Балкани
Какви биха били последствията от митата на Тръмп за Гърция: болезнени, но не драматични

С хладнокръвие, но и силна загриженост гръцкото правителство посрещна обявеното налагане на мита от 20 процента върху износа от Европейския съюз за САЩ. И докато вчера американският президент Доналд Тръмп направи крачка назад и обяви пауза в новите тарифи за някои страни, изчисленията за това как би се отразила евентуална търговска война на гръцката икономика остават актуални, доколкото са показателни за нивото на уязвимостта ѝ спрямо непредвидимите ходове на Вашингтон.
Гръцкият вестник „Та неа“ коментира, че според първите оценки преките последствия от митата ще бъдат ограничени, доколкото износът за американския пазар е едва 4,9 процента от общия експорт на Гърция и възлиза през 2024 г. на 2,4 млрд. евро.
„Търговската война, която започва, в крайна сметка няма да бъде в полза на никого. Ще навреди на всички“, заяви преди дни гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, но побърза да увери, че „гръцката икономика с план (и) с отговорност ще може да отговори на тези трудни предизвикателства“.
В интервю за „Блумбърг“ управителят на централната банка на Гърция Янис Стурнарас заяви, че Гърция ще понесе ограничени преки последици от американските мита. „Преките ефекти не се очаква да бъдат съществени. Икономиката на Гърция обаче ще бъде засегната индиректно чрез негативния ефект върху растежа на брутния вътрешен продукт на еврозоната“, посочи Стурнарас.
Според оценки на Търговско-промишлената палата на Пирея, цитирани от гръцкото издание на „Форчън“, американските мита обаче ще костват на Гърция около 0,5 процента от брутния ѝ вътрешен продукт или приблизително 1,1 млрд. евро годишно. В момента износът за САЩ генерира около 1 процент от БВП на Гърция, но се очаква с въвеждането на новите ставки експортът да спадне с между 7 и 15 процента.
Както обяснява пред „Та неа“ президентът на Гръцката асоциация на износителите Алкивиадис Каламбокис, 30 процента от гръцкия износ към САЩ са селскостопански продукти и продукти на хранително-вкусовата промишленост, 23 процента са петролни деривати, а 41 процента – промишлени стоки.
Най-силно се очаква да бъде влиянието на новите митнически ставки върху износа на храни. Също така ще бъдат засегнати и продукти от стомана и алуминий, като въздействието върху стоманата ще бъде по-силно, както стана и при увеличаването на митата при първия мандат на Тръмп в периода 2018 – 2021 г.
На влиянието на митата върху експорта на гръцки храни и селскостопански продукти се спира в публикация икономическото издание „Нафтемборики“. В анализа се отбелязва, че пет гръцки продукта са водещи в износа на хранителни стоки от Гърция за САЩ. Само на тези пет артикула в двустранната търговия се падат годишно 450 милиона евро. По данни на Евростат през 2024 г. за САЩ са отишли 7,7 процента от гръцкия износ на хранителни продукти и 7,2 процента от износа на зехтин и маслини.
Маслини
Най-силно присъствие на щандовете на американските магазини имат гръцките трапезни маслини, защото Гърция е основната страна на произход на вносните маслини в САЩ. По данни на Общогръцкия съюз на преработвателите и стандартизаторите на експортни трапезни маслини стойността на гръцкия износ за САЩ е достигнала до 214 млн. евро или с 39 процента повече в сравнение с 2023 г., а количествата са нараснали с 8 процента до 46 хиляди тона. „Пазарът на САЩ е най-големият за гръцката трапезна маслина, като обхваща над 30 процента от износа (…) „Загубата“ на американския пазар е невъзстановима за сектора“, казва председателят на съюза Костас Зукас.
Зехтин
Що се отнася зехтина, по данни на браншовата асоциация през 2024 г. в САЩ са изнесени 45 хиляди тона. Значителна част от това количество е наливен зехтин. Заради колебанията в цените стойността на износа се оценява на 80-100 млн. евро.
