Бизнес
Какво означават митата на Тръмп за развитието на зелената енергия

Вятърният сектор в САЩ внася много компоненти, като например лопатки, задвижвания и електрически системи, като според Rystad почти половината от вноса през 2024 г. ще бъде от ЕС. В доклад на консултантската компания Wood Mackenzie от февруари се предупреждава, че универсалните 25-процентни мита върху всички вносни продукти за вятърна енергия ще увеличат разходите по проектите със 7% и ще изложат на риск някои проекти. САЩ също така внасят много компоненти, които са от решаващо значение за модернизирането на електрическите мрежи, за да се гарантира, че те могат да посрещнат нарастващото търсене на електроенергия. Сега те ще станат по-скъпи и ще повишат цените на електроенергията за потребителите, казват ръководителите.
В доклада на Pitchbook например се казва, че рязкото развитие на центровете за данни с изкуствен интелект стимулира търсенето на „диспечируеми енергийни източници“. Това означава такива, които могат да работят денонощно, като например ядрено делене, термоядрен синтез и геотермална енергия. Новият министър на енергетиката на Тръмп, Крис Райт, бивш главен изпълнителен директор на компанията за нефтени находища Liberty Energy, също се изказа положително за ядрената енергия и геотермалната енергия – и по-скоро отрицателно за възобновяемите енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия.
Развитието в сектора на пауза
Съкращенията от страна на администрацията на Тръмп в Министерството на енергетиката и други федерални програми могат да отнемат средства и от демонстрационни проекти, които помагат на компаниите в областта на чистите технологии. Ако Конгресът наистина премахне някои субсидии в Закона за намаляване на инфлацията, това може да спре проекти за милиарди долари, които са планирани, а може би дори някои, които вече са в процес на изграждане. Само нарастващата политическа несигурност и влошаването на икономическите условия може би вече са причина за някои от тези събития.
Откакто Тръмп е стъпил в длъжност, най-малко девет разработки в сферата на зелената енергия са отменени или отложени според Big Green Machine, база данни, поддържана от Джей Търнър, професор по екология в колежа „Уелсли“, и студенти изследователи там. Проектите, които са били засегнати, представляват около 8 млрд. долара публични и частни инвестиции и повече от 9 хил. работни места.
Източник: Капитал
Бизнес
„Краят на една ера“: Какво предстои за глобалната търговия?

Опитите за изграждане на нови партньорства извън САЩ отразяват мнението на световните лидери, че враждебната търговска политика на Тръмп ще доведе до дългосрочна несигурност. След отказа му от стари споразумения в областта на отбраната, сигурността, здравеопазването и външната помощ тези действия сочат към трайна промяна в отношенията със САЩ, които вече не се възприемат като надежден съюзник.
Югоизточна Азия търси нови търговски съюзи
През последните седмици правителствени представители от няколко държави от Югоизточна Азия са посетили толкова отдалечени страни като Нова Зеландия, Франция, Бразилия и Индия, за да обсъдят засилване на търговските отношения. Тези разговори надграждат върху редица по-дългосрочни инициативи за сключване на споразумения за свободна търговия, обхващащи обширни географски региони.
Сингапур е водещата сила зад два ключови регионални проекта, насочени към създаване на зона за свободна търговия, обхващаща Азиатско-Тихоокеанския регион. Планират се също така разговори между лидерите на десетте държави от Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (ASEAN) и страните от Съвета за сътрудничество в Залива – Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, с цел постигане на ново търговско споразумение.
Очаква се престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг и новоизбраният президент на Индонезия Прабово Субианто да се включат в разговорите, които ще се проведат през май в Куала Лумпур по инициатива на малайзийския премиер Анвар Ибрахим. Покана е изпратена и до китайския президент Си Цзинпин, докато Доналд Тръмп ще отсъства.
Страните от Югоизточна Азия са сред най-засегнатите от американските мита, особено тези, които са насочили икономиките си към производство за износ към западните пазари. Те добре осъзнават, че решението на Тръмп временно да отложи прилагането на „реципрочните“ мита не е трайно. Много от тях бяха сред основните печеливши от стратегията „Китай плюс едно“, при която компании преместваха производството си от Китай към страни в Югоизточна Азия заради охладнелите отношения между Вашингтон и Пекин.
ЕС също проучва алтернативи
ЕС възприема все по-настъпателен подход към намаляване на рисковете в отношенията си със САЩ. Съюзът вече разполага с най-голямата в света мрежа от търговски споразумения – с общо 74 държави. Около 44% от външната му търговия попада в обхвата на тези преференциални договорености.
Източник: Капитал
Бизнес
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

„Дори съдът в крайна сметка да потвърди Humphrey’s Executor и да ги възстанови след месеци, ако през това време се съгласи с правителството и те бъдат отстранени, това само по себе си ще бъде частична победа за Тръмп. Дори ако загуби делото в крайна сметка.“, смята Менанд.
Ще бъде ли Федералният резерв засегнат от случая с Харис и Уилкокс?
Някои правни експерти смятат, че причината Humphrey’s Executor да остане в сила толкова дълго е, че съдиите във Върховния съд осъзнават значението на независимостта на централната банка на САЩ – включително консерваторите Брет Кавано и Самюъл Алито, съдейки по предходни техни решения.
Миналата година съдиите гласуваха със 7 на 2 в решение, възприето като доказателство за юридическата подкрепа към независимостта на Федералния резерв, макар че формално делото се отнасяше до Бюрото за финансова защита на потребителите. Дори Алито, който се противопостави на механизма за финансиране на агенцията, в особено мнение отбеляза, че Федералният резерв е „уникална институция с уникален исторически произход“, който го прави изключителен.
Експертите изказват мнение, че дори ако Върховният съд застане на страната на Тръмп в делата на Уилкокс и Харис, решението може да включва изключение, което да защити управителите на Федералния резерв от политически натиск.
Пауъл, който е юрист, заяви в сряда, че решението по делото не би следвало да „се отнася за Федералния резерв“. „Като цяло, независимостта на Федералния резерв е много добре разбрана и подкрепяна във Вашингтон, в Конгреса – което е наистина важно“, добави той.
Източник: Капитал
Бизнес
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
Смята се, че именно Наваро е подкрепил Тръмп в търговската война с Китай, която той започна през 2018 г. и водеше с различна интензивност до края на първия си президентски мандат. По време на пандемията Наваро наричаше коронавируса „китайски вирус“, обвиняваше Китай, че умишлено го разпространява, противопоставяше се на блокирането на достъпа и работеше с Тръмп за популяризиране на хидроксихлороквин – вещество, което се използваше за лечение на пациенти с ковид през първата половина на 2020 г., въпреки че по това време нямаше клинични доказателства за неговата ефективност. По-късно беше установено, че лекарството е не само безполезно, но и вредно – и е довело до хиляди смъртни случаи.
Създател на измисления експерт
През 2019 г. стана ясно, че експертът Рон Вара, когото Наваро цитира в пет от 13-те си книги, е измислен. Това е открито от австралийската изследователка Теса Морис-Сузуки, която е обезпокоена от изявленията на Наваро за Китай и започва да изучава ранните му произведения. Тя открива доста случаи, в които Наваро споменава Рон Вара. Обикновено този несъществуващ експерт прави кратки, обобщаващи забележки като: „Трябва да си луд, за да ядеш китайска храна“ или дава клиширани съвети като: „Не играйте дама в света на шаха.“

След загубата на Тръмп на изборите Наваро се опитва да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия, за което е осъден на 4 месеца затвор за неуважение към Конгреса
Източник:
Reuters
Наваро признава, че е измислил Рон Вара (името на героя е анаграма на собственото име на икономиста) и го е използвал години наред „по-скоро за мнение и чисто развлекателна стойност, отколкото като източник на факти“. Вестник Washigton Post посочва, че в първата книга с участието на Рон Вара става ясно, че той е един от измислените герои, които Наваро използва, за да илюстрира идеите си. В следващите книги обаче икономистът спира да обяснява, че Рон Вара не е истински. Дори издателите му не са разбрали това.
Китай – в разгара на търговската война със САЩ – подхвана историята, като заяви, че светът е „възмутен и шокиран“ от постъпката на Наваро. „Измислянето на лъжи и провеждането на политики, основани на лъжи, е не само нелепо, но и изключително опасно“, заяви китайското външно министерство.
Първият бивш служител на Белия дом, който влезе в затвора за неуважение към Конгреса
След като Джо Байдън спечели президентските избори през ноември 2020 г., Наваро стана един от няколкото сътрудници на Тръмп, които се опитаха да му помогнат да остане на власт. Самият Наваро признава това. В мемоарите си, които излязоха през 2021 г., той разказва как се е опитал да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия в Конгреса. Идеята на Наваро и неговите сътрудници е била, че това ще позволи на Тръмп да остане на поста още няколко седмици, докато се разследват изборните „измами“.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес