Свържете се с нас

Култура

Излезе списъкът с номинирани романи за наградата на Фонд 13 века България

На 29 април 2025 г. , бяха обявени шестте номинирани романа за Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ 2025

Жури в състав: акад. Владимир Зарев (Председател), проф. дфн Валери Стефанов, Здравка Евтимова, доц. д-р Ани Бурова и доц. дн Морис Фадел, определи номинираните 6 творби и техните автори. Това са романите, изброени по азбучен ред на фамилията на автора:

„Ти, подобие мое“ от Радослав Бимбалов, изд. „Сиела Норма“ АД,

„Градинарят и смъртта“ от Георги Господинов, изд. „Жанет – 45“,

„Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“ от Красимир Димовски, ИК „Хермес“,

„Мандарини по Мариенплац“ от Теа Монева, изд. „Жанет – 45“,

„Странично осветление“ от Юрий Рахнев, изд. „Жанет – 45“,

„Убийство на булевард Стамболийски“ от Чавдар Ценов, изд. „Рива“.

Националният дарителски фонд „13 века България“ за 14-та поредна година насърчава и популяризира съвременната българска художествена литература. Романите, които участваха в конкурса, съгласно статута на наградата, са издадени през 2024 година.

На 19 май 2025 г. в Софийска градска художествена галерия журито ще заседава повторно, за да избере отличения роман в конкурса.

Официалната церемония по връчване на наградата ще се състои на 19 май (понеделник) 2025 г. от 18.00 часа в Софийска градска художествена галерия

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Култура

Направиха моноспектакъл за брата на Ружа Игнатова

Константин

Снимка Екип

Константин

Моноспектакъл, разказващ историята на Константин Игнатов – брат на българската криптокралица Ружа Игнатова, ще има премиера на 3 и 4 юни в City Mark Art Center от 19:30 ч. В ролята на Константин в едноименната пиеса влиза популярният млад актьор Мак Маринов, който ще се вмъкне „в кожата“ на първообраза и ще представи на публиката неговата истинска история. Режисьор на спектакъла е Симеон Гатев, а в постановката е използвана една от най-новите песни на възродената група Linkin Park „The Emptiness Machine“.

От „Молив Студио“ разказват, че това е истинската история на Константин Игнатов – болезнено признание за вина и изкупление. Историята, която не може да бъде променена, но трябва да бъде споделена.

Заради болезнения захват на предателство, от което можеш да се освободиш само с любов. Заради нечовешката вяра в човека. Защото, ако може да се сложи край на повторяемостта на вина и възмездие, то това е единственият начин.

В бойните спортове, ако потупаш по тепиха, противникът ще те освободи от ключа си, но животът не ти дава истински реванш – имаш единствено избора да ставаш по-добър човек или да продължаваш да губиш себе си. А всъщност това е всичко, което имаме тук.

Билети за премиерните представления на „Константин“ може да закупите онлайн в сайта на City Mark Art Center и на билетната каса на бул. Янко Сакъзов 30 в София.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Култура

Къде е Шекспир днес?

Къде е Шекспир днес? В библиотеката? На сцената? В класната стая? Шекспировото творчество увлича хора с различна квалификация, които работят с него на различни места, по различно време, в различни сфери на живота. Всеки от тях оставя своята следа върху Шекспир и на свой ред е белязан от него. Международният фестивал Следата „Шекспир“ – образование и бъдеще на Нов Български Университет се стреми да проследи тези точки на контакт и да ги свърже в обща представа за това какво е Шекспир тук и сега. Във фестивала се включиха ученици, учители, психолози, специални педагози, логопеди, студенти, университетски преподаватели и изследователи, актьори, режисьори, директори на театри. Амбицията на фестивала е да се превърне в регулярно събитие, което да дава платформа за среща, обмен на идеи, както и да бъде инкубатор на бъдещи интердисциплинарни инициативи.

Фестивалът Следата „Шекспир“ – образование и бъдеще има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от България и от чужбина. Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите в съвременния театър и в образованието, дава възможност за ефективно и устойчиво взаимодействие с различни групи и публики в перспективата на предизвикателствата, които съвременната реалност поставя пред изкуствата и пред техния социален принос.

Проф. Георги Гочев написа във Facebook:

Ден четвърти и последен на „Следата Шекспир“. Ухилен съм като зелка. Не само защото дъщеря ми ми говори нещо смешно, но и защото тия дни на фестивала са осъществената ми представа за качествено образование. Висока материя, преведена адекватно и без компромис на съвременен език. Резултатът: пълни зали, много активна публика, чувство за научаване и за общност.
Много неща ми харесаха (има и уроци, които имаме да учим за догодина), но последният семинар с рапърите Атила (Орлин Милчев) и НикиСан (Николай Пенчев) беше великолепен. Първо увлекателен разказ на Орлин за културата на хип-хопа и многото препратки към Шекспировите драми, после демонстрация на Николай как текстове на Шекспир могат да бъдат рапирани.
Благодарности на Снежина Петрова, мотора на фестивала, на Георги Няголов и Дария Лазаренко, академичната му основа, на всички лектори, организатори и студенти, които го осъществиха.
Както забеляза Георги Н., където през тия дни имаше скупчени хора, от тях се чуваше само едно: Шу-шу-шу-шу-Шекспир.

Академичната общност в игровата сфера

В рамките на този модул фестивалът представя спектакли по пиесите на Шекспир, но и такива, в които се използват различни фабулни модели, отделни образи, тенденции, белези, тематични ядра, които са присъщи на Шекспировите сюжети. Също семинари и уъркшопи, които правят неочаквана и интересна връзка между модерни сюжети и социални тенденции с Шекспировите теми. Помагат за усвояване на специфични театрални техники и методи за работа с Шекспировия текст.

Представления

„Час по ХАМЛЕТ“ по пиесата „Хамлет“ на Уилям Шекспир

„ТАРТЮФ: СВЯТОСТ В ДЕЙСТВИЕ И ДРУГИ НЕДОРАЗУМЕНИЯ“ по Молиер

„Чудомирчèтà“ – театрално вариете

„ЗАПИСКИ ПО ЧЕХОВ“ по дневниците на студентите и личните бележници на писателя

„ЧУДНОТО ПЪТУВАНЕ НА ГОСПОДИН БИАНКИ“ по Джани Родари

Танцов спектакъл „7 ЧАСА РАЗЛИКА“

 

Игри

Игра: Escape Hamlet

Концепция: гл. ас. д-р ГЕОРГИ НЯГОЛОВ, департамент „Чужди езици и култури“, НБУ

Целта е чрез методите на игровизацията и ученето през преживяване да се създадат условия ученици и студенти да се запознаят с (или да си припомнят) най-известната шекспирова пиеса, както и да обърнат внимание на определени моменти от нея, пряко свързани със знанията, уменията и нагласите, които всеки човек трябва да развива днес, не само за да може да се реализира успешно на трудовия пазар, но също да функционира пълноценно като личност и като част от обществото. Използва се интегративен подход, който също цели да покаже, че в работата по едно художествено произведение могат да се включат образователни цели, свързани с всяка една от осемте ключови компетентности за учене през целия живот.

Играта се провежда всеки ден от дните на фестивала в различни часове. Групи до 15-20 участници се съпровождат от преподавател/студент-доброволец. Тръгва се от Info point – палатката на фестивала в двора на НБУ.

Играта е с продължителност: 90 мин.

To See or not to See: Shakespeare in posters

куратор: доц. д-р Олга Галчинска(Украйна)

Изложба на плакати на студенти от Киевската академия за декоративни и приложни изкуства и дизайн „Михайло Войчук“

В инсталацията са включени кадри от миналогодишното издание на фестивала, заснети от студенти в програма „Фотография и видеография“ с ръководители доц. д-р Енчо Найденов и гл.ас.д-р Ангел Коцев.

Проследявайки Червената нишка, ще откриете и други визуални предизвикателства, подготвени от екипа на Фестивала и студенти от програми „Дизайн“, „Сценография“ и „Архитектура“.

В този раздел на фестивала са включени различен тип събития от предложените в другите модули. Ще може да се насладите на истинска футболна битка между Монтеки и Капулети преди официалнотото окриване на фестивала, да посетите излъчване на театрален спектакъл от САЩ. А нашите студенти ще участват в он-лайн дискусия с колегите си от Salem State University, САЩ и в кръгла маса с директори на театри от страната. И ще закрием тазгодишното издание на фестивала с “КАРАОКЕ&ШЕЙК ПАРТИ”.

Футболна среща между Монтеки и Капулети

На терена на футбола се състоя зрелищна битка между два прочути Шекспирови рода, представлявани от специално сформираните отбори на студенти и преподаватели от НБУ. Тази половинчасова игра измести футболното преживяване от зоната на яростта в зоната на празничността. С тази среща събитията от първия ден на Откриването на международния фестивал „Следата Шекспир – образование и бъдеще“ навлизат в своята кулминация. Във футболното преживяване на съвременните агитки, много младежи намират своите герои и модели за подражание, намират пространство за своята емоционална реализация, усещане за племенна принадлежност и закрилата на Тартора – Баща, развиват своята емоционална интелигентност през динамиката на редуващите се загуби и победи. Но дали някъде в мрака на тези чувства не покълват опасни и разрушителни социални явления и възможно ли е тази енергия да бъде насочвана към позитивни каузи и образователни инициативи? В театъра след падането на завесите ние знаем, че спектакълът е свършил, колкото и дълго да отзвучава в сърцата ни. Краят на футболния мач обаче, не е краят на битката. Между агитките тя се нагнетява ежедневно и се реализира в инсценирани и спонтанни сблъсъци от всякакъв характер. Шекспир ни е преподал урока за безкрайността на вендетата и съвременните общества още не са го разбрали. Жертви стават младите, невинните, влюбените, за които вендетата не е основание за живот.

И още гости

В рамките на фестивала се провежда ежегодна работна среща на потребители на кадри – директори на театри в България, които са официални гости на събитието, и студенти и преподаватели от програма „Театър“. Обсъждат се резултатите от обучението в програмите на департамент „Театър“ и възможностите за професионална реализация на дипломантите в сферата на сценичните изкуства.

В рамките на фестивала се излъчва и театралния спектакъл: „Както ви се харесва“ с режисьор:. Esme Allen, САЩ, с участието на студенти от Salem State University, САЩ

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Култура

Грандиозен спектакъл почита Покръстването и цар Борис

Най-новата театрална оратория „От вода и дух“ с много актьори, статисти, езда с коне, курсове по занаяти, програма за деца, богословски и исторически беседи с участието на известни богослови и фисософи, църковни концерти с хорове, певци, голям симфоничен оркестър, народни музиканти и други артисти оформят първия по рода си фестивал в чест на 1160 години от Покръстването на българския народ.

Арх. Пламен Пламенов Мирянов

Впечатляващ фестивал в името на годишнина от Покръстването на България в Христовата вяра готвят неуморно Варненската света митрополия и фондация „Нашият дом е България“, основана и ръководена от архитект Пламен Пламенов Мирянов. Три неща движи духа на организаторите: Вяра, Вековност, Величие.

Фестивалът ще се проведе в три последователни дни от 2-ри до 4-ти май на територията на уникалната Голяма базилика в свещения град Плиска. Спектаклите във фестивала ще ни върнат векове назад по време на драматичните събития, когато българите в лицето на цар Борис избират правата и праведна вяра, която следваме и до ден днешен.

Повече от 400 души ще вземат участие във феста, а всичко ще започне на 2 май от 18 часа с тържествен молебен, отслужен лично от Негово Светейшество патриарх Даниил и Негово високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, който е и Патрон на проявата. Присъствието на патриарх Даниил подсказва за мащабите на артистичната изява в исторически план.

Ще последва представяне на новата книга „Св. Борис Велики“ от богослова Георги Тодоров. Тодоров от години изследва „Монахът-княз“, както удачно той определя цар Борис и добавя че е „Светило в дома на българската история“.

В 19 часа ще започне и една от кулмициите на феставала: големият тържествен християнски концерт „От Вода и Дух“, който ще преминава и в театрална оратория. В него участие ще вземат популярните актьори Стефан Иванов, който ще изиграе цар Борис, Неда Спасова, която ще пресъздаде сестрата на Борис – Евдоксия, а Ирена Милянкова ще е Мария, неговата съпруга.

На сцената ще се качат и актьорите Христо Петков, Стоян Пепеланов, Мартин Тасков, Иван Николов, Николай Върбанов, Любомир Петкашев, Деян Жеков, Стефан Къшев, Теодор Софрониев, Матей Мичев, ветеранът Янко Лозанов, Ого Лаков, Борис Нанков, Пламен Бейков, Петър Горанов и Пламен Пламенов Мирянов. Сценарият за театралното е на Деси Панайотова, Георги Тодоров и Мирянов и всички актьори ще пресъздадат различни исторически мигове и сцени, като например присъдата над Боян Енравота, издадена от брат му Маламир. Боян, умирайки заради вярата, в последния си дъх казва озарен: „Тази вяра, заради която аз сега умирам, ще се преумножи на българската земя. Напразно се надявате вие да я ограничите с моята смърт. Кръстният знак ще бъде на почит навсякъде, ще се издигат храмове на истинския Бог и чисти свещеници чисто ще служат на чистия Бог.“

В концерта ще се включат и Софийският свещенически хор с диригент Кирил Попов, Оркестър и хорове на оперите в Русе и Варна, както и солисти от ансамбъл „Филип Кутев“ и Мъжки хор при Варненския катедрален храм „Св. Успение Богородично“. На сцената в Базиликата ще излязат и деца от бургаската театрална школа „Детско царство“, както и хористите от „Свети Наум Охридски“ с ръководител Андрей Касабов и мъжка формация „Свети Цар Борис“. Музиката на целия спектакъл е сътворена от Георги Андреев.

Историческите битки и възстановки са поверени на опитните каскадьори от прабългарската школа „Багатур“, а обичаите, битът и животът на нашите прародители ще бъде показан от статисти от националното сдружение „Традиция“.

На другия ден в събота 3 май фестивалът стартира в 11 часа със старобългарски игри, езда с коне, детски игри на поляните около Голямата Базилика и Дворцовия комплекс на Плиска. Вечерта ще започне с беседа за Светото Кръщение подготвена от Православно младежко сдружение „Св. Йоан Рилски Чудотворец“.

Следва сказка отново от Георги Тодоров за свещения исторически път на българите през годините.

В 19:30 ще се представи отново мащабният тържествен спектакъл „От Вода и Дух“ с вече описаните по-горе исторически възстановки и театрални сцени и актьори.

В неделя на 4 май ще има още от сутринта Божествена Света Литургия в голямата базилика в Плиска, отслужена от Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски Митрополит Йоан.

Фестивалът ще завърши в 19 часа с православния концерт „Крепост на вяра“ с участието на формация „Св. Цар Борис“, хор „Св. Йоан Кукузел“, Пламен Пламенов Мирянов, Пламен Бейков, Борис Нанков и женския хор „Нуша“.

Организаторите ви канят от сърце и душа с думите: „Покръстването осъществява най-високото историческо призвание и предназначение на българския народ.

Нека се възрадваме за най-славната и значима епоха в българската история и с коленопреклонна благодарност да възпеем великия подвиг на Св. Благоверен цар Борис – Михаил Покръстител! Нека разгорим вярата на народа в Живия Бог и прославим Славното Възкресение на нашия Господ и Спасител Иисус Христос!

Входът за целия фестивал е свободен.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Политикапреди 56 минути

“Аз съм му простил“. Борисов ще бъде разпитан по делото срещу Кирил Петков

Спортпреди 57 минути

Арина Сабаленка продължава на четвъртфиналите на тенис турнир в Мадрид

Святпреди един час

Трима души са убити при стрелбата в град Упсала в Швеция

Балканипреди един час

Нова инициатива „Българските места по света“, предложи генералният директор на БТА Кирил Вълчев

Спортпреди един час

Спечелването на купата на Испания ще осигури допълнителна мотивация за Барселона, сигурен е треньорът на каталунците Ханзи Флик

Святпреди един час

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че е настъпил моментът за конкретни предложения за решаване на конфликта в Украйна

Балканипреди един час

Водещият на предаването на БНТ „Панорама“ Бойко Василев подкрепи новата инициатива на БТА „Българските места“

Спортпреди един час

Ерик Дайър ще премине в Монако след края на сезона

Балканипреди един час

Албания ще стане енергийно независима в рамките на това десетилетие, заяви албанският премиер

Святпреди един час

БРИКС отхвърля „възраждането на търговския протекционизъм“, заяви в декларация бразилският външен министър след среща с колегите си от блока

Спортпреди 2 часа

УС на БФВолейбол утвърди списък от 43 повикани състезатели в националния отбор при мъжете

Святпреди 2 часа

САЩ наложиха санкции на базирани в Китай и Иран структури, за които се твърди, че са подпомагали ракетната програма на Техеран

Бизнеспреди 5 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 5 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 5 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 5 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 5 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 5 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Новини