Компот от праскови
САЩ са основната дестинация за гръцкия износ на компот от праскови и според данните на Съюза на консервната промишленост на Гърция през 2023 г. износът е бил на стойност около 80 млн. евро при мита от 17-18 процента, а миналата година се смята, че тенденцията е била позитивна. На американския пазар се падат около 23 процента от общо 244 хиляди тона компот от праскови, които Гърция изнася годишно. Продуктът вече беше засегнат от търговските мерки при предишния мандат на Доналд Тръмп, когато митата скочиха на 25 процента.
Бяло сирене (фета)
При млечните продукти първо място в гръцкия износ за САЩ заема бялото сирене „фета“. Христос Апостолопулос, председател на Асоциацията на гръцката млечна промишленост, стойността на гръцкия износ на фета за САЩ през 2024 г. възлиза на 53,6 млн. евро, а общото количество е било 5,5 хил. тона. Американският е петият по размера си пазар за гръцкото бяло сирене.
Действителният пазар на фета в САЩ обаче се оценява на над 2 млрд. евро, но голяма част от него се пада на сирена, които „крадат“ наименованието, доколкото американската млечна индустрия се противопоставя остро на признаването на европейския защитен произход и географско означение. От тази гледна точка митата ще облагодетелстват американските производители на „фета“, които ще получат конкурентно предимство в цените.
Вино
За гръцкото вино САЩ са вторият най-голям експортен пазар с продажби за 19 млн. евро през 2024 г. Въпреки че като абсолютна стойност износът не е голям, някои гръцки винарни като „Вивлия Хора“ имат висока степен на зависимост от американския пазар.
От друга страна се очаква някои гръцки компании в сектора на храните да се окажат сред „печелившите“ от митата на Тръмп, защото имат производствени инсталации в САЩ. Подобни гръцки фирми са „Фаге“, „Ифандис“ и „Мега Гирос“.
„Нафтемборики“ заключава, че митата ще покажат доколко американските потребители са верни на гръцките брандове. Изданието цитира и оптимистичната оценка на „царя на сармите“ Костас Сулиотис, 30 процента от чийто оборот идва от САЩ. Той заявява, че „който продукт се продава за под 5 долара на американските щандове, не е проблем за потребителите“. Дали тази прогноза ще се оправдае, остава да се види на практика.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Крепостта на Влад Цепеш в Поенари e отворена отново след обширни консервационни и реставрационни работи

Крепостта на Влад Цепеш в Поенари (окръг Арджеш) беше отново отворена за посещения тази седмица след обширна консервационна и реставрационна работа, предаде Аджерпрес специално за БТА.
Крепостта, разположена на административната територия на община Арефу, е построена на планински връх, на входа на дефилето Арджеш, близо до национален път „DN 7C – Трансфъгъръшан“, като туристите достигат до нея чрез 1480 стъпала, подредени по склона, през гората. Укреплението първоначално е построено през 14 век, като е консолидирано и разширено по време на управлението на Влад Цепеш.
„От днес най-известната туристическа атракция на окръга, тази, която привлича над 100 000 туристи годишно, както от страната, така и от чужбина, е отворена отново. От първите минути на откриването десетки туристи изкачиха, заедно с официални лица, 1480-те стъпала, които водят до крепостта (…)“, се казва в съобщение на Съвета на окръг Арджеш.
Маршрутът на стъпалата беше изкачен и от група туристи от Швейцария – първите посетители от чужбина след повторното отваряне на крепостта.
Събитието по откриването започна с уникален артистичен момент – монолог, изнесен от актьора Пую Марджеску от театър „Александру Давила“, който изиграл Влад Цепеш, заедно с няколко красиви дами, облечени във феодални костюми.
Консервационно-реставрационните работи продължиха три години, като през това време паметникът не можеше да бъде посещаван.
