Свят
Израел определи като „фалшива новина“ материал на в. „Ню Йорк таймс“ за преговорите за иранската ядрена програма

Израел отхвърли статия във в. „Ню Йорк таймс“, в която се твърди, че израелският премиер Бенямин Нетаняху създавал заплаха от прекъсване на преговорите между Вашингтон и Техеран за иранската ядрена програма, обмисляйки възможността за удари по основни обекти за обогатяване на уран в Ислямската република, предаде Ройтерс.
„Фалшива новина“, пише в лаконично изявление на канцеларията на Нетаняху по повод статията.
„Ню Йорк Таймс“ пише, позовавайки се на запознати официални лица, че израелските власти са обезпокоени от факта, че американският президент Доналд Тръмп е толкова нетърпелив да сключи сделка с Иран, че би позволил на Техеран да запази съоръженията си за обогатяване на уран – нещо, което Израел възприема като червена линия, която не трябва да се прекрачва. Според американското издание Израел е особено обезпокоен от възможността за временно споразумение, което би могло да позволи на Ислямската република да поддържа ядрените си съоръжения в продължение на месеци и дори години, докато се постигне окончателна сделка.
„Ню Йорк таймс“ пише, че американски официални лица се опасяват, че Израел може да реши да нанесе удари по Иран, издавайки само малко времево предупреждение и допълва, че представители на американското разузнаване са преценили, че Израел би могъл да подготви атака срещу Иран за по-малко от седем часа, като в този случай времето за оказване на натиск над Нетаняху да се откаже от нея би било много малко. Изданието допълва, че израелски представители са предупредили американските си колеги, че Нетаняху би могъл да разпореди удар по Иран дори и при успешно дипломатическо споразумение относно иранската ядрена програма.
Израелският министър на стратегическите въпроси Рон Дермер и шефът на „Мосад“ Давид Барнеа в петък са се срещнали със специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф в Рим. След това двамата са заминали до Вашингтон, където в понеделник са разговаряли с директора на ЦРУ Джон Ратклиф, а на следващия ден Дермер отново се е срещнал с Уиткоф, пише още „Ню Йорк таймс“.
Един от основните спорни моменти в преговорите между американски и ирански представители е настояването на САЩ Иран да се откаже от съоръженията си за обогатяване на ядрено гориво – искане, което Иран отхвърля.
Американската министърка на вътрешната сигурност Кристи Ноум в понеделник заяви, че е провела „много откровен разговор“ с Нетаняху относно преговорите с Иран. Тя е предала на израелския премиер посланието на Тръмп, че е важно САЩ и Израел да останат „единни в този процес“
Тръмп този месец предприе обиколка в Близкия изток, но тя не включваше Израел. Освен това той направи политически изявления, които разклатиха представите на Израел за отношенията му със САЩ. Нетаняху отхвърли спекулациите за разрив в отношенията с американското правителство. Тръмп също отхвърли всякакви предположения за разрив.
Източник: БТА
Свят
ПАП: Полша иска да създаде смесени дружества в сферата на отбраната със САЩ

Полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш предложи Украйна да закупува военно оборудване, произведено в Полша, посредством полско-американски смесени дружества, предаде Полската агенция по печата (ПАП).
Кошиняк-Камиш се срещна във вторник във Вашингтон с американския си колега Пийт Хегсет. Полският министър на отбраната потвърди, че американската помощ за Украйна, която вече беше одобрена от администрацията на президента Джо Байдън, си остава.
„Мисля, че се приближаваме и до момент, в който Украйна, запазвайки способностите на своите въоръжени сили, трябва да купува оборудване, произведено в Полша от полско-американски съвместни предприятия“, каза Кошиняк-Камиш, като добави, че това е била ключова тема в разговора му с Хегсет.
Полският министър заяви, че някои от тези начинания може да отнемат години, за да се реализират, но подчерта значението на предприемането на първи стъпки, включително изпращането на американска бизнес делегация в Полша в близко бъдеще.
Кошиняк-Камиш предложи на американския си колега съвместна работа по производството на оборудване с двойна употреба (гражданска и военна), както и съвместно развитие на нови технологии и изкуствен интелект.
„Трябва да се фокусираме много сериозно върху това. Скоро ще мога да обявя много интересни инвестиции в тази област“, разкри той.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)
Източник: БТА
Свят
ПТИ: Операция „Шиндур“ още не е приключила, ударихме Пакистан три пъти на негова територия, заяви Нарендра Моди

