Свържете се с нас

Свят

Какво представлява Ватиканът – най-малката държава в света

Ватиканът, най-малката държава в света, където ще се състои конклавът, който ще избере наследника на починалия днес папа Франциск, е съставен от от две юридически лица: Град Ватикан и Светия престол, и двете ръководени от папата, отбелязва АФП.

Град Ватикан е държава, създадена официално на 11 февруари 1929 г. с подписването на Латеранските споразумения между папа Пий XI и Бенито Мусолини.

Избиран с мнозинство от две трети по време на конклава, папата притежава двойния статут на глава на Църквата и държавен глава, което го прави единствен по рода си в целия свят.

Макар да се е отказал от много от белезите на монархията, папата разполага с абсолютна власт – изпълнителна, законодателна и съдебна. Неговата светска власт се упражнява суверенно и изключително върху 44 хектара (0,44 кв. км.), което я прави най-малката държава в света в самото сърце на Рим – територия, равна на една трета от площта на княжество Монако.

На международната сцена Ватиканът присъства чрез Светия престол – субект на международното право със статут на държава наблюдател в ООН.

Ватиканското гражданство се основава на своеобразен jus officii – принцип, свързан с редовна заетост и постоянно пребиваване в града.

Днес населението на Ватикана наброява около 800 души, имащи гражданство – сред тях кардинали, дипломатически представители на Светия престол (апостолически нунции), светски лица и духовници.

За сигурността отговарят ватиканската жандармерия и швейцарската гвардия – най-старата армия в света, основана през 1506 г., прочута със своите униформи на сини, червени и жълти райета.

Знамето на Ватикана е квадрат, съставен от две вертикални ивици – жълта и бяла – със символа на ключовете на Свети Петър.

Съдебната система е сходна с тази на Италианската република, а смъртното наказание е премахнато едва през 1960 г.

Римската курия – централното управление на Църквата – се състои от Държавния секретариат, шестнайсет дикастерии (министерства), шест икономически органа, три съдилища, както и множество други академии и институции.

Ватиканът разполага и със свой вестник, „Осерваторе Романо“, радио и телевизия, музеи, армия (швейцарската гвардия), жандармерия, съд, поща, супермаркет, аптека, гара и бензиностанция.

Националният му химн – „папският марш“, композиран от Шарл Гуно през 1869 г. – е единственият в света, изпълняван на латински език.

Заплатите, които се изплащат на служителите миряни, не се облагат с данъци. Синдикатите не са разрешени, а медицинските и лабораторните услуги са безплатни.

Ватиканската банка, чието официално име е Институт за религиозни дела и която бе замесена в няколко скандала в миналото – е натоварена с управлението на средствата, поверени ѝ от религиозни ордени и други църковни организации, отбелязва АФП.

Докато курията ръководи функционирането на Църквата, управлението на Град Ватикан има административни функции и се занимава с държавническите дела.

Ватиканът е и един от най-големите собственици на недвижими имоти в Рим и получава регламентирани вноски от местните църкви.

Източник: БТА

Свят

Австрия скърби за папа Франциск

Хората в Австрия за папа Франциск. В изявление по телевизията федералният президент Александър ван дер Белен нарече покойния папа „вдъхновение за милиони вярващи и не само за тях“ и „пътепоказател на надеждата“. Той се застъпваше за социалната справедливост и бе много близък до хората, каза Ван дер Белен: „Отиде до Лампедуза, за да посети бежанците и почете паметта на многото загинали в Средиземно море, припомни австрийският държавен глава. Франциск неведнъж насочваше вниманието на обществеността към хората, чието благосъстояние е в риск. Името му Франциск винаги ще означава близост и човечност, каза още Ван дер Белен.

Канцлерът Кристиан Щокер определи смъртта на Франциск като „болезнена загуба за Католическата църква и за много хора по света“. „Неуморният ангажимент на папата към мира, справедливостта и толерантността“ ще остане незабравим, каза той в изявление за медиите. „Работата му като свързващо звено между народите, религиите и културите вдъхнови безброй хора. Вярата на папа Франциск, неговото смирение и служенето му на най-слабите членове на обществото ще продължат да живеят като негово наследство“.

Клаудия Плаколм, министър по въпросите на интеграцията, ЕС, семейството и младежта, която отговаря и за религиозните въпроси, подчерта, че Франциск е вдъхновил много хора по света  „чрез своето смирение, ангажираност към справедливостта и открит диалог с всички“.

Вицеканцлерът Андреас Баблер написа в социалната мрежа „Екс“, че „не само Католическата църква, но и целият свят губи строител на мостове, известен с това, че се срещаше с хората очи в очи. Той се бореше за реформи и обновление и никога не се уморяваше да заема позиция и да се занимава с несправедливостите“. 

Кметът на Виена Михаел Лудвиг пише, че неговият ангажимент към социалната справедливост и солидарния свят е вдъхновил мнозина: „Ясната му позиция по глобалните политически въпроси беше неудобна за някои, но необходима“, добави Лудвиг. 

Лидерът на Австрийската партия на свободата Херберт Кикъл изрази своята дълбока скръб. С кончината на папата светът е загубил не само главата на Римокатолическата църква, но и един „изключителен морален авторитет на нашето време“. „Неговият ангажимент към социалната справедливост, ясните му думи срещу изключването, бедността и разрушаването на околната среда, както и постоянният му призив за мир и диалог имаха глобално въздействие.“

Вернер Коглер, федерален говорител на партията „Зелени – зелена алтернатива“, подчерта в съобщение за медиите, че със смъртта на Франциск светът е загубил „голям духовен и етичен авторитет“. Работата му се характеризираше с дълбока хуманност и настойчив ангажимент към социалното сближаване и справедливостта, се казва в изявлението на Коглер. Неговата ангажираност и отдаденост на опазването на околната среда и климата също беше недвусмислена.

Франциск се беше посветил на реформата на Църквата и на мира, написа в „Екс“ лидерът на НЕОС и външен министър Беате Майнъл-Райзингер.

В изявление австрийските епископи и църковните представители от цял свят изразяват най-дълбоката си скръб от кончината на главата на Римокатолическата църква. „Той беше глас за мир в един свят на война, плачеше публично за страданията на невинните“, заяви архиепископ Франц Лакнер, председател на Австрийската епископска конференция

Католически организации и представителите на други религии също изразиха скръбта си.

Кардинал Кристоф Шьонборн заяви в специално телевизионно предаване, че Франциск е бил дълбоко убеден в неотменимото достойнство на всеки човек. И припомни ключовия въпрос на папата: „готови ли сте да уважавате другите, дори ако са ваши врагове“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Ватиканът оповести причините за смъртта на папата и публикува завещанието му

Папа Франциск е починал в резултат на инсулт, заради който е изпаднал в кома и който е довел до необратим сърдечносъдов колапс, се посочва в смъртния акт, публикуван тази вечер от Ватикана, след като в параклиса „Санта Марта“ се състоя ритуалът по удостоверяване на смъртта на главата на Римокатолическата църква, предаде АНСА.

Погребението на папата ще бъде между четвъртия и шестия ден от смъртта му, тоест между 25 април и 27 април. Решението за точната дата ще се вземе от първата конгрегация на кардиналите, която предстои да се събере във Ватикана. Най-вероятно погребението ще бъде на 26 април, в събота.

Конклавът ще бъде между петнадесетия и двадесетия ден от кончината на папата, тоест най-вероятно между 6 и 10 май. Но ако кардиналите-електори се съберат и по-рано в Рим, то конклавът може да започне преди тази дата.

Днес бяха запечатани покоите на папата в резиденцията „Санта Марта“. Запечатан беше и папският апартамент в Апостолическия дворец, който папата така и не е използвал. Ще бъдат унищожени пръстенът и печатът на папата, както изискват правилата на Ватикана.

Тази вечер Светият престол разпространи и завещанието на Франциск, допълва АНСА. Документът датира от 29 юни 2022 г. В него папата иска да бъде погребан в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ в Рим. В завещанието папата казва, че там е отивал да се моли преди и след всяко апостолическо пътуване.

„Искам гробът ми да бъде подготвен в нишата в страничния коридор между Паулинския параклис и параклиса Сфорца на гореспоменатата папска базилика.  Гробът трябва да бъде в земята; прост, без особена украса и с единствен надпис: „Франциск“, казва папата в завещанието и пояснява, че разходите по погребението ще бъдат поети от анонимен благодетел и че сумата вече е била преведена на базиликата.

„Нека Господ даде заслужената награда на онези, които ме обичаха и които ще продължат да се молят за мен“, казва още папа Франциск в края на документа.

Папа Франциск почина тази сутрин в 7,35 ч., в първия ден след Възкресение Христово.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Взривове отекнаха в Одеса, градът е атакуван с около 20 дрона от акваторията на Черно море,  съобщи кметът на града Генадий Труханов в „Телеграм“.

Въздушната тревога бе обявена в 21.59 часа.

Местните власти съобщават за висока опасност в центъра на града, пристанището, както и в останалите райони на черноморския град.

Жителите се призовават незабавно да потърсят подслон в бомбоубежища до отбой на тревогата. 

Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.

/АГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 23 минути

Австрия скърби за папа Франциск

Святпреди 58 минути

Ватиканът оповести причините за смъртта на папата и публикува завещанието му

Спортпреди 58 минути

Лиайдс на Илия Груев влезе във Висшата лига на Англия, той става десетият българин в елита

Спортпреди един час

Треньорът на Локомотив Авия Найден Найденов: „Доволен съм от момчетата, показаха характер“

Святпреди един час

Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Святпреди един час

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Спортпреди един час

Николай Желязков: „Имаше неточни отсъждания в началото, този мач ще бъде голяма битка“

Святпреди един час

Ватиканът потвърди, че папа Франциск е починал от инсулт

Спортпреди един час

Левски направи обрат срещу Локомотив Авия и поведе във финалната серия за волейболната титла в България

Святпреди 2 часа

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Спортпреди 2 часа

Балкан надигра Миньор в Перник в мач от баскетболното първенство

Спортпреди 2 часа

Асистентът на Хебър Йордан Чолов: „Посвещаваме тази победа на наказания треньор Велислав Вуцов“

Святпреди 2 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 4 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Българияпреди 4 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Политикапреди 4 дни

Парламентът ще заседава извънредно на 29 април

Икономикапреди 4 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Икономикапреди 4 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Българияпреди 4 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Обществопреди 5 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 5 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Българияпреди 5 дни

Парламентът ще гласува втория вот на недоверие днес в 14:30 часа

Обществопреди 5 дни

Голямото пътуване започва днес, промени в движението и много полицаи на пътя

Новини