Свят
Как се прости Словакия с папа Франциск?

Високопоставени словашки представители реагираха на кончината на папа Франциск, чийто земен път приключи на 21 април.
Словашката новинарска агенция ТАСР предаде в дните след смъртта на Светия отец какви бяха реакциите на най-висшите представители на властта, на словашките политици и духовници.
Папа Франциск беше въплъщение на смирението и човечността, той беше убеден привърженик на мира и борец срещу злото. Почина човек, който очароваше всички със своята човечност, скромност и мъдрост, заяви в социалните мрежи словашкият президент Петер Пелегрини.
„Светият отец беше един от тези редки хора, които говорят малко, а казват много. Никога няма да забравя неговите думи, че народът е като дърво, което е един цялостен жив организъм. Няма да забравя думите му, че можем да гледаме отвисоко към другите, само ако се навеждаме към тях, за да им помогнем“, написа словашкият държавен глава.
Петер Пелегрини каза още, че е имал честта да се срещне два пъти със Светия отец и да чуе словата му. Словашкият президент подчерта, че има голяма разлика между знаменитостите, които „за няколко дни се сдобиват със слава в социалните мрежи, а след това биват забравени“, и истинския морален авторитет, който с постъпките си вече е станал една от най-значимите личности в историята.
Наследството на папа Франциск ще остане завинаги в сърцата на хората, заяви председателят на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“.
Светият отец винаги беше на страната на доброто и беше пример за всички. Със смъртта му светът изгуби една важна личност, изтъкна Раши в социалните мрежи.
„Изказвам искрените си съболезнования на всички, които бяха опечалени от кончината на папата. Неговото силно наследие обаче ще остане с нас завинаги. Оценявам изключително много честта, която имах, да се срещна лично с папа Франциск през 2014 година във Ватикана“, изтъкна Раши, който по онова време беше кмет на Кошице – вторият по големина град в Словакия след столицата Братислава.
С папа Франциск си отива едно много добро, състрадателно, любящо, проницателно и разбиращо сърце, заяви в социалните мрежи словашкият премиер Роберт Фицо.
Смъртта на Светия отец е загуба за целия свят, каза още министър-председателят.
„Той беше велик духовник на обичта. Беше смирен човек на диалога, спокойствието и мира. Беше неуморен човек на истината, който смело преодоляваше разногласията и изграждаше обединителни мостове“, отбеляза Роберт Фицо, който сподели, че за него е било чест да се запознае лично с папата и да разговаря с него.
Освен за реакциите на най-висшите представители на властта, ТАСР съобщи и за реакциите на други словашки политици, които изразиха искрените си съболезнования по повод кончината на папа Франциск. Словашката новинарска агенция отбелязва, че мнозина от тях са обърнали внимание на скромния начин на живот на папата, на неговата човечност, както и на връзката му със Словакия.
ТАСР припомня, че папа Франциск посети Словакия през 2021 година. Посещението му продължи четири дни, през които той се срещна с най-висшите държавни представители, с представители на верските общности, както и с представители на еврейската и ромската общност в Словакия. По време на визитата си Светият отец посети няколко словашки града, сред които Братислава, Кошице и Прешов.
Словашкият външен министър Юрай Бланар (представител на партията на премиера Роберт Фицо „Посока – социална демокрация“, която е най-важният партньор в коалицията, която управлява Словакия понастоящем) отбеляза, че папа Франциск често е подчертавал колко е важен мирът.
Министърът на вътрешните работи и председател на втория по значимост партньор в управляващата коалиция „Глас – социална демокрация“ Матуш Шутай Ещок заяви в социалните мрежи, че от този свят си е отишъл един „човек на диалога, който показваше на света приветливото лице на Бога, и който обичаше Словакия“. Вътрешният министър изтъкна, че на света ще липсват правдивостта и мъдростта на Светия отец.
Третият партньор в управляващата коалиция – Словашката национална партия, написа в социалните мрежи, че покойният папа е повлиял на милиони хора със своите възгледи.
Председателят на основната опозиционна партия – „Прогресивна Словакия“, Михал Шимечка заяви, че папа Франциск е бил пратеник на надеждата, помирението, сътрудничеството и смирението.
Папа Франциск беше изключително дълбок и смирен човек, човек на знанието. Той не обичаше нетърпимостта, грубостта и насилието, заяви бившата словашка президентка Зузана Чапутова, която беше държавен глава по време на посещението на папата в Словакия през 2021 г.
Църквата и целият свят загубиха със смъртта на папа Франциск един изключителен пастир, който със своя живот и служба остави неизличима следа. Той беше човек на вярата, смирението и служението, успяваше да се обръща не само към католиците, но и към всички хора на добрата воля, каза председателят на Конференцията на словашките епископи Бернард Бобер.
На вчерашното погребение на папа Франциск присъстваха президентът на Словакия Петер Пелегрини и словашкият външен министър Юрай Бланар, в качеството си на представител на правителството.
На 23 април премиерът Роберт Фицо обяви, че денят на погребението на Светия отец, 26 април, ще бъде ден на национален траур в Словакия. Заради траура бе наредено свалянето на националните флагове наполовина.
Снощи в памет на папа Франциск Братиславският замък бе осветен с проекция с лика на Светия отец.
Източник: БТА
Свят
Премиерът на Канада и премиерът на канадската провинция Британска Колумбия изразиха потреса си от трагедията, разиграла се във Ванкувър

Премиерът на Канада Марк Карни заяви, че е съсипан от новината за ужасяващите събития във Ванкувър, станали вчера вечерта по време на филипински фестивал, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Всички скърбим с вас, допълни Карни.
Премиерът планираше да посети Британска Колумбия, чийто главен град е Ванкувър, днес за един от последните си предизборни митинги в навечерието на парламентарните избори, които са насрочени за утре в Канада.
Премиерът на регионалното правителство на Британска Колумбия Дейвид Иби също заяви, че е потресен от случилото се. Кметът на Ванкувър Кен Сим, който първи реагира, също изрази шок и печал от новината за жертви и ранени.
По-рано полицията съобщи, че има загинали и ранени при трагедия, разиграла се на уличен фестивал на филипинската култура във Ванкувър, припомнят световните агенции. Полицията каза, че превозно средство се е врязало в хората на фестивала.
В медиите се появиха и кадри от мястото на трагедията, на които се вижда предполагаемото превозно средство, помело хората на фестивала и действията на екипите, оказващи първа помощ на пострадалите.
Засега точна бройка на жертвите и ранените не се съобщава.
Шофьорът на превозното средство, врязало се в хората, е задържан. Очевидци разказват пред местните медии, че на мястото на уличния фестивала е имало хиляди хора, когато се е разиграла трагедията.
Очевидци разказват, че са чули ръмжене на двигател кола, приближаваща се към участниците във фестивала и после писъци на хора.
Източник: БТА
Свят
Нова размяна на изстрели имаше между индийски и пакистански военни по общата граница на двете страни

Нова размяна на изстрели имаше между индийски и пакистански военни по общата граница на двете страни, предаде Франс прес.
Тази престрелка е за трета поредна нощ след атентата, който отне живота на 26 души в индийската част на района Кашмир.
Напрежението между Индия и Пакистан ескалира рязко след тази атака, извършена в Пахалгам миналия вторник. Делхи приписа на Исламабад отговорността за нападението. То беше най-смъртоносната атака срещу цивилни в района от 2000 г. насам. Пакистан отрече да има нещо общо с нападението и поиска неутрално разследване.
Двете страни си наложиха и взаимни санкции, в това число и преустановяване на издаването на визи за респективните им граждани.
Съветът за сигурност на ООН призова за максимална сдържаност между двете съседки, които водиха помежду си три войни от 1947 г. насам. Саудитска Арабия заяви, че предприема стъпки, за да избегне ескалацията между Индия и Пакистан, а Иран предложи да посредничи между двете съседни страни.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
25 са вече загиналите и 800 – ранените в мощната експлозия, разтърсила вчера иранското пристанище „Шахид Раджаи“

Според най-нови данни на иранските власти 25 са вече загиналите в мощната експлозия, разтърсила вчера иранското пристанище „Шахид Раджаи“ близо до южния ирански град Бандар Абас, на Ормузкия пролив, през който преминава една пета от световната петролна продукция, предадоха световните агенции. Ранените са 800, според последните данни.
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан разпореди разследване на причините за трагедията.
На пристанището след взрива избухна и силен пожар, който все още не е изгасен.
Взривът отекна в радиус на десетки километри вчера около 12 ч. местно време (8 ч. по Гринуич). Експлозията е станала на един от кейовете на пристанището, през което преминават 85 процента от стоките на Иран.
Митническите власти казаха, че може би взривът се дължи на пожар, избухнал в склад за съхранение на опасни материали и химикали.
Според източник, свързан с Корпуса на Гвардейците на Ислямската революция, цитиран от „Ню Йорк таймс“, взривът е бил причинен от натриев перхлорат, субстанция, която влиза в състава на твърдите горива за ракети.
Министърът на вътрешните работи на Иран Ескандар Момени заяви, че в зоната на инцидента се очакват подкрепления от други райони на страната, които ще участват в гасенето на избухналия сред взрива пожар.
Местни болници призоваха за даряване на кръв за ранените.
Не се знае колко работници и шофьори на камиони е имало на пристанището в момента на взрива. Училищата в района ще останат затворени днес, съобщиха местни медии.
Съпричастие изразиха съседите на Иран – Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Взривът вчера стана в момент, в който в Оман се водеха непреки преговори между Иран и САЩ относно иранската ядрена програма. Поредният кръг приключи вчера вечерта и участниците в него го определиха като конструктивен.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски