Свържете се с нас

Бизнес

Как търговската война на Тръмп преосмисля отношенията ЕС – Китай

Този обрат се потвърждава и от плановете за следващата среща на върха ЕС – Китай през юли, която трябва да отбележи 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения. Според източници, цитирани от Politico, Брюксел се надява да използва форума за постигане на споразумения в ключови сектори като инфраструктура и зелена енергия, макар доскоро подобни действия да бяха табу.

Cabin crew prepare for landing

Въпреки оптимистичните сигнали по-опитните анализатори са наясно, че Брюксел и Пекин трудно биха могли да запазят добрия тон за дълго. Китайският търговски излишък (близо 1 трлн. долара през 2024 г.) продължава да създава напрежение, особено в сектори като електромобили и стомана (твърде чувствителни както за европейския бизнес и потребители, така съответно и за политиците).

В същото време ЕС обвинява Пекин в дъмпинг на пазара чрез субсидии, докато Китай критикува европейските „протекционистки мерки“. Според доклад на брюкселския тинк-танк Bruegel, сътрудничеството в сектори като научни иновации и климатични промени е възможно, но изисква взаимни отстъпки.

Като обигран политик Фон дер Лайен настоява за баланс, имайки предвид възможностите от бързо и некомфортно приземяване. „Не смятаме да заместваме трансатлантическите отношения с китайски, но трябва да защитаваме европейските интереси„, заяви от своя страна в сряда еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис.

Ефекти от 90-дневната пауза на Тръмп

Обявената в сряда пауза на въвеждането на митата за 90 дни (с изключение на Китай) също би оказала своето влияние върху ситуацията. Пазарите реагираха светкавично и позитивно: S&P 500 скочи със 7%, а еврото се стабилизира.

Рискове за ЕС обаче продължават да бъдат слона в стаята в отношенията с Пекин. Пренасочването на китайския износ към Европа може да засили конкуренцията в сектори като метали и химикали. Според Европейската комисия, това ще доведе до загуба на 1.2% от БВП на съюза до края на 2025 г., ако не се вземат мерки.

Източник: Капитал

Бизнес

Тръмп мигна пръв – изключи смартфоните от митата срещу Китай

Чад Баун, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, заяви пред британското издание, че изключенията съвпадат с изключенията за смартфони и потребителска електроника, издадени от Тръмп по време на търговските му войни през 2018 и 2019 г.

„Ще трябва да изчакаме и да видим дали изключенията и този път ще се запазят, или президентът отново ще обърне курса в близко бъдеще“, каза Баун.

Юристи по търговско право заявиха, че новите изключения изглежда не се отнасят за 20-процентните мита върху целия китайски внос, приложени от Тръмп в отговор на ролята на Китай в производството на фентанил.

Белият дом не е отговорил на исканията за коментар, а Apple са отказали такъв.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Тръмп е готов да нанесе още по-голяма вреда на трите големи автомобилни компании в Детройт. На Ford, General Motors и Stellantis (чийто най-голям акционер, Exor, е частичен собственик на компанията – майка на The Economist) ще им бъде по-трудно. Те внасят автомобили и части от Канада и Мексико. GM също е внесла 460 000 автомобила от фабриките си в Южна Корея миналата година. Дори ако Ford и GM прехвърлят част от увеличените си разходи на клиентите, техните оперативни печалби през 2025 г. може да са с 30% по-ниски отколкото през миналата година, изчислява брокерската компания Bernstein. Stellantis, чиито мексикански автомобили включват много части, направени в Америка, ще пострада по-малко.

За други компании ситуацията е сложна. Някои като Toyota и Volkswagen произвеждат автомобили в Америка, както и внасят от Мексико и други държави (виж таблицата). Въпреки че много от техните превозни средства ще бъдат освободени от митата на Тръмп, например 530 000 автомобила, които Toyota внася от Япония в Америка всяка година, няма да бъдат освободени. Повечето от автомобилите с марката Audi, които Volkswagen продава в Америка, се произвеждат в Европа. BMW и Mercedes-Benz, които произвеждат автомобили както в Америка, така и в Мексико, ще пострадат, защото използват двигатели и трансмисии от Европа. Компании като Porsche и Jaguar Land Rover, които произвеждат всички свои автомобили в Европа, ще усетят пълната сила на митата.

Как ще реагират производителите

Производителите на автомобили се намират в трудна ситуация и трябва да вземат решение как да реагират. Повечето от тях са внесли запаси от автомобили и части, но ефектите от митата ще започнат да се усещат след няколко седмици, когато тези запаси започнат да намаляват. Когато митата започнат да оказват влияние, производителите на коли ще поемат част от увеличените разходи, но вероятно ще повишат и цените. Според анализатори това може да добави 10 000 долара или повече към по-луксозни автомобили и между 3000 и 4000 долара към автомобили на средни цени.

