Свържете се с нас

Икономика

Изгубеният ААА рейтинг на САЩ – решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ и от рейтинговa агенция – Мудис(Moody’s) от Aaa на Aa1, доведе до нови опасения относно фискалната стабилност на страната и последиците върху световните финансови пазари.

След като страната вече загуби своя AAA рейтинг от други водещи агенции – „Ес енд Пи“ (S&P) през 2011 г. и „Фич“ (Fitch) през 2023 г., решението на последната голяма рейтингова агенция, която запозваше топ-нивото на рейтинга, повдига нови въпроси за бъдещето на американския дълг и неговото влияние върху глобалните финансови потоци, пишат в свои коментари „Файненшъл Таймс“ и „МаркетУоч“. Мудис е първата агенция, която оценява рейтигна на САЩ с ААА, още през 1919 година.

Решението на Мудис да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.

Това може да доведе до още по-голямо напрежение в бюджета, особено ако не се предприемат сериозни мерки за намаляване на дефицита или увеличаване на приходите.

„Това понижение не е изненада, а резултат от години фискално разточителство и политическа безизходица – включително, но не само, в рамките на администрацията на Доналд Тръмп“, коментира пред MarketWatch Стивън Грей, инвестиционен директор в Grey Value Management.
Новината доведе до леко повишение на доходността по 10-годишните държавни облигации, която достигна 4,49 на сто в петък. По-високата доходност означава спад в цената на облигациите и поскъпване на финансирането за правителството, бизнеса и потребителите.

„Това е ново раздвижване за пазара – дори и да не е шок, то е сериозно напомняне, че американският дълг вече не е безусловно сигурен актив“, заяви пред Файненшъл Таймс проф. Йеша Ядав от университета Вандербилт.
Това означава, че все повече средства ще се изразходват за обслужване на дълга, вместо за инвестиции в икономически растеж.

Една от основните последици от понижението на рейтинга е покачването на лихвените проценти по американските държавни облигации. След новината доходността по 10-годишните облигации на САЩ се повиши до 4,49 на сто, което означава, че ще бъде по-скъпо за правителството да финансира дълга си. Това повишение на лихвите ще се отрази и върху други форми на заемане – от ипотечни кредити и потребителски заеми до корпоративно финансиране. Когато доходността по американските държавни облигации се повишава, всички видове заеми поскъпват, което ще утежни разходите както за обикновените американци, така и за бизнеса.

По-високите лихви означават и нарастваща тежест върху американския бюджет, тъй като разходите за обслужване на дълга ще се увеличат значително. Според прогнози, до 2035 г. лихвените плащания ще погълнат около 30 на сто от федералните приходи – при 18 на сто в края на 2024 г. и едва 9 на сто през 2021 г.

В номинално изражение, през фискалната 2023 г. бюджетният дефицит на САЩ възлиза на 1,8 трилиона долара, в сравнение с 1,3 трилиона през 2011 г. Правителственият дълг от своя страна е в размер на 36 трилиона долара или над 126 процента от БВП на САЩ, след като през 2021 г. премина границата от 100 процента, достигайки ниво от 100,2 на сто.

Последствията от загубения AAA рейтинг
Понижаването на рейтинга поставя под въпрос и статута на САЩ. Държавният дълг на страната традиционно се счита за една от най-сигурните инвестиции в света, но сега, след като страната загуби своя AAA рейтинг, инвеститорите ще започнат да преосмислят стабилността му. Ако този процес продължи, е възможно да се стигне до изтегляне на капитали от САЩ и пренасочване към други икономики с по-стабилни кредитни оценки.

По-ниският рейтинг ще има и политически последици. Влошаването му през последните години е резултат от продължаващи политически конфликти и отказа на Конгреса и президента да постигнат консенсус относно мерките за намаляване на дефицита и дълга. Дори новият бюджетен план на администрацията на Тръмп, който предвижда нови данъчни облекчения, беше блокиран вчера в Конгреса – факт, който подчертава дълбокото политическо разделение в страната, допълват цитираните издания.

В т.нар. от президента „Голям красив законопроект“ (Big Beautiful Bill) се предвижда данъчните облекчения от ерата на Тръмп от 2017 г., които трябваше да изтекат тази година, да бъдат удължени – добавяйки прогнозираните 4,2 трилиона долара към дефицитите през следващото десетилетие.

На този фон от Мудис заявиха, че възстановяването на AAA рейтинга е възможно само чрез мерки за фискална консолидация, включващи сериозно увеличаване на приходите или драстично съкращаване на разходите.

Източник: БТА

Икономика

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в страната да „погълне“ по-високите мита и да не вдига цените

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в че „Уолмарт“ (Walmart) трябва да „погълне митата“ (to eat – „да изяде“ – директен превод от английски, бел. ред), вместо да обвинява митата, наложени върху вносните стоки, за повишените си цени, предаде Ройтерс.

Коментарите му бяха в отговор на заявлението на най-големия търговец на дребно в страната и света тази седмица, че ще трябва да започне да повишава цените по-късно този месец поради високата цена на тарифите.
„Уолмарт“ трябва да спре да се опитва да обвинява митата като причина за повишаването на цените, пише още Тръмп в своята социална мрежа „Трут Сошъл“ (Truth Social).

„Уолмарт“ спечели милиарди долари повече от очакваното през миналата година“, допълни президентът на САЩ в публикация си. „Уолмарт“ и Китай трябва, както се казва, да „погълнат митата“ и да да не пренасят нищо от това върху клиентите в САЩ“, продължи Тръмп.

Представител на търговската верига не можа да бъде открит веднага за коментар, допълва Ройтерс.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

ЕЦБ e към края цикъла на понижение на лихвите, но търговските напрежения остават риск, според изказвания на централните банкери и прогнози на анализаторите

Европейската централна банка (ЕЦБ) може да се приближава до приключване на цикъла на намаляване на лихвените проценти, но несигурността в глобалната икономика и рисковете от търговски войни продължават да влияят върху паричната политика, става известно от последните изказвания на водещи банкери участващи в заседанията на институцията, които взимат решения за монетарната политика (Управителният съвет на ЕЦБ – бел. ред). ЕЦБ вече понижи за седем пъти своите лихви в рамките на 1 година, като тази по депозитното улеснение вече е 2,25 на сто. Този цикъл започна през юни 2024 г. при ниво от 4 на сто.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Мартинш Казакс подчерта, цитиран от Ройтерс, че базовият сценарий на банката – инфлация около целевото ниво от 2 на сто – се потвърждава, което означава, че централната банка вече е близо до „крайната“ лихва. Въпреки това Казакс предупреди, че икономическата среда е склонна към внезапни промени, особено в контекста на глобалните търговски конфликти, които могат да наложат корекции в политиката.

Това е промяна в позицията на Казакс, който доскоро подкрепяше намаляването на лихвените проценти.

Според мнозинството от анализатори, анкетирани от Ройтерс, се очаква ЕЦБ да понижи лихвата още веднъж на 5 юни, като пазарите прогнозират, че депозитната ставка може да достигне дъно от 1,75 на сто до края на годината. Съществуват обаче разногласия между членовете на борда като Франсоа Вилроа дьо Гало вижда пространство за още облекчаване, членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел продължава да настоява за „внимателен подход“, предаде Блумбърг.

Вилроа дьо Гало, който е управител на централната банка на Франция, заяви своята позиция вчера пред регионални френски издания. Той заяви, коментира и ситуацията с повишеното напрежение по линия на международната търговия, като заяви, че „ескалацията на световната търговска война е ключов риск, но ЕЦБ няма да използва лихвените проценти, за да повлияе на стойността на еврото, превръщайки търговската война във валутна война“

Шнабел, заяви, че лихвените равнища могат да останат стабилни, като по този начин се гарантира ценова стабилност. Тя отбеляза, че влиянието на фактори като падащите енергийни цени и глобалното забавяне може да бъде краткосрочно дефлационно, но в средносрочен план тенденцията може да се обърне.

Едновременно с това, Шнабел подчерта, че скорошното поскъпване на еврото трябва да се тълкува като знак за доверие към валутата и ЕС има възможност да засили международната роля на паричната единица на еврозоната.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Европейската инвестиционна банка работи за привличането на 70 млрд. евро за развитие на изкуствения интелект и полупроводниците до 2027 г., заяви ръководителят ѝ

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) работи по нов проект, който цели да засили европейските възможности в областта на изкуствения интелект и полупроводниците, с амбицията да привлече 70 милиарда евро до 2027 година, съобщи президентът на банката, Надя Калвиньо, предаде Ройтерс.

Проектът е част от усилията на Европейския съюз да увеличи конкурентоспособността си спрямо Китай, САЩ и други големи икономики. Новият план, наречен „Тех ИЮ“ Tech EU, има за цел да привлече общо 250 милиарда евро инвестиции в дългосрочен план, каза Калвиньо в интервю за италианския ежедневник Кориере дела Сера, като не предостави допълнителни подробности.

Проектът „Тех ИЮ“ ще се фокусира и върху здравните технологии и критичните суровини, добави тя. Според Калвино, ЕС също така има нужда от пазарна интеграция, инвестиции и опростяване на процесите, за да засили своята конкурентоспособност.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 52 минути

Оскар Пиастри ще стартира от първа позиция в Гран при на Емилия-Романя, две тежки катастрофи белязаха квалификацията за място

Спортпреди 54 минути

Дортмунд и Франкфурт ще играят в Шампионската лига, Хайденхайм е на плейоф за оставане

Обществопреди 55 минути

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Българияпреди 56 минути

Регионален исторически музей – Видин проведе фестивала „Видин – градът на трите крепости“ в крепостта „Баба Вида“

Българияпреди един час

Зумба вече e една от най-мащабните тренировъчни програми в света, каза Поли Гънчева, съорганизатор „Zumba Dance Festival“ в Стара Загора

Българияпреди един час

В брезнишкото с. Конска ще се проведе пролетното издание на „Shotgun Challenge“- предизвикателство по стрелба с гладкоцевна пушка

Святпреди един час

Силите на сирийското правителство извършиха набези срещу скривалища на „Ислямска държава“ в Алепо

Спортпреди един час

Австралиецът Люк Плап спечели осмия етап от Обиколката на Италия, Диего Улиси е новият лидер в генералното класиране

Балканипреди един час

Турският президент и казахстанският му колега обсъдиха двустранните отношения

Българияпреди един час

В позиция от СДС призовават до излизането на конвергентния доклад българите да покажат подкрепа за еврозоната

Спортпреди един час

Пьотр Нестеров се класира за финала на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Святпреди 2 часа

Тръмп каза, че ще разговаря с Путин и със Зеленски в понеделник

Българияпреди 4 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 5 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 5 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Българияпреди 4 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Българияпреди 4 дни

Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен

Политикапреди 5 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Спортпреди 4 дни

Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Бизнеспреди 3 дни

„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин

Бизнеспреди 4 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Политикапреди 4 дни

Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили

Българияпреди 5 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Новини