Свържете се с нас

Свят

Как ще бъде избран наследникът на папа Франциск

С кончината на папа Франциск, обявена днес от Ватикана, Римокатолическата църква започва поредица от традиционни ритуали, бележещи края на едно папство и началото на ново, дава справка Ройтерс.

Повечето ритуали се направляват от устава Universi Dominici Gregis („Цялото Божие паство“), одобрен от папа Йоан Павел Втори през 1996 г. и преминал редакция при папа Бенедикт Шестнадесети през 2007 и 2013 г.

Кардинал, познат като камерарий (или камерлинг), в момента ирландско-американския кардинал Кевин Фарел, ще направлява ежедневните дела на наброяващата близо 1,4 млрд. вярващи Римокатолическа църква по време на периода, познат като „празен престол“.

Той официално потвърждава смъртта на папата – лесен въпрос в днешните дни, изискващ присъствието на лекар и смъртен акт. До средата на ХХ век това се прави ритуално с трикратно почукване със сребърно чукче по челото на папата.

Камерарият и тримата му помощници, избрани измежду кардиналите по-млади от 80-годишна възраст, познати като кардинали електори, решават кога тялото на папата да се постави в базиликата „Свети Петър“, за да може обществото да изрази почитта си.

 Те също така се уверяват че „Рибарският пръстен“ на папата и неговият оловен печат са счупени, така че никой повече да не ги използва. Не се извършва аутопсия.

Камерарият заключва и запечатва личните покои на папата. В миналото това са апартаментите на Апостолския дворец, но Франциск живееше в малък апартамент в къщата за гости на Ватикана „Санта Марта“.

Камерарият и другите кардинали не могат да вземат важни решения, влияещи на Църквата или да променят доктрините ѝ. Ръководителите на повечето отдели във Ватикана подават оставка, докато новият папа не ги замени или не ги утвърди отново на постовете им.

Траурните ритуали продължават девет дни, като датата на погребението се решава от кардиналите. Според „Цялото Божие паство“ те трябва да започнат между четвъртия и шестия ден след смъртта.

През 2024 г. папа Франциск, който избягваше голяма част от помпозността и привилегиите като ръководител на Римокатолическата църква, промени и опрости ритуалите при папските погребения.

Все пак се очаква заупокойната литургия да се проведе на площад „Свети Петър“, но ще бъде различна от тези при предишните папи. Франциск поиска да бъде погребан в римската Базилика „Санта Мария Маджоре“, за да бъде близо до любимата си икона на Богородица.

Франциск също така е поискал да бъде погребан в прост дървен ковчег, за разлика от предшествениците си, които бяха погребани в три затворени един в друг ковчега, направени от кипарис, олово и дъб. Той е помолил тялото му да не се поставя върху висока платформа или катафалка в „Свети Петър“ за излагане пред посетителите, както при предишните папи.

След смъртта на папата кардинали от цял свят се запътват към Рим. Те провеждат ежедневни срещи, познати като общи конгрегации, за да обсъждат църковните дела и да представят характеристиките, които според тях папата трябва да притежава.

Кардиналите над 80-годишна възраст може да участват на общите конгрегации, но не са допускани на конклава за избор на нов папа, който е събиране на кардинали под тази възраст. Много от обсъжданията са под формата на лични разговори между отделните кардинали.

По традиция преди началото на конклава се спазва 15-дневени траур. Преди да се оттегли от поста си през 2013 г. папа Бенедикт измени устава, за да позволи по-скорошното му начало при желание от страна на кардиналите или най-много 20 дни след смъртта, ако кардиналите имат затруднения да достигнат до Рим.

Конклавът се провежда в Сикстинската капела. До двата конклава през 1978 г., които избраха Йоан Павел I и Йоан Павел II, кардиналите оставаха в импровизирани стаи около Сикстинската капела.

От конклава през 2005 г., който избра папа Бенедикт, те гласуват в Сикстинската капела, но остават в къщата за гости „Санта Марта“, която има около 130 стаи. „Санта Марта“ е запечатана и те биват откарвани с автобус до Сикстинската капела.

Думата конклав идва от латински и означава „под ключ“. Произлиза от традиция, започнала през XIII век, когато кардиналите са били затваряни, за да бъдат принудени да вземат решение възможно най-бързо и за да се ограничи външната намеса.

През този период на участниците им е забранено да общуват с външния свят. Телефоните, интернет и вестниците не са позволени и полицията във Ватикана използва електронни средства, за да налага правилото.

С изключение на първия ден от конклава, когато има едно гласуване, кардиналите гласуват два пъти дневно.

За избора на нов папа е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Ако никой не бъде избран след 13 дни, се провежда балотаж между двамата водещи кандидати, но все още е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Това цели запазване на единството и пречи на избора на компромисни кандидати.

Когато конклавът избeрe папа, той е питан дали приема и кое име желае да приеме. Ако той откаже, процедурата започва отначало.

Новият папа облича бели одежди, които са подготвени в три размера, и сяда на трон в Сикстинската капела, за да приеме другите кардинали, които отдават почит и обещават подчинение.

Светът разбира дали е избран нова папа, когато служител изгори хартиените бюлетини със специални химикали, за да накара от комина на параклиса да излиза бял пушек. Черен пушек показва неуспешен вот.

Старшият електор сред кардиналите дякони, в момента френският кардинал Доминик Мамберти, стъпва на централния балкон на базиликата „Свети Петър“, за да обяви на тълпите на площада „Habemus Papam“ („Имаме папа“).

След това се появява и новият папа и дава на тълпата първата си благословия като глава на Римокатолическата църква.

Източник: БТА

Свят

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Управляващата военна хунта в Мианма удължи срока на временното примирие в конфликта си срещу бунтовниците в страната до 30 април, за да ускори усилията за подпомагане и възстановяване след опустошителното земетресение миналия месец, предаде Ройтерс, като се позова на държавни медии.

Земетресението с магнитуд 7,7 бе едно от най-силните, разтърсвали Мианма от век. То стана в район, в който живеят 28 милиона души, като срина сгради и изравни със земята цели селища, а много хора останаха без храна, вода и подслон.

Правителството съобщи, че при земетресението са загинали 3645 души, 5017 са ранени, а 148 са в неизвестност. Разрушени са близо 49 000 къщи и повече от 2100 правителствени сгради.

Трагедията е тежък удар за страната, която се бори с икономическа криза и задълбочаваща се гражданска война, предизвикана от военния преврат през 2021 г, отбелязва Ройтерс.

По данни на ООН много преди земетресението в Мианма са разселени около 3,5 милиона души.

Хунтата и бунтовническите групи обявиха прекратяване на огъня, за да подкрепят усилията за преодоляване на последиците от земетресението, но се обвиняват взаимно в нарушаване на споразуменията.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Сирия задържа двама висши членове на палестинската групировка „Ислямски джихад“

Сирийските власти задържаха двама високопоставени членове на палестинската екстремистка групировка „Ислямски джихад“, участвали в атаките срещу Израел от Газа през октомври 2023 г., предаде Ройтерс, като се позова на въоръженото крило на групировката и на сирийски официален представител.

В изявление на Бригадите „Ал Кудс“ се посочв, че Халед Халед, който ръководи операциите на „Ислямски джихад“ в Сирия, и Ясер аз Зафари, който е начело на организационния комитет на групировката, са били задържани в Сирия преди пет дни.

Групировката каза, че двамата са били задържани „без обяснение за причините“ и „по начин, какъвто се надявахме да не видим от страна наши братя“. Тя призова двамата да бъдат освободени.

Официален представител от министерството на вътрешните работи на Сирия потвърди информацията за задържането, но не отговори на последващи въпроси защо двамата мъже са били арестувани. Палестински източник в Дамаск също потвърди арестите.

„Ислямски джихад“ се присъедини към своя съюзник „Хамас“ в атаките срещу Израел през 2023 г., посочва Ройтерс. Групировката получава иранско финансиране и ноу-хау и отдавна поддържа свои централи в Сирия и Ливан.

Новата ислямистка власт в Дамас обаче прекъсна дипломатическите си отношения с Иран и се надява да спечели международна подкрепа за премахване на санкциите и за възстановяване на страната след продължилата 14 години жестока гражданска война.

САЩ поставиха на Сирия редица условия, които тя трябва да изпълни в замяна за частично облекчаване на санкциите. Според източници на Ройтерс едно от условията е новата власт да се дистанцира от подкрепяните от Иран палестински групировки.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

АРМЕНПРЕС: Преговорите между Армения и Азербайджан не са в застой, дискусиите продължават, заяви председателят на арменския парламент

Председателят на арменския парламент Ален Симонян заяви, че преговорите с Азербайджан не са в застой и дискусиите продължават, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.

„В момента разполагаме с координиран документ. Имах и кратка, неформална среща с председателя на азербайджанския парламент по време на форума в Санкт Петербург. Смятам, че не можем да говорим за безизходица. И за Азербайджан е от интерес този процес да приключи възможно най-скоро“, допълни Симонян. 

Той подчерта, че не очаква преговорите да се провалят или да се стигне до нова ескалация на напрежението. „Нашата основна цел е да превърнем програмата за мир в реалност и трябва да направим всичко възможно това да се случи“, отбеляза той.

По отношение на трансграничните стрелби от страна на Азербайджан, насочени към арменски населени места, Симонян заяви, че арменските власти следят ситуацията внимателно и правят необходимите изводи. Въпреки това, акцентът остава върху напредъка на мирния процес.

Ален Симонян участва в заседанието на Междупарламентарната асамблея на Общността на независимите държави, което се състоя в четвъртък в Москва. На него присъства и неговата азербайджанска колежка Сахиба Гафарова.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АРМЕНПРЕС)

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 35 минути

Пола Радклиф се оттегля от шосейните състезания след участието си на Маратона на Бостън

Святпреди 37 минути

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Балканипреди 39 минути

АНА-МПА: Евростат потвърждава, че първичният излишък на Гърция за 2024 г. възлиза на 4,8% от БВП

Българияпреди 40 минути

Община Раднево ще кандидатства с проект за въвеждане на фамилно компостиране

Българияпреди 42 минути

Ученици от Ямбол показват знанията си за Втората световна война в състезание

Святпреди 42 минути

Сирия задържа двама висши членове на палестинската групировка „Ислямски джихад“

Икономикапреди 44 минути

Прогнозите за глобалния икономически растеж са понижени с 0,5 процентни пункта за 2025 година заради търговските войни, посочва МВФ

Българияпреди 44 минути

Плевенската областна дирекция на МВР получи четири автомобила от Общината

Българияпреди 44 минути

Министерският съвет внесе в деловодството на парламента промените в Наказателния кодекс, свързани с насилието над животни

Спортпреди 49 минути

Кайл Уокър и Рубен Лофтъс-Чийк ще бъдат на разположение за Милан в реванша срещу Интер за Купата на Италия

Икономикапреди 49 минути

МВФ запазва прогнозата си за 2,5 на сто ръст на българската икономика през тази година на фона на намалени очаквания за ЕС и света

Спортпреди 50 минути

ЦСКА призова за подкрепа

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

Новини