Балкани
Износът на Турция в областта на отбраната и космическите технологии е нараснал с близо 150 процента

Турция е регистрирала през март годишно увеличение от близо 150 процента в износа на отбранителни и авиокосмически продукти, което е исторически рекорд за страната, съобщи турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
„През март 2025 г. износът ни в областта на отбраната и космическите технологии се увеличи от 358 млн. долара на 884 млн. долара, като отбеляза исторически рекорд от 147 процента увеличение в сравнение с март предходната година“, съобщи ръководителят на Агенцията за отбранителна индустрия Халюк Гьоргюн.
Обръщайки внимание на факта, че отбранителната индустрия става все по-силна с всеки изминал ден, той посочи още, че със своя „експортен потенциал, който расте с всеки изминал ден“ Турция продължава да показва на света, „че вече е важен участник в лигата на големите“.
По думите на Гьоргюн през първото тримесечие на годината износът на сектора се е увеличил със 72 на сто в сравнение със същия период на миналата година и е достигнал 1,7 милиарда долара.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Доживотен затвор за обвинените по делото за нападението в северното косовско село Банска поискаха адвокатите на пострадали полицаи

Адвокатите на полицаите, пострадали при нападението в северното косовско село Банска през 2023 г., поискаха доживотен затвор за обвиняемите за атаката, съобщи вестник „Коха диторе“. Искането бе отправено пред Основния съд в Прищина, където днес се проведе заседание по случая Банска.
На 24 септември 2023 г. в село Банска до Звечан, Северно Косово, група от около 30 въоръжени сърби нападна косовската полиция, при което загинаха косовският полицай Африм Буняку и трима от въоръжените нападатели, а втори косовски полицай, Албан Рашити, бе ранен. Косово нарече случая „терористично нападение“ и обвини Белград, че стои зад атаката, а Белград отрече всякакво участие в нея.
Отговорност за нападението пое Милан Радойчич – бивш заместник-председател на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“, която се ползва с подкрепата на официален Белград. Радойчич беше арестуван в Сърбия и ден по-късно освободен. Впоследствие Интерпол издаде международна заповед за ареста му, а косовската прокуратура повдигна обвинения срещу него и още 45 души по случая Банска, като от тях 42 са съдени задочно. Смята се, че в момента Радойчич се намира в Сърбия, а Косово настоява той да бъде екстрадиран и съден в Прищина.
Сърбия и косовските сърби, които представляват по-голямата част от населението в северните косовски общини Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Прищина и Белград водят диалог под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията помежду си.
Адвокатът на ранения полицай Албан Рашити каза, че нападението в Банска е било атака срещу косовската полиция и държава и поиска от съда обвиняемите за него да получат присъда доживотен затвор.
Същото поиска и адвокатът на семейството на убития полицай Африм Буняку. Той заяви, че в този случай не става въпрос за наказателно, а за държавно дело, тъй като конституцията на Косово е била „нарушена с оръжие“.
По-рано днес трима от обвиняемите за нападението в Банска – Владимир Толич, Благойе Спасоевич и Душан Максимович, не се признаха за виновни пред съда.
Адвокатът на Благойе Спасойевич заяви, че в обвинителния акт има големи пропуски и фактически грешки, пише „Коха диторе“.
Клиентът му отхвърли обвиненията. „Не съм убивал или наранявал никого. Нито съм имал за цел отцепването на северната част на Косово от Косово„, заяви Спасойевич.
Според адвоката на Владимир Толич нито едно доказателство не свързва клиента му с убийството на Африм Буняку и поиска обвинителният акт да бъде изменен.
Толич на свой ред призна, че е бил в Банска, но причините и мотивите за участието му „се различават много от онези, които са посочени в обвинителния акт“. Той заяви, че не е знаел какви ще са последиците от участието му в нападението и благодари на лекарите в Косовския университетски клиничен център (QKUK) в Прищина, че са спасили живота му, след като е бил тежко ранен.
На заседанието Толич каза, че не е стрелял по никого и не е имал достъп до експлозиви.
По време на днешното заседание прокуратурата на Косово представи видеодоказателства, снети от дронове, иззети от въоръжените нападатели от Банска, пише още косовското издание. На кадрите се вижда събиране, на което присъстват сръбският президент Александър Вучич, бившият шеф на сръбската разузнавателна агенция БИА и Милан Радойчич. Според прокуратурата на това събиране е бил изготвен планът за нападението в Банска.
Специализираният прокурор Наим Абази заяви, че атаката е била планирана дълго и е имала за цел да наруши конституционния ред в Косово и да създаде възможност за отцепване на общините в северната част на страната. Според него групата, извършила нападението, е имала връзки с държавните структури в Сърбия.
„Този случай не е просто наказателен, а оспорва същността на конституционния ред, междуетническото съжителство“, заяви Абази.
Източник: БТА
Балкани
Турция потвърди ангажимента си към Конвенцията от Монтрьо на среща, посветена на сигурността в Черно море