Проектът „Консервация и консолидация на крепостта Поенари Арджеш“ получи безвъзмездно финансиране по Приоритетна ос №5 – Подобряване на градската среда и опазване, защита и устойчиво валоризиране на културното наследство. Общата стойност на договора за финансиране е над 25 милиона леи (около 9,8 млн. лв.), от които 9 647 565 леи (около 3,8 млн. лв.) безвъзмездна помощ, а 16 021 201,29 леи (около 6,3 млн. лв.) е приносът на бенефициента.
Проектът ще допринесе за развитието на общността и ще доведе до повишаване на туристическата и инвестиционна привлекателност на района, до утвърждаване на културната идентичност и до икономическо и социо-културно съживяване.
„Крепостта Поенари е построена през периода на създаването на феодалните държави Влашко и Молдова (13-15 век) от необходимостта да се защити получената независимост, но също и поради турската опасност. Крепостта Поенари, собственост на окръг Арджеш, под управлението на музея на окръг Арджеш, е класифицирана като исторически паметник от категория А – от национално и международно значение“, се казва още в прессъобщението.
Крепостта Поенари може да бъде посетена всеки ден между 10:00 и 18:00 часа, като последната група може да се изкачи в 17:00 часа. Цената на входния билет е 30 леи (близо 12 лв.) за възрастни и 20 леи (около 8 лв.) за ученици, студенти, пенсионери. Билети могат да бъдат закупени както физически на територията на крепостта, така и онлайн, чрез туристическата карта – ARGES TOURIST PASS.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Над 90 милиона души са посетили централния истанбулски булевард „Истиклял“ през 2024 г.

Над 90 милиона души са посетили централния булевард „Истиклял“ в Истанбул през 2024 г., с което той запазва водещото си място като „най-посещавана улица в Истанбул“, сочи проучване на турската брокерска компания „Къшман енд Уейкфийлд Ти Ар интернешънъл“ (Cushman&Wakefield TR International), цитирано от „Хюриет дейли нюз“.
Според проучването на брокерската компания булевард „Истиклял“ е бил посетен от общо 90,1 милиона души през 2024 г., като по този начин е запазил позицията си на „най-посещавана улица в Истанбул“. В делничните дни по булеварда са преминавали средно по 207 000 души, отбелязвайки ръст от 2 процента на годишна база, докато през почивните дни по „Истиклял“ са преминавали по 313 500 души, отбелязвайки ръст от 7 процента на годишна база, сочи още проучването.
Сред най-натоварените улици в града остават и четирите основни улици в истанбулския квартал Нишанташъ, сочат данните на проучването. Улиците „Румели“, „Тешвикийе“, „Вали конагъ“ и „Абди Ипекчи“ са били посетени от общо 36,2 милиона души през изминалата година, като през делничните дни по тях са преминавали средно по 78 000 души, а през уикендите те са посещавани от средно по 153 000 души, отбелязвайки ръст от 59 процента на годишна база.
Според проучването булевард „Багдад“, който се намира в азиатската част на града, също остава сред най-посещаваните, като през изминалата година по него са преминали общо 31,4 милиона души.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Нов център за обучение на специални полицейски сили беше открит в Подгорица

Човешкият потенциал е най-важният ресурс и крайъгълният камък на капацитета за сигурност, каза министърът на вътрешните работи на Черна гора Данило Саранович при откриването на Центъра за обучение на специалните полицейски сили в Подгорица, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
Центърът беше официално открит в сряда от Саранович, от вицепремиера по сигурността, отбраната, борбата с престъпността и вътрешните работи Алекса Бечич и от изпълняващия длъжността началник на полицията Лазар Шчепанович.
Според прессъобщението от канцеларията на Бечич, това модерно съоръжение представлява една от най-значимите инфраструктурни инвестиции в областта на сигурността в Черна гора.
На церемонията по откриването Саранович подчерта важността на инвестициите в човешки ресурси и в оперативна готовност.
Бечич каза, че новият център има дълбока символична и стратегическа стойност.
„Днес откриваме нова линия на защита за Черна гора – не само срещу престъпността, но и срещу забравата какво означава да служиш и да обичаш държавата“, каза Бечич.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 7 дни
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%