По-голямата дилема обаче се отнася до дългосрочните последици. Трябва ли автомобилните компании да разгърнат трансграничните вериги за доставки, изградени през последните 30 години? Дори ако Тръмп спази обещанието си да поддържа митата през целия си мандат, следващата администрация може да ги отмени толкова бързо, колкото са били въведени. И Тръмп може да бъде готов за споразумения, включващи частично възстановяване на производството в САЩ в замяна на по-ниски мита.

Част от производството може да бъде върнато в страната от Мексико или Канада, използвайки малкото свободни мощности, които фирмите имат в Америка. Но, както посочва Ерин Китинг от компанията за автомобилни услуги Cox Automotive, пренастройването на фабриките за различни модели и наемането на скъп синдикален персонал ще повиши разходите. Рестартирането на неработещи фабрики или изграждането на нови може да отнеме две или три години. Производителите на автомобили трябва да вземат решения, които ще ги засегнат през двадесетгодишния живот на нова фабрика, отбелязва Стефани Бринли от S&P Global Mobility.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Митническо надцакване

Този ход е последният в продължаващата вече седмица надпревара между двете най-големи икономики в света, в която администрацията на американския президент Доналд Тръмп изолира Китай, след като спря налагането на мита върху други търговски партньори. Сблъсъкът се разраства на фона на нарастващата вълна от смущения в корабоплаването, която заплашва да прекъсне международната търговия между страните.

Хаотичното въвеждане на агресивната митническа тарифа на Тръмп разтърси пазарите след обявяването на така наречения „ден на освобождението“ на 2 април, като изтри трилиони долари от световните борсови индекси и доведе до рязко покачване на доходността по американските облигации. По-рано тази седмица САЩ обявиха 90-дневна отсрочка за десетки държави за влизането в сила на т. нар. реципрочни мита, което предизвика възстановяване на пазарните цени, макар че Китай беше изключен.

Миналата седмица Доналд Тръмп въведе допълнителни мита за Китай в размер на 34%, които се прибавиха към предишните две увеличения от 10% и съществуващите мита, които варираха за различните стоки. След последователни отговори от страна на Пекин той ги увеличи на 84%, а след това на 125%. За някои китайски стоки митата за внос в САЩ вече са 145%. По подобен начин бяха увеличени и допълнителните мита на Китай за Пекин, като според оценки общата ставка върху вноса от САЩ вече е била над 100% преди днешното увеличение.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 43 минути

Божидар Краев с важна роля за успех на Уестърн Сидни Уондърърс в първенството на Австралия

Българияпреди 43 минути

Тази година ще е особено силна за отбраната ни, каза министър Атанас Запрянов при официалното представяне на новия български F-16 в Трета авиобаза

Святпреди 44 минути

Лондон иска обяснения от Китай, след като на британска депутатка бе отказано да влезе в Хонконг

Балканипреди 49 минути

Безредици с десетки арести е имало тази нощ в атинския квартал Ексархия

Святпреди 53 минути

Президентите на Китай и Индонезия се поздравиха взаимно за 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни

Спортпреди един час

Уинипег си осигури домакинско предимство във всички кръгове на плейофите в Западната конференция на Националната хокейна лига

Обществопреди един час

В София иззеха 4 килограма кокаин, опакован със снимка на Путин

Святпреди един час

Седем души са загинали при израелски удар по автомобил в Газа, съобщиха палестински медици

Българияпреди един час

Четири килограма кокаин са иззети при специализирана полицейска операция в столицата

Икономикапреди един час

България се завръща триумфално в Осака, към българския павилион има огромен интерес, каза за БТА вицепремиерът Томислав Дончев

Святпреди 2 часа

Картина, изобразяваща Тръмп непосредствено след покушението срещу него миналото лято, измести портрет на Обама в Белия дом

Обществопреди 2 часа

Премиерът: Този F-16 символизира идеологическата промяна, която започна през 2019 г. (видео)

Бизнеспреди 5 дни

Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп

Балканипреди 5 дни

Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел

Темидапреди 5 дни

КС отмени решение на парламента за 1 млрд. лв.

Политикапреди 5 дни

Стоян Михалев стана зам.-кмет в столичния район “Оборище“

Обществопреди 5 дни

Тол камерите ще следят за скоростта по пътищата

Политикапреди 5 дни

Държавната администрация редовно купува компютри и техника на завишени цени

Икономикапреди 5 дни

Всички индекси на Българската фондова борса се повишават

Балканипреди 5 дни

Кая Калас: Няма да толерираме никакви заплахи за сигурността в Босна и Херцеговина

Балканипреди 5 дни

МИНА: Калас обяви 6 милиона евро военна помощ от ЕС за Черна гора

Икономикапреди 5 дни

Мелони ще посети САЩ на 17 април, за да обсъди американските мита за ЕС

Балканипреди 5 дни

КосоваПрес: Кая Калас за отношенията между Косово и Сърбия: Не може да има напредък без пълно нормализиране

Икономикапреди 5 дни

Европейските борси частично се възстановиха след вчерашния срив

Новини