Индийският премиер Нарендра Моди заяви днес, че операция „Шиндур“ съвсем не е приключила и че Пакистан е бил ударен „три пъти“ на своя собствена територия, предаде новинарска агенция ПТИ.
Индия предприе операция „Шиндур“ в отговор на терористичната атака в Пахалгам на 22 април, при която бяха убити 26 цивилни. Операцията беше насочена срещу терористична инфраструктура в Пакистан и окупирания от Пакистан Джаму и Кашмир.
Шиндурът е червеникава пудра, използвана от омъжените индийки. Името на операцията има символичен смисъл, свързан с жените, които са загубили съпрузите при атаката от 22 април, когато бяха убити 25 мъже, повечето от които -индуси.
Моди днес предупреди, че Индия ще предприеме решителни действия срещу всички, които подпомагат терора. Индийският лидер каза по време на митинг в гр. Алипурдуар, Западен Бенгал, че индийските въоръжени сили са отмъстили за „дързостта на терористите“, които накърниха достойнството на индийски жени. Това е първият подобен митинг, откакто започна операция „Шиндур“.
„От тази земя в Бенгал аз обявявам от името на 140 млн. индийци, че операция „Шиндур“ все още не е приключила“, каза Моди, пред участниците в първия митинг след сключването на примирието между Индия и Пакистан. „След варварството, извършено от терористите в Пахалгам на 22 април, и в Западен Бенгал имаше много гняв. Много добре разбирах гнева, който беше във вас. Терористите имаха наглостта да изтрият шиндура (вермилиона) от лицата на нашите сестри. Нашата армия ги накара да осъзнаят силата на шиндура“, каза той.
Моди отново заяви, че Индия е възприела политика на нулева толерантност към тероризма. „След нападението в Пахалгам Индия каза на света, че ако сега има терористично нападение срещу Индия, врагът ще трябва да плати висока цена. Пакистан трябва да разбере, че ние влязохме в неговата къща и ви ударихме три пъти.“
Въпреки че не назова изрично операциите, изказването му вероятно е препратка към прецизните удари, които Индия нанесе през 2016 г., въздушните удари в Балакот през 2019 г. и неотдавнашните тайни трансгранични удари, за които се смята, че са част от операция „Шиндур“.
„Унищожихме трансгранична терористична инфраструктура… Нанесохме три удара по Пакистан, като влязохме в домовете им“, отбеляза Моди. „Тероризмът и масовите убийства са сферата, в която пакистанската армия има най-развити умения. Винаги, когато има война, те се сблъскват с поражение“, каза в заключение индийският премиер.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
Свят
Американски федерален съдия заяви, че ще удължи срока на заповедта, с която се блокира забраната „Харвард“ да приема чуждестранни студенти

Американски федерален съдия днес заяви, че удължи срока на заповедта, с която се блокира опита на правителството на Доналд Тръмп да забрани на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти, предаде Ройтерс.
Съдия Алисън Бъроуз от Окръжния съд на Масачузетс в Бостън обяви намерението си да издаде широкообхватна предварителна заповед малко след като правителството обяви, че планира да предприеме нова, по-дълга административна процедура, с която да забрани на „Харвард“ да приема чуждестранни студенти.
Министърката по вътрешна сигурност Кристи Ноум миналия четвъртък нареди да бъде прекратена акредитацията на Харвардския университет по Програмата за студенти и посетители на обмен. „Тази администрация държи „Харвард“ отговорен за насърчаването на насилие, антисемитизъм и за координиране на действия с Китайската комунистическа партия на територията на университета“, заяви Ноум.
На следващия ден университетът заведе дело срещу забраната на Белия дом. „Харвард“ посочи в жалбата си до съда, че правителството не е спазило административните процедури и разпоредби, които определят реда, по който висшите учебни заведения могат да бъдат лишавани от правото да приемат чуждестранни студенти. Това включва и предоставянето на възможността университетите да обжалват тази мярка, както и 30-дневен срок за отговор.
Изпълняващият длъжността директор на американската Имиграционна и митническа служба Тод Лайънс днес изпрати писмо до „Харвард“, в което уведомява висшето учебно заведение, че разполага с 30 дни да даде отговор на правителството относно посочените основания за отнемане на правото му да приема чуждестранни студенти.
Съдия Бъроуз заяви на днешното съдебно заседание, че ще издаде широкообхватна предварителна заповед за „запазване на статуквото“, докато тече новообявената административна процедура. Тя аргументира намерението си с възможността „Харвард“ и неговите студенти да бъдат ощетени, ако правителството се върне към първоначалните си планове.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 6 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 5 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Спортпреди 6 дни
Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали
-
Културапреди 5 дни
Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди
-
Святпреди 6 дни
Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ
-
Святпреди 6 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела
-
Спортпреди 6 дни
Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А
-
Българияпреди 6 дни
За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“