Балкани
Израелските въздушни удари в Сирия изпращат послание на Турция, според официален израелски представител

Въздушните удари в Сирия изпращат послание на Турция, заяви официален израелски представител за в. „Джерусалем пост“.
„Не създавайте военна база в Сирия и не се месете на израелската активност в небето на страната“, е посланието към Турция, според думите на израелския представител, цитирани от вестника.
Въздушните удари бяха насочени към покрайнините на Хама, както и срещу научноизследователски център в предградието Барзех на сирийската столица, съобщиха вчера израелските въоръжени сили.
Израел оправдава военните си действия на сирийска територия с аргумента, че атакува оръжейни складове и пътища за снабдяване на палестинската ислямистка групировка „Хамас“ и ливанското шиитско движение „Хизбула“.
Наскоро Турция разкритикува Израел за обявеното значително разширяване на военната операция в Газа, като заяви, че този ход е проява на това, което Анкара нарече незаконен подход на Израел, откъснат от стремежа към мир.
Министерството на външните работи на Турция заяви, че изявленията за разширяване на операциите в Газа и за разширяване на селищата в окупирания от Израел Западен бряг бележат „още една демонстрация на грубото незачитане на международното право от страна на Израел и пълното му откъсване от стремежа към мир“.
Турция призова международната общност да заеме позиция за защита на светите места, предотвратяване на провокациите и спиране на усилията на Израел да разшири територията си чрез окупация, припомня „Джерусалем пост“.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Закон за планинските зони на Албания с цел повишаване на заетостта, насърчаване на туризма и борба с обезлюдяването влиза в сила през май

Закон за планинските зони в Албания, наречен „Пакет планини“, който има за цел да развие планинския туризъм в страната, ще влезе официално в сила на 3 май, съобщава информационният портал „Шчиптаря“.
Законът беше одобрен от албанския парламент на 13 март и публикуван в албанския Държавен вестник, а инициативата за икономическо развитие на планинските зони и туризма в тях беше представена от албанското министерство на икономиката миналата година.
„Пакет планини“ предвижда подкрепа за 500 проекта/бизнеса в северните планински зони на Албания, които няма да бъдат облагани с данъци в първите 10 години – те ще бъдат освободени от данък върху инфраструктурата, данък върху недвижимите имоти, ДДС и данък печалба.
Фокусът върху планинските зони в Северна Албания е с цел възпиране на обезлюдяването и повишаване на заетостта там, отбелязва „Шчиптаря“.
Този закон дава възможност на всички албански граждани или бизнеси, които са използвали държавна земя, да придобият законна собственост върху нея срещу символичната такса от 1 евро. Единственото условие е да докажат, че оползотворяват държавния имот повече от 10 години и да представят бизнес план за развитието му.
Този закон облагодетелства и инвеститорите, физически или юридически лица в търговския регистър, които могат да сключат договор с лицето, което до момента е ползвало държавния имот, и да направят съвместна инвестиция в планинските зони.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Председателят на сръбския парламент: Блокадата на РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор

Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич заяви, че блокадата на сръбската национална телевизия РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор, и подчерта, че като председател на Скупщината тя е длъжна да предупреди за това, съобщи сръбският вестник „Време“.
Блокадата на РТС започна на 14 април вечерта, като от тогава насетне студенти и граждани блокират входовете на телевизията в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“. РТС съобщи, че заради блокадата е принудена да промени програмната си схема. Телевизията внесе жалба в съда срещу неизвестни лица, а също така беше поискана реакция от международни институции.
„Блокирането на РТС е пряко престъпление по член 149 от Наказателния кодекс, алинея 2 – всеки, който неправомерно възпрепятства и се намесва в излъчването на радио- и телевизионни програми, ще бъде наказан с глоба или лишаване от свобода до една година“, каза снощи Бърнабич по телевизия „Пинк“, цитирана от вестника и ТАНЮГ.
Тя заяви, че е нейно задължение като председател на парламента да предупреди за това и да каже още веднъж, че се надява всички компетентни институции да си свършат работата. „Свободата на медиите в тяхната (на студентите, които блокират РТС – бел. ред.) Сърбия (…) очевидно няма да съществува, ако те някога вземат властта. Няма да има свобода на мисълта, на словото, на медиите“, каза Бърнабич.
Председателят на сръбския парламент обвини участващите в блокадата на РТС в системен тормоз над жени, които работят в националната телевизия, като даде пример за няколко журналистки, които са били подложени на натиск. Тя спомена Николина Ракич, чийто телефонен номер е бил публикуван с цел, според Бърнабич, тя да бъде тормозена, Йелена Баранин, която е била разплакана и Весна Радосавлевич, която „също е била тормозена по най-ужасен начин“.
Бърнабич каза, че ще обсъди блокадата на РТС и с посланиците в Сърбия на страните от т. нар. Петорка (САЩ, Великобритания, Германия, Италия и Франция), информира ТАНЮГ.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Протестиращите студенти в Сърбия потвърдиха, че ще продължат да блокират националната телевизия РТС, докато не бъде обявен нов конкурс за членове на регулаторния орган за електронни медии.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: В рамките на Дните на Брашов ще се състои традиционният парад на ергените

В седмицата след Великден, между 25 и 27 април, кметството на румънския град Брашов организира Дните на Брашов, съобщи Аджерпрес специално за БТА. Програмата включва поредица от концерти и тематични изложения, както и събития, организирани от групи от брашовския квартал Шкей.
Трите изложения, които ще бъдат организирани, са Великденският панаир на централния площад, гастрономическото изложение в Пиетреле луи Соломон и Панаирът на занаятчийските изкуства на алеята в централния парк на града.
Централното събитие на Дните на Брашов ще бъде традиционният Парад на ергените, в рамките на който неженени мъже на възраст между 17 и 46 години, наречени „жуни“, яздят коне, облечени в традиционни костюми. Това събитие се провежда всяка година в първата неделя след Великден.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/СГ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Спортпреди 1 седмица
Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си