Свържете се с нас

Общество

Изготвен е План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението

Изготвен е План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението, съдържащ конкретни мерки и дейности, включително за подобряване организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, посочва министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на парламентарен въпрос от депутата Ивайло Мирчев (ПП-ДБ), публикуван на сайта на Народното събрание.

Планът е разработен от работна група, създадена със заповед на министъра на 02.05., в изпълнение на разпореждане на министър-председателя Росен Желязков. За проверка на състоянието на системата сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

В отговора си министър Митов посочва още, че към 28.04.2023 г. използването на системата BG-ALERT е заявено от 100 кметове на общини и седем областни управители. След изпратено писмо до съответните институции се активизира процесът на подаване на заявления за използване на системата BG-ALERT, уточнява министърът. Съответно към 19.05.2025 г. са обработени новопостъпили заявления от 19 кметове на общини от 15 областни управители, както и от министъра на околната среда и водите.

Длъжностните лица, преминали първоначално обучение за работа със системата BG-ALERT, към 19.05.2025 г. са общо 212, от тях – 28 областни управители; 29 зам. областни управители и 144 оправомощени служители на областните и общинските администрации, посочва вътрешният министър.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Потресаващи данни: Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 година

Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, а 75% не са посетили библиотека нито веднъж.

Това сочат данните от представителното социологическо изследване „Достъп до култура“, обхващащо над 1000 души, предаде „СЕГА“. 

Те бяха изнесени днес в „Гьоте институт“ – София. Резултатите съобщиха Светлана Ломева, директор на Асоциация за развитие на София, Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата, и Янина Танева от „Фабрика за идеи“.

Днес ще чуете данни, които са първи за България от изследване, което продължава три години, обяви Ломева.

Проучването показва, че 63% не са били на театър нито веднъж, 56,1% не са влизали в киносалон, а 82,7% не са посетили концерт с класическа музика, опера или балет през 2024-а. През миналата година българинът средно е прочел 8-9 книги и това число постоянно намалява. През 2022-а броят прочетени книги за средностатистическия ни сънародник е бил между 9 и 10, отбелязват от екипа на проекта.

Сред причините за непосещаване на културни събития 40% от респондентите са посочили отговор „скъпо е“, 37% са отговорили, че нямат време, 25,4%, че нямат достъп (например живеят в населено място, в което не се провеждат такива), 16% са отговорили, че не харесват културни събития. 13,7% отговарят с „Нямам компания“, а 3,8% са избрали отговора „Друго“.

„За нас е тъжна радост да представим тенденциите, които виждаме в потреблението и участието в култура“, каза Янина Танева. Тя отбеляза, че изследването се прави вече трета година и е под наслов „Индекс право на култура“, който измерва какви са спънките, от какъв характер са, така че да може да бъдат адресирани.

Диана Андреева-Попйорданова отбеляза, че сред препоръките, които отправят за промяна на тези данни и тенденции, е културен паспорт за лица от 6 до 26 години за културни дейности. Това са около 1 милион и 300 хиляди души. Сред решенията, които се предлагат, са и транспортни ваучери на хората от малки населени места, за да стигат до градове с културни събития.

Данните от 2023 г. бяха една идея по-оптимистични само по отношение на четенето, като повечето показатели остават сходни. През нея 40% от българите не са отворили книга, 62,6% не са били на театър, а 61% – на кино. Цели 82,5% не са посетили концерт за класическа музика, опера или балет. Единствената културна активност, която се е повишила през 2024 г., е посещението на кино с 5% – много вероятно заради филма „Гунди“, отбелязва изданието.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Проучване: Учениците, родителите и учителите са на мнение, че AI има място в образованието

Близо три четвърти от родителите са на мнение, че изкуственият интелект има място в образователния процес, а процентът при учителите достига 81%.

Данните са от количествено изследване на ARC Academy, образователна институция за креативни индустрии в България, съвместно с Blue Point. То е проведено през април 2025 на територията на България сред ученици, родители и учители, за да се изследват нагласите към изкуствения интелект (AI) и ролята му в образованието и бъдещите професии.

Близо 70% от двете групи – на родителите и на учителите – посочват, че използването на изкуствен интелект в училищното образование ще подобри учебния процес.

Родителите подкрепят новите технологии, когато са в полза за развитието на децата им – над 80% заявяват, че биха инвестирали в обучение с творческа насоченост, интегриращо изкуствен интелект.

„В ARC Academy вярваме, че творчеството е в основата на всяка иновация. През последните години се установихме като образователна институция, която подготвя младите таланти за успешна реализация в креативните индустрии. Нашите студенти не само усвояват технически умения, но и развиват креативно мислене, което е ключово за тяхното бъдеще. До момента над 80% от успешно завършилите в ARC започват своята кариера в гейм и креативните индустрии”, коментира Милин Джалалиев, съосновател на ARC Academy.

Почти три четвърти от родителите и учителите вярват, че творческите професии ще се трансформират, за да работят в синергия с изкуствения интелект.

Учениците припознават изкуствения интелект като инструмент за по-добро учене, като процентът достига 94%. Интересен момент се наблюдава именно при тях. Представителите на т. нар. Поколение Z (родени между 1995 и 2012) се обединяват около нуждата от създаване на правила за използването му в учебния процес. Стремежът към създаването на смислени правила, които да се уважат и спазват, е ярка характеристика за това поколение. Като причина може да се посочи създаването на предвидима и сигурна среда, която им позволява да се съсредоточат върху своите интереси.

Поколението Z разглежда изкуствения интелект като естествен партньор в бъдещата си професионална реализация. Почти двама от всеки трима ученици вярват, че хората и изкуственият интелект ще работят съвместно в екип, като технологиите ще поемат рутинното, а хората ще се фокусират върху креативното и човешкото.

Близо 70% от младежите казват, че изкуственият интелект ги кара да се замислят за бъдещето на професиите и как да се подготвят за тях. Повечето от тях вярват, че ако са добри в това, което правят, той няма да ги измести, а напротив – ще отвори нови възможности. Половината ученици планират реализация в сфери, свързани с творчество, дизайн, писане или визуални медии.

“Технологиите като изкуствения интелект вече играят ключова роля в творческите професии и ние активно ги интегрираме в нашите програми. Това не само подготвя нашите студенти за новите реалности, но им дава увереността, че могат да използват тези технологии като съюзници в творческия процес”, допълва Милин Джалалиев.

Уменията на бъдещето вече са в полезрението на учениците – те поставят на преден план креативността, гъвкавостта, критичното мислене и уменията за работа с нови технологии като ключови за успешна кариера през следващите 10–20 години.

Изкуственият интелект променя работния процес и образованието, като хората все по-често прибягват до него като инструмент за по-добро изпълнение на задачи и намиране на информация. Малко над половината от родителите и учителите са на мнение, че изкуственият интелект ще промени обучението в положителна посока.

Всеки четвърти учител все още не използва AI в подготовката си, но повечето от тях планират да започнат. В същото време, над половината преподаватели вече отчитат промяна в начина си на преподаване – те адаптират съдържанието и методите си, вдъхновени от възможностите, които изкуственият интелект предоставя.

Учениците използват най-често изкуствения интелект за търсене на информация по учебните теми и за получаване на обяснения относно труден за тях материал.

Родители и препорадватели се обединяват около мнението, че подходът подпомага учебния процес, но споделят безпокойство от възможността за объркване при учениците и заучаване на грешна информация. Техните основни притеснения са насочени към превръщането на ученето в пасивен процес, загубата на креативност и развиването на зависимост от технологиите. Тези опасения подчертават необходимостта от възпитание на критическо мислене и умения за самостоятелна оценка на информацията.

Като ключови фактори за образователната подготовката родителите посочват обучението по дигитална и технологична грамотност от ранна възраст, критичното мислене и практическите умения, за преподавателите това са критичното мислене, практическите умения и поемането на преобладаваща менторска роля за учениците.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Врани накълваха учителка в детска градина. Заради тях децата стоят затворени

Учителка в столична детска градина е била накълвана от врани в двора на заведението, сигнализира разтревожен родител.

„Преди около месец една от учителките в детска градина „Мечо Пух“ в ж.к. „Младост“ 1 беше нападната от врани, които вероятно пазят своите гнезда и малки на територията на двора. Жената е била накълвана по лицето, окървавена и откарана в болница“, разказва Михаела Пейчева пред бТВ.

По думите ѝ това не е изолиран инцидент, нападения е имало и след това – срещу родители. Засега деца не са пострадали, но малчуганите не се извеждат на двора и това ограничава игрите им.

„След разговор с директорката на градината стана ясно, че е подаден сигнал до 112, Столичната община, район „Младост“, както и до организацията за защита на дивите птици. Единствената препоръка, получена от последната, била децата да излизат с шапки – очевидно напълно неадекватна мярка при наличието на реална опасност“, разказва още Пейчева.

Тя добавя, че до момента няма реакция от отговорните институции, а родителите продължават да се тревожат за сигурността на децата си.

„Не можем да продължим да водим децата си в среда, в която липсва както сигурност, така и ясен ангажимент от страна на институциите за справяне с проблема“, коментира Михаела Пейчева.

Публикацията й в социалните мрежи предизвика стотици реакции и десетки коментари.

В някои от тях се посочва, че спасението е гнездото да бъде премахнато, поставяне на светлоотразителни ленти и други светещи тела, които биха прогонили враните, изграждане на ултразвукови съоръжения, пускане на звук на орли.

Според други – съвсем скоро малките вранчета ще пораснат и ще отлетят и проблемът естествено ще отпадне.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 20 минути

Камарата на представителите одобри законопроект на Тръмп за по-ниски данъци и ограничаване на разходите за опазване на околната среда

Святпреди 21 минути

Казинформ: Националната банка на Казахстан ще започне да регулира криптовалутите

Балканипреди 22 минути

Парламентът на босненската Република Сръбска прекрати финансирането на местните партии

Икономикапреди 25 минути

Уолстрийт предимно с понижения на индексите въпреки добрите данни за пазара на труда в САЩ

Балканипреди 31 минути

В понеделник ще се състои тържествено заседание на румънския парламент, на което Никушор Дан ще положи клетва като президент

Балканипреди 33 минути

АТА: Албанският износ отчита ръст през първите четири месеца на годината, ЕС остава основен пазар

Святпреди 33 минути

Палестинският здравен министър съобщи за 29 смъртни случая, дължащи се на недохранване

Българияпреди 34 минути

Област Разград е готова за въвеждане на системата BG-ALERT, съобщават от областната администрация

Българияпреди 35 минути

Нови знания за природата придобиха ученици от Търговище чрез уроци по горска педагогика

Политикапреди 36 минути

Ева Майдел ще е докладчик на ЕП за готовността на България за еврозоната

Святпреди 40 минути

АРМЕНПРЕС: Правителството на Армения одобри мерки срещу избягването на военна служба и нови възможности за служба

Българияпреди 46 минути

При благоприятни метеорологични условия утре в Свищов предстои третиране против комари

Спортпреди 5 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 4 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 4 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 3 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 3 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 2 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Икономикапреди 5 дни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в страната да „погълне“ по-високите мита и да не вдига цените

Обществопреди 5 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Святпреди 4 дни

Папа Лъв Четиринадесети ще бъде интронизиран днес с богослужение на площад „Свети Петър“ във Ватикана

Балканипреди 4 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Новини