Турското министерство на националната отбрана заяви, че страната ще продължи да се придържа към настоящия вариант на Конвенцията от Монтрьо, ако не бъде подписано мирно споразумение между Украйна и Русия, предаде ТРТ Хабер.
На 15 и 16 април в столицата Анкара се проведе среща, посветена на въпроси, засягащи сигурността в Черно море. В нея участваха общо 39 представители на 21 страни от региона, отбелязва ТРТ Хабер.
В. „Тюркийе“ информира, че във фокуса на разговорите са били конкретни военни планове за гарантиране на сигурността в Черно море след евентуално прекратяване на огъня между Русия и Украйна. Сред обсъжданите на срещата възможности е било разполагане на международни военни наблюдатели в региона под надзора на Турция, за да се предотврати евентуален вакуум в сигурността след прекратяване на огъня, както и създаването на „структури, които ще гарантират стабилност с ненатовски, но многостранен баланс на сигурността“, писа вестникът.
Във връзка с проведените разговори от Министерството на националната отбрана на Турция заявиха, че е постигнато споразумение за запазването на водещата роля на Турция в гарантирането на безопасното корабоплаване в Черно море, като страната се задължава да спазва настоящия вариант на Конвенцията от Монтрьо, ако не бъде постигнато мирно споразумение между Русия и Украйна.
Конвенцията от Монтрьо, която урежда правилата за корабоплаване в проливите Босфор и Дарданели, е подписана на 20 юли 1936 г. и влиза в сила на 9 ноември същата година. Тя осигурява суверенитета на Турция над Босфора и Дарданелите, като ѝ прехвърля функциите по наблюдение и контрол на преминаването на кораби през проливите. В същото време конвенцията регулира преминаването на военни кораби; за гражданските кораби на всички страни свободата на преминаване през проливите се запазва както в мирно, така и във военно време.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Съд в Албания призна за виновни седем от осем души по дело за завод за изгаряне на отпадъци в Тирана

Специализираният съд за корупцията и организираната престъпност на Албания (GJKKO) призна за виновни седем от осем души по дело за завода за изгаряне на отпадъци в Тирана, като ги осъди на общо 15,6 години затвор, съобщи информационният портал „Шчиптаря“.
Скандалът със заводите за изгаряне на отпадъци (инсинератори) в Албания избухна, след като обществените поръчки бяха възложени на нови компании без опит в управлението на отпадъци, зад които стоят едни и същи физически лица, информира информационният портал „Екзит“. Договорите задължаваха албанската държава да плаща за всеки ден, през който инсинераторите не работят, включително и по време на строителството им. В проекта имаше значителни закъснения, през които компаниите получиха милиони.
Според доклад, изготвен от опозиционните членове на специалната анкетна комисия около скандала, най-малко 430 млн. евро публични средства са платени на едни и същи хора без конкурс в нарушение на серия от закони и с участието на няколко министерства и други институции.
Такива заводи за изгаряне на отпадъци има в Тирана, Елбасан (Централна Албания) и Фиер (Югозападна Албания).
Сред признатите за виновни вчера е бившият министър на околната среда на Албания Лефтер Кока, за когото съдът вчера постанови три от поисканите от Специализираната структура срещу корупцията и организираната престъпност на Албания (SPAK/СПАК) четири години лишаване от свобода, пише „Шчиптаря“.
Съдът реши, че Кока е изтърпял присъдата си предвид прекараното време в ареста, но въпреки това той трябва да остане под стража заради друго наложено му наказание, отбелязва порталът. Той беше осъден на 6,8 години затвор заради завода за изгаряне на отпадъци в Елбасан, като предстои повторно да се изправи пред съда и за завода във Фиер.
Според вчерашното решение на съда обаче Кока получава петгодишна забрана за заемане на публични длъжности. Освен на него такава забрана беше наложена и на другите шестима души, обявени за виновни по делото за завода за изгаряне на отпадъци в Тирана. Сред тях четирима са членове на комисията за предоставяне на концесията за завода.
Шестимата, от които един се укрива, получават присъди между 1 и 5 години затвор. След приспадането на престоя им в ареста само един излиза на свобода.
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 5 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново