Култура
Изложба на Атанас Яранов можете да видите в галерия “Анел“ в София

Изложба „Рицарят на светещата линия“ по повод 85 години от рождението на Атанас Яранов, един от най-самобитните съвременни български художници, беше открита на 13 май в музей галерия „Анел“ в София. Експозицията представя рисунки на автора от различни творчески периоди – създадени преди 1985 г. в България и по време на престоя му във Франция, разказват организаторите.
Изложбата „Рицарят на светещата линия“ разкрива малко позната, дълбоко лична част от творчеството на Яранов – рисунки, създадени като идейни търсения, концептуални разработки и автобиографични откъси. В тях се преплитат фигури на хора, птици, морски същества, ритуални предмети, фрагменти от митологията и религията. Всеки щрих носи емоционалната дълбочина на художник, който превръща рисунката в откровение, близко до поезията и философията.
„Тези рисунки се представят за първи път в изложба. Създадени като идейни наброски за бъдещи живописни произведения, те разкриват скрития творчески процес на художника – пространството, в което той е най-свободен да изрази вдъхновението си, своите размисли и пластически търсения“, посочва кураторът на експозицията Пламена Димитрова-Рачева.
По думите ѝ самите рисунки са като откъси от живота на автора, визуално разкриващи неговото ежедневие – понякога банално, понякога празнично и ритуално, а понякога – наивистично-фантазно. Те са автобиографични, документално свидетелстващи за времето, в което живя и работи, без да бъдат политически обвързани, отбелязва още Рачева. В произведенията се преплитат фигури на хора, птици, морски същества, ритуални предмети, фрагменти от митологията и религията.
„Рисунките на Атанас Яранов носят силата на изявен талант и индивидуален стил, ясно разпознаваемо постижение в съвременното българско изкуство – и не само. Художникът е носител на най-престижните награди за живопис: „Владимир Димитров-Майстора“ (1982), „Захари Зограф“ (1985), както и за декоративно-монументално изкуство – „Илия Петров“ (1979) и др. Рисунката заема важно място в цялостното му творчество, макар самият той рядко да я включва в изложби, тъй като я възприема като част от личното си пространство. В по-голямата си част тези рисунки са интровертни, извеждащи извън конкретната съвременност вечни екзистенциални теми за човека и неговия свят.“
„Атанас Яранов е едно явление с висок клас на професионализъм и талант,“ каза още изкуствоведът, художник и куратор Пламена Димитрова-Рачева по повод изложбата „Рицарят на светещата линия“ на откриването ѝ.
Сред присъстващите в галерията-музей „Анел“ беше дъщерята на Атанас Яранов – Ива Яранова.
„Тази изложба, която показваме, е плод на двадесетгодишния му труд до 1985 г. и включва произведения от различни периоди на изкуството му. Интересно е, че могат да бъдат видени монументални работи, при които е използвал техниката сграфито. Освен това, могат да се видят и рисунки от Париж, по време на неговата специализация. Виждаме и много интересни произведения, които са тематично свързани с участията му в общи изложби, в периода до 80-те години. Атанас Яранов е едно от емблематичните имена на българското изкуство. Можем да го поставим редом до Генков и Казаков. Още от първите си изяви, той има големи успехи и множество национални награди за живопис, което е разбираемо, защото неговото отношение към изкуството е изследователско“, каза Пламена Димитрова-Рачева.
Тя припомни,че Яранов произхожда от семейство на интелигенти: „Дядо му е бил един от първите дипломати, също така и учен полиглот. В края на живота си, след 80-ата си годишнина, дядо му започва да прави скулптура. Баща му е един от най-известните наши учени – географи, който по време на промените след 9 септември изчезва при изследователска експедиция. От двамата си родители, Яранов приема една интровертност, която му позволява изследователски характер. Това, което го отличава като автор, е, че има точна рисунка, с която анализира света около себе си. Той е човек, който твори в ателието си, през повечето време. В допълнение, Яранов пресъздава и отделни части от своето ателие. Преди да прави живопис, Яранов прави различни рисунъчни варианти на композицията“.
„Може да се каже, че изкуството на Атанас Яранов е оценено във времето. Неговите образи се запомнят, те са емблематични и това означава повече от това да имаш свой собствен стил. Лично впечатление добих от една неговата изложба, която открих през 1978 г. във Варна. Във въпросната изложба, вече беше много ясен неговия стил, чрез който той поставя в пространството определени образи, обекти и конструкции“, разказа Пламена Димитрова-Рачева за БТА.
Атанас Яранов (1940–1988) е възпитаник на проф. Георги Богданов в НХА и автор на монументални и кавалетни произведения. Носител е на национални награди, а негови творби са част от фондовете на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия и редица частни колекции в България и чужбина.
„Фонд за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Представя
АТАНАС ЯРАНОВ – Рицарят на светещата линия
Изложба „Рисунки“ по повод 85 години от рождението на художника
Място: Музей-галерия „Анел“, бул. „Тодор Александров“ 14, София
Работно време: Всеки ден от 9:00 до 19:00 ч.
Куратор: Пламена Димитрова-Рачева
Организатор: Фонд за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Павел Попандов с награда за цялостен принос на “Златна липа“

Актьорът Павел Поппандов ще получи награда за цялостен принос в киното на 12-ото издание на кинофестивала „Златната липа“. Това съобщи основателят и директор на фестивала, кинорежисьорът Магдалена Ралчева.
„Това е име, което не се нуждае от представяне – обичан, уважаван, с близо 100 роли в киното зад гърба си. Павел Поппандов е една от емблематичните фигури на българското кино, носител на редица отличия и истинска звезда от златната епоха на родната кинематография“, посочи директорът на фестивала.
И допълни, че за българските зрители е един от най-разпознаваемите и талантливи актьори на нашето време – не само заради многобройните си роли в киното, телевизията и на театралната сцена, но и заради умението си да се превъплъщава както в комедийни, така и в драматични роли. Заради безспорните му актьорски качества, през 1987 година Павел Поппандов е удостоен със званието заслужил артист.
Днес Павел Поппандов продължава да се снима – както в киното, така и в български телевизионни сериали, има силно присъствие и на театралната сцена. Той е един от основателите на театър „Възраждане“.
Богатата кариера на Поппандов в киното и в телевизията наброява около 100 роли. Незабравими остават превъплъщенията му в едни от най-обичаните български филми – „Оркестър без име“ (1981), „Дърво без корен“ (1974), „Щурец в ухото“ (1976), „Мъжки времена“ (1977), „Матриархат“ (1977), „Войната на таралежите“ (1978), „Двойникът“ (1980), „Лавина“ (1981), „Куче в чекмедже“ (1982), „Човек не съм убивал“ (1983), „Мярка за неотклонение“ (1983), „Господин за един ден“ (1983), „Васко да Гама от село Рупча“ (1986), „13-ата годеница на принца“ (1987), „Вчера“ (1988), „Адио, Рио“ (1089), „Ганьо Балкански се завърна от Европа“ (2004), „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008), „Пепел върху слънцето“ (2020), „Не затваряй очи“ (2024) и много други.
Павел Поппандов е роден на 18 септември 1946 г. в София. Завършва актьорско майсторство при професор Боян Дановски във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ (1975). Работил е като шлосер и шофьор. Член е на Съюза на българските филмови дейци от 1979 година.
Тази година кинофестивалът „Златната липа“ ще се проведе от 31 май до 4 юни.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Днес “13 века България“ обявяват романа на годината
Снимка 13 века България
Роман на годината
Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ ще бъде връчена днес, 19 май, на церемония в Софийската градска художествена галерия, съобщават организаторите от Националния дарителски фонд „13 века България“.
В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024 г.
Журито, председателствано от акад. Владимир Зарев, и членове проф. дфн Валери Стефанов, Здравка Евтимова, доц. д-р Ани Бурова и доц. дн Морис Фадел, определи номинираните шест творби и техните автори. Това са „Ти, подобие мое“ от Радослав Бимбалов, „Градинарят и смъртта“ от Георги Господинов, „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“ от Красимир Димовски, „Мандарини по Мариенплац“ от Теа Монева, „Странично осветление“ от Юрий Рахнев, „Убийство на булевард Стамболийски“ от Чавдар Ценов.
Конкурсът е обявен за първи път през 2009 г., като в началото наградата се присъжда на всеки две години. За първи път Националната литературна награда „Български роман на годината „13 века България“ се връчва през 2011 г. Отличените автори и романи досега са: Галин Никифоров – „Лятото на неудачниците“ (2011 г.); Георги Господинов – „Физика на тъгата“ (2013 г.), Васил Георгиев – „Апарат“ (2014 г.); Емилия Дворянова – „При входа на морето“ (2015 г.); Здравка Евтимова – „Една и съща река“ (2016 г.); Момчил Николов – „Последната територия“ (2017 г.); Захари Карабашлиев – „Хавра“ (2018 г.); Елена Алексиева – „Свети Вълк“ (2019 г.); Теодора Димова -„Поразените“ (2020 г.); Георги Господинов – „Времеубежище“ (2021 г.); Захари Карабашлиев – „Опашката“ (2022 г.); Тодор Тодоров – „Хагабула“ (2023 г.); Захари Карабашлиев – „Рана“ (2024 г.).
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Лили Иванова с турне, което започва днес от Народния театър
Снимка Организаторите
Лили Иванова започва турне
Лили Иванова излиза на сцената на Народния театър „Иван Вазов“ тази вечер, съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмузика.
Тя започна тазгодишното си националното турне от Joy Station в София на 14 февруари.
Лили Иванова ще пее също във Варна – на 13 юли (Летен театър), на 15 юли – Бургас (Летен театър), и на 13 септември – Пловдив (Античен театър). Певицата обяви и два допълнителни концерта – на 11 октомври в Перник и на 15 ноември в пловдивската зала „С.И.Л.А.“.
Спектаклите са със специалното участие на Grand LI Orchestra, с диригент Константин Добройков. Музикален продуцент е Ангел Дюлгеров. В турнето се включва и оркестърът на Национален музикален театър “Стефан Македонски“ с диригент Константин Добройков.
На 14 декември в „Арена 8888 София“ е финалът на тазгодишното турне.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин