Общество
Как да засадим домати

Доматите са уникални плодове. Родината им е Южна и Централна Америка, затова са свикнали на по-мек климат за отглеждането им. Засаждането им в почвата не бива да е преди 15 май, иначе има опасност да бъдат попарени и да не ви зарадват с плод.
Някои сортове изискват отглеждането на доматите в оранжерия.
Заради дългия вегетационен период отглеждането на доматите става с разсад. Имате възможност за избор – сами да си го приготвите или да разчитате, че ще попаднете на подходящия сорт на пазара. Имайте предвид, че ако искате да си приготвите сами разсад домати, той трябва да е поставен на светлина и подходяща температура. В противен случай ще започне да боледува и накрая ще загине.
Подготовка на разсад за засаждане
Семената се нуждаят от 5-6 дни, за да покълнат, ако им се осигури подходящата влажност и температура между 22 и 25 градуса. Те се засяват от средата на март до средата на април.
Необходим е месец и половина за производството на разсад, преди да бъде засаден на открито. След засаждането на доматите са нужни около 4 месеца, за да дадат плод.
Имайте предвид, че преди да засадите разсада, трябва да обработите почвата. Тя трябва да има врага и да е рохкава. И още нещо – трябва да я наторите. Най-подходящ е угнил оборски тор.
Важно е да знаете, че когато засадите доматите на открито, разсадът трябва да е достатъчно пораснал и закрепнал. Той трябва да е поне между 18-25 сантиметра и стеблото да е здраво. Когато е готов, вадите от съда (най-често кофичка от кисело мляко) и засаждате в почвата до същата част на растението в кофичката, заедно с пръстта от нея.
Изисквания и торене на доматите
Доматите обичат богати на хранителни вещества и пропускливи почви. Хубаво е да знаете, че не е добре всяка година да ги засаждате на едно и също място. Но ако нямате избор, подхранете добре земята. Почвата за отглеждане на домати трябва да се тори с оборски тор през есента на предходната година, за да има време да се „разтвори“ в нея.
Грижите за доматите включват и възможност за наторяване с минерални торове, като калиевите и фосфорните се прилагат наведнъж, а азотните се делят наполовина и една доза се прилага преди култивирането, другата за торене. Комбинираните торове също са добро решение.
След засаждането доматите имат нужда от системно поливане, но не е хубаво да мокрите листата. Трябва да се плевят редовно, за да имат възможност да се развият добре.
Когато израснат, трябва да се привързват към здрави опори, и да се премахват всички издънки, появили се в пазвите на листата. Високите сортове пък е необходимо да се подрязват през август, за да се спре растежът им.
Сортове домати
Един от най-предпочитаните сортове е големият месест домат. Богат е на витамини, особено на витамин С. Среден по размер плод може да осигури около 40% от дневните нужди на организма от този витамин.
Розовият домат е също любим и предпочитан сорт у нас. Някои му викат биволско сърце заради формата. Смята се, че е пренесен от Цариград. Чери пък са голямо изкушение за прохождащия градинар, защото са непретенциозни, раждат много и са подходящи за всякаква употреба. Разбира се, има жълти, лилави, оранжеви и други цветове от този плод.
Като всеки вкусен плод и доматът е нападан от вредители. Сред най-опасните вредители по доматите са листните въшки, памуковата нощенка, доматения молец. Ако не се справите с тях, посевите загиват. Ефективната борба срещу вредителите изисква системно наблюдение и приложение на подходящи мерки за контрол. Съчетаването на биологични, химични и механични методи за предпазване на доматите е ключът към успешното им отглеждане.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Оригиналът на Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ
Снимка Архив
Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ
Съкровищата, които България показа на изложба в Съединените щати, вече са у нас, съобщи министерството на културата.
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище, заедно с още сто и петдесет предмета от 14 музея в България бяха изложени в музея „Гети“ в Лос Анжелис.
Изложбата „Древна Тракия“ бе открита на 3 ноември 2024 г и предизвика огромен интерес.
Заради пожарите в Лос Анжелис през януари и февруари тази година се наложи достъпът на посетители да бъде ограничен.
Преди няколко дни всички съкровища, които бяха в Америка, се завърнаха у нас и отново могат да бъдат видяни в българските музеи, където е постоянната им експозиция.
Според експерти няма промяна в състоянието на експонатите и те са се завърнали от изложбата в Съединените щати невредими.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Патриархът отслужва Опело Христово: След смъртта на Христос храмовата завеса се скъсва, слънцето се скрива

Българският патриарх Даниил отслужи „Последованието на царските часове“. В този час в храм „Света Неделя“ се отслужва „Опело Христово“, предава бТВ.
В тези песнопения се възпоменават всички страдания, мъчения и поругания, които Христос е претърпял, но и надеждата за това, че той ще възкръсне.
Велики петък е най-тъжният ден за Божия син. Евангелието разказва, че след смъртта на Сина Божий се случили и природни аномалии – слънцето се скрива, а храмовата завеса се скъсва на две.
Духовноците изнесоха плащаницата от светия олтар. Тя символизира платното, с което Христос е бил увит след свалянето му от кръста.
Вярващите минаха под нея като символ на преклонение и с надежда за пречистване от греховете.
„Ставаме съпричастни със страданията на Исус Христос“, казват някои от тях.
„На днешния ден да си спомним всичко, което Господ е претърпял и да се дадем сметка ние къде сме. Защото при кръста – беше само майка му и възлюбеният му ученик. Едни са се отрекли, други са се уплашили, трети са ужасени, побегнали, и да видим от каква бездна на греховете ни е избавил Исус Христос“, коментира патриарх Даниил.
И в Бачковския манастир от сутринта зазвучаха евангелските слова и песнопения.
На Велики петък църквите в цялата страна бяха изпълнени с вярващи християни.
Източник: Offnews.bg
Общество
И след Шенген до Кулата се пъпли
Снимка Фейсбук
Тапа в посока „Кулата“
Влизането в Шенген не успя да премахне огромните задръствания и чакане по пътя към ГКПП „Кулата“, показаха първите няколко почивни дни за годината.
По традиция по Великден, 6 май, 6 септември и в летните месеци движението към най-голямото КПП към Гърция е претоварено. Очакванията бяха с Шенген този проблем да отпадне. Но първото струпване на почивни дни показа, че нищо подобно не се случва.
Пътуващи към Гърция заляха социалните мрежи със сигнали как минават 40 км за два часа, а на места трафикът спира.
По-ненатоварена е била обстановката на ГКПП „Маказа“ и „Илинден“. Пътуващи съобщават, че големи задръствания в имало в и около Кърджали, като преминаването на града на някои е отнело час и половина.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“