Бизнес
Как би могла да се развие търговска война на Тръмп

Проучването на икономисти от Aston University във Великобритания разглежда как търговската война ще доведе до сложни промени в световната търговия, започвайки в Северна Америка между САЩ, Мексико и Канада, преди да се разпространи в Европа, а след това и в останалата част на света.
Цялостното въздействие ще е отрицателно
Остава крайно несигурно какви ще са реципрочните мита, които Тръмп ще определи в сряда в така наречения от него „Ден на освобождението“ – и как ще реагират засегнатите държави и търговски блокове. За да се изобразят потенциалните последици, моделът разглежда шест ескалиращи сценария, като използва данни за двустранната търговия от 132 държави през 2023 г.
Въпреки че някои държави могат да се възползват от т.нар. ефекти на пренасочване на търговията, тъй като търговските модели се променят, за да се избегнат митата, цялостното въздействие е отрицателно, когато търговската война се разшири.
Джун Дю, професор по икономика в Aston University, посочва, че според моделирането, ако държавите си наложат 25-процентни мита една на друга, това би имало подобен ефект като търговската война от 1930 г., която задълбочава Голямата депресия. „Тези констатации са в съответствие с исторически прецеденти като митата „Смут – Хоули“ и съвременните търговски конфликти, илюстриращи как протекционизмът подкопава конкурентоспособността, нарушава веригите за доставки и налага непропорционални разходи на потребителите“, пише тя.
В хипотетичния сценарий, при който търговската война се ограничава до Канада, Мексико и Китай, които отговарят с 25% мито срещу наложените от Тръмп мита, всички страни изпитват рязък спад в търговията от над 30%. Свиването на търговията води до увеличаване на инфлацията и има отрицателно въздействие върху „икономическото благосъстояние“, измерено в реално изражение на БВП на човек от населението. Но САЩ ще страдат по-малко от Мексико и Канада, което отразява баланса на силите в икономическите отношения. При този сценарий се очаква икономическото благосъстояние на САЩ да бъде засегнато с 1.1% в сравнение с намаление от 7% и 5% съответно за Мексико и Канада, като негативните ефекти ще се проявят в продължение на пет до десет години.
Източник: Капитал
Бизнес
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп

В същото време технологичните лидери се опитват да намерят начини да ограничат строгите регулаторни мерки, наложени от администрацията на Байдън. Лин Кан, бившият председател на Федералната търговска комисия (FTC), е яростен критик на Amazon. Още в студентските си години публикува статия със заглавие „Антитръстовият парадокс Amazon“, в която обвинява компанията в „хищническо ценообразуване“ и настоява за раздробяване на гиганта. През 2023 г. под нейно ръководство FTC заведе дело срещу компанията, в което я обвини в „монополни практики, които целят да увеличат цените, влошат качеството и задушат иновациите“. Делото се превърна в едно от най-важните антимонополни дела в САЩ, като процесът е насрочен за октомври 2026 г.
Това е само един пример за начините, по които администрацията и правителството могат да работят срещу бизнеса. Според Том Харисън, старши сътрудник в изследователския институт American Enterprise Institute, „това, което Безос и останалите технологични гиганти имат заложено на карта, е дали правителството и FTC ще продължат агресивната си политика срещу тях“. Харисън добавя, че отношението на Безос към Тръмп е пряко свързано с опитите му да избегне съдебни действия. Запознати твърдят пред FT, че Безос донякъде се притеснява да не бъде използван като пример за сплашване на другите. Бивш изпълнителен директор на Blue Origin коментира, че при Тръмп „въпросът не е какво може да му отнеме, а къде може да се упражни натиск“.
Важен фактор в решението на Безос е и евентуалната промяна в приоритетите на американската космическа програма. Ако президентът реши да съсредоточи инвестициите върху мисии на Марс вместо на Луната, където се фокусира Blue Origin, това ще бъде в полза на Мъск и SpaceX. Това е особено важно за Безос, тъй като според запознати „това е нещо, за което винаги е мечтал“. Въпреки че финансово компанията е по-скоро губеща, според източниците за Безос е по-важно да се чувства зает. Един от дългогодишните му съветници отбелязва, че „промяната в поведението на Джеф е резултат от страх и опортюнизъм“, тъй като той по-скоро е бил разочарован от усилията на демократите да „демонизират технологитие“, което го дразни и допълнително е засилило желанието да се адаптира към новата политическа реалност.
Опортюнизъм или стратегия за оцеляване?
Въпреки либертарианските възгледи, които Безос е формирал още през детските години в Тексас, близките до него отричат да подкрепя Тръмп в момента. Бивш изпълнителен директор на космическата компания казва, че „може би той не е изцяло на страната на Тръмп, но не е глупав. Това е въпрос на оцеляване“. Марти Барон, бивш главен редактор на The Washington Post, разглежда тази промяна по-скоро като част от бизнес стратегия.
Източник: Капитал
Бизнес
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос

Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше заплашил с 200-процентно мито върху европейския алкохол, ако бърбънът бъде засегнат. Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, говорейки преди списъкът да бъде изпратен до правителствата в понеделник, заяви, че е взел предвид техните искания. В резултат, реакцията на блока ще засегне по-малко от първоначално планирания обем от 26 млрд. евро на американския внос, набелязан след като Вашингтон наложи 25% мита върху всички вносни продукти от стомана и алуминий.
„Не играем игра на око за око или цент за цент“, заяви Шефчович, цитиран от Financial Times.
Очаква се правителствата на държавите членки да одобрят коригирания списък в сряда. В сряда трябва да влязат в сила и допълнителните мита на Тръмп от 20% върху всички европейски стоки за износ. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел неведнъж е предлагал на САЩ споразумение за премахване на всички мита върху индустриални стоки, особено автомобили, добавяйки, че Европа е „винаги готова за добра сделка и я държи на масата“.
Министърът на икономиката на Германия критикува лобирането на други държави членки в защита на техните алкохолни индустрии, като подчерта, че трябва да се обединят зад Комисията, която ръководи търговската политика. „Фондовите пазари вече се сриват и щетите могат да станат още по-големи“, заяви Роберт Хабек преди срещата на министрите на търговията на ЕС в Люксембург в понеделник. „Затова е важно… да действаме ясно, решително и разумно, което означава да осъзнаем, че сме в силна позиция. Америка е в позиция на слабост.“
Източник: Капитал
Бизнес
САЩ са против усилията на Европа да намали покупките на американски оръжия

В средата на март Европейската комисия предложи увеличаване на военните разходи и обединяване на ресурси за съвместни отбранителни проекти, тъй като Европа се подготвя за намалено американско военно ангажиране при президента Доналд Тръмп.
Според експерти някои от предложените мерки биха могли да доведат до по-малка роля за компании извън ЕС, включително тези, базирани в САЩ и Обединеното кралство.
На среща на 25 март държавният секретар Марко Рубио е заявил пред външните министри на Литва, Латвия и Естония, че Съединените щати искат да продължат да участват в обществените поръчки за отбрана на страните от ЕС, съобщиха източници пред Reuters. Според други източници Рубио е заявил, че всяко изключване на американски компании от европейските търгове ще бъде възприето негативно във Вашингтон, като думите му са интерпретирани като препратка към предложените правила на ЕС.
Рубио планираше да обсъди очакванията, че страните от ЕС ще продължат да купуват американско оръжие, по време на посещението си в Брюксел миналата седмица, където присъства на срещата на външните министри на НАТО, заяви високопоставен служител на Държавния департамент, като подчерта, че този въпрос вече е бил повдиган и ще остане във фокуса на дискусиите.
Източник: Капитал
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 6 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 6 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 3 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов