като е възкресил приятеля си Лазар. Върбовите клонки, здравец и цветя, отнесени според православните традиции в дома, се приемат като пазители на всичко добро в къщата. Те пазят здравето на семейството, обичта между стопаните и носят късмет през цялата следваща година. 

Цветята са и символ на вечната пролет в рая на небето. 

Цветница – история 

Какво е Цветница, какво изразяват обичаите на Цветница, какви са ритуалите на Цветница, как се празнува Цветница – отговорите на всички тези въпроси дава историята на възникването на празника. Разказът за православната Цветница е свързан с последните дни от земния живот на Исус, преди да бъде предаден и разпънат на кръста. За църквата празникът е Вход Господен и Йерусалим. 

Исус вече е извършил най-голямото си чудо – възкресил е Лазар от мъртвите, всички искат да видят Спасителя и той отива в Йерусалим заедно с учениците си. Исус седнал върху осле (магаре), а хората излезли по улиците да посрещнат великия Чудотворец. Когато го видели, мнозина постиляли връхните си дрехи на пътя му, режели клонки от палмите наоколо и ги размахвали като приветствие. Така от тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим се ражда празникът Цветница. 

Обичаи на празника

  • Семейството отива на църква;
  • Освещаване на върбови клонки в църквата;
  • Украсяване на дома с клонките срещу зло и за късмет;
  • Според обичаите жените не работят на Цветница;
  • Здравец и пролетни цветя в дома символизират възраждането на природата за нов живот. 

Други обичаи според поверията, които се изпълняват у нас, е да се увият върбови клонки около кръста на болен човек и така той да си върне доброто здраве. В някои места в страната възрастните жени спазват обичаи, пак свързани с върбовите клонки, те пускат листенца в блузките на малките деца, за да ги пазят здрави. И още обичаи – обреден хляб на трапезата, наричан „кукли“. Разрешава се риба, но на масата се слагат предимно постни ястия, за да се спазят обичаите. 

От следващия понеделник започва Страстната седмица. Затова и обичаите на празника не са свързани само с радост, но и с тъга от предстоящите страдани на Исус Христос и предполагат духовно пречистване. 

Източник: Offnews.bg

Общество

Гилъно-Гилмърски реквием за ПЕШО ПЪРПЪЛА (още една рок-душа отлетя от студиото)

Long Time Ago… някъде в Германия, почти избягал след операция от болницата, той гледа на живо в концерт онези – които в живота му ще бъдат винаги като още едно семейство. По-нататък ще получи (в Москва, където занасят и опъват транспарант – пренесъл сърцата на българските пърпълджии – срещу сцената) хармониката на Йън Гилън. Още по-късно вече ще се чуват и дори виждат по-често с Гилън и той ще му рече: И ти си ми брат.

Почти в днешно време, след лайв на Дейвид Гилмър в Лондон, той и съпругата му ще седят на пейка току пред дома на Гилмър по няколко часа за 2-3 дни. Докато онзи не излиза по едно време навън, не отива при тях и ги пита: Какви сте вие, защо стоите тук? А нашият му отговаря, че са от България, че са имали възможност и са решили да поседят поне пред дома му с желание да го видят и да му кажат колко силно музиката му е врязана в живота им.

Той се именуваше Петър Лисицов, но навсякъде (географски и виртуално) го познаваха като Пешо Пърпъла.

От 2016-а тук в „Медията” писах реквиеми за Митко Каруцата, Чорчика (Фортунов), за Вал Найденов и за Румен Янев. Дойде времето, когато и този мой приятел, съсед, съратник – трябва да го върна в Музикалната кутия на спомените, от толкова далеч в първите ефирни студиа (до които често отивахме заедно с трабанти, или с трабант и вартбург, и запорожец) – когато той си беше член на екипа…, до (може би) най-щастливите му години в Боденмайс, Бавария. Където пък преди 10-тина години (друга догонена мечта) дом приюти крехкото му семейство: него след над 50 операции с-и-без упойки, смаляващи невъзвратимо крака и органи; и любовта на живота му – момичето, почти избягало от рожденото си семейство у нас, заради любовта на живота и́.

Имаше много контакти из разните фейсбуци и наистина разговаряше с хора от цял свят – не само нашенци. Но в едва няколкото налична в Нета статии/интервюта с него, освен за „Дийп Пърпъл”, Гилън, срещите им и псевдонима му, друга основна тема е какво му коства изобщо да продължава да живее и колко са операциите му. Беше болен от спина бифида и се самоиронизираше, че по-често не му трябва упойка, когато го режат. Преди 10 г. Соня Момчилова го нарече „Годеникът на болката”. А водеше активен социален живот като за двама здрави.

В ония далечни години на първите Музикални кутии в БНР, когато с него и живеехме блок до блок, вход до вход, а често тръгвахме заедно: и след предаването, но и след разборите с бира на „Синьото кафе” поне за още час-два, пак не се прибирахме още – а на улицата, в колата си говорехме какво искаме, какво правим, как, какви са мечтите ни, какво ни крепи… докато не свършеха цигарите.

Бяха времена, в които имахме много, без да имаме кой знае какво – но това не бе от времето, а от нашето си възпитание и разбирания; от семействата ни; и от музиката, с която също живеехме – като със събеседник, разказвач, весел купонджия или тъжен изповедник. Пешо беше жизнен, образован (Френската гимназия; републикански шампион по история от 1978 г.) и енигматично циничен, което кареаше красивите млади дами да искат да се запознават с него. А той – и тогава и до днес – презираше ламтежа, парите, егоизма, простотията, предателствата. А нямаше как да не се сблъскваме с тях – и някога и сега. Така избираше и поддържаше най-близките си приятелства – по взаимната вярност. (В неговия „кръг на допуск” един от „бетеерците” му е кум, а групата му посвети парче.)

Ако „Флойд” (и Гилмър, и отделно Джон Лорд) за него бяха философията на дните, пурпурните бяха емоцията им. И винаги и завинаги в семейството му „Пърпъл” и Гилън бяха другите членове, приети и познати и на майка му Венета и на „баба Пърпълджийка”. Както „Арсенал” от футболните му пристрастия. И JVC-тата – единствената марка техника, допусната в дома им.

Когато заживя в Бавария и беше закрепил някак здравето със силата на любовта и свободата да пътува – той поразшири списъка на неговите The Greatest. Имаше и възможността да изгледа някои от тях. А често в разговорите ни през Вайбъра ми диктуваше какво трябва да чуя непременно.

Само преди няколко дни, макар и упоен, в последната ни вайбърска среща, ми рече да се запозная с последния албум на шведите Karmakanic. И не робуваше на вкусове и моди; или харесваш и живееш с дадена музика, с рока, или не си губиш времето с ерзац и еднодневки. В нашенските рок среди имаше също много приятели, понеже познаваше всички (възхищаваше се на „Ер Малък”, Милена и Любо Малковски – случайно ли родени в един и същи ден; Валери Градинарски и Данчо Караджов му бяха близки, а с „Б.Т.Р.” имаше особено силна връзка).

Беше достатъчно „вътре”, когато 2-то БГ рок поколение излизаше на сцените, променящи системата в края на 80-те. И искрено се радваше на групите, гостуващи на живо или с парчетата си в ранните Музикални кутии и Блек Топ-класацията в „Хр.Ботев” и в „Дарик”. На този фон политиката не му беше присърце, макар да имаше завиден запас от знания и история в главата си. Като доста от нас – беше първо ентусиазиран, после разочарован. Постоянно вмъкваше в разговорите ни – след преместването му в Бавария – че уж не ще да гледа, но вижда какво се случва у нас и наоколо му и му е тъжно. И че още повече го е яд на разпада в социума, на избиващата злоба, кариеризъм, мошеничество, манипулираната история и действителност, чалгата.

В един момент съдбата му се усмихна леко и обещаващо: срещна момичето, което никога не бе имал и с което щеше да сподели дните си до края. И за нея той не бе „Пърпъла”, а Петър. След като изпрати и майка си, той си грабна жената, качиха се в Ситроена с малко багаж и се премести в Бавария. Искаше да и́ подари и своята любов в по-нормална среда и да провери колко време е изкупил предварително, за да поживее малко по-щастливо.

Животът му отпусна 10-тина години. Казваше ми по вайбъра, че си остава българин, и родолюбец и манипулациите в съвременния обществено-политически свят го ядосват, но не могат да го „вкарат във филма” си. Само че, е решил да си отпусне правото да някакво бъдещо милостиво време далеч от мизерията на „Захарна фабрика” и операционните с трионите. И не си смени гражданството докрай.

Подкрепям го: да, имаше това право – макар многото му приятели да останаха в компютъра и телефона, а той тук живееше и чрез тях в живите им контакти. (Все пак, идваше на всичките големи лайвове на „бетеерците” в НДК.) Никакъв срок с начало и край не стига, дано поне неговото баварско щастие с любимата жена и посетените концерти да са му стигнали. За да превърта наум филмчето от тия красиви и спокойни последни години, пропадащ и будещ се в упойката на страданието. Той, „годеникът на болката”, който не се нуждаеше от упойки за операциите.

Лек път нагоре, Петре! Намери́ Лорд там и всички вече пристигнали групари и съратници, и подгответе бъдещия небесен лайв „Дийп Пърпъл и приятели”. Хармониката на Гилън нали е у теб. Отрепетирайте твойто любимо Fools. Или изтананикай любимото ти парче на Малковски за онези с квадратните глави. Ще им хареса, да знаеш. Мнозина станахте вече вие всички там, Деца на времето в безвремие. Ясно е, че и ние – останалите – ще се появим някой ден край онази сцена. А тук, долу, докато ни има – ще ви има и вас.

Кураж, Стю! Бъди силна. Един по един си отиват те, изпълвайки ни с безприсъствието си. Ала (докато не ни открият Дементорите) загубите на близките са като фотоните: частица и вълна. Допир и спомен. Нежни ръце и сънища. И само от нас зависи колко още ще живеят.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Ученици събраха над 5000 лв. за пострадалите при пожара в Кочани

Набирането на сумата.

Снимка Училище „Цар Симеон Велики“

Традиционно в навечерието на Великденските празници децата от училище „Цар Симеон Велики“ в с. Иваняне проведоха благотворителен базар с ръчно изработени сувенири, сладки и рисунки.

Учениците събраха сумата от 5300 лв., които по тяхна идея и с подкрепата на ръководството на училището, ще отидат в помощ на пострадалите при пожара в дискотека в македонския град Кочани. 

„Учим децата на първо място да бъдат добри хора – да вярват в доброто, да го преследват и да го създават“, споделя директорът на училището Мария Иванова и допълва: „През годините учениците са имали много смислени каузи за базарите си – осиновяване на кошери с пчели, отглеждане на кучета водачи на слепи хора и др. Със средства, събрани по време на коледния ни базар например закупихме апаратура за СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, както и спортно оборудване за ФАФА – спортна асоциация, която се грижи за деца със Синдром на Даун.“

От екипа на училището посочиха, че децата дълбоко са се трогнали от трагедията в Кочани и са помолили да бъде променена първоначалната кауза за базара, за да могат да помогнат на пострадалите и техните семейства и да покажат своята солидарност.

Ръководството на училището ще обяви съвсем скоро детайли за това как точно ще бъдат изразходвани събраните средства.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Благодатният огън в Русе идва от Румъния

Благодатен огън

Снимка Интернет

За поредна година българска църковна делегация няма да пътува до Израел, за да вземе Благодатния огън, който съпътства Възкресение Христово. Пламък се пази в Синодалния параклис, откъде ще бъде пренесен до българските храмове.

В Русе обаче огънят ще бъде взет от Румъния. Ползва се близостта с Гюргево.

„Ние ще го вземем от Гюргево. Благодатният огън идва от Букурещ. От там свещеници ще го донесат в Гюргево, а ние като съседи ще го получим от тях“, заяви епископ Макарий пред БТА.

В София днес на Велика събота патриарх Даниил ще води Василиевата света литургия в 8:30 часа тази сутрин в храма „Света Неделя“. Довечера в 23.30 часа ще оглави и тържествените богослужения в катедралата „Св. Александър Невски“.

Велика събота е последният ден от Страстната седмица, предшестваща Великден. Православната църква отбелязва погребението на Иисус Христос. Тържествени богослужения за Великден ще има във всички храмове и манастири в цялата страна.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 55 минути

Ива Иванова се класира за полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Санта Маргерита ди Пула

Обществопреди един час

Гилъно-Гилмърски реквием за ПЕШО ПЪРПЪЛА (още една рок-душа отлетя от студиото)

Българияпреди един час

Малчугани мериха сили в „Голямото великденско боядисване на яйца“ в столичния квартал „Младост“3

Балканипреди един час

В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Спортпреди един час

Marca: Анчелоти смята Реал Мадрид за свой приоритет, отказал на Бразилия

Святпреди един час

Жителите на Киев изпращат 1100 дрона за фронта, съобщи кметът Кличко

Спортпреди 2 часа

Треньор на Синер: „Една от първите ни цели беше да намерим начин да победим Медведев“

Спортпреди 2 часа

От „Трибуна Сектор Г“ към Томаш: „ЦСКА не е училище, чакаме оставка дори още днес“

Балканипреди 2 часа

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Святпреди 2 часа

Джей Ди Ванс се срещна с критично настроени към политиките на Тръмп служители от Ватикана

Българияпреди 2 часа

Граничните полицаи са връчили 2384 електронни фиша за над 320 000 лв. от началото на април

Спортпреди 2 часа

Айнтрахт иска 100 милиона евро за млад френски нападател

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Спортпреди 4 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 4 